BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. In vergelijking van hetgeen gedurende de laatste jaren door de haring- visschers is besomd, mag het nu afgeloopeu jaar als zeer ongunstig worden aangemerkt. Daarbij komt nog dat vele schuiten belangrijke verliezen aan vischwant hebben geleden. EXGELAX». LONDEN0 December. Te Quettah, op de westkust van Afrika, is door de Houssa's een weer loos dorp, Kedgie, aangevallen, ki brand gestoken en uitgemoord. De Houssa's zijn eene inlandsche policie in de dienst der Engelsche regering. Met de Engelsche Snider-geweren werden de vrouwen en kinderen neerge schoten, terwijl zij door de vlammen heen poogden te ontvlugten uit de brandende hutten. Onlangs viel er, naar gemeld wordt, van het schip Orontes, dat van Halifax naar Bermuda op reis was, een matroos over boord. Er werd eene boot uitgezet om hem te redden, maar deze sloeg om en de veertien man, die er in waren, verdronken. Toen men onlangs de stoomboot City of Chester, in de haven van New-York aangekomen, begon te lossen, ontdekte men in het ruim, inge sloten door kisten met handelswaren, eene menschelijke gedaante, als het ware een levend geraamte. Door de bulp van een geneeskundige slaagde men er in hem eenigszins bij te brengen. Na verloop van eenige uren was hij in staat te verhalen hoe hij, bij het vertrek van het schip uit Schotland in dronken toestand zich aan boord bad begeven en in het ruim zijn roes was gaan uitslapentoen hjj wakker geworden was, waren enkele oogenblikken voldoende hem van zjjnen toestand te overtuigen. Hij was geheel door kisten en balen ingesloten; geen mensehelijk oor kon zjjn geroep hooren; hij ge voelde dat het schip in beweging was en hij had dus de treurige zekerheid met geene andere levensmiddelen dan een flesch Whisky bij zich, de reis te moeten meêmaken. Reeds op den vijfden dag geraakte hy buiten kennis en bleef daarna nog zes dagen in dien toestand liggen. Ofschoon zijn toestand zeer ernstig is, heeft men hoop hem in het leven te kunnen behouden. FRANKRIJK. De beraadslaging over de geldigheid van de verkiezing van den herlog Decazes is bij de kamer tegen Zaturdag aan de orde gesteld. In het rapport van de enquête-commissie wordt geconstateerd, dat de administratie alles in het werk stelde om handteekeningen van maires te verkrijgen op het adres, waarin de candidatuur van den hertog werd voorgesteld. Voor het succes van den minister werden alle middelen van de officiële candidatuur beproefd. Ambtenaren van allerlei rang werden tot verkiezingsagenten gemaakt; er kwamen er uit het geheele departement, ja zelfs uit Parijs. De prefect organiseerde feesten, waar beloften kwistig werden uitgedeeld. Zelfs werd aan de gemeente Puget een brandspuit beloofd. Alles werd aangewend; men spaarde geld, eerbewijzen noch beloften van openbare werken; bedreigingen noch geweld werden ontzien; kortom geen poging werd onbeproefd gelaten om de kiezers op een dwaalspoor te helpen. De minister ontzag zich zelfs niet, een zijner verkiezings-creaturen als loon voor zijn diensten een con suls-post in Spanje te geven. Woensdag is te Parijs op plegtige wijze door den minister van onder wijs de eerste steen gelegd voor de practische school van geneeskunde. Dit gebouw zal verrijzen in de Rue de Médecine. Dr. Vulpian, deken der ge neeskundige faculteit, wenschte den minister er geluk mede, dat een sinds lang gekoesterd en beloofd plan eindelijk door hem verwezenlijkt wordt. De minister antwoordde, dat hij er eene eer in stelde iets te hebben kun nen bijdragen ter bevordering van de vereeniging der practische geneeskun dige studiën met de theoretische. De oude practische school van genees kunde had 6 laboratoriën; de nieuwe zal er 14 hebben, benevens 20 kleine laboratoriën voor de hoogleeraren en 8 conferentiezalen. Tot dus ver waren er voor de studenten 80 ontleedtafelszij zullen er nu 180 krijgen. De geneesheeren in het zuiden des lands hebben zich tot de regering gewend, met verzoek aan buitenlandsche doctoren, voornamelijk Engelsche en Duitsche, de practijk te verbieden of althans moeijelijk te maken, daar de lijders, die den winter in het zachte klimaat doorbrengen, bij voorkeur hunne toevlugt nemen tot de buitenlandsche geneesheeren. De Figaro heeft eene depêche uit Noumea ontvangen, waarin gemeld wordt, dat er in Nieuw Caledonië op nieuw 20 personen vermoord zijn. De cursus van den hoogleeraar Chambellan is door den akademischen raad voor eene maand geschorst. De dagbladen melden het overlijden van La Cecilia, die als generaal de troepen der Parijsche commune aanvoerde. Hjj is den 25!ttn November te Cairo aan de tering gestorven. DUITBCHLAIVD. Donderdag avond was de stad Berlijnwegens de terugkomst des kei zers, glansrijk verlicht. De kroonprins heeft een rijtoer gemaakt, om de verlichting in oogenschouw te nemen. De orde is geen oogenblik gestoord. TURKIJE De nieuwe grootvizier, Keireddin-pachais van geboorte een Circas- siërmaar hij weet niet van welken stam. Hjj werd als kind naar Konstan- tinopel gevoerd en spoedig daarop naar Noord-Afrika, waar hij het grootste gedeelte van zijn leven doorbragt Geruimen tijd was hij eerste minister van den Bey van Tunis en den Sultan werd hjj bekend door een boekje, aanbevolen door een der Ulema's, waarin hij poogde te bewjjzen; dat de hedendaagsche denkbeelden van vrijheid en vooruitgang volstrekt niet in strijd zjjn met de hoofdbeginselen van den Islam vervat in den Koran en zjjne verklaringen door de beste geleerden. Naar zijn gevoelen kan Turkije niet tot nieuw leven komen, tenzjj dit geschiede door de Mohammedanen zeiven en de geestelijkheid moet daaraan een werkzaam deel nemen. Naar men verzekert wil de Porte toegeven, dat de sommen, be paald bij het Granaat van San Stefano, moeten worden gekweten (300 millioen roebel en 10 millioen als schadeloosstelling voor Russische onder danen). Dit zou dan geschieden in jaarlijksche termijnen van 25 millioen, le beginnen na de ontruiming. BERLIJN, 6 December. Prins Gortschakofï is heden avond alhier aan gekomen. De keizer werd heden avond bjj zijn bezoek aan de groote opera met stormachtige toejuichingen ontvangen. LAHORE, 6 December. Generaal Roberts heeft zijne verkenning uitge strekt tot Likhel op den weg naar den pas van Shutargardan. De brigade van generaal Browns is te Bosawal aangekomen. In den Khyber-pas heerscht volkomen rust. Generaal Maude is te Jumrood aangekomen. Volgens ge ruchten zou Shere-Ali zijne familie naar Turkestan gezonden hebben, en troepen naar Tarcen, op 15 mijlen afstands van Kabul, ten einde de vrees der inwoners van de stad tot bedaren te brengen. LONDEN, 6 December. Zitting van het lagerhuis. De heer Bourke zeide in antwoord aan den heer Cartwight, dat de onderhandelingen tusschen de mogendheden omtrent de Grieksche grensregeling voortduren, en aan den heer Mills, dat de regering geen berigt heeft omtrent de waarheid der tjjding betreffende het adres van generaal Kaufmann aan den Emir. Sir S. Northcote antwoordde aan lord Montagu, dat de opmerkingen van den onder-koning lord Lytton betreffende de mogelijkheid van eene verstand houding tusschen Engeland en Rusland, om Afganistan van de wereldkaart te doen verdwijnen, slechts een denkbeeld van lord Lytton zijn, en dat, ten aanzien van de waarschijnlijke gevolgen der politiek van den Emir ten aanzien van Rusland, geen reden bestaat om aan te nemen dat lord Lytton daarbij op een direct of formeel voorstel zinspeelde. In het hoogerhuis kondigde lord Halifax legen Maandag deze resolutie aan: Ofschoon het huis bereid is de middelen toe te staan om den oorlog met succès ten einde te brengen, betreurt het niettemin de politiek der regeringwelke tot den oorlog leidde. In het lagerhuis kondigde Whitbread eene resolutie aan, welke eveneens de regeringspolitiek afkeurt, die tot een oorlog met Afganistan geleid heeft. Na eene levendige discussie stemde sir S. Northcote er ten slotte in toe, dat de beraadslagingen over deze resolutie Maandag a. s. beginnen zullen. LONDEN, 7 December. Daily News maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk de Emir van Kabul, in een brief aan majoor Cavagnari, den wensch heeft te kennen gegeven zich te willen onderwerpen. Dilkezal Maandag a. s. de regering hierover interpelleren. BUDAPEST, 7 Decembe'r. De Oostenrijksche delegatie heeft, nadat giste ren in een avondzitting de minister HoffmanByland en Andrassy de rege ringspolitiek breedvoerig hadden verdedigdal de posten voor de begrooting van uitgaven, overeenkomstig de voorstellen der commissie, aangenomen. KOPENHAGEN, 6 December. De leden der linkerzijde van de begroo- tingscommissie volharden bij hun gevoelen dat de regeringsvoordragt be treffende de leening voor het eiland Sainte-Croix verworpen moet worden. Naar men verneemt is, ten gevolge hiervan de ontbinding van het Folketh- ing aanst. Maandag te verwachten. MADRID, 5 December. De wet op de drukpers is door het congres aan genomen. Te Leiden ter Boekdrukkerjj van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6