men tégen 1, na aanneming, met 42 legen 23 stemmen, van een amende ment van den heer de Casembroot lol liet doen vervallen van den post voor opleiding van Indische officieren aan de krijgsschool hier te lande. De hh, van der Kaay en van Gennep laakten de bcvoorregting van Indische ambte naren die staats-examen boven hendie faculteits-examen hadden algelegd. De heer van Leeuwen verdedigde het staats-examenterwijl de minister opmerkte, dat het staats-examen juist is ingesteld om vroeger heerschende willekeur te keeren. Die op rijkskosten naar Indië wil gezonden worden, dient zich aan het staats examen te onderwerpen. Hoofdstuk 1 der Midde len is met algemeene stemmen aangenomen. Morgen is hoofdstuk II der Middelen aan de orde. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad heeft de heer mr. C. C. N. Krom, te Leiden, den eed als advocaat afgelegd. BUITENLANDSC11E BERIGTEN. ER GEI. A ND. LONDEN, 28 November. Op de Mersey heeft Dingsdag II. ten gevolge van een zwaren mist weder eene aanvaring plaats gehad, waarbij eenige personen omgekomen en een aantal gekwetst zijn. De passagiersboot Germ was onderweg van Birkenhead naar Liverpool en ontwaarde, zoo langzaam mogelijkmaar met eene toch wegens den feilen stroom tamelijk snelle vaart voortgaande, een groot schip, dat voor anker lag. Het was te laat om eene aanvaring te vermijden. De boegspriet van het aangevaren schip rigtte op het dek van de stoomboot nogal verwoesting aan en kwetste een aantal passagiers. Sommigen sprongen uit vrees voor het zinken van het schip overboord. Eenigen van hen werden gered, anderen, men weet nog niet hoeveel, j verdronken. FR4IKRMK. Volgens Hnvas zal de kamer van afgevaardigden Zaturdag gereed zjjn met de behandeling van het geheele budget der uitgaven en zou het dan terstond door den senaat in behandeling genomen worden. In den loop dezer week stond voor den Parijschen krijgsraad te regt de onlangs in hechtenis genomen fabrikant Finet, op grond dat bij in 1872 bij verstek door den krijgsraad was veroordeeld wegens deelneming aan de Commune. Zijne onverhoedsche aanhouding wekte veel ontevredenheid, daar de man volstrekt niet wist, dat hij veroordeeld was en in zijne wijk alge meen als een achtenswaardig burger bekend stond. Door tusschenkomst van den minister van binnenl. zaken werd hij voorloopig op vrije voeten gesteld. Toen hij voor den krijgsraad stond en zijne onschuld aan het licht kwam, was men met de zaak wel wat verlegen; zelfs de commissaris der regering kon geen termen vinden om straf te eischen. Hij werd alleen veroordeeld tot betaling der kosten van zjjne vroegere veroordeeling bjj verstek. Een tweegevecht met de pistool heeft plaats gehad tusschen den heer Dre'olle, afgevaardigde van de Bonapartistische partij, en den heer Gilbert Martin, dagbladschrijver van Bordeaux. Geen van beiden is gewond. Dezer dagen heeft zich te Parijs bij de electrische verlichting een 1 vreemd verschijnsel voorgedaan. Over de geheele Avenue de l'Opera gingen l 'savonds te kwartier voor achten al de JablochkofTkaarsen uit, zoodat men haastig lot de onde gaslantaarns zijn tocvlugt moest nemen. Een kwartier later brandden de kaarsen weer helder, maar later in den nacht ging alles weer uil. De inrigting was dus blijkbaar niet in orde. ITALIË. Horna Capitate deelt een brief mede, door Passananle aan zijne moe der geschreven waarin hij verklaart dat hij zich niet schuldig gevoelt. Ik heb, zegt hij, de menschheid legen de tyrannen verdedigd, die zich verrijkt hebben. Die beulen zullen verdwijnen als de universele republiek er zijn zal Zend mij uw heiligen zegen en vergeef mij. Het I'S. van den brief luidt als volgtIk ben niet schuldig. Wees even moedig als bij den dood van uwen man. wien gij het kruisbeeld in de hand hebt gegeven, en dien gij door zijne kinderen hebt doen zegenen. Houd moed. Zend mij uwen zegen. Ik vraag u vergiflenis. Ik vraag vergiffenis aan ons gewest; ik heb het geen schande aangedaan. De ko ningen zyii dwingelanden. Men zal zeggen, dat ik Humbert met vrede had moeten laten. Maar hij is geboren uit een verdrukker des volks, die zich 's volks regten aanmatigde, de dochleren des volks bedierf. En hij heeft zich verrjjkt, het volk te gronde gerigt met de belasting op het gemaal. De Paus trekt de beperkingen invroeger voor het bezoeken der kunst verzamelingen in het Vatieaan ingevoerd. Met December aanstaande zullen de vstanze" en wloggie" van Rafaël in de Sixlijnsche kapel van 9 tot 3 ure voor gewone bezoekers en voor het maken van studiën open zijnbehalve op Zaturdag en feestdagen. DUITSCIILAND. Te Berljjn is men begonnen met de toebereidselen voor de feestelijke ontvangst des keizers, die er Donderdag 5 Dec. zyn intogt zal houden. De versiering der straten en de illuminatie zijn ontworpen op een schaal zooals dit in Berlijn vroeger nog nooit het geval is geweest. Bismarck zal Woensdag met zijn gezin van Friedrichsruhe ook in de hoofdstad komen en den keizer tot aan het station Gross Kreuz bij Potsdam tegemoet reizen. Uit Rome meldt aan de Köln. Zeit., dat de aartsbisschop van Bam berg. voor zoolang de kerkelijk-poliiicke strijd duurt, zal handelen als tusschenpersoon tusschen het Vatieaan en de Pruissische bisschoppen en geestelijken, in dien zin dat hij in dagelijksche aangelegenheden van gees telijk bestuur de Curie zal raadplegen en hare instructiën aan de Pruissische geestelijkheid zal overbrengen. De berigtgever voegt er hij dal prins Bis marck deze tijdelijke schikking heeft goedgekeurd. «OITEVRIJK. Door de houding der Ooslenrrjksche delegatie zag graaf Andrassy, ten einde eene zeer waarschijnlijke nederlaag te ontgaan, zich gedrongen het aangevraagde supplctoire crediet voor de bezetting van Bosnië gedurende 1878 in te trekken. Welken weg de regering nu zal inslaan is nog een raadsel. Zij verkeert thans in groote moeijelijkheid. Velen verwachten nog de aftreding van Andrassy. Naar men uit Pesth meldt, zou de begrootings-commissie het geheel van de regering laten afhangen of zijnog vooraleer iets omtrent het suppletoir crediet voor 1878 beslist is, het wets-ontwerp in behandeling zal nemen betreffende de kosten der bezetting voor 1879, waarvoor de regering ruim 33 millioen aanvraagt. In het algemeen zijn de leden der commissie van oordeel, dat de afdoening van dit ontwerp niet door eene eventuëie weige ring van het suppletoir crediet verhindert wordt. De bezetting is een feit, waarmede gerekend moet wordenen daar dit ontwerp slechts betrekking heeft op het onderhoud der bezettingstroepen en hef leger niet onder de fouten der buitenlandsche politiek mag Ijjdenzoo was men van meening dit ontwerp in behandeling te moeten nemen. Eenige leden waren van meening dat men, wat betreft het jaar 1879, de gelden voorloopig voor drie maanden kon toestaan. TURKIJE. De Brilsche ambassadeur te Konstantinopel, de heer Layarden de Grieksche gezant hebben een protest ingediend bij de Porte, omdat deze den gouverneur van Salonika heeft gemagtigd om benden ongeregelde troe pen bjjeen te brengen, ten einde behulpzaam te zijn in het bedwingen van den opstand in Macedonië. - Dingsdag zijn de Rumeniërs over den Donatt getrokkennadat overal eene proclamatie was aangeplakt van prins Karei aan de bevolking der Dobrudscha. Daarin wordt gelijke bescherming van de wet aan allen toe gezegd en ten slotte kwijtschelding verleend van alle tienden voor het jaar 1879. In stede daarvan, zegt de proclamatie, zal eene billijker belasting worden gehevenminder drukkend voor den landbouw. Voor altijd worden afgeschaft; de belasting wegens vrijstelling van de militaire dienst, de be lasting van 2 pCt. op den verkoop van vee en de belasting op het gemaal. Omtrent andere belastingen worden in de proclamatie betere regelingen toegezegd. PER TELEGRAAF. WEENEN, 28 November. De Pol. Corr. verneemt uit Konstantinopel dat de Ghagi Moukthar met eene bijzondere zending der Porte naar Athene zal vertrekken. Hem is hoofdzakelijk opgedragen de Grieksche regering te be wegen het grensgebied aan te nemen, dat de Porte aanbiedt, en af te zien van Janina en Trikala. In geval die regering zich hiertoe genegen toont, zou Moukthar volmagt hebben Griekenland voorstellen te doen aangaande een of- en defensief verbond tot gemeenschappelijk afweren van de agres sieve neigingen van Europesche mogendheden. LONDEN, 28 November. Officiëel wordt berigt, dat de Emir, tengevolge van de bewegingen der Perzische troepen aan de grenzen, naar Herat heeft teruggeroepen de troepen, die hij naar Kandahar gezonden had. Men ge looft dat de Afganen van Peciwar tot Ilurriab zijn teruggetrokken. Afgaan- sche verstrekkingen trekken op naar Kushi. LONDEN, 28 November. De ministers hebben eene circulaire gezonden ran de leden van het parlementwaarin zij verzocht worden de bijeen komst op 5 Dec. bij te wonen. Tevens wordt gezegd dat eene stemming van het hoogste gewigt op 12 Dec. wordt verwacht. SYDNEY, 28 November. Eene depêche van den gouverneur van Caledonië berigt, dat drie kleine vaartuigen, bemand met acht vrijgelatenen en drie zwarten, zijn geplunderd bij den mond der Foya en dat de equipage is vermoord. De troepen zetten de vervolging der opstandelingen in het district Foya voort. ROME. 28 November. De rcgtsgeleerden en staatkundigen, welke door den minister geraadpleegd werden, verklaren zich tegen het denkbeeld om den senaat te constitueren als hooggeregtshof om Passananle te vonnissen. BERN, 28 November. De bondsraad heeft verklaard dat het herstel der nunciattiur onmogelijk is. MADRID. 28 November. Het hoog-geregtshof heeft het over Oliva Moncasi uitgesproken doodvonnis bekrachtigd. De zaak komt nu nog voor het hof van cassatie. BOMBAY, 29 November. De Times of India meldt dat generaal Roberts, bevelhebber der divisie-Kurhum gisteren bij het doen van een verkenning den vijand bespeurd heeft nabij Peswan Kotal. Men gelooft dat de vijand verschanste stellingen zal bezetten en daar zal weêrstand bieden aan de Engelschen, die met proviand voor zes dagen morgen hunnen marsch aanvangen. INGEZONDEN. De voorstelling van gisterenavond in het circus van den heer Corty ver dient wel een opzettelijke vermelding. Na de bewonderenswaardige kunst verrichtingen der artisten, waarbij vooral Mile Martha Schumann op het j Engclsche springpaard Darling cn de heer Erber met zijne pirouetten en saltomortales uitmuntten, werd de allerliefste pantomime «Asschepoctsler" voor de eerste maal vertoond. Na hetgeen men er van gehoord had was de verwachting hoog gespannen, maar werd zeker door de geheele wijze i van uilvoering, de pracht van costumes en rijtuigen, de dans der dames van het corps de ballet enz. nog verre overtroffen. Dat de acteurs en actri- i ces uilsluitend kinderen zijn, geeft aan alles een onbeschrijfelijke bekoor lijkheid. Met welk een ernst cn bevalligheid kweet de tienjarige Louise Gierach als page zich van haar moeilijke laak, daar aan haar de geheele

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2