LEIDSCflü CflERAAT. WOENSDAG 11 DECEMBER. IS7S. 1°. 292. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, nut liet Verstart der Itnndviiugen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslat] afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.90 's jaars, huilen tie eTpediiie/tosten. Afzonderlijke ummters der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Adverleniicn is van 1- 4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. •x^n.mszxaczxmast ST A OS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van B. J. Van der Nat, vleesclilionwer, M. Van Steen, stalhouder en A. W. Sijtiioff. boekdrukker en uitgever, allen wonende al hier, daarbij verzo kende de 1'. om in het perceel in de Goegerritsteeg li". 4 eene s'achterij te mogen oprichten, de 2'. om in zijne paardenstalling aan de Haven n° 4 een mestbak te mogen plaatsen en de 3". om in zijne stoomboekdrukkerij aan de Koepoortsgraeht n°. 1 nog een stoomketel te plaatsen ter uitbreiding dier drukkerij; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95): Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, niet de bjjlaaen. op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Dinsdag den 24sl" December aanst., 's voormiddags ie elf uren, op liet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Bttrgemeesier en Wethouders voornoemd, V. d. BRaNDELER, Rurgemeester. Leiden, 10 December 1878. E. KIST. Secretaris. JAGT De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien hel besluit van de Gedepttieerde Stalen van den 3d"n December 1878, u». 4 Gelet op art. 11 der wet. van den 13'lfn Jnnjj 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Stalen de jagt op klein wild in deze Provincie wordt ge sloten op Uiugsdng den 31"''' December aanstaande met zonsondergang met uitzondering van liet in art. 15 sub lelt. g dier wet bedoeld jaglbedrijf, van het vangen van houtsnippen met. laat-, war- o( valflouwen, hetwelk blijft toegelaten tol en met den 29"" Maart 1879. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in liet Provinciaal Bind en in de Sederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd 'sGravenhage, 5 December 1878. FOCK. BiNNENLANDSCHË BËUiGTËN. LEIDEN, 10 December. Bjj kon. besluit van 6 Dec. jl. is bepaald, dat in het vervolg van hen, die in aanmerking wcnsclien te komen voor eene benoeming tot opzigter of architect bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ne- derl. Indië, geen examen meer gevorderd zal worden in de vakken, ge noemd in art. 16, art. 7 7, art. 10e en art. 13 van het programma, vast gesteld bjj besluit van den gouverneur-generaal van Nederl Indië dd. 3 November 1857, te weten: de inlandsehe talen; de bamboe, rottan en in- dekkingsmaterialen, in Ittdië te huis behoorende; de toepassing en verwer king van de bamboe, rottan en inlandsehe bouwmaterialen voor werken van min duitrzamen aard, de kennis der reglementen en bepalingen nopens liet beheer en toczigt en de verantwoording der burgerlijke Iandsgebouwen en werkplaatsen, gereedschappen en instrumenten. De jagt op klein wild in deze provincie wordt gesloten op Dingsdag den 31"" December aanst. met zonsondergang, met uitzondering van liet vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, dat blijft toegelaten tot en met den 29"" Maart 1879. Te Warmond is heden, bij onderhandsche aanbesteding, aanbesteed het bouwen eener leeskamer enz. aan het R. C. seminarie aldaar, voor 17870, aan den heer Riems, te Zandpoort, zijnde van de 12 uitgenoodig- den de laagste inschrijver. Te Amsterdam is, volgens het Hbl., eene bijeenkomst gehouden, waarin de grondslagen zijn besproken van een vennootschap voor electri- sche verlichting. Naar men verneemt heeft H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden weder eene belangrijke gift geschonken aan de maatschappij lot opvoeding van weezen in het huisgezin. Naar nten uit Vlaardingen meldt laat het geen twijfel meer over of de logger Activiteit, stuurman M. Mos, moet op zijne derde haringreis met man en muis vergaan zijn. Bij deze ramp zijn veertien menschenlevens verloren te beschouwen, t. w.vijf uit Vlaardingen, vijf uit Scheveningen waaronder de stuurman en twee vaders, ieder met een zoontje, twee jon gens van den Helder, een man uit Overschie en een uit Pruissen. Te Amsterdam is Zondag II. in liet Paleis voor Volksvlijt eene bijeen komst gehouden van een groot aantal vertegenwoordigers der aldaar be staande vereenigingen van werklieden niet de commissie tot regeling der feestviering bij het bezoek van Hfl. MM. den koning en de koningin aan de hoofdstad. De aanleiding tol deze vergadering was het verlangen, door verschillende dier vereenigingen aan de commissie kenbaar gemaakt, om ook nu weder een openbaar blijk van hulde en gehechtheid te geven. Het meest geschikt kwam daartoe voor: ten eerste aansluiting bij den stoet, die HH. MM. bij den inlogt zal vergezellen, eti op die wijze een eerewacht te vormen, hetzij door de vereenigingen in baar geheel, met hare banieren, of door deputatiënen ten andere, deelneming in grooten getale aan een luisterrijken optogt met fakkels, Venetiaansche ballons enz., sierlijke en schitterend verlichte afbeeldingen der kenmerken van de verschillende vak ken, alles ingcrigt op eene grootsche wijze. Deze optogt zou in verband gebragt worden met de serenade, door eenige honderden zangers op den Dam te geven. Beide plannen werden door de vergadering in beginsel aangenomen. Twee boerenknechts uit de gemeente Tnbbergen, woonachtig teUlzen, Pruissen, kregen dezer dagen twist over een meisje. Zij geraakten handge meen met het gevolg dat de een den ander met een ijzeren blaaspijp doodsloeg. Te Leeuwarden is door tjjdige maatregelen een ongeluk verhoed. In een der grachten werd door een dienaar van policie geweldige rook en brand ontdekt in een aldaar liggend vaartuig. Gelukkig kon men door spoedig aangebragte hulp het vuur, hetwelk zich reeds aan het houtwerk had medegedeeld, blusschen. Eerst later, toen naar den eigenaar van het vaartuig werd gezocht, kwam men tot de ontdekking, dat eene vrouw in beschonken toestand in de kooi lag te slapen en dus aan een groot levens gevaar is ontkomen. Te Gersloot, in Friesland, is een persoon, die den watermolenaar een St.-NicoIaas-cadeau zou brengen, door een der wieken van den molen dood geslagen. - Te 's Hertogenbosch en omstreken is in de laatste dagen het water sterk vallende. De Schutlakensche dam, gelegen in den polder van Teef- felen en dienende tot bescherming van de Vier Maaspolders, is tot groote schade dier polders gewelddadig doorgestoken Uil Goes meldt men: De overblijfselen der zate van het vervallen dijk vak des zeedijks van den Tlioornpolder zijn bij den lioogen vloed van 22 November geheel bezweken. De oceaan heeft zijn vervaarlijken inlogt in de verlaten landstreek gedaan! Ontzettend is het aanzien der vreeselijke verwoestingen, welke reeds dadelijk aldaar zijn aangerigt. Tusschen de werften, alwaar, nog voorleden jaar, twee bloeijende hofsteden stonden, hebben nu landwaarts in de golven in weinige getijen een gal of kreek ge slagen van reeds meer dan 30 el breedte en ruim 7 el diepte! Naauwelijks een uur na de inbraak stonden de wilgeboomen tot aan hunne koppen on der water, en brniscliten de golven dreigend en hoog tegen de binnendijken der aanliggende polders! Met ontroering ziet men, in de bres slaande, nog aan weerszijden deerlijk geteisterde overblijfselen van den afgebeukten zee dijk die jaren lang onwrikbaar aan de baren weerstand bood. Bij gelegenheid van de installatie van den burgemeester te Wemel- dinge, Vrijdag II., ontplofte in de gelagkamer van het gemeen tehnis een zak met vuurwerk, door een koopman uit Goes daar nedergezet, om later onder de feestvierende bevolking te verkoopen. De petroleumlamp werd door den knal sluk geslagen en haar inhoud over den grond verspreid. Het begin van brand werd echter door kleeden en water spoedig gebluscht. De ramen van het gemeentehuis zijn echter allen stuk geslagen. 's GRAVENHAGE, 10 December. Door Z. M. is aan de hh. H. J. Burgers, tijdelijk te Parijs, D. Bles te 'sGravenhage, en d'. D. J. Steyn Parve' te Leiden, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, aan ieder hunner door den president der Fransche republiek geschouken. Tot lid in het hoog militair gereglshof is benoemd de heer m'. J. H. Beaujon, vroeger procureur-generaal in de kolonie Curasao. Tot directeur van het postkantoor te Eist is benoemd de heer H. van Trojenthans surnumerair der posterijen. Aan den heer W. A. Coolen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rjjks- hoogere burgerschool te Zaltbommel.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1