ring rii aanvulling van de haar verstrekte opgave, opgenomen in haar nom- mer van 20 October jl. Het Ml. deelt een uiltreksel mede uil een brief van d'. Borski, den geneeslieer van den minister van oorlog, geschreven aan een van's ministers vrienden, die. verheugd o-er de waar Ie nemen beterschap, omlreni de beteekenis daarvan het gevoelen van den geneesheer gevraagd had. Dr. Borski vei klaarde, dat als resultaat van een pas met dr. Rienderhoil gehou den consult werkelijk gedurende de laatste weken eene gunstige wending in den toestand te constateren viel en dat, mogt deze zich bestendigen, wat allezius mogelijk te achten was, verwacht mogt worden, dat Z. Èxc. althans tegen Mei zoover kou zijn verbeterd, dat hij de leiding van zaken van het departement weder kan op zich nemen. Naar aanleiding van hel voorstel van den minister van financiën om nieuwe tractementen toe te kennen aan de Remonstranlsche predikanten te Arnhem en te Groningen, heeft de heer van den Berch van Heemstede het in de zitting van 1874/75 gedaan voorstel herhaald, tol het plaatsen van een memoriepost op de begrooting van financiën (kosten der eerediensten) voor tractementen van Christelijk-geretormeerde predikanten. Het hoofdbestuur van de maatschappij tol Nut van 't Algemeen zal op de eerstvolgende abemeene vergadering een voorstel doen om. hulde bren gende aan de kloeke ondernemers van den jongslen Noordpooltogtonder bevel van den luit. ter zee de Brnyne, eene som van ƒ1000 beschikbaar te stellen voor een eventuëlen tweeden togtdie eveneens onder degelijke waarborgen wordt ondernomen. (iV. e. d. D.) De minister van binnenlandsche zaken heeft afwijzend beschikt op een verzoek van den gemeenteraad van Gouda, om de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus aldaar uit te breiden lot eene met 5-jarigen cursus. Omtrent het ongeluk, op den AmsLel voorgevallen, deelt het /V. v. d. D. nog het volgende mede: Eergisteren middag, omstreeks 2 uren, is de van Amsterdam komende Woerdensche boot op den Amstcl tegenover de be graafplaats "Zorgvliet', in botsing gekomen met de Helmondsche boot. met het noodlottig gevolg dal de eerste, waarop zich ongeveer 20 menschen bevonden, in de diepte wegzonk. Van de opvarenden vonden een vrouw en een kindje (niet het hare) den dood. De overige passagiers werden ge deeltelijk door de Helmondsche boot opgenomengedeeltelijk gered door zekeren Verhoef, die zich bij dit treurig ongeval zeer verdienstelijk heelt gemaakt. De mist is waarschijnlijk de oorzaak van de aanvaring geweest. Naar men van het Nieuwe Diep meldt moet aan boord van hel aldaar binnengekomen inailstoomschip Conrad, teil nadeele van een der Mekka- reizigers. die te Suez van boord gaan. eene aanzienlijke som gelds zjjn ge stolen. Gisteren mogt niemand van de equipage aan den wai. De policie deed onderzoek. Maandag 11. werd door den heer E. Goosens, onder-stationschef te Amersloort. een reiziger uil een groot gevaar gered. Bedoelde reiziger liep, ondanks de waarschuwing van genoemden ambtenaar, voorbij een in aan- togt zijuden trein, maar werd nog intijds door den heer G. daarvoor weg gerukt. Deze kon zich zelf evenwel niet vrijwaren en kwam met de loco motief in aanraking. De huiler wondde hem aan den regterarm en wierp hem omver. Een met turf geladen schip, liggende in hel Hocndiep buiten Gronin gen, is in den nacht van 10 op 11 dezer, ten gevolge van een nog onbe kende oorzaak, gezonken. Met moeite hebben de schipper, zijne vrouw en drie kinderen luin leven gered. Twee kindertjes, de een 6 en de ander 8 jaar. die iu het vooronder sliepen, hebben, niettegenstaande alle aange wende moeite van den vader om die te redden, bij deze ramp het leven gelaten. De l\oordbr. geeft eene beschrijving van de kroon, die door de Katho lieken van 's Bosch ten geschenke zal worden gegeven aan het beeld van O. L. Vrouw van den Bosch, hij gelegenheid van het jubilé der terugkomst van dit beeld binnen de muren. De kroon is gedreven uit fijn goud, bezet met tal van diamanten (400 stuks ongeveer, zoo gioote als kleine), welke op de sierlijkste wijze zijn aangehragt. Hel fatsoen is uitstekend schoon; de band beval, behalve verschillende diamanten rosetten, 2 schildjes met de wapens van den heer A. Godschalk, bisschop te 's Hertogenbosch, en van de stad. (lp den band staan prachtige fleitrons, die eveneens bijna ge heel uit diamanten zjjn zamengesteld. De kroon is van boven gesloten met 3 fijn gedreven bogen; op den knoop verheflen zich 5 leliën, van gedreven goud. De kroon zal eerlang voor het publiek tentoongesteld worden. De gemrenteraad van Middelburg heeft lot tijdelijk leeraar aan het gymnasium aldaar benoemd den heer W. A. Lehman de Lehusleld, docto randus in de letteren te Leiden, op eene jaarwedde van ƒ2000. Reeds is gemeld dat onze voormalige landgenoot, de hooglceraar dr. Jac. Moleschott, sedert 17 jaar hoogleeraar in de physiologie aan de univer siteit van Turijn, is benoemd tot hoogleeraar aan dc universiteit van Rome. Toen het herig! dezer benoeming Turijn bereikte, is eene vergadering be legd van professoren en studenten der universiteit. Er werd beraadslaagd over een huldeblijk, dat men den hoogleeraar als herinnering zou aanbie den. Door de zeer talrijke aanwezigen werd met eenparige stemmen be sloten om d'. Moleschott, bij het aanvaarden van zjjn professoraat in de physiologie te Rome, in een kunsliijk bewerkt perkament te betuigen, hoe zijne verdiensten voor de wetenschap en zijne gaven als hoogleeraar door allen worden gewaardeerd. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden dat de bh. Kruger en Jonbert. benevens hun secretaris, de heer Bok. van hunne zending zijn teruggekeerd en naar Natal vertrokken zijn, alwaar zij hoopten den gouver neur der Kaapkolonie nog te vinden. De genoemde heeren erkennen, dal zij in hunne zending naar Europa niet geslaagd zijn, maar meenen toch door hunne verdediging van de Transvaal en hun protest tegen de aan hechting iets gewonnen te hebben en de Engelsche staatslieden te hebben doen inzien, dat die aanhechting een feil is geweest. De groole vraag blijft of daarop zal worden teruggekomen. sGRAVENUAGE, 13 December. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn aangenomen de ont- werp-begrooting voor den arbeid der gevangenen in 1879, het ontwerp lot wijziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1877, en dat lót kwijtschelding van eenige vorderingen den lande aankomende. Morgen zal dc beraadslaging plaats hebben over de Indische begrooting voor 1879. In de zitting van de ïwcede kamer van heden is het hoofdstuk binnen landsche zaken aangenomen met 70 tegen 5 stemmen. De post voor de commissie der rijks-adviseurs voor kunst is onveranderd aangenomen De minister verklaarde echter dat eene reorganisatie onmogelijk was en hij de commissie zou opheflen. Voorts werd aangenomen, niet 47 legen 25 stem men. een amendement om de subsidiën voor historische gedenkteekeuen ad ƒ84000, niet toe te staan dan hij eene speciale wel. Het hoofdstuk marine is onveranderd aangenomen. Morgen is het hoofdstuk finaniiën aan de orde. Voor het gcregtshof alhier stond gisteren teregl P. B.landbouwer te Noord-VVaddinxveen, die reeds in 1863 door het hol' van Znidholland tot vjjf jaar luchlhuisstral veroordeeld was wegens het moedwillig doodslaan zijner huisvrouw. Thans werd hij beschuldigd van poging tot moord op zijne tweede vrouw, welke den 20'" September jl. gepleegd zon zijn. Sinds negen jaren hertrouwd, had hij slechts gedurende het eerste dier jaren in goede verstandhouding met zijne tweede echtgenoote geleefd. Weldra begon hij op nieuw zwaar te drinken en van daar dat dc vrouw nooit anders dan vloeken en scheldwoorden van hem hoorde, terwijl hij af en toe verklaarde dat hij, na vijf jaar voor zijne eerste vrouw gekregen te hebben, voor de tweede tien jaar overhad. Den 20'° September verkeerde hij in een bijzon der kwaden luim. Reeds vroeg was hij met zijne stiefdochter naar hel land gegaan om te werken, doch in plaats van dit te doen had hij zich bedron ken en daarna te slapen gelegd. Teil zeven lire keerde hij met dit meisje huiswaarts en onder weg deed hij niets dan vloeken en bedreigingen uiten tegen hare moeder. Te huis gekomen opende hij den twist met verwijlen en scheldwoorden en wilde hij tol tweemaal toe zijne vrouw grijpen. Tel kens was hem dit niet gelukt en met de woorden "tilt dondersteen zal je er aan" haalde hij zijn mes uit den zak en maakte daarmede eene bewe ging naar zijne vrouw, toen bijtijds de dorpsveldwachter tusschen beide trad. Na eene hevige en herhaalde worsteling met dezen werd hij met be hulp van twee buren gebonden en in bewaring gebragt. Hoewel de besch. het grijpen en dreigen met een mes en alzoo de poging tot moord ontkende, werden de bovenvermelde feiten ter lereglzilting door een aantal getuigen als waar volgehouden. De advocaat-generaal mr. Gregory trachtte breedvoerig aan te toonen. dat bij den besch. werkelijk de bedoeling bestond om zijne vrouw te dooden en requireerde eene tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren. De heer mr. C. P. D. Pape trad als verdediger op. Hij achtte de poging tot moord niet be wezen en concludeerde tot vrijspraak. Het hof deed heden uitspraak in de zaak van G. D.effectenhandelaar te Rotterdam. De ten laste gelegde en bewezen verklaarde feilen werden gequalificeerd als bedriegelijke bankbreuk en het honden van boekendie den waren staat der baten en lasten tan de firma niet opleveren. Het hof verklaarde G. D. aan deze feilen schuldig en veroordeelde hem tot zeven jaren tuchthuisstraf. BUlTKiNLAM DSCI1K BK BIG T IC A BELGIE. In de kamer van afgevaardigden heeft een der leden eene iuterpellatie tol dc regering gerigt over de langzaamheid der regterlijke inslructiën en over het feit. dat laatstelijk het hol van cassatie verklaard heeft, dat de wet geene valschhcid in de balans van een koopman strafbaar stelt. De minister van justitie heeft geantwoord, dat vele mannen van gezag op dit gebied eene andere wetsuitleggiug geven. Zoo men de bedoelde uitlegging algemeen van toepassing poogde te makenzou dc regering overwegen wat haar te doen stond. De minister betreurde de langzaamheid der instruc- tiën, maar achtte het moeijelijk die te veranderen. ENGELAND. LONDEN, 12 December. Bij de beraadslagingen in het lagerhuis over de motie van den heer Whitbread, afkeuring van de politiek der regering in Indie, heeft de heer Gladstone eene uitvoerige rede gehouden. Eerstens vroeg hjj, wat er ge beuren zou, indien de Emir zich niet onderwierp, maar b. v. de vlttgt nam. Vervolgens beklaagde hij zich heftig over de geheimzinnigheid'der regering en ook hierover, dat vijf dagen vóór de troonrede 500 pagina's aan de leden van hel parlement waren voorgelegd. Hij kon thans wel verklaren, dal in die stukken vele groole onnaauwkeurigheden en roet de waarheid en de feiten in strijd zijnde beweringen voorkwamen. Voorts betoogde hij nogmaals, dat lord Lytton eene nieuwe politiek begonnen en allerlei loutert begaan had: bijv. het bezetten van Quettah en hel herroepen van al de door vroegere onderkoningen aan den Emir gedane beloften. Ten slotte wees de heer Gladstone op de overeenkomst tusschen hetgeen lol nu toe in deze expeditie en in vroegere expeditiën had plaats gehad, die ook zoo gunstig begonnen, maar zeer droevig geëindigd waren. Hij hoopte, dal dc hemel verhoeden zou, dat er thans iels dergelijks geschiedde. In het graafschap Kent is de zoon van een vrederegter. die ongenoe gen had gehad met de arbeiders op zijne hofstedenvermoord op den weg gevonden. Men heeft tien hoofdschuldige ontdekt en gevangen genomen. Eene poging om zich in de gevangenis van het leven te berooven mislukte. Blijkens de berigten uit Manchester, Glasgow en Birmingham is de toestand in die streken over het algemeen zeer treurig, ten gevolge van dc lusteloosheid iu handel en nijverheid. Het zijn niet de gewone armen die thans gebrek lijden, maar van beter stand, die weigeren hulp aan te nemen van armbestuur of werkhuizen; er is geen werk te krijgen, dag aan dag worden honderden bedienden en werklieden ontslagen. Soepketikens wor den opgerigt in vele steden, om de schoolkinderen eens per dag voedsel te geven, en overal worden commissiën opgerigt, om hulp te geven aan de ongelukkigen. FRANKR IJ K. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten liet model van den "leeuw van Belfort," een kunstwerk van Bartholdi, voor rekening der stad aan te koopen. Na in brons te zijn gegoten, zal deze "leeuw" op een der openbare pleinen prijken ter herinnering aan de heldhaftige verdediging van Belfort, welke vesting voor Frankrijk is behouden gebleven door den ijver en de vaderlandsliefde van Thiers. Uit Constantine is het berigt ontvangen dat dc sehouwburg aldaar afgebrand is. Volgens berigt uit Mogador, iu Marocco. hcerscht daar een verschrik kelijke hongersnood; ongeveer 25 personen sterven er dagelijks uit gebrek aan voedsel. DUITaCll LAND. In 26 plaatsen van de Pruissische districten Frankfort en Potsdam heerscht thans de veepest en de kosten voor het afmaken van aaagelaste dieren zijn reeds tot 500,000 mark gestegen. Woensdag avond omstreeks middernacht hei ft men vrij hevige aard schokken gevoeld te Keulen. BergheimHorrem, Buir, Elsdorl. Duren, Eschweiler, Aken, Brühl ett Siuzig. In Westphalenwaar bij mijnen enz. veel dynamiet gebezigd wordt,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2