lëidsche courant. DWGSDAG 26 NOVEMBER. ST ADS-BER 1CIITEN. BI N N E lN L A ISDSC 11E BERIGTEN, ISTS. 279 De Courant verschijnt dagelijks, Zenen Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per viereudeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.3 b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor fiM 'i jaars, huilen de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. )le prijs der Advertenliën is van 1- 4 regels ƒ1.--, iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den 21e° November jl. invorderbaar verklaarde kohieren voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1878/79houdende aanslagen voor een voljaar en voor negen maandenterwjjl ieder verplicht is zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden. 25 November 1878. v. d BRANDELEU. LEIDEN, 25 November. Gisteren overleed alhier, na eene korte ongesteldheid, de heer J. T. Bergman, phil. thcor. mag. lilt. hum. et theol. doctor. Eerst tot het pre dikambt bjj het Waalsche kerkgenootschap bestemd, en als proponent toe- gelalen, vond hij eenen hem passenden werkkring bij de academische biblio theek, aan welke hij voor de tegenwoordige organisatie, gedurende ver scheidene jaren, onder den titel van tweeden bibliothecaris verbonden was. Thans was hij nog als lid en secretaris van de commissie voor het hier ter plaatse berustende archief der Waalsche kerken in Nederland werkzaam welke betrekking hijom zijne hooge jareneerstdaags zou hebben neder- gelegd. Aan genoemde instellingen en in geschriften heeft hij zich als iemand van uitgebreide kunde en groote naauwgezetheid doen kennen. Hij had den leeftijd van ruim 83 jaren bereikt. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ31, 16.00, 3.60 en 1.65 de tagste ƒ31, ƒ16.00, 3.20 en ƒ1.60. De Staatscourant bevat het programma voor het in den loop van het volgende jaar te houden toelatings-examen voor jongelieden die in aanmer king wenschen te komen voor eene plaatsing als kadet aan de kon. mili taire akademie. In de maand Mei of Junij aanst. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspirantcn voor de betrekking van surnumerair bjj het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten moeten zich vóór den l91™ Mei aaust., bij een op zegel geschreven request, tot den minister wenden. Zjj moeten geboren zijn tusschen den lsttn Julij 1858 en den ls,en Julij 1861. Curatoren van de gemeente-instelling voor de opleiding van Oost-Indi sche ambtenaren te Leiden hebben ztch gewend tol den minister van ko loniën met een adres, waarin zij hunne bezwaren ontwikkelen tegen hrt reglement op het examen voor Oost-Indisch ambtenaar met hetj daarbij behoorend programma der vereischte kundigheden, en niet minder tegen de wijze, waarop het examen wordt afgenomen. De bezwaren betreden hoofd zakelijk de wijze, waarop het examen in het Maleisch wordt afgenomen. Dit examen, zooals het Ihans, tegen de letter en den geest van het pro gramma, wordt afgenomen, zal naar de meening van curatoren, eerder van de studie der Javaansche taal afschrikken, dan ze aanmoedigen. Wil den curatoren aan hen, die hunne instelling bezoeken, een hoog eindcijfer op de ranglijst verzekeren, dan zouden zij hun den raad moeten geven zich toe te leggen op hel Maleisch, dat hoogere cijfers geeft, en de studie van het mocijeiijke en voor de mecsten onontbeerlijke Javaanse!) ter zijde te laten. Een ander gebrek in de bestaande regeling, dat schadelijk werkt op eene grondige taalstudie in het algemeen, en als het ware een premie aan oppervlakkige kennis geeft, is dit dat aan de candidate» de gelegen heid gegeven wordt, om zich behalve in het Javaansch of Maleisch te laten examineren in verschillende talen van den Indische» Archipel, die zij ge legenheid hebben gevonden soms gedurende korten tijd te beoefenen, alzoo het eindcijfer, waarvan de plaatsing afhangt te verhoogen en zich dus eene plaatsing boven anderen te verzekeren, door zich nog in twee, misschien later in .drie talen te laten examineren, waarvan het nut zeer betwistbaar is. Het aantal ambtenarendat onder de volken die deze talen spreken geplaatst kan worden, is meestal zeer gering, en het schijnt bovendien, de ervaring leert het, voor het Indisch bestuur niet wel mogelijk zich bjj de plaatsing der ambtenaren naar de speciale taalkennis, die zjj bezitten, te rigten; ja wat meer is, zij zouden dit zeiven niet verlangen. Men meldt ons uit Alphcu. Heden morgen werd uit eene sloot het lijk opgehaald van 1). M.een kleermaker te Oudshooru, die gisteren avond vermist werd, en waarschijnlijk door duisternis misleid in het water is geloopen. Te Poortugaal ontstond Vrijdag avond een begin van brand in eene schuur gevuld met graan en bouwgereedschappen, die gelukkig spoedig ont dekt werd. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschrevenaangezien er 3 bossen stroo waren overeind gezet, waartegen eene volle doos lucifers stond te branden. Voor de regtbank te Haarlem zal, volgens de IV. li. C., ecrsidaags een curieuse procedure gevoerd worden. De dienstbode van een inwoner van Beverwjjk had voor hare mevrouw een snijboonenmolen gehuurd, en dienna gebruikop zolder gezet. De verhuurder van den molen hield zich stil. Eerst na verloop van 3 jaren meldde hij zich aan tot het lerugbekomen van zijn eigendom, en presenteerde daarbij tevens een notaatje tot het be scheiden bedrag van ƒ2628 voor het gebruik van den molen gedurende 3 jaar, a 10 cent per uur, het jaar op 365 dagen gerekend. De betaling werd geweigerd, en daarop heeft de snijboonenmolenaar de huurster van zijn molen in regtcn aangesproken. Te Steenbergen is door den kommandant der brigade marcchanssée aangehouden J. v. T.ongehuwde moeder, oud 34 jaar, als verdacht haar kind, van hetwelk zij ten huize, waar zij in dienst was, heimelijk was be vallen, te hebben vermoord. In 1871 was zij voor gelijk feit door het prov. geregtshof in Noorribrabant tot zes jaren gevangenisstraf veroordeeld. - Betreffende het ongeluk op den staatsspoorweg tusschen Boxtel gn Eindhoven verneemt men de volgende bijzonderheden: De sneltrein, die ten 4.59 van Venlo (e Eindhoven aankwam, stoomde, in plaats van te stoppen, in volle vaart het station Eindhoven voorbij. Op hetzelfde oogenblik kwam de personentrein uil Boxtel en op ongeveer 300 meter afstand van het sta tion reden beide treinen in elkander. De schok was hevig, de sneltrein werd op zijde geworpen en de tender van den sneltrein drong in zijne ge- heele lengte in den daaropvolgende)) goederenwagen. De hoofdconducleur van den sneltrein, van Wassenaar, werd zoo zwaar aan het hoold gewond dat hij terstond dood bleef. Van een beambte werd de hiel geheel verbrij zeld twee anderen moeten deerlijk aan het onderlij! zijn verminkt, lie reizigers bekwamen geen letsel, wat daaraan moet worden toegeschreven, dat de passagiers bjj dezen trein steeds in de achterste wagens worden ge plaatst. De machinist Ilarmse, door wiens schuld, naar men zegt, hel on geluk is gebeurd, is, ofschoon gewond, in bewaring gesteld Op last vap de regering zijn er strenger maatregelen genomen ter be teugeling van de groote zoulsmokkelarij, die hij Bergen op Zoom op tie Belgische grenzen plaats had. Ten gevolge hiervan zijn door de maréchaus sees drie man van een dertiental smokkelaars geval en 520 kilogr. zout in beslag genomen. De kok van prins Hendrik, Buskoop, die te Hasselt onder een spoor trein is geraakt, is aan de gevolgen overleden, nadat zjjne beide beepen afgezet waren. 's GRAVENIIAGE, 25 November. Tot substituut-griffier bij het geregtshof te Amsterdam is benoemd de heer mr. C. M. Blaukenheym, vroeger substituut-griflier bjj het prov. ge regtshof in Utrecht. Aan de volgende vreemdelingen is vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, mits zij overigens aan de daartoe bjj de wet gevorderde vereischten voldoen: mejj. L. M. Sutton, geb. te Norwich (Engeland); I. P. W. Seiwert, geb. te Merzig (Pruissen): J. M. von Eije, geb. te Niirnberg (Beijeren); A. 1.. F. WeindI, geb. te Oldenburg (Olden burg); J. M. L. Busch, geb. te Parijs (Frankrijk); A. R. D. Marie, geb. te Meslay (Frankrijk); C. Th. Munck, geb. te Chaux de Fonds (Zwitserland); M. Ducommun, geb. te Chaux de Fonds (Zwitserland); de bh. A. Dncroux geb. te Fallon (Frankrjjk); N. E. Béguingeb. Ie Rochefort (Zwitserland); A. Viret, geb. te Carouge (Zwitserland). Bij den generalen staf zijn benoemd: tot luit.-kolonelde majoor W. K. L. van Helden, van dien staf; tot majoor, de kapitein H. F. K. Harden- berg, mede van dien staf; tot kapitein 2* kl., de le luit. W. G. F. Snjj- ders, van het 6' reg. infanterie. Bij de veterinaire dienst van het leger hier te lande is benoemd tot paardenarts 2e kl.de paardenarts 3" kl. J. N. Ballangée, van het 1? reg. veld-artillerie. De luit ter zee 2e kl. N. W. van Arnmers, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-aciivjieit gesteld en vervan gen door den luit. ter zee 2e kl. J. P. Lubbe Bakker. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z D. II. de groothertog van Mecklenburg-Schwcrin en gemalin zijn gisteren omstreeks half 5 ure alhier aangekomen, ten einde, als gasten van Z. K. II prins Frederik, eeoige dasen in de hofstad te verblijven. De groothertog en de groothertogin werden door hunnen vorstelijke» gastheer en de prinses von Wied aan het station van dep Rijnspoorweg hartelijk verwelkomd. Op het huis de Paanw had ter eere der vorstelijke gasten een diner plaais. Heden avond zullen zij weder naar de hoofdstad terug- keeren. Reeds bij lid. eerste komst na zijn verblijf te Arolsen wenschen een 30-tal ingezetenen, die zich lot een comité gevormd hebben, Z. M. den koning alhier op waardige wijze te ontvangen. Z. M. zal aan het station worden begroet en hem na eene kortè toespraak een album worden aangeboden met een adres van gelukwensching van de onderleekenaren. In de zitling van de tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp regelende de financiële verhouding lusschen ludië en Nederland. De beraadslagingen over de Indische bcgrootmg zijn aangevangen. De heer van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1