UUITEmTa.N DSOil-: ÜKIIIGTIvn. der Ned. Iicrv. gemeente te Amsterdam van ile commissie voor dele honden feestviering bij gelegenheid van het huwelijk van Z. M. den honing het ver zoek ingekomen om de Nieuwe kerk aldaar voor eenc te houden plegtige zamenkomst bij die gelegenheid al te staan, aan welk verzoek zal worden voldaan. Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Tiel zijn door de erven van wijlen mr. 0. C. J. Hoogcndijk van Domselaar geschonken 70 woningen met schuurtjes, tuingrond en wegen om de huizen, waarvan de waarde is geschat op ƒ32000. Uit Hasselt wordt gemeld dat de heer Buskoop uit 's Hage, behoo- rendc tot het hof van Z. K. H. prins Hendrik, op de terugreis van Luxem burg even uit den trein gestapt zijnde om zich naar het buffet te begevenen weder willende instappen toen de trein reeds in beweging was, gevallen is, waarbij hem de regtervoet verpletterd en het linkerbeen gebroken werd. Onder Noordwolde is Dingsdag II. de boerenluiizingtoebehoorende aan A. E. Hamster en bewoond door Klap, grootendeels eene prooi der vlam men geworden; 9 koeijen zijn daarbij omgekomen. De schuwr, met het daarin aanwezige hooi, koren, enz. is geheel vernield. Uit Megen meldt men aan de IV. R. C. dat de Groenendijk onder Haren over eene lengte van 20 meter en ter diepte van ongeveer 1 meter door kwaadwilligen is doorgestoken. Het water stroomt den polder Land van Megen binnen, en men vreest dal door den grooten toevoer van water meer kaden zullen bezwijken. Te Kerkrade is Zondag avond brand ontstaan in een ledikant, waar een grijsaard van 72 jaren ter ruste lag. Hoewel spoedig hulp kwam op dagen, is de man den volgenden morgen overleden. De brand schijnt te zijn veroorzaakt door het ontsteken van een lucifer, waardoor het bedstroo vuur gevat heeft. Onze beroemde stylist, de heer C. Busken Huet, hield hier gisterenavond eene lezing, in de kleine concertzaal. Het is droevig te moeten zeggen dat de opkomst zoo gering was. Buiten de studenten waren er slechts een paar ingezetenen in de zaal aanwezig. In eene boeijende bespreking kregen wij den ongelukkigen levensloop van den te vroeg gestorven Engelschen dichter John Kcats te hooren. Zijne liefde en hartstogtelijke jaloezij voor Fanny Brown bewezen de aangehaalde en door haar lang na den dood van lveats uitgegeven brieven. Een frag ment uit den door Keats niet voltooiden Hyperion werd hierop door den spreker voorgedragen. Belangrijk was de schels van het leven van Keats en de levenslustige Fanny, terwijl spreker sterk de handeling der laatste afkeurde, en de be weegredenen niet wist aan te geven, die haar er toe gebragt hadden op vergevorderden leeftijd de brieven van Keats aan haar te doen uitgeven. Dit was ten eenemale onkiesch, al sprak zij ook nooit zonder aandoening over den reeds lang gestorven beminde. Hierna kwam de heer lluet tot de dichters van den laatslen tijd in ons vaderland, en noemde als zoodanig Ten Kate, B. ter Haar en Nicolaas Beets. Het tweede deel der lezing, als wij dit zoo mogen noemen, was allergeestigst en de voorgedragen verzen deden het publiek nu en dan schaterend lagchen. Zij waren zoo juist gekozen en de voordragt (de heer Huet vertrok nooit een spier op zijn gezigt) was daaraan zoo goed beantwoordenddat alle commentaar overbodig werd. Voor wie ze niet gehoord heeft zouden wij een onnut werk doen in bijzonderheden te treden. Verder verhaalde de heer Huet dat zijne Fransche vriendenspreker woont in Tarijs, hem gevraagd hadden of men hier geen verzen gemaakt had op den oorlog van 1870. Na hen eerst omtrent onze "poésie du foyer" te heb ben ingelicht, was hij in het eerst verlegen geworden door de hem gedane vraag; want in het boek. dat voor hem op tafel lag, waren er niet minder dan 12 aan dit onderwerp gewijd. Hierop volgde de voordragt van den grooislen bombast en onzin, in verzen neergeschreven, die alleen het bewijs leverden van l.el niet kennen der toestanden, waarover deze dichters hadden gezongen. Parijs in brand was het laatste en waardige slot van dit edele twaalftal. Na de pauze besprak de begaafde man de laatste werken van A. C. Wallis: In dagen van strijd en Twijfel in hel drama. In zijne kritische beschouwing keurde de spreker zeer veel hierin zeer leregt af, doch liet ten laatste toch een woord van waardering voor de jonse schrijfster niet achterwege. Wij w enschten dat de heer Huet deze lezing zou willen uitgeven zijn stijl en woordenkeus, korte en krachtige gezegden.-in een woord het meesterschap iu onze taal zal die lezing lallooze lezers bezorgen, en terwijl wij gaarne roe pen "au re»oir", wenschen wij hem zoowel hier als elders door grooterop- komst eene betere waardering van zijn talent. 's GRAVENHAGE, 22 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den luit. ter zee 1' kl. jhr. H. M. van der Wijek tot het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Stanislaus 2C kl., htm door den keizer aller Russen geschonken. Tot burgemeester der gemeenten Nisse, Driewegen en Ovezand is be noemd de heer I). Mulder, met toekenning van eervol ontslag als burge meester van Breskens, en aan den heer J. Scliaddelee is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zuid-Beijerland. Voorts zijn benoemd: tot burgemeester van Zuid-Beijerland, Numansdorp en Klaaswaal, de lieer D. Kluif hoofd; lot burgemeester van Doesburg, de heer A. C. T. Gevers Leuven, en tot burgemeester van Gieten, de heer J. Schurnmelketel Tot kantonregter-plaatsvervanger te Oss is benoemd de heer R. F. M. A. de Roy. burgemeester dier gemeente; tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-reglhank te 's Gravenhage de heer mr. A. P. Th. Eyssell, advocaat aldaaren tot griffier bij hel kantongeregt te Zevenbergen de heer V. G. van de Mortel, vroeger griffier bij het kantongeregt aldaar. Aan de jufvrouwen L. M. J. Rouflet, geb. te MontluQon (Frankrijk), en F. J M. Roebel, geb. te Bcrlinchen (Pruissen), is vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. De officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemagt J. J. llendriksz is op pensioen gesteld. Door den minister van koloniën is P. J. K. S. Pfeiffer gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ncderl. Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. lil de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen de begrootingen voor den arbeid der gevangenen, voor Ommerschans en Veen- huizen, en de wets-ontwerpen tol bekrachtiging van provinciale belastingen en tot kwijtschelding van cenige den lande aankomende vorderingen, het laatste met 55 tegen 9 stemmen. Bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van hoofdstuk VIII der staaisbegrooling voor 1878 ontstond discussie naar aanleiding van de onvolledige toelichting van verschillende voorgedragen verhoogingen. De heeren van der Schricck en van YVassenacr van Gatwijck wezennaar aan leiding daarvan, op den abnormalen toestand van het beheer van het de partement van oorlogde laatste meende dat hej oorlogsbudget voor 1879 moeijelijk in dien toestand zonder verantwoordelijk minister kon worden vastgesteld. De tijdelijke minister van oorlog, die van marine, verklaarde geen meerdere toelichting te kunnen geven. Al wat hem bekend was, was in de memorie van antwoord neergeschreven. Afstemming van het ontwerp zon tot nieuwe moeijelijkheden leiden. De zaak door de herren van der Schrieck en van Wassenaer besproken stond niet in verband met dit wets ontwerp, hunne opmerkingen zouden echter ter harte dienen te worden genomen. Onder art. 2, verhooging van tractementen van hel personeel met ƒ3554, werd hierop verworpen met 35 tegen 27 stemmen. Het gehcele wets-ontwerp werd met 44 tegen 20 stemmen aangenomen. Maandag is de Indische begrooting aan de orde. De vereeniging "het Metalen Kruis", aid. 'sGravenhage, heeft gisteren haar 25-jarig bestaan gevierd met een diner in het gebouw voor kunsten en wetenschappen. De vereeniging is thans nog een 80-tal leden sterk. Heden morgen had de 22-jarige steensjouwer Z., werkzaam aan hel in aanbouw zijnde dep. van justitie alhier, het ongeluk van een der hoogste steigers te storten. Hij kwam met het hoofd op de steenen neder en gaf binnen weinige minuten den geest. F^GEIiAN». LONDEN, 21 November. De weigering van lord Beaconsfield om de deputatie te ontvangen, die haar over de Afgaansche qtiaestie wilde onderhouden, wordt door vele bla den goedgekeurd, evenals de belofte van lord Beaconsfield dat hij, als het tol een oorlog komt, het parlement zal bijeenroepen. De Times doet op merken dat daartoe geen grondwettige verpligting bestaat. De parlements- acte van 1858, waarop de minister in zijn antwoord aan de deputatie zin speelde, bepaalt dal, als cr vijandelijkheden in Indië uitbreken, het parle ment, als het zitting houdt, binnen drie maanden daarvan berigt moet ont vangen. Als hel parlement niet zit, dan moet deze mededeeling geschieden binnen een maandnadat hel weder bijeengekomen is. In den Echo leest men het volgende dwaze berigtDe streken van Friesland en Overijssel zijn overstroomd en vertoonen een bare zee. De schade is hoogst belangrijk. Hel schouwspel is zeer interessant en kan alleen in Holland gezien worden. Zoover het oog reikt, breidt zich een ontzettende watermassa uit; hier en daar verrijzen boomtakken, daken van huizen en spitsen van kerktorens boven de oppervlakte. Verleden jaar is er o. a. een stad van 30000 inwoners, 's Hertogenbosch, geheel door het water over dekt geweest. De inwoners hadden naauwelijks tijd zich op de daken te bergen. FKAKKRIJK. De dagbladen, die het orgaan zijn van de reglerzijilc der kamer, bevat ten eene nota, volgens weke de verschillende groepen van de regterzijde eene bijeenkomst hebben gehouden, waarin verscheidene leden de beste be- rigten geven omtrent den staal van zaken in de departementen ten aanzien van de verkiezingen voor den senaat. De eendragt ouder de conservativen treedt cr volgens hen krachtig op den voorgrond. Op eenige punten echter heeft men op zekere misverstanden de aandacht gevestigd, waarvan de voort during den goeden uitslag iu gevaar zou kunnen brengen. Bij deze gelegen heid heeft de baron de Lareiutz de vergadering uilgenoodigd om door eene motie op nieuw de volstrekte noodzakelijkheid uit te spreken van de vol maakte eensgezindheid, in hel manifest geëischt. De vergadering heeft dit met algemeen stemmen goedgekeurd, verklarende, dat de pligt aller conser vativen medebragt, in het land dezelfde eensgezindheid te bewaren, welke in Jen boezem van de meerderheid des senaats beslaat, en tot de zegepraal der conservative zaak onvoorwaardelijk bij te dragen. De hh. Gambelta en de Fourtou hebben builen Parijs met elkander geduelleerd ter zake van eene uitdrukking, die Gambetla in de kamer, op eene beschuldiging van de Fourtou, heelt gebezigd. Hij had gezegd, dat is een leugen! Een kogel is op dertig passen gewissèld, zonder dat één hunner is gekwetst. Naar men thans verneemt zal de "ballon caplil" niet naar Engeland gezonden worden, want de koop gaat niet door. Toen een Engelschman gehoord had, dat het bestuur van het Cristal Palace te Sydenham den ballon w ilde koopen, heeft hij zich naar Parijs begeven en den lieer Giflard er ten bod voor gedaan van 100,000 fr.zoo hij zeide, uit naam van het Cristal Palace, maar in de hoop van den ballon aan bedoeld bestuur met winst te kunnen overdoen. De heer Giffard nam hel bod aan en ontving 1000 fr. als waarborg. Te Londen teruggekomen, boorde de kooper dat

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2