LEIDSCHE COURANT. 1878. 1". 287. DONDERDAG 5 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekuslen. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, He prijs der Adverlentiën is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. BINN15NLANDSGH15 BKRIGTEN. LEIDEN, 4 December. Aan den kapitein bij hel corps mariniers J. J. KorndörfTer is door Z. M. den koning mede toegekend eene zilveren eeremedaille voor beloonde belangstelling in het rjjks etlinographisch mnscnm Ie Leiden, wegeus het aanbieden van belangrijke geschenken aan die inrigiing. Heden morgen ten 9 ure vertoonde zich, gedurende een vierde uur, in de dun bewolkte lucht ten westen van de zon, eene schitierendebijzon. YVeerprofeten willen hieruit koude voorspellen, strenge koude zelfs, die eigenlijk reeds lang gelieerscht had moeten hebbennaar voorspellingen ten gevolge van het schieten van drie wilde ganzen in September, onder Sassenheim. De temperatuur is echter in het noorden van Europa tot dus ver meer wisselvallig dan koud. Gisteren avond is nabjj de Korenbeurs door een man een oorbelletje afgerukt van een kind, dat met hare moeder liep; die persoon heelt liet op een loopen gezet in de rigting van de Ruïne. Heden morgen omstreeks 9 ure is een schipper op zijn schuit in het ruim gevallen, waardoor hij inwendig gekwetst werd; de heer Longepée verleende hem spoedig geneeskundige hulp. Als iuzender van het derde ontwerp voor de prijsvraag der fonteinen op Soestdjjk, onder de zinspreuk »Ars longa" enz., heeft zich hekend ge maakt de lieer F. L. Slracké Jz. te 's Hcrtogenbosch. - Door het gemeentebestuur van Amsterdam is het verlichtings- en ver sieringsplan bij de aanstaande komst van Z. M. den koning met zjjne ge malin iu de hoofdstad vastgesteld. De Dam zal electrisch worden verlicht met JablochkoH-kaarsen en het Rembrandtpleiu, Kattenburgerplein, de Wes terstraat, de Nieuwuiarkl, de Blaaiiwebrug, het voormalig Beursplein zullen met guirlandes van ballons en lampions verlicht worden. Op de Nieuwmarkt zal een triomfboog, op het voormalig Beursplein een tempel en elders zullen zuilen en obelisken worden opgerigt. Het stadhuis zal met gas worden verlicht, maar van het vuurwerk is, met het oog op het jaargetijde, afgezien. Het geregtshof te Amsterdam heelt Hendrik Bubberman schuldig ver klaard aan het namaken van zilveren muntspeciënvan misdadige deelne ming aan het in omloop brengen van dergelijke nagemaakte stukkenen aan diefstal in een herberg, waarin hij zijn intrek had genomen, en hein te dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 10 jaren en lot twee geldboeten ieder van ƒ50. Te Amsterdam heeft de politie een persoon aangehoudenverdacht van het uitgeven van valsche Fransche banknoten, benevens een opligter, die een goudsmid aldaar voor een aantal gouden horloges trachtte beet te nemen. Een mineur, te Utrecht in garnizoen, heeft zich. na zijn stiefvader voor ƒ300 bestolen te hebben, in burgerkleeding naar Arnhem begeven, vergezeld van een kameraad, die evenals hij de uniform had afgelegd. Zij zijn te Arnhem wegens desertie aangehouden en zullen, de eerste wegens diefstalvoor den krijgsraad tcregtstaan. De landbouwers uit Mattrik, die dezer dagen aan de markt te Gorin- chem hunne paarden verkochten, zonder daarvoor de gelden te ontvangen, zijn thans hunnen koopman op het spoor. Hij moet te Aarlanderveen wo nen. De paarden zijn iu beslag genomen. Te Zwolle is in hechtenis genomen een 19-jarige jongeling, die in zjjne betrekking van klerk bij de firma van Gend Loos aldaar een wis sel, groot circa 350, had geïncasseerd en, in plaats van dat geld te ver antwoorden het zich heeft toegeëigend en grootendeels zoek gemaakt. Door wijlen mevr. de Goeyen, geb. Hooft, te Zwolle overleden, is ƒ1000 gelegateerd aan de armen der Ned. herv. gemeente aldaar. 's GRAVENI1AGE, 4 December. Door Z. M is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer G. W. Bossers, als burgemeester der gemeente Klundert, en aan den heer H. Hamer, als notaris te Neede. De 1' luit. jh'. 11. P. Tindal, van liet wapen der artillerie in Nederl. Indië, thans met verlof hier te lande, is voor den tijd van vijf jaren ge detacheerd bij het wapen der artillerie van het leger hier te lande, en de 1' lnit. C. H. A. R. Schuurman, van de II' afdeeling vesting-artillerie, is voor den tjjd van vijf jaren gedetacheerd bjj het wapen der artillerie van het leger in Nederl. Indië. De kapitein D. Aeyelt. van het 7' reg. infan terie, is in zjjnen rang overgeplaatst bjj het reg. grenadiers en jagers. -- Door Z. M. zjjn tol 2'° luitenant benoemd: bij het wapen der infan terie: bjj het le reg. K. R. L. Koene en G. Pieters; bjj hel 2' reg. F. C. G. A. A. Schwartz, E. P. van Tiel, G. W. L. llollenbach en P. van den Hoonaard; bjj het 3' reg. F. H. Tissot van Palot, L. C. W. Defize, A. Klontje, H. Spruyt en I. C. Frederiks; bij het 4' reg. G. A. van Driel, H. M. Koolhoven, J. G. A. Frommann, M. J. L. Oudsboorn, D. Schoonman, J. A. Houbolt en D. H. Gerdessen; bij het 5' reg. J. C. H. A. Quack en E. K. Blokzijl; bij het 6e reg. P. A. Serne'e, H. C. E. J. Bonemejjer, P. Glerum, J Boot en J. Rogier; bjj het 7' reg. G. van der Reyden, D. J. Ruttenbach, A. J. P. A. de Vries, A. Kniphorst en E. Jacobs; bjj het 8' reg. J. S. van Dijk, A. Holland en L. G. T. W. Fontein; bjj het wapen der cavalerie: bij het l'. reg. huzaren A. Geel en A. I. Storm de Grave; bij het 2' reg. huzaren W. T. Piepers; bij het wapen der artillerie: bjj de I« afd. vesting-artillerie W. F. Pop en L. C. van Kuyk; bij de V1 afd. vesting artillerie J. E. Ranneft; bij de VI' afd. vesting-artillerie W. Vosmaer en G. J. Neiszen: allen onderofficieren bij verschillende corpsen des legers. Door Z. M. zijn benoemd tot 2'° lttit.-kwartiermeester: bij het 6' reg. infanterie C. Broeksma; bij het 7' reg. infanterie J. Sneep, bij het 8' reg. infanterie C. J. H. J. Schuak; bij het 1' reg. veld-artillerie W. Woudstra; allen onderofficieren bij verschillende regimenten der inlanterie. De heer A. J. Ilelfrich, arts en medicinac doctorandus, is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl. bij het personeel van de geneesknudige dienst der landmagt in Nederl. Indië. De luit. ter zee 1' kl. W. M. E. Bervoets, belast met het bevel over de stoomkanoitneerboot Gier, alsmede de lnit. ter zee 1' kl. If. J. B. Suther land, de luit. ter zee 2' kl. P. C. W. Vandevelde en de officier van gezond heid T» kl. W. F. Meyboom, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zjjn, na aanneming van eenige naturalisatie- en suppletoire begrootings-wetten, de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting voortgezet en afgeloopen. De heer Rutgers keurde de bekrompen zuinigheid af en noemde het petitionnement onteerend, waartegen de heer van der Hoeven krachtig protesteerde. De heer van den Berch van Heemstede drong aan op eene wet tegen het socia lisme. De hh. Borgesitts en van Eek ontkenden de noodzakeljjkheid voor den heer van Houten om het partij-verbond le verlaten. De minister Kap- peyne verdedigde de rapporten omtrent het petitionnement, bestreed het nemen van dwangmaatregelen op zedelijk gebied of tot keering van het socialisme, verklaarde zich bepaald tegenstander van het algemeen stemregt en hield vol dat de kamer uitdrukte de opinie van het volk. De minister van financiën zon na het Kerst-reces op nieuw eene voordragt tot herzie ning der belasting op de ongebouwde eigendommen indienen. Hoofdstuk I is daarop met algemeene stemmen aangenomen. Morgen voortzetting. Voor het geregtshof alhier werd heden bepleit het hooger beroep, door J. J. B le Middelburg ingesteld tegen een vonnis der regtbank aldaar, waarbij geldig was verklaard de stuiting door den officier van justitie van zijn voorgenomen huwelijk met eene vrouw, wier naam in een vonnis van echtscheiding voorkwam als die van iemand, waarmede hjj overspel had gepleegd. Tot toelichting van het hooger beroep werd het woord gevoerd door den advocaat jh'. m'. E. N. de Brauw. De advocaat-generaal m'. Gre gory concludeerde tot bevestiging van het vonnis. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. it e i. ti 11; Nadat de pleidooijeu in de zaak van 't Kint de Roodenbeke en For- tamps voor het hof te Brussel waren afgeloopen, heeft de jury gisteren hare niet zeer gemakkelijke taak, het beantwoorden van meer dan 500 vragen, aangevangen. Voor het paleis van justitie had zich eene groole menigte verzameld en uit vrees voor mogeljjke ongeregeldheden was eene groole menigte gendarmes en policie-agenten in de nabjjheid geplaatst om de orde te itandhaven. L&iiJJuIniöï

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1