kende een eind naasl hel spoor voorlioopen. Ten gevolge van den stfhok geraakte ook overigens de Irein uit hel spoor en bleef, na zoo nog een eind van 1200 nieters te zijn voortgesneld, in hel zand tegen de rails vast zitten. Dit gebeurde des namiddags ten 5 ure. Ongelukkig moet er toen vervolgens een verzuim hebben plaats gehad; althans op het station, van waar de trein was gekomen, scheen er ten '7 nre nog niets van be kend te zijn. Vandaar dat de volgende trein, die in dezelfde rigting voortstoomde, in vollen gang op den ontspoorden trein stootte, met het ge volg dat de locomotief en wagens van den nieuw aankomenden eensklaps tot een hoogte van ruim acht meters opeengehoopt lagen. Twee locomo- tiven. negen wagens en een rijtuig zijn totaal verbrijzeld en niet minder groot is de schade aan goederen. De stoker van den laatstgenoemden trein is zwaar gekwetst. De machinist is van de locomotief geslagen, naar het schjjnt, zonder letsel te hebben verkregen. De minister van waterstaat enz. zegt in zijne memorie van antwoord op de staatsspoorwegbegrooting voor 1879, dat de regering de vraag ol de concessie voor den Holl. ijzeren spoorweg na 31 Mei 1880 al dan niet zal worden verlengd, tijdig aan het oordeel der staten-generaal hoopt te onder werpen. Hel onderzoek of eene lijn IJmuiden—Velsen voldoende is. dan wel eene regtstreeksche verbinding tusschen Amsterdam en IJmuiden iu het algemeen belang noodzakelijk zij, is nog niet afgeloopen. In zijn antwoord omtrent hoofdst. IX (dep. van waterstaat) der staals- begrooting zegt de minister dat, ofschoon tot de voltooijing van hel Noord zeekanaal gedurende het afgeloopen jaar met groole krachtsinspanning is gewerkt, zij op 1 October 11. niet tot stand kwam. De regering wenscht echter de vervallenverklaring der concessie niet toe te passen, maar meent dat op nieuw uitstel aan de Amslerdamsche kanaalmaatschappij moet wor den verleend. Eene daartoe strekkende wets-voordragt is in bewerking. Schikkingen met het gemeentebestuur van Amsterdam, welke aan de goed keuring der staten-generaal zullen worden onderworpen, maken de uit kee ring der door de gemeente toegezegde premien onafhankelijk van den ter mijn van oplevering der kanaalwcrken. Blijkens hel regeringsantvvoord op het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent hoofdstuk V der slaatsbegrooting is de opheffing der com missie van rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunstbij de regering in overweging. De minister erkent, dat de commissie met uil- nemeiiden (jvfr werkzaam is geweest en aan hare bemoeijingen veel, dal toejuiching verdient, mag worden toegeschreven. Ook zijn hare adviezen niet blindelings gevolgdzoodat zij niet voor al wat geschied is aanspra kelijk kan worden gesteld. Echter zijn de uitkomsten van de uitbreiding der regeringszorg op dat gebied niet zoo gunstig geweest, dat niet thans beper king; van uitgaven bij deze uitgaven vooral pligtmatig zou zijn. Er is ver deeldheid ontstaan onder deskundigen en liefhebbersdie zich in de com missie heeft voortgeplant. Aanvulling der uitgetreden leden is moejjelijk, wil men eenzijdigheid en tevens herleving van strijd vermijden. Vandaar het denkbeeld, om als het, zonder schade van hetgeen reeds is ondernomen, gebeuren kan de commissie op te heffen. De minister wenscht echter op de discussie in de kamer niet vooruit te loopen. 's GRAVENIIAGE26 November. Tot burgemeester der gemeente Wemeldinge is benoemd de heer P; Dekker Jz.lid van den raad dier gemeente. - Aan den heer J. C. A. Jansen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als referendaris bij de algemeene rekenkamer, met dankbetuiging voor de goede diensten door hem gedurende meer dan zestig jaren aan den lande bewezen. Bij het wapen der infanterie is benoemd tot majoor, bij hel 5® reg. de kapitein jhr. F. F. von Muhlen, van het reg. grenadiers en jagers, en bij het persomel der militaire administratie is benoemd tot 1'" luit.-kwar- tiermeester hij het 2e reg. infanterie de 2® luit.-kwarliermeesler L. J. Mulder, van hel 6e reg. infanterie; tevens is de 1® luit.-kwartiermeester J. A. van Ede van der Pais, van het 6« reg. infanterie, op non-activiteit gesteld. De hoofdingenieur van den waterstaat in hel IVe district L. A. Reu- vens is benoemd tot lid der staatscommissie, belast met een onderzoek naar den toestand van het Zwolsche Diep. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de Indische hegrooling voortgezet. De heer Wintgens heelt nagegaan liet nadeel van de liberale koloniale politiek op maatschappelijk, admini stratief en fiunmiëel gebied, en er op aangedrongen, lot behoud van Indië. op den gevolgden weg terug te keeren. De heer van der Hoeven bestreed j dal betoog; verder erkende hij de noodzakelijkheid van de uitbreiding van I ons politiek gezag en verdedigde hij sterk de afschaffing der strafbepalingen tegen het verbreken van werkcontracten door inlanders, even als de heer Insingcr. De heer Saaymans Vader laakte de verbanning van het christen- J dom door de Indische regering van de volksschool en de intrekking van alle ondersteuning aan particulieren en zendelingen. De heer Heydenryck wcitschte de Indische bijdrage als memoriepost uit te trekken, ten einde niets te prejudiciccren. Morgen voortzetting. Het is nog onzeker of Z. M. de koning in het laatst dezer of in het begin der volgende week van het Loo herwaarts zal komen. Intusschen worden door het comité de noodige maatregelen voorbereid om Z M. lees- tclijk te ontvangen. Het station en de hofsalon van de Rijnspoorwegmaat schappij zullen op den dag van Zr Ms aankomst met een keurige nationale versiering worden gelooid. -- V Igens hel DU. beslaat het geschenk, dal de gemeenteraad der resi dentie aan Z. M. den koning zal aanbieden bij gelegenheid van llds. huwe lijk, in een zilveren plateau, bevattende een piècc de milieu en twee candelabies, elk van negen liclitcn. in den stijl van Lodewijk XVI Het plateau is rijk georneerd met fraaijc ornamentiek en opschrilten. Heden werd aan liet dep van marine aanhes:eed: het maken en leve ren van het ijzer- en houtwerk, benoodigd voor hel etablissement, bestemd voor de verlichting op hel eiland Pandang, bij Padang (westkust van Su matra), alles met den aankleve van dien. liet minst was ingeschreven door de kon. Ncd. grofsmederij te Leiden, voor 11000. I3U1T ElN LA N DSC 11 li BERIGT E N FKAKKRIJK. Door den correspondent van Ie Nord te Versailles wordt als reden van de zoo vlugge behandeling der begrooting hel volgende opgegeven: Het is voor de republikeinen gewenscht, dat de begrooting ook door den senaat worde afgedaan en de zitting door de regering worde geslotenomdat, zoolang dit niet liet geval is, de senaat door zijnen voorzitter elk oogenblik kan worden bijeengeroepenwanneer de meerderheid zulks verlangt. Het is gemakkelijk te begrijpendal de linkerzijde aan zijne bevoegdheid om den senaat Ie doen vergaderen door het sluiten der zitting een einde verlangt te maken. Elk oogenblik toch kunnen, vóór het einde van December, onalzetbare leden sterven. De heeren Litlré en Morin zijn zelfs zoo beden kelijk ziek, dat de mogelijkheid waarschijnlijkheid mag heeten. Is de zit ting, wanneer iets dergelijks geschieden mogt, nog niet gesloten, dan zou de regterzijde de stemming tol vervanging der overledenen aan de orde stel len vóór de aldoening der hegrooling, ten einde hare gelederen vóór de ver kiezingen nog zooveel mogelijk te versterken. Uit het zuiden des lands worden vele verzoekschrillen bij de kamer verwacht, om het ministerie van 16 Mei in staat van beschuldiging te stellen. Ook zijn er reeds verscheidene petitiën van dien aard te Versailles aan gekomen. De verantwoordelijke uitgever van den Événement is voor de regtbank gedaagd wegens een artikel in hel blad, waarin de magistratuur genoemd werd //onafzetbaar canaille". In de diergaarde te Marseille had dezer dagen een gevecht plaats tus schen een leeuw en eene leeuwin. De directeur had een leeuw en eene zeldzaam prachtige leeuwin in een en hetzelfde hok geplaatst. Zoodra de beide dieren bij elkander waren, wierp de leeuw zich op de leeuwin; maar hij vond geen gemakkelijke prooi. Het stond geruimen tijd te bezien, wie meester zou blijven. Beurtelings sprong het eene dier op het andere met wild gebrul, terwijl klaauw en tand over en weer in het ligchaam drongen en stroomen bloed uit de wonden vloeiden. Eindelijk had de leeuw de leeuwin onder. Het scheen dat zij geworgd zou worden. Daar maakte zjj zich met een sprong los, en toen de leeuw zich andermaal op haar ging werpen, scheurde zij met haar klaauw hem den kop open. Brullende week de leeuw terug. Op dat oogenblik wierp de directeur een lap vleesch in het hok. De leeuw maakte er zich meester van eit de directeur vond toen gelegenheid om de leeuwin, die niet minder deerlijk gehavend was, in haar afzonderlijk hok te jagen. ITALIË. De correspondent van de Times te Rome deelt mede dat de Paus wel geen telegram van gelukwensching noch brief aan den koning gezonden heeft, maar dat de Paus, zoodra deze van den aanslag hoorde, den aarts bisschop van Napels deed verzoeken den koning te schrijven en hem des Pausen verontwaardiging kenbaar te maken, met de hoop, dat Z. M, ten laatste hel gevaar zou inzien van eene staatkunde, welke, door alle men- schelijke en goddelijke wetten te schenden, hel volk zoo door en door gedemoraliseerd had. D U I T S C 19 I. A IV Ter voldoening aan een door velen gguiten wensch heeft de directie van het Pruissisch archief besloten, photographiën te doen vervaardigen van 400 dociinn-ntenzijnde keizerlijke besluiten en andere keizerlijke stukken van de achtste tot de zestiende eeuw. De kosten zijn begroot op 80000 mark. De photographiën zijn in de eerste plaats bestemd voor de universi- teils-biblïot heken. Uit Einden wordt gemeld: De haringvisscherij is alhier gesloten. De elf loggers van onze maatschappij hebben elk drie reizen gedaan, en van de eerste reis 2029, van de tweede 1474, van de derde 1189 tonnen, te zamen 4692 of gemiddeld per vaartuig 426 ton haring aan de markt ge- bragt. Vergeleken met de voorafgaande jaren is de uilkomst beneden die der drie jaren 1872- 1874 gebleven, terwijl zij die der drie volgende jaren overtroffen heeft. Het beste resultaat leverde de vangst van 1872 met 631 ton per vaartuig, het slechtste die van 1876 met 288% ton per vaartuig. OOST-I AD I E. BATAVIA. 18 October. Ten opziglc van de onderwerping van Habib Abdul Rachman zegt het Dat. fJbl.: Voor zoover wij weten bestaat er gecne enkele reden om dit feit met minder reserve te begroeten dan wij tot dusver deden. Integen deel: er is ééne gewigtige omstandigheid, welke in ons oog de weinige in genomenheid verklaart van hel Aljeh-leger ten aanzien van Ilabib's verraad. Deze nl.de verwachting van sommigen dat Habib's houding den ouden Panglima Polim bewegen zou, zijn eed van vijandschap tegen Nederland te breken, is niet vervuld, en dientengevolge is de oorlogspartij op Atjeh niet t Zie verder het Bijvoegsel) DE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Genoemde Maatschappij zal, blijkens achterstaande advertentie, in Mei van hel volgende jaar de eerste halve eeuw van haar beslaan feestelijk her denken. Wanneer ons vaderland, na een tijd van diep verval, in muzikale kringen tegenwoordig alom met ecre genoemd wordt, dan is dat grooten- deels de verdienste van deze Maatschappij. Hetgeen hare stichters zich voorstelden was, de overal verspreide beoefenaars en vrienden der kunst tot zamenwerking te brengen; der natie het voorbeeld voor te houden, eerst van het buitenland, dat ons ver overtrof, en dan ook van haar eigen eer vol verleden; haar te leeren gevoelen, dat toonkunst nog iets anders en edelers kan zijn dan een middel tot pronk of tijdverdrijf; don stand van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2