LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 6 DECEMBER. fl°. 288. ST ADS-BERICH TEN. "binnenlandsciic bêrigten. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'i.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f'i. 50 's jaars, builen de exgeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. I(e prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 5758 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Jan Brevée, smid alhier, houdende verzoek om het pand aan den Vliet N°. 23 in te richten tot smederij Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 19"° December aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 December 1878. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leidendoet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 3e" December jl. invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het palent over hel 2e kwartaal van het dienstjaar 1878/79, zijnde een ieder verplicht zjjnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leioen. 5 December 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 5 December. Bj kon. besluit van 2 Dec. jl. is, met ingang van 1 January 1879, aan den heer dr. M. J. de Goeje, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in hel 3e schooldistrict van Zuidholland, en tot schoolop ziener in dat district benoemd de heer W. J. van Gorkom. Naar wij vernemen is in de laatste dagen tegen enkele hooiden van buisgezinnen proces-verbaal opgemaakt wegens niet-nakoming van art. 19 der wet van 4 December 1872 (Stbl. n°. 134) houdende voorzieningen legen besmettelijke ziekten, krachtcus welk artikel het hoofd van een gezin, wanneer daarin eene besmettelijke ziekte voorkomt, hiervan binnen 24uren nadat hem het feit ter kennis is gekomenaan den burgemeester mede- deeling moet doen. Overtreding van die bepaling wordt gestraft met eene boete van ƒ10 lot ƒ100 en met gevangenis van 3 dagen tot eene maand, te zamen of afzonderlijk. Met het oog op de thans in de gemeente voorko mende gevallen van roodvonkwordt het wenschelijk geacht de ingezetenen op bovenstaande bepalingen opmerkzaam te maken. De minister van binneulandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat de commissie, belast met het afnemen van de exa mens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Junij 1865, zal zitting houden op Maandag 9 December e. k. en volgende dagen te Amsterdam. Blijkens den staat van den afloop der jongste najaars-examens zijn in het geheel geëxamineerd 2628 adspiranten, waarvan 1520, dat is 57.8 pCt., zijn geslaagd. Voor hoofdonderwijzer werden van de 272 slechts 96, of ruim 35 pCt., toegelaten. Het aantal hulponderwijzers is met 176 en dat der hulponderwijzeressen met 171 vermeerderd. Van de hulponderwijzers slaagde ongeveer de helft. Het Ned. schip Fiducia is in den Atlantischen Oceaan, bij Brazilië, verlaten. De kapiteinsvrouw en een kind, benevens vijl man der equipage zijn opgenomen door het schip Glynn en te Rio Grande do Sul binnenge- hragt. De kapitein en een uian zijn verdronken. Van het schip is niets meer te zien. Uit Hazerswoude meldt men aan de IV. B. C.: Het is van algemeene bekendheid, dat de bopren in deze gemeente met hand en tand en door allerlei wettige en geoorloofde middelen zich hebben verzet tegen den aan leg van de spoorbaan Leiden—Woerdende een om deze, de 3nder om gene reden, maar toch meest allen, omdat zij niet van de spoorwegmaat schappij konden gedaan krijgen, wat zij, gerijmd of ongerijmd, wel wenschlen. Een dezer niet direct meêwerkende boeren echter, thans ziende dat door de maatschappij aan hem alle weldaden zijn bewezen, die hem konden worden toegekend, en alle mogeljjke gemak en voordeel was ge geven, heeft Dingsdag morgen zijn beste vette koe uit de weide gehaald (of liever van den stal genomen, want Rijnland staat voor een goed deel door de vele regens onder water), haar doen slagten en als bewijs zijner erkentelijkheid aan de behoeftigen in deze gemeente doen ronddeelen. Het beest, zegt men, had eene verkoopswaarde van /350, en een paar der fijnste stukken zjjn naar de spoorweg-directie in den Haag gezonden. Dezer dagen heeft voor het gcregtshof te Leeuwarden teregtgestaan een ambtenaar der posterijen, beschuldigd van diefstal. De aanleiding tot dit treurige feit moet, na vermeld wordt, worden gezocht in de omstandig heid, dat beklaagde, steeds zijn volle tractement aan zjjne vrouw gevende, niet. oi althans niet voldoende, door deze in de gelegenheid werd gesteld, zekere kleine dagelijksche uitgaven te doen, die hij zich vóór zijn huwelijk kon veroorloven. De persoon in quaestie was sedert ongeveer een jaar gehuwd. In sommige streken van Friesland slaat het water zeer hoog. Langs de spoorlijn van Wolvega naar Leeuwarden staat het aan weerszijden blank. In de lage Veenen spoelt de turf over het veld. Uit Eindhoven meldt men dat de machinist H., aan wien de oorzaak van het aldaar op 23 November plaats gehad hebbend ongeval geweten wordt, in zoo verre is genezen, dat hij naar zijne woonplaats heeft kunnen vertrekken. Het berigt als zou hij gearresteerd zijn, is niet juist. Zijn denkvermogen, dat door een hoofdwond geleden had, heeft hjj terug ge kregen. De conducteur J., die een zijner beenen brak, neemt in beterschap toe; ook in den toestand van den conducteur R.die een zware hoofdwond had bekomen, is verbetering. Het overige personeel is reeds zooverre her steld, dat het in de volgende week zijn dienst kan hervatten. De justitie van Roermond heeft zich Dingsdag naar Venlo begeven, waar huzaren en burgers zijn slaags geweest. Een der burgers heeft daarbij een zware verwonding aan den hoofdschedel ontvangen. Op de kermis te Valkenburg, in Limburg, bevonden zich jl. Zondag de gebroeders Recke, de een brouwersknecht, de ander huzaar. Wegens een twist, die het vorig jaar in het koffijhuis van den heer Q. aldaar had plaats gehad en waarbij de koffijhuishouder en diens zoon door den jong- sten (den huzaar) waren mishandeld, was dezen laatste het koffijhuis ont zegd. Beide broeders nu begaven zich Zondag avond naar genoemd koffij huis, waar, by afwezigheid van den koffijhuishouder, door diens dochters aan den huzaar drank werd geweigerd, waarop deze bedreigingen uitte, zoodat men zich verpligt zag de maréchaussees te hulp te roepen. Eenen der beide tot handhaving der orde toegesnelde maréchaussees werd al spoedig door een der gebroeders R. een slag op het hoofd toegebragt met een bier glas, zoodat hij neerviel, terwijl de andere maréchaussée een schop tegen den onderbuik kreeg. Toen kwamen de in het koffijhuis aanwezige perso nen de maréchaussées te hulp, waarop een gevecht volgde en met karafien, bierglazen, stoelen enz. geslagen en geworpen werd. Het einde was, dat de gebroeders R. meester van het slagveld bleven en alle anderen de gelag kamer moesten ontruimen. Na dit gevecht begaven de gebroeders R. zich naar de ouderlijke woning en wel op den zolder, die met een valluik ge sloten werd, en dreigden ieder, die hen wilde genaken, met den dood. Door den burgemeester werden toen de noodige maatregelen genomen, om de halfrazenden te bemagligen. De zich te Valkenburg bevindende miliciens werden opgeroepen en gewapend, met de maréchaussées en veldwachters omsingelden zij het huis, waar zich de gebroeders R. hadden opgesloten, en gedurende den geheelen nacht hadden zij de met scherp geladen geweren op de zoldervensters gerigt. Ook werden de omliggende brigaden maré chaussées tot versterking opgeroepen. Door de bemiddeling van den heer S. uit Gulpen, de zoon van den patroon van den brouwersknecht, leverden zich Maandag ochtend de beide broeders eindelijk aan de maréchaussées over. De oudste kwam het eerst naar beneden, stak zijne handen uit om zich Ie laten boeijen, doch gaf den maréchaussée. die dit wat ruw scheen te doen. een slag om het hoofd, zomlat deze tegen den deurpost viel. De beide broeders zijn naar Maastricht in het huis van arrest gebragt. Het dig. Dbl. v. N. 1. meldt het volgende: Over de onderwerping van Habib leest men ook allerlei beschouwingen in allerlei couranten, liet Bat. Iibl. en enkele andere zijn zeer verontwaardigd over onze houding te genover Ilabib Abdul Rachman. De meesten begrijpen echter, dat daarover hier geen oordeel kan geveld worden, en dat hel uitblijven van verdere be- riglen uit Atjeh, niet, geljjk die bladen willen beweren, grond geeft tol het

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1