dezer ontviel aan deze plaats een harer oudste en waardigste ingezetenen J. Cappé. gewezen consul der Nederlanden, welke betrekking by sedert 1850 had vervuld, toen hij in 1877 wegens vergevorderden ouderdom door Z. M. daarvan eervol, onder dankbetuiging voor langdurige en trouwe diensten, ontslagen werd. Bij die gelegenheid werd hij tot ridder der orde van de Eiken Kroon benoemd. De heer Cappé was den 61'" April 1799 op het eiland St. Euslatius geboren, en mogt dus den leeftijd van 79 jaren bereiken. 's GRAVENHAGE3 December. Door Z. M. is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. P. J. J- Mounier. te Amsterdam, als hofkapellaan; tevens is hij benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Tot hofkapellaan is benoemd d®. E. Bourlier alhier. -- Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is de oefe- nings-divisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. B. F. Escher, den 30s,"> November jl. te Rio de Janeiro aangekomen. Aan boord dier schepen was alles wel. Het schroefstoomschip Curagao, met beslemming naar Djed- dah, is te Colombo (eiland Ceylon) aangekomen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de hegrooting voortgezet. De hh. Corver Iloolt en Hey- denrijck zagen de financiële toekomst donker in. De heer van Houten ver klaarde zich van de liberalen afgescheiden te hebbenomdat de regering wat betreft het kiesregl en de belastingenniet voldeed aan de eischen van het liberaal programma. De heer Mees wilde hervorming van het belasting stelsel zonder income-tax. De heer Haffmans laakte scherp de rapporten omtrent het petitionnement en noemde die pamfletten en schotschriften. De heer Heydenrijck wilde het de regering, zonder verzaking van beginselen, niet te lastig maken met het oog op de tijdsomstandigheden. De heer van Wassenaer verweet de regering zoo weinig op zedelijk terrein tot stand te brengen. De heer Brouwers keurde de politieke gedragslijn der regering af, vooral ter zake van de onderwijswet. Morgen voortzetting. De kamer besloot, bij den terugkeer des konings, Z. M. een adres van gelukwensching aan te bieden. De afdeeling 's Gravenhage van het Nederl. tooneelverbond besloot gis teren avond met 12 tegen 5 stemmen zich bij adres tot den gemeenteraad der residentie te wenden met verzoek op den gedurende 22 jaar verlaten wettelijken weg terug te keeren en voortaan zelf de beslissing te nemen, al dien tijd bij eenvoudige delegatie aan burg. en weth. toevertrouwd, wien het bespelen van den llaagschen schouwburg zal worden gegund. Tevens wordt in het adres verzocht dat de raad ook eene tooneel-commissie benoeme. Voorts werd hel bestuur gemagtigd eene circulaire te rigten tot alle rede rijkerskamers in het land, ten einde die op te wekken een voorstelling te geven ten behoeve van de betrekkingen van wjjlen den verdienstelijken acteur Wijnstokdieonder den naam van Arnoldzooveel tooneelspelen voor die vcreenigingen had vervaardigd. iMITEiNLANDSCIIE BERIGTE.V BELGIË. Het proces van de Banque de Belgique, dat voor het hof van assisen van Brabant ten einde loopt en waarschijnlijk met een veroordeelend vonnis voor den beambte 't Kint de Roodenbeke en den ex-gouverneur, den ex- senator Fortamps, eindigen zal, komt op ongeveer 200,000 fr. kosten te staan. Volgens de laatste inlichtingendoor de familie van generaal Berten ingewonnen, zou de generaal zich thans te Marseille bevinden, alwaar hij, naar men zegt, door persoonlijke zaken wordt opgehouden. Naar men meldt, zal hij binnen acht dagen naar Brussel terugkeeren. Te Berchem, prov. Antwerpen, heeft een spoorwegwerker, Jozef van Dijck genaamd, weduwnaar met drie kinderen, zijn dochtertje den hals afgesneden en eene poging gedaan om zjjn zevenjarig zoontje te verworgen, w.lligt met het voornemen ook zijn jongste kind, een meisje van 3% jaar, het leven te benemen. Hij had de kinderen niet slechts altoos verwaar loosd maar ook schandelijk behandeld. Hij heeft den moord onmiddellijk bij zijne aanhouding bekend. Te Deurne. nabij Antwerpen, reeds door veel branden geteisterd, heeft men aan een boom een brandbrief bevestigd gevonden, die een be dreiging van brandstichting bevatte van al de hoeven van mevr. de Bos- schaert binnen den lijd van twee jaren. ENGELAND. LONDEN, 2 December. Gelijk te verwachten was brengen de bladen een zeer verschillend oordeel uit over den loop der zaken in Indië. zooals die afgeleid kan wor- j den uit de openbaar gemaakte stukken. Volgens de Daily News blijkt uit die stukken, dat lord Lytton den Emir onverstandig en onstaatkundig be- handeld heeft, zoowel in den vorm, door uitdrukkingen te gebruiken, die den Emir moesten kwetsen, als in het wezen der zaak, door te eischen, dat de Emir aan Britscue amutenaren in zijn gebied een duurzaam verblijf moest j vergunnen. Ook zijn de onderhandelingen op het laatst door den onder- j koning afgebroken op eene wijze, die den indruk geeft, alsof hij en het ministerie eene aanleiding tot oorlog zochten. De Times meent dat het j tegenwoordige ministerie in de quaestie met den Emir over het geheel niet j anders heeft kunnen noch moeten handelen dan het gedaan heeft. Dezer dagen verscheen voor de regtbank te Woolwich zekere Thomas j Bale, onder beschuldiging dat hij zijne vrouw zonder middel van bestaan j liet. De beschuldigde voerde aan dat hij tot de werkstakers te Middles- j borough behoorde. Uit een hem gedane vraag bleek dat hij gedurende 21 j maanden 12 gulden onderstand per week uit de werkstakerskas ontving: 1 zijne verdiensten waren, toen hij nog werkte, slechts een paar gulden hooger. Toen hem door den regter de raad werd gegeven weder aan het werk te gaan. gaf hij zeer bedaard ten antwoord, dat het veel gemakke lijker was ƒ12 te ontvangen en niets te doen, dan hard te werken voor eene kleine verhooging. De regter veroordeelde hem om wekelijks een derde deel van den onderstand aan zijne vrouw te betalen. De man was van oordeel dat hij, zoo lang hjj niet werkte, ook niet verpligt was voor zijn gezin te zorgen. FRANKRIJK. Bij de behandeling der begrooting van marine in de kamer van afge vaardigden is geklaagd over de onvoldoende wijze, waarop de gemeenschap tusschen Frankrijk en Nieuw-Caledonie onderhouden wordt, zoowel door de telegraaf als de post. De Engelsche bladen deelden reeds lang het berigt van den laatsten opstand der inboorlingen mede voordat het Fransche gou vernement er iets van vernomen had. De minister van marine beloofde nadere inlichtingen te zullen geven als de regering gereed was met haar wetsontwerp strekkende om Nouméa, de hoofdstad, door een onderzeeschen kabel met het Australische telegraafnet te verbinden. Eenigen lijd geleden hebben 2750 inwoners van de Alpes Maritime» aan den senaat etn verzoekschrift gerigt, waarin zijne medewerking ver zocht wordt tot opheffing van de speelbank te Monaco. Dit verzoekschrift werd verzonden naar den minister van buitenl. zaken. Deze heeft geant woord dat de quaestie van teederen aard is, omdat zij uitsluitend tot het ressort van den in Monaco regerenden vorst behoort. Er was geen grond om j te denken, dat onderhandelingen op dit oogenblik eenig uitzigt op gunstig gevolg zouden geven. Maar zoodra zich eene gelegenheid mogt voortdoen, om met hoop op goed gevolg onderhandelingen over die zaak aan te knoo- pen, dan zou hij niet in gebreke blijven die aan te grijpen, j De socialist Hirsch, die alhier correspondent was van de Frankf. Zeil., heeft bevel ontvangen het land te verlaten. Het getal entrée's van de wereldtentoonstelling is thans met juistheid bekend. Het bedraagt 14.743,436, d. i. ongeveer 4,217,000 meer dan in 1867. Het getal entrée's per dag bedroeg 68.403, tegen 43,561 in 1867. De minister van binnenlandsche zaken heeft nu besloten, dat het gebouw op het Champ de Mars zal bljjven staanom de een of andere gemeente- ljjke bestemming te verkrijgen. Op de vraag wat er waar was van de bewering van het Journ. des Déb., dat koning Alphonsus van Spanje weder in het huwelijk zou treden met de oudere zuster vau wjjlen koningin Mercedes, heeft de minister-presi dent Canovas del Castillo het volgende geantwoord: »Niemand houdt zich hier met het huweljjk des konings bezig. Z. M., nog treurende over het geleden verlies en gebukt gaande onder de ernstige zorgen van den inter nationalen toestand heeft op het oogenblik volstrekt geen huwelijksplannen." Van eene andere zjjde wordt echter gemeld, dat de familie Orleans zeer ijvert voor een echtverbintenis van koning Alphonsus met prinses Christine van Montpensier, terwijl koning Frans van Assises, de vader van koning Alphonsus, Parijs verlaat om den hertog van Montpensier te Sevilla een be zoek te brengen. DUIT8CIILAND. Volgens de Nat. Zeit. laat z(jn gezondheidstoestand prins van Bismarck niet toe de plegtige ontvangst des keizers in de hoofdstad bjj te wonen. De meeste personen, die thans de stad moeten verlaten, omdat zij als socialisten bekend staan, zijn huisvaders en hebben eigen zaken. Eenigen hebben twee, anderen drie of vier dagen tijd verkregen om heen te gaan; maar er zijn er ookdie binnen 24 uren moeten vertrokken zijn. De personen, die uit de hoofdstad worden verwijderd, mogen, zegt de Köln. Zeit., meer of minder volksopruijers heeten en zijn inderdaad als zoodanig werkzaam geweest. Verscheiden hunner hebben daarvan gedurende een reeks van jaren hun beroep, hun dagelijkschen arbeid gemaakt; een ander gedeelte van de personen, door de wet getr«(Ten, behoorde tot de leiders der partij, terwijl de overigen voornamelijk hun werk hebben ge maakt van het bevorderen der agitatie gedurende de verkiezingen, hetzij voor leden van den rijksdag of voor den Pruissischen landdag, waarbjj het hun aan den noodigen ijver niet heeft ontbroken, De Reichs-Anzciger meldt, dat te Stallupönen, in het Oost-Pruissisch district Gtimbinnen. de runderpest is uitgebroken. RCILAND. Volgens de Golos kan men nu reeds voorzien, welke uitkomsten de Afgaansche oorlog zal hebben. De Emir zal overwonnen worden en zjjne staten zullen in de magt der Engelschen vallen. Afganistan zal de voor hoede van het Indische rijk zijn en zijn soeverein de bewaker der Indische grenzen wordenterwijl hij tevens aan de Engelsche troepen den toegang tot de Russische bezittingen in Midden-Azië gemakkelijk maakt. Wij twij felen niet of onze regering neemt voorzorgsmaatregelen om onze grenzen van Midden-Azië te beveiligen. Gevoelt Engeland de noodzakelijkheid zijne Aziatische bezittingen te beschermenRusland heeft het regt de zijne tegen eiken aanval te verdedigen. De Engelsch-Afgaansche oorlog moet verandering brengen in de betrekkingen tusschen de twee mogendheden, wier staten aan Afganistan palen. Ten gevolge van dezen oorlog, hebben de kabinetten van Londen en Petersburg niet Ie dralen ernstige onderhande lingen aan te knoopen over de waarschijnlijke gevolgen dezer zaak. TIIKHIJE. Prins Labanofl heeft aan Savfcl-pacha verklaard, dat de Russen Bul garije en Riimcnië zullen ontruimen, overeenkomstig liet verdrag van Ber- ljjn, met uitzondering van Adrianopel en Thracië, waarvan de ontruiming ondergeschikt blijft aan de aanneming van een definitief vredesverdrag, en tot dat prins DondoekoH de beweging in Bulgarije zal onderdrukt hebben. Met de versterkiugswerken van Konstantinopcl wordt groote voort gang gemaakt; zij zullen met 800 stukken van liet zwaarste kaliber gewa-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2