LE1D8CHE COURANT. im WOENSDAG 27 NOVEMBER. STA DS-BEK IC UT EN. BINNENLANUSCUE^ BERIGTEN. i\ 280. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De. prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Cemeenteraad /3.3b, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzinulerlijk is verkrijgbaar voor OÖ 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor li Cents, franco p. p. 6 Cents, lie prjjs der AdverlcnliCn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 ceuls. BU deze Courant behoort ccn Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Brengen Ier kennis van de belanghebbendendal eerstdaags door rooi meesters dezer gemeente een aanvang zal worden gemaakt met hel Schou- 'wen van de Vurtngcn enz., bedoeld bij de artt. 182 en 187 der Algcmeene politieverordening, vastgesteld den lGden October 1873; wordende belangheb- 1) aden uilgenoodigd rooimeesters in de gelegenheid te stellen om het aan hen opgedragen onderzoek naar belmoren te verrichten. En wordt deze ter openbare kennis gebracht door plaatsing in de Leidsc/ie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BilANDELER, Burgemeester. Leides, 26 November 1878. E. KIST, Secretaris. PROCES-VERBAAL pon ie inlevering en opening van stembriefjesdie ten behoeve der keuze van vier leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft plaats gevonden den 26!,e0 November 1878. Het bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembriefjes be stemde aaai op het Raadhuis plaats des middags te twaalf uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Dr. Willem Cornells Van den Brandeler Burgemeester, Voorzitter en de lieercn Me. Martinus d'Amiiotic en Mr. lierman Louis Adrien Obrcen leden van den gemeenteraad, stemopuemers. De lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van het koninklijk besluit van den ö1160 November 1851, houdende vast- Iteüing van een Reglement, bevattende algeineene bepalingen, betreffende de Ka mers van Koophandel en b'ahrieken, worden op de tafel voor het bureau staande, ncdergelegd. De stembus, na onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels geslotenwaarvan de eene door den Voorzitter en de andere door den lieer d'Auinerie, als oudsten stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op de nevensgevocgde lijsten vermelde kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee uren wordt door den Voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der itembriefjes bestemde tijd verstreken is en daarop de stembus gesloten op de voor- gesebreven wijze. Onmiddellijk wordt de bus geopend en bevonden zes en dertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken lijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn doureengemengdworden zij door dal Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau beeft van onwaarde verklaard dén stembriefje, dat oningevuld was. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest vijf en dertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de hecren: J. C. Zaalberg 3t stemmen, D. A. Schretlen 29, 11. C. Hartevelt 28, P. L. C. Dricssen 26, H. C. Juta 3, W. F. Van Wijk Jr., S. B. Vos en J. Scltellrma ieder 2, W. C. Zuurdeeg, G. Wilhelmy Damsté, C. J. Leembruggen, A. W. Sijlhoff, 6. H. Bert rand. J. L. Crcyghton J. L. F. Beens, A. De Sturler, J. G. Le Poole, A. Hartevell Jacobuszoon11. A. Schmier, P. G. Timp en B. Corts, ieder ééne item. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, de hecren J. G. Zaalberg, D. A. Schretlen, li. C. Hartevelt, P. L. C'. Driessen. Zijn derhalve verkozen tot leden der Kamer tan Kouphundel en Fabrieken, de beeren J. C. ZAALBEBG. D. A. SCHRETLEN. H. C. HARTEVELT, en P. L. C. DRIESSEN. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 26stl:D November 1878. V. d. BRANDELF.R, Voorzitter. M. n'AUMERIE, 1 Mr. 11. L. A. OBREEN j Stemopuemers. LEIDEN. 26 November. Op verzoek van de familie van wijlen den heer Bergman willen wij gaarne, na heigeen wij reeds gisteren schreven, aan het onderstaande nog eene plaats verleenen: Laatstleden Zoudag, den 24slfD dezer, overleed onze stadgenoot, de heer J. T. Bergman, van 1827 af tot op zeventigjarigen leeftijd in 1865 werkzaam aan de Akademische Bibliotheek alhier. Sedert meer dan veertig jaren lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde alhier, heeft hij een voor hare eerstvolgende jaarlijksche Handelingen bestemd eigen levensberigt nagelaten; en is zijn ons te kennen gegeven uitdrukkelijk verlangen, dat behalve het hier voorloopig gestelde in geen ander dagblad o( tijdschrift hoegenaamd iets hem aangaande in 't openbaar geschreven worde. De verzending der brievenmalen naar Montevideo en Bucnos-Ayres door middel van de pakketbooten, welke den 9"° en 24ste" van elke maand van Southampton vertrekken, is lijdelijk gestaakt. Daarentegen is eene nieuwe maandelijksche dienst van pakketbooten in werking gekomen, ver trekkende van Southampton den 27 '"1 van elke maandwaarmede de ver zending der hierboven bedoelde brievenmalen plaats vindt. De commissie van beoordeeling over de ontwerpen voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. 11 prins Hendrik heeft aan hel comité van uitvoering voorgedragen de plannen n°. 10 Res Dubia, ir 29 Constantia en n". 47 Ars longavita hrevis. Eerstdaags zullen die ontwerpers opgeroepen worden een model in pleister, volgens art. YII van het programma, le leveren, en eerst daarna zullen dc bekrooningen plaats vinden. Voor de algemeene vergadering der Nederlandsche Juristen-verecnigiiig, in Augustus 1879 te Amsterdam te houden, zijn, behalve het laatstelijk on afgedaan gebleven onderwerp van strafregt, de navolgende onderwerpen aan de orde gesteld: 1". Moet in het burgerlijk proces de vrije bewjjstheorie worden gehuldigd? 2". Welke veranderingen in ons zeeregt zijn noodzake lijk of wenschelijk geworden ten gevolge van de toenemende stoomvaart? Door burg. en weth. van Haarlem is eene voordragt opgemaakt voor de betrekking van directeur der hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens aldaar. Zjj bestaat uil de hh. dr. H. Brongersma, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden; mr. F. A. de Graaff, leeraar aan de hoigere burgerschool te Haarlem, en W. M. Logeman, leeraar aan de hoo gere burgerschool en het gymnasium te Haarlem. Te Rotterdam is gisteren ochtend op de vlasmarkt, die ter beurze aldaar gehouden wordt, aan iemand eene belangrijke som in bankpapier ontvreemd. Twee personen zjjn, als van dezen diefstal verdacht, in hech tenis genomen. Te Amsterdam heerscht aan de atdeeling publieke werken groote be drijvigheid voor de aanstaande feesten. De gemeente zal. in overleg met de commissie uit de ingezetenen, tot die feestviering op groote schaal mede werken. Gedurende het verblijf van HH. MM den koning en de koningin, zal het Damplein worden verlicht met 12 Jablochkoffsche electrische kaarsen. Te Amsterdam is gisteren aanbesteed het bouwen van een nieuw wees huis der Ned. hervormde gemeente aan de Stadhouderskade; de minste inschrijver was de heer C. Schaade, voor 378,864. In het Noordergat nabij Texel is gestrand het Ned. schip Constance, kapitein Nannings, met eene lading hout. De opvarenden zijn gered. Te Utrecht werd gisteren aan de Jcremieburg door den uit Arnhem komenden trein het kind van den aan die brug geplaatsten wachter over reden en gedood. Het bedrag, dat voor de nagelaten betrekkingen van den vermoorden rijksveldwachter Basting le Vollenhove ontvangen is, bedraagt reeds circa ƒ9000. Te Grave had dezer dagen een persoon zijn intrek in eene herberg genomen. Des morgens miste" de kasteleines een doos met gouden voor werpen die op den schoorsteen had gestaan en bespeurde levens dat haar logeergast ook was verdwenen. Nadat onmiddellijk daarvan aan den wacht meester der maréchaussee kennis was gegeven, spoedde deze zich naar het pontveer over de Maas en had het geluk den dief aan te houden, juist op het oogenblik toen dc pont zou afvaren. De gestolen voorwerpen werden in zijn bezit gevonden. Op den Belgisch-Ltixemburgschcn spoorweg heeft Donderdag 11. een groot ongeluk plaats gehad. Een kleine, maar zwaar geladen goederentrein, met eene locomotief voor en achter, kwam van Namen. Tusschen Natoye en Ciney brak een wiel van een der wagens. Deze raakte hierdoor uil liet spoor en kwam in hel water teregt. Van de andere wagens, die hierdoor los raakten, lieji er een in eene weide en bleef een ander op en neer schok-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1