BUITENLANDSGIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. met bescherming der inlanders De hli. Hafïmans, Rnigers, Insinger en Winlgens kwamen terug op de aanleiding van den Atjeh-oorlog en zijne nadeelige gevolgen. De heer Wintgens vooral heeft aan den heer Fransen van de Putte het regt betwist tot de conservativen harde verwijlen te rig ten. Morgen voortzetting. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd zonder stemming goed gekeurd het voorstel van burg. en weth. strekkende om aan Z. M. den koning bij gelegenheid van Hds. huwelijk als geschenk aan te bieden een zilveren plateau, bevattende een pièce de milieu en twee candelabrcs. Ver volgens verleende de raad zijne goedkeuring aan den aankoop van een huis, ten einde dat in fe riglen lot een hoogere burgerschool voor meisjes. De raad vereenigde zich voorts met een voorsiel van heeren curatoren van het gymnasiumom te besluiten dat de jaarwedde van den leeraar in Neder- landsche taal en letterkunde en in aardrijkskunde wordt vastgesteld op j 2500 en dat in plaats van een leeraar voor Nederlandse!)vaderlandsche geschiedenis, Grieksch en Latijn, een tweede nieuwe leeraar zal worden aangesteld, uitsluitend voor Latijn en Grieksch, op eene jaarwedde van ƒ2000. EMGKLASie. LONDEN, 26 November. De nieuwe gouverneur van Canada, de markies van Lome, is met zijne gemalin Zaturdag 11. te Halifax aangekomen. Op de reis hebben zij onophoudelijk met stormweder te kampen gehad. De Daily Telegr. meldtDe Afgaansche generaal Gholam Ilyder-Khan bevindt zich onder de krijgsgevangenen van Ali-Musjid. Het aanvankelijk plan om de Ivhyber-colonne, vóór het betrekken der winterkwartieren, niet verder dan tot Dakka vooruit te schuiven, is thans opgegeven en bepaald, dal de troepen tot aan Jellalabad zullen doordringen. Het Hamburger ómcrikaansche pakkelschip Pommerania, kapt. Schwen- sen. hetwelk bij Folkstone ten gevolge van aanvaring is gezonken, verliet den ld11"1 November New-York en kwam den 25'" November te Plymouth na middernacht aan. Van New-York had hel schip 151 passagiers aan boord en, behalve volle lading en 127 briefpakkellcn17500)6 aan comptant geld. Te Plymouth zijn eenige passagiers en de mail geland en daarop is het schip ten 3 u 45 m. 's namiddags naar Cherbourg vertrokken; vermoede lijk is het daar ook slechts een uur ongeveer geweest en heeft het de reis voortgezet naar Hamburg. Het proces van sir Francis Gooch tegen zijne echtgenoole is bij de geboorte gesmoord, liet gebeurde met het ondergeschoven kind was zoo helder, dat zelfs de advocaten van lady Gooch de poging moesten opgeven om er iets legen in te brengen. De dame had de zaak al te onhandig aan gelegd; zjj moest bekennen dat het kind niet het hare was, en hiermede verklaarde haar echtgenoot zich tevreden. In berigten uit Mexico wordt o. a. het volgende medegedeeld: De her kiezing van een Protestant, Trinidad Certes, tot burgemeester van Alzala, een stadje in den staat Pueblahad de Roomschen aldaar en in de omlig gende dorpen grootclijks vertoornd. Eene bende ging bij zekeren Sosa zich van wapenen voorzientoen de gewapende magt tusschenbeide trad en de meesten gevangen nam. Het gevolg was intusschen, dat de geheele Room- sche bevolking te hoop liep, de gevangenen bevrijdde en hare woede tegen dé Protestanten keerde. Meer dan 200 met bijlendolken en geweren voor ziene mannen trokken naar het stadhuis, onder de kreten van: «Leve de godsdienst! Den dood aan de Protestanten!" De burgemeester en de raads leden waren de eerste slagtoffers. Hunne lijken werden in duizend stukken gescheurd, waarop de moordenaars zich in verschillende groepeu verdeelden, de huizen der Protestanten plunderden en afmaakten wie zich niet door de vlugt hadden kunnen redden. Ook de kerk werd geplunderd, bijbels en meubels werden verbrand. FKANKKIJH. De houding der kamer bij de behandeling van de begrooting voor ecrcdiensldoor de verwerping van al de voorgestelde verhoogingen der tractemenlen van geestelijken, wordt door de bezadigde bladen zeer afge keurd. Zij kan er slechts toe leiden om afkeer voor de republikeinen in te boezemen. De krijgsraad heeft een zekeren Hadancourt, een photograaf, ter dood veroordeeld wegens deelneming aan de Commune. Hadancourt had den 22 Maart 1871 een officier vermoord en een ander officier trachten te verm, orden. In de tereglzitting is het gebleken, dat hij beide officieren bij liet centraal comité van de Commune had aangeklaagd, omdat zij ge weigerd hadden met hem te dineren. Bij het onderdrukken der Commune werd hij aangehouden, maar hij vond gelegenheid uil de gevangenis te onl- vlugtcn. Hij nam toen de wijk naar België, vanwaar hjj voor tien maan den in Frankrijk terugkwam; hij vestigde zich toen als photograaf te Rijssel, en waarschijnlijk zou hij ongemoeid gebleven zijn, ware het niet dat hij gevat was geworden wegens diefstal. Dezer dagen is te Parijs in 64-jarigen ouderdom overleden generaal Mieroslawski, die een werkzaam deel heeft genomen aan de Poolsche op standen van 1830, 1846 en 1863, en ook aan dien van Sicilië in 1849. Aan den opstand in Posen in het jaar 1846 wilde hij insgelijks deelnemen, maar op weg derwaarts werd hij gevangen genomen en Ie Berlijn ter dood veroordeeld. Hij kreeg echter gratie van de doodstraf, en in 1848 bekwam hij zijne vrijheid terug. Uil Lissabon meldt men dat Zondag aldaar een geweldige orkaan heeft gewoed. In de monding van de Taag zijn drie schepen vergaan en achttien personen omgekomen. ITALIË. Hel onderzoek omtrent den moordaanslag op den koning wordt ge- Iregeld voortgezet. De staatsraad generaal la Francesea, die in gezelschap van den geregtsraad de Marlino de zittingen persoonlijk bijwoontheeft zich ook nog de hulp van den procurator-plaatsvervanger Pugliese verzekerd. De sectie van aanklagt zal benevens de aanklagt van Passanante ook die der in hechtenis genomen internationalisten, waaronder Schellino en Ciccarese in behandeling nemen ten einde te onderzoeken of lusschen deze en den moordenaar eenig verband bestaat; zij heeft tevens alle ooggetuigen ge hoord die reeds in den avond na den moordaanslag hunne verklaringen hebben afgelegd. Het mes, dat gevonden en dadelijk voor dat van Pas sanante gehouden is, is werkelijk als dat herkend, ook door den smid, bij wien Passanante het gekocht had. Hel onderzoek bepaalt zich in de eerste plaats tol liet verledcne, het leven en de persoonlijke betrekkingen van den moordenaar. Hij hreft een moeder en 2 zusters, die in de diepste armoede leven. Het is gebleken dat de moordenaar langen tijd verblijf heeft gehouden in hel huis van een kapitein der Bourbonsche gendarmerie, Agaglie genaamd, en dat hij een vurig aanhanger der Bourbons was vóór hij tol de inter nationalisten overging. DUIT8CIILAND, Aan de Augsb. Allg. Zeit. wordt gemeld, dat de dag, waarop de keizer in de hoofdstad terugkeert, wel is waar officiëel is vastgesteld, maar dat daarmede nog niet is uitgemaakt, dat de keizer dan tevens de teugels van het bewind in den vollen omvang weder zal opvatten. Veel zal afhan gen van hel advies, hetwelk dé geneeskundigen zullen geven. Naar men verneemt heeft de kroonprins Zondag II., bij eene audiëntie aan de voorzitters van dc kamers van den landdag ten stelligste verklaard dat de keizer den 5e° December de teugels van liet bewind weder zal opvatten. Sedert de afkondiging der socialistenwet (22 October) zijn verboden 135 vt recuigingen (waaronder 36 zaïjggezelschappen), 35 dag- en weekbla den 100 boekwerken en brochures. Toen op den Mont-Cenis-spoorweg de trein, welke den 19<t«> Nov. des namiddags Genève verliet, Modane bereikte, bleek de ingang des tunnels door sneeuwvallen versperd te zijn en de toestand werd zoo gevaarlijk ge acht, dat de boeren aarzelden tot het wegruimen van de sneeuw de hand te bieden. Eerst den 21stfD was het verkeer hersteld. OOSTENRIJ K. De begrootings-commissie der Oostenrijksche delegatie heeft een besluit genomen, dal vrij wat opzien heeft verwekt. Dat voorstel luidt als volgt: Dc delegatie moge besluiten, om. aangezien de aangevraagde sommen niet voldoende toegelicht en geregtvaardigd zijn en de grondwettelijk voorbe schreven goedkeuring van het Berlijnsclie vredcslractaatop grond waarvan de uitgaven gedaan werden, door den rijksraad nog niet is verleend, ten aanzien van het ontwerp tot liet toestaan van suppletoire credieten voor de kosten der bezetting van Bosnië en de llerzegowinaover te gaan tot de orde van den dag. Door de commissie werd dit besluit met 14 tegen 8 stemmen genomen, in weerwil van de pogingen van graaf Andrassy om dit te voorkomen. SARAGOSSA, 26 November. Er hebben hier talrijke gevangennemingen plaats gehad. Na de ontdekking van het komplot tot verstoring der open bare orde, beval de regering krachtige maatregelen. TRIEST, 26 November. De Triëster gemeenteraad is heden bij keiz. be sluit, met toepassing van art. 32 van het Triëster statuut, ontbonden. PESTH, 26 November. De Oostenrijksche delegatie besloot, op verzoek van den minister van buiten la iidsche zaken, graaf Andrassy, het rapport der budgelcommissie betreffende liet ontwerp tot het verlcenen van een suppletoir credietten behoeve van de bezetting van Bosnië en de llerzego wina voor 1878, heden niet aan de orde te stellen. Het verzoek werd door den minister aldus toegelicht, dat het besluit der commissie, om ten aanzien van dit ontwerp tot de orde van den dag over te gaan, van zoo hoog gewigt is, dat de raadslieden van de kroon het noodzakelijk achten daarover ernstig te beraadslagen. Het ontwerp werd nu tegen de* volgende zitting aan de orde gesteld, welke Donderdag of Vrijdag aanst. zal plaats hebben. VERSAILLES, 26 November. De kamer heeft de begrooling van oorlog goedgekeurd. MADRID. 26 November. De Epaca zegt dat Europa niet dulden kan dat het regt van asyl voor anarchisten door Zwitserland verkeerd wordt in stradeloosheid voor zamenzwrerders. Zwitserland behoort te begrijpen, dat zulk een staat van zaken groote gevaren kan in het leven roepen. LONDEN, 26 November. De heer Layard, Rritsch gezant te Konstan- linopel, heeft bij lord Salisbury aanzoek gedaan om den waarborg van een leening van 23 inillioen. PARIJS, 26 November. Naar men verneemt zal graaf Chanzy, thans gou verneur-generaal van Algerië, tot gezant te St. Petersburg benoemd worden, in plaats van generaal l.eflo. BOMBAY, 27 November. De Bombay Gaz. meldt dal Yokook-khan door den Emir in vrijheid is gesteld. De Emir heeft vernomen dat Ali-Musjid in handen der Engelschen gevalleu is. LAHORE, 27 November. Officiële berigten bevestigen dat Dakka en Pisliin bezet zijn. De Mohmmands hebben Dakka geplunderd vóór dat de Brit- sche troepen daar kwamen. De Klian en de aanvoerders der Mohmmunds in de dorpen van Kurdkhyber hebben hunne diensten aangeboden. De dor pen in de nabijheid van Jellalabad weigeren belasting aan den Emir te betalen. Vele menschen beklagen zichdal ze des morgens bij 'l wakker worden eene groote belemmering gevoelen in de bronches, een zeker gevoel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke slijmdeeltjes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te geraken, waarvan hoesten en souis misselijkheid dan dik wijls hel gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid iu slaagt, om de stofjes ie verwijderen, die de ademhaling belemmeren. Allen die aan deze onaangename kwaal lijden bewijst men een waarach- tigen dienst door hun 'l middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teer. waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. liet is voldoende om bij eiken maaltijd twee of drie kapsules te nemen,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2