De voorstelling bestond uit twee toone Istukjes en uit muziekuitvoeringen waarbij sommige leden van bel muziekcorps als solisten optraden. Hel deed ons genoegen te zien dat de zaal stampvol was. Een groot belangstellend publiek was opgekomen, waaronder men vele officieren van alle rangen opmerkte. Wat aangaat de opvoering der looneelslukjes «Studentengrappen en «Gioote lui", kunnen wij gerust zeggen dat die voor dilettant-looneel- spelcrs los en zeer goed was. Ook 11a de muziekuitvoeringen gaf bel publiek bij herhaling zijne goedkeuring door eene luide toejuiching duidelijk te kennen. Wij zien af van de détails, maar meenen genoeg te zeggen, als wij als onze overtuiging uitspreken dat de avond van gisteren, zoowel voor de spelers als voor hel publieknaar genoegen is geweest. -- Heden namiddag heeft eene 44-jarige vrouw, woonachtig in de Wol poort (Zijdgracht), en onderhevig aan toevallen, doordien zij in aanraking is gekomen met een pot met vuur, brandwonden over hel geheele ligchaam bekomen. Na voorloopig heelkundig te zijn behandeld, is zjj van wege de policie per raderbaar naar het ziekenhuis overgebragt. De commissie, van 1 Augustus 1378 tot 1 Augustus 1879 belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examenheeft in hare buitenge wone zitting van 12 en 13 November jl. twee personen geëxamineerd en aan een van hen, J. Harte, het diploma uitgereikt. Bij de aclen-examens voor middelbaar onderwijs afd. wis- en natuur kundige wetenschappen enz. zjjn op 20 Nov. geëxamineerd 5 cand. voor gymnastiek; toegelaten de heer A. G. Montfoortvan Schiedam; op 19 en 20 Nov. zijn geëxamineerd 3 cand. voor boekhoudenniemand werd locgelaten. In de gemeente Katwijk is het gebruiken van bonden als trekdieren na 1 Junij aanst. strafbaar gesteld. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren langdurig beraadslaagd over de voordragt tot het aanbieden van een geschenk aan Z. M. den koning, van wege de gemeente, bij 11D. huwelijk. Enkele leden verklaarden zich daartegen; zij wenschten alleen een bijdrage te verleenen voor versiering en feesten. Ten slotte werd de voordragt aangenomen met 22 legen 7 stemmen. A. P.de voorlvlugtige bediende van de crediet-vereeniging te Amster dam, is te New-York aangehouden. De inspecteur van policie bij de recher che van Hove en de agent van policie Brandt, die zich, op het vermoeden dat P. naar Amerika was vertrokken, daarheen begaven, hebben niet alleen, als daartoe gemagligd door de crediet-vereeniging. op een groot ge deelte van het gestolene beslag gelegd, maar zijn er ook in geslaagd met den dader zelvcn de reis naar Nederland te aanvaarden. De korte inhoud van de telegrammen, uit New-York betreffende de zaak ontvangen, geven niet te kennen, op welke wijze onze Amsterdamsche policiebeambten er in geslaagd zijn zich op Amenkaansch grondgebied van het geld en van den man te verzekeren, daar natuurlijk aan eene arrestatie in optima forma niet kon worden gedacht. Waarschijnlijk is in deze gehandeld zooals ecnigc jaren geleden met den voortvlugtigen conducteur üikkens te Liver pool, die. na door kort proces gedwongen te zijn geweest de gelden, welke hij had ontvreemd, terug te geven, vrijwillig medeging, daar hem geen cent overbleef. Amerika levert bedrijvers van gewone diefstallen niet uit, zoodat de terugkeer van P. ongetwijfeld vrijwillig is. [Hbl.) De regler-commissaris uit de regtbank te Tiel heeft zich Maandag 11. met den substituut-officier van justitie en den griffier, benevens twee ge- neesheeren, naar Echteld begeven, om het lijk te onderzoeken van W. van Alfenden persoondie op 2 dezer te IJzendoorn bij het lossen van een vreugdeschot aan het hoofd gewond werd. Bij dat onderzoek bleek, dat de man een hagelkorrel in het hoofd had, welke van de linkerzijde tot de regterzijde doorgedrongen was. Van Alfen was een oppassend huisvader, oud 63 jaren, en Iaat vrouw en kinderen achter. Te Kerk-Avezalhe, nabij Tiel, vierde Zondag 11. de bijna 92-jarige predikant der herv. kerk, .1, Corell, ridder van de orde van den Nederl. Leeuwgedachtenis van zijne 60-jarige evangelie-bediening in de beide gemeenten van Kerk- en Kapcl-Avezathe. Met ootmoedige dankbaarheid herdacht hij de vele zegeningendie hem gedurende zijn 67-jarige evangelie bediening te Wamel, Meerkerk en vooral te Avezathe waren ten deel ge vallen. De gemeente toonde haar deelneming in de feestvreugde van haren j geachten leeraar door het uitsteken der vlaggen en de aanbieding van een gemakkelijk rijtuig aan den jubilaris. - Te Arnhem dronk Zondag II. eene boerendochter onbedacht een kop gloeijend heete thee. Dientengevolge zijn hare ingewanden zoodanig ver brand. dal zij onder de smartelijkste pijnen is overleden. Hel plotseling overlijden einer vrouw aldaar heeft aanleiding gegeven tot eene geregtelijke lijkschouwing. Te Kampen is plotseling overleden de heer mr. P. J. J. Linckers, kan- tonregter, president van het burgerlijk armbesLuur, lid van den gemeente raad en der plaatselijke schoolcommissie. Uit 's Herlogenbosch meldt men dat het water, dat reeds eene hoogte bereikt had van 4.38 M. boven A. P., weder vallende is Door den nieuwen was van het water te Maastricht vreest men echter, dat de val van korten duur zal zijn. Maandag II. zijn te Vlissingen met de mailboot aangekomen een veer tigtal Amerikaansche negers en negerinnen, uitmakende een tooneelgezel- schap, dat in Londen een stuk, getiteld lincle Tom, heeft opgevoerd en thans op weg was naar Berlijn, om daar hetzelfde stuk te vertoonen. Ecnigen tijd geleden werden een inwoner van IJzendijke en zijne huishoudster vermoord. De dader, zekere E. Mariens uit Gent, is door het hof van assises in Oost-Vlaanderen tot de doodstraf veroordeeld. 's GRAVEN11AGE21 November. Door Z. M. den koning is benoemd in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, tot ridder 3e klasse, dr. L. R. Beynen alhier; en in de orde van de Eikenkroon, tot ridders: de officieren Spemann en von Borries, van het 2fi Weslphaalsclie huzarenregiment N". 11 beiden in garnizoen te Dusseldorp. De groothertog van Mecklenburg en gemalin zullen aanstaanden Zon dag alhier aankomen. - Volgens hel Tad. zal het hof van 11. M. de aanstaande koningin al dus zijn zamengesteldgrootmeesteres: mevr. de douar. baronesse van Ho- gendorp, geb. gravin van Limburg Stirum; dames du palais: mevr. baron, van Lijnden van Sandenburg; mevr. Harlsen, geb. van Lennep (te Amster dam); mevr. gravin du Monceau; mevr. baron. Schimmelpenninek van der Oye, geb. Stcengracht; mevr. baron, van Hardenbroek van Bergambacht; hofdames: freule van der Goes van Dirksland, freule van Heeckeren van Keil, freule Huydccoper, terwijl de vierde zal worden aangewezen door H. 11. Door den consul der Nederlanden te Stockholm is tot vice-consul te Norrköpiug aangesteld de heer E. Reimers. De geheele Scheveningsche haringvloot is weder in zee, behalve één, die van den reeder A Knoester, die met de haringvisscherij is geëindigd en ter versche ïsscherij is vertrokken. De schuiten, die jl. Donderdag en Vrijdag-echtend waren vertrokken, hebben allen een schuilplaatstengevolge van den storm, gezocht, in le havens van IJmuiden, Sluis enz., doch zijn later weder naar zee gezeld. Van de p.m. 80 schuilen, onder deEngelsche kust, is berigt ontvangen, dat er enkele in verschillende havens waren binnengeloopendoch van de meeste is geen berigt ontvangen. UUmkM.A.NDSCIlK UKKIGTE.N. ENGELAlSn. LONDEN, 20 November. Volgens den correspondent der Daily News te Simlazullen de drie Britsche legercorpsen, die tegen Afganislan moeten oprukken, als volgt zijn zamengesteld: Het corps te Quel tali telt 12590 man, waarvan 3380 Euro peanen; het corps in de vallei van Peshawur telt 16364 man, waarvan 7544 Europeanen; het corps in de vallei van Koram lelt 5766 man, waar van 1816 Europeanen. In het geheel 34730 man, waarvan 12740 Euro peanen. Dit leger is minstens driemaal sterker dan de expeditie, die in 1846 tegen Afganistan werd gerigt. Uit Peshawur wordt aan the Daily Telegraph gemeld, dat de stam men van Ningrahar, Bughman en Kunar, bevel van den Emir ontvangen hebben, om deel te nemen aan de verdediging van den Khyber-pas. Vele bewoners van deze districten verhuizen uit vrees voor de Britsche invasie met hun bezittingen naar de naburige hoogten. De Emir vertrouwt de bewoners van de hoofdstad niet en durft zijn paleis niet verlaten. Het alge meen gevoelen onder de Afgaansche stammen is, dat de kansen van een vreedzame oplossing afhangen van de houding van Rusland; want zonder hulp zal de Emir den strijd niet aanvaarden. Er is eene uitvoerige correspondentie openbaar gemaakt tusschen Engeland, Frankrijk, Nederland en België over de suiker-quaeslie. In eene depeclie van lord Salisbury aan den gezant te 'sGravenhage van 5 October wordt gezegd, dat, daar het gouvernement er niet in geslaagd is, de afschaffing van het premie-systeem in andere landen te verkrijgen, het van oordeel is, dat het eenparig doel van alle belanghebbende mogendheden tot zekere hoogte be reikt zal worden door de aanneming van een saccharomclrische schaal, mits men er zich stipt aan houde. Een dergelijke mededeeling is ook aan de andere mogendheden gezonden. F K A Y K H IJ K. Naar aanleiding van het gezegde van den heer de Fourlou in de ka mer, dat het hem leed deed als minister niet meer te hebben gedaan tot welzijn des lands, zegt de Vnivers: In waarheid, de vorigen ministers heb ben hunnen pligt niet ten einde toe volbragt. Zij hebben het niet weten te doen. En wat hadden zij dan moeten verrigten Den staat van beleg af kondigen en de kamer voor de tweede maal ontbinden. Dit waren allezins constitutionele maatregelen, waarvoor zij teruggedeinsd zijn. De Unirers, de Monde en de Gaz de France roepen hunne lezers op, om door vrijwillige bijdragen de kosten der nieuwe candidatuur van den heer de Mun in het district Pontivy te dekken. De gravin Rossi heelt aan de akademie van zede- en staatkundige wetenschappen en aan de regtsgeleerde school te Parijs elk 100,000 fr. ver maakt. die moeten dienen tot het stichten van twee jaarlijksche prijzen bij die inrigtingeu«Prijzen Rossi" geheeten. Volgens de Temps heeft de heer Wilson, die naar Egypte is vertrok ken, vooraf een langdurig onderhoud met den minister Waddingion gehad. Er heerscht, ten aanzien van Egypte, volkomen overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk. ITALIË, Betreflende Passanante, die den aanslag op het leven des konings heeft gepleegd, verneemt men dat hij bij zijne verhooren eene groote onbeschaamd heid aan den dag legt. Dp de vraag des regters, of hij niet gezien had, dat het volk hem wel heeft willen verscheuren, maar dat de policie hem tegen de volkswoede beschermd heeft, antwoordde hij: «Ja. het volkisgek. het is niet anders." Op eene andere vraag gaf hij ten antwoord: «Indien ik geld genoeg bad gehad om een revolver te koopendan had ik het ge daan, en dan zou ik goed geraakt hebben." Hij verklaarde verder noch tot de internationale, noch tol de socialisten le belmoren. Zijne geloofs belijdenis stond vermeld op liet roodc vaantje, dat hij bij zich heeft gehad: Leve de algemeene Republiek! Hij verzocht dat iu de instructie opgelee- kend werd, dat op het vaantje ook geschreven was: Leve Orsini! Passanante heeft reeds vroeger kennis gemaakt met den strafregter, ten gevolge van het verspreiden van oproerige billetlen. Hij werd deswege ver oordeeld en onderging zijne straf in de gevangenis te Salerno. Maar ter gelegenheid van 's konings inlogt te Rome. in December 1870, ontving hij gratie. Te Florence is weder eene misdaad gepleegd. Terwijl langs de Via Nazionale een oplogt gehouden werd bij wijze van demonstratie naar aan leiding van hel gebeurde te Napels, werd. midden iu het corps veteranen, dat daaraan deelnam, eene bom geworpen, waardoor twee mannen het

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2