LEIDSCHE €01 KA 1878. \n. 289. ZATURDAG 7 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.83. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant sijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der AdvertcntiCn is van 1-4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 6 December. Door de geneeskundige staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer C. Lugt, candidaat-arts. De minister van waterstaat enz. heeft bepaald dat het goedkeurings- merkgedurende het jaar 1879 te bezigen, zal zyn: bij den ijk en herijk der malen en gewigten: de letter IV in den gewonen drukvorm, schuin gesteldbij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gas meters: de koninklijke kroon: by den ijk van wecgwerktuigen van fijnere wegingen: eene vijfstralige ster. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, is voor Leiden het cijfer 7. In eene Dingsdag 10 December aanst. in het gebouw der Loge te hou den buitengewone vergadering van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederl. maatschappy voor tuinbouw en plantkunde, zal de heer H. Witte de tweede der vroeger aangekondigde voordragten houden. Men schrijft ons: «Rijnland staat voor een goed deel door de menig vuldige regens onder water" is, volgens een berigt uit Hazerswoude, byna aannemelijkgeenszins dat ooit in December nog een vette koe uit de weide zou gehaald worden, ook zonder dien «watersnood." Polders, die door stoomwerktuigen bediend worden, hebben veel gewonnen op polders, die liet water niet de molens moeten loozen, maar overal is toch veel overlast van water. De regen houdt aan, het spuijen is met den ongunstigen wind niet mogelijk, bijgevolg is en blijft de boezem zeer hoog, dikwijls bijna peil. terwijl zich plassen hebben gevormd op de weilanden. Menig stuk land zou er slecht bij varen, als op al die aaltigheid strenge vorst kwam. Van daar dat ieder landman hoopt dal de winter zich zoo lang uitstelle tol de polders van het overvloedig water bevrijd zijn. De Staatscourant beval hel verslag van de gedelegeerden der regering naar het in Juny jl. te Parijs gehouden internationaal congres van landbouw. liet onderscheidingstecken voor 15 jaren Nederlandsche dienst als officier is o. a. toegekend: bij het 4* reg. infanterie aan den kapitein 11. P. Muller, aan den 1'° luit.-adjudani G. J. Noyen, en aan de le luitt. A. C. Alma en I'. J. Vcrvcnne, vóórlaatstgeuoemde gedetacheerd bij het dep. van oorlog; bjj het 2e reg. veldartillerie aan de le luitt. R. van Damjhr. F. J. A. des Tombe en A. van der Straaten. Aan den sergeant J. F. van den Berg, van het le bat. 4* reg. infanterie, is eergisteren te Delft de zilveren medaille voor 24-jarige trouwe dienst uitgereikt. Naar wij vernemen, meldt het Fad., heeft het ontwerp tot het heffen van een belasting op het kapitaal in portefeuille den raad van state reeds verlaten. Zijn wij goed ingelicht, dan zal eigen aangifte de grondslag der helling zijn en stelt men zich voor, uit deze belasting circa drie millioen te trekken. Het hoofdbestuur der Nederl. maatschappy tot bevordering der genees kunde heeft zich in ccn adres tol de eerste kamer der staten-gcneraal i gewend met hel verzoek om het wets-onlwerp tol regeling der voorwaar den tol verkrijging der bevoegdheid als arts enz. niet aan te nemen. Naar men uit Arolsen meldt zal de voltrekking van het httwelyk van Z. M. den koning en prinses Emma op 7 Januarij plaats hebben. De bur gerlijke huwelijksvoltrekking zal des voormiddags geschieden door den landsdireclcur, von Sominelfeld; de kerkelijke inzegening des avonds in de slotkapel. De beide volgende dagen zullen aan schitterende feestelijkheden gewyd zijn, die in zekere mate een kunstkarakter zullen hebben; op de soirees zullen voornamelijk gebeurtenissen uit de Nederlandsche geschiedenis door levende beelden in prachtige costumes worden voorgesteld; ook zal door buitenlandsche kunstenaars eene operette worden opgevoerd. Het echt paar zal, na de voltrekking van het huwelijk, waarschijnlyk tot 10 Jan. te Arolsen vertoeven. Door Z. M. den koning is d". ten Kate aangezocht Zondag 20 Januarij de prediking te houden in de Oude kerk te Amsterdam ter gelegenheid van de godsdienstoefening, welke de koning voornemens is met ilds. ge malin bij te wonen. Het stoomschip Prinses Amalia is op 5 December van Port-Saïd vertrokken, Te Vlaardingen is men ongerust over het lot van een logger met zijne bemanning, en wel naar aanleiding van het lange uitblijven van het aldaar tehuis behoorende loggerschip Activiteit, schipper A. Mos. De geheele vloot is thans binnen, doch genoemd loggerschip nog altijd niet. Te Amsterdam werd gisteren op klaarlichten dag een handwageu. waarop een kist met llesschen fijne cognac geladen was, gestolen, terwyl de wagen een oogwenk alleen was gelaten voor de Duitschc goederenloods der Rijnspoorwegmaatschappij. Te Doelinchem is door de policie als deserteur aangehouden en gevan kelijk naar Doesburg overgebragt een milicicn-verlolgangerdie sedert twee jaar voorlvlugtig is geweest cn zich dien tyd in Duitsehland had opgehouden. Door het geregtshof te Leeuwarden is de commies by de posterijen U. F., van wiens zaak gisteren melding werd gemaakt, veroordeeld tot 1 jaar correctionele gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan. Te Winschoten is eene vergadering gehouden van de leden der IJsclub «Oldambt en Westerwolde." Het volslagen gemis aan ijsbanen gedurende de twee jongst verloopene winters heeft de kas der verceniging gebragt in een toestand, die benijdenswaardig mag heeten. Voor eene eventuele hard draverij op schaatsen door mannen, werd besloten prijs en premie te bepa len op ƒ100 en ƒ40 en ƒ10 voor de laatste mederijders. De minister van binnenlandsche zaken heeft geantwoord op het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der eerste kamer over het wets- onlwerp tot regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van am, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apolhekerbediende. De rege ring nam met belangstelling van hei voorloopig verslag kennis, waarin de bedenkingen, in de afdeelingen te berde gebragt, uitvoerig worden medege deeld. Zij verheugt zich in de gelegenheid, haar verschaft, om het voorstel nader toe te lichten. Gaarne onderschryft zij de uitspraak, dat het niet le beschouwen is als een toonbeeld van wetgevend talent. Doch het verwijt van op tweérlei gedachten te hinken, mag in billykheid niet tegen haar worden gerigt, want dat zoude, ware het gegrond, de wet op het hooger onderwijs treflen, die op 27 April 1876 door de eerste kamer met acht en twintig tegen vier stemmen werd goedgekeurd. Toch wordt blijkens den ganschcn inhoud van liet voorloopig verslag vooral aan deze grief gewigt gehecht en noodzaakt dit de regering hare bewering door ccnige aanhalin gen te staven. Ook zij erkent, dat het wets-ontwerp slechts eene proef bevat. Leert de uitkomst, dat, met behoud onzer tegenwoordige genees kundige staatsregeling en handhaving der bij de wet op het hooger onder wijs gevallen beslissingenniet genoegzaam in de behoefte aan geneeskun dige hulp kan worden voorzien, zoo zal op de regering de pligt rusten beter doeltreflende maatregelen voor te stellen. Doch voor dat men hetgeen pas werd opgerigt weder omverstoot, moet die proef eerst zyn genomen. Het Nederlandsch Afrikaansch comité heeft in N°. 4 zyner Mededee- lingen opgenomen het rapport van de hh. Cambier en VVautier, betredende hunne reis van de kust van Zanzibar naar Mpwapwa (28 Juny--8 Augustus). Uit vroegere metledeelingen is gebleken dat voor de eerste expeditie naar Afrika, van wege het uitvoerend comité van de internationale commissie, het personeel zich op 18 October van het vorige jaar te Southampton had ingescheept, met bestemming naar Zanzibar, Het bestond uit drie Belgen: de heeren Crespel. Cambier en Maes, die het eerste binnenlandsche slation zouden gaan vestigen in de omstreken van het Tanganyika-meer, en een Oostenrijker: den heer Marno, die reeds menige reis in Afrika gemaakt had en thans de onbekende binnenlanden bewesten het Tanganyika-meer zou exploreeren. Voor de ontvangst van dit personeel en voor den opslag van goederen te Zanzibar beschikte men over de welwillend aangeboden hulp van het aldaar gevestigd handelshuis Roux de Fraissinel C". Men bad daar alzoo een depót, en bovendien zon een in Uniamwesi gevestigd agent schap aan de reizigers de noodige hulp verleenen. Twee leden van deze eerste expeditie, de heeren Crespel en Maes. hebben het niet verder gebragt dan Zanzibar, waar zij, in Januarij jl., kort na elkander overleden zijn, de eerste aan koorts en dysenterie, de laatste ten gevolge van een zonne steek. Reeds spoedig nadat het berigt van hun dood te Brussel ontvangen was, is de heer Wautier uitgezonden om zich bij den heer Cambier aan te sluiten, en weldra zou zich ook een Belgisch geneesheer, te Cairo gevestigd, dr. Dutrieuxmet hetzelfde doel naar Zanzibar begeven. Thans schrijft de heer Cambier, uit Kwa Mchoropa, van 20 July, o.a. het volgende: Ik heb de eer u mede te deelen dal de expeditie is aange komen op den weg van Sadaani naar Mpwapwa. op den linkeroever van de Mawé, bij hel dorp Kwa Mchoropa. Zooals ik u in myn brief n°. 1 berigtte, is het gros van de karavaan den 28"" Juny van Bagamoijo ver trokken en hebben dr. Dutrieux en ik ons den 4'" Julrj op weg begeven.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1