LEIDSCIE C01IRAMT. isrs, V. 275. DONDERDAG 21 NOVEMBER. ST A DS-BER ICHT EN. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.BO j met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 Is jaars, buiten de expeditiekoslcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. Ruigrok, vleeschhouwer alhier, houdende ver zoek om het pand in de Haarlemmerstraat N°. 140 in te richten tot slachtplaats van vee, en van F. Van der Kloot, melkverkooper alhier, houdende verzoek om in zijn pand in de Diefsleeg N°. 10 eene stoom machine te plaatsen tot bereiding van boter; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Donderdag den 511"1 December aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Baadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 November 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 November. De Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen hield gisteren avond hare eerste vergadering met dames gedurende het lees- saizoen en deed het op hoogst gelukkige wijze, dank zij het optreden van den heer F. llaverschmidlvan Schiedam, die twee geschiedenissen vertelde, waarvan de eerste /'Bedorven", de laatste, na de pauze uitgesproken, «Eene Kerstvertelling" ten opschrift droeg. In de eerste worden wij na een aan doenlijk tafereeltje in een zeedorp (Helder?) naar eene stad van middelbare grootte (Schiedam verplaatst en zien wijhoe een kinderhart door eene liefdelooze, schoon ^waar-christelijke behandeling bedorven en tot huichelen gedreven wordtom dan later in bandelooze handelingen hel bewijs te leveren dat de veer, op onmenschkundige wijze nedergedrongen, zich wreekt door een terugslag, die voor hel individu en de maatschappij de treurigste gevolgen kan medebrengen. Zoo wij in den Oom en Voogd van den "bedorvene" een weinig opwekkend levensbeeld te zien kregen, Louise, de zuster van den lossen, maar goedharligen knaap, is zooveel te aantrek kelijker voor ieder gevoelig mcnschenharU Zij en niet de Oom of de Neef moet dan ook eigenlijk als de hoofdpersoon worden beschouwd, omdat uit liagr voorbeeld immers blijkt dat waarlijk goedgestemde harten niet door anderen kunnen "bedorven" worden; zoodal baar broeder zeer onredelijk handelde, toen hij den overigens weinig aanbevelenswaardigen voogd de schuld wilde opladen, welke op zijn eigen hoofd rustte: zij is het vooral, omdat de behoudenis baars broeders haar innigste wensch, hare leidende gedachte is en zij er ook in slaagt die te verkrijgen, al acht de schrijver den dood nooriig om den stempel der hartsverbetering blijvend op het voor hoofd van zijn held te drukken. Het tweede stukje, //de Kerstvertelling", is een meesterstukje van stijl en gevoel. De docent in de wiskunde, die maar niet met het //Vrede op aarde" en het //Hallelujah!" kan instemmen, al klinkt het nog zoo vriendelijk nevens hem. door den balfsleensmuur heen, vertolkt door de Seraphine van den muziekmeester, die naast hem woont en later schijnt zijn schoonzoon te zullen worden; Tante Lene-Mie, de ex-Leonie, eene trouwe ziel in een wat stroeven vorm; en de organist, die den wiskundige zoo ergert, zijn eigenaardige typen en maken, met den halfverdronken telegrammenbode, de hoofdpersonen in het kleine drama, dat de toehoorders-aanschouwers zeker tevreden deed huiswaarts keeren, met den wensch dat het niet de laatste maal zou zijn dat zij den begaafden spreker in de Hollandsche maatschappij zagen optreden. Wij vernemen dat mile Agar in de eerste dagen van de volgende maand ook hier weder eene voorstelling zal geven. De gelegenheid om deze beroemde tooneelspeelster te hooren zal zeker velen welkom zijn. Bij de uitgevers Scheltema en Holkema, te Amsterdam, zal eerstdaags een bundel proza en poëzij het licht zien, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee. Onze voor naamste letterkundigen zullen bijdragen tot dezen bundel leverenzoodat men mag verwachten dat hij een sieraad onzer letterkunde zal zijn. In bovenbedoeld geslicht worden thans niet alleen oude hulpbehoevende visschers van Egmond opgenomen, maar ook alle vaderlandsche kustplaatsen hebben aanspraak op dat voorregt. Allen worden met open armen ontvangen, in dien slechts de middelen het toelaten. Er is plaats voor een twintigtal maar de middelen zijn slechts toereikende om een negental te onderhouden. Het bestuur zou gaarne nog eenige hulpbehoevenden gelukkig maken en rekent daartoe op de medewerking zijner landgenooten, óf door inteekening op hel bedoelde werkje of door eene jaarlijksche geldelijke bijdrage. Bij de acte examens voor het middelbaar onderwijs (aid. wis- en na tuurkundige wetenschappen) zijn op 18 en 19 Nov. geëxamineerd 3 candi- daten voor boekhoudentoegelaten mej. G. Schipper en de heer A. F. Fehmers, beiden van Rotterdam. Op 19 Nov. zijn geëxamineerd 4 candida- ten voor gymnastiek. Een vijfde candidaat was niet opgekomen. Niemand werd toegelaten. De koffij veiling, welke, blijkens advertentie in de Javasche Cour. van 1 Maart 1878, te Padang zou worden gehouden op den eersten of tweeden dag na aankomst aldaar van de stoompakketboot, welke den 27"tn December van Batavia derwaarts vertrekt, is, blijkens uit Indië ontvangen berigt, vervroegd, doordien die stoomboot op 25 December aanst. van Batavia vertrekken zal. Te beginnen met 1879 zullen de koHijveiiingen van de Ned. handel maatschappij aanvangen in de tweede helft van Januarij. Van wege het Roode Kruis worden eenige mededeelingen gedaan over de hulp in den Russisch-Turkschen oorlog aan zieken en gewonden bewe zen. Bij de toezending van het eindrapport van het Hollandsch comité te St. Petersburg, betreffende het Nedcrlandsch-Russisch lazaret in den Kaukasus 1877—1878, schr(jft de voorzitter, d'. Gillot, o. a. het volgende: //Alleen vvensch ik, zoowel uit naam van het comité als persoonlijk, nog eens mijn innigen dank uit te spreken voor de belangrijke hulp, die wij voortdurend van u (het hoofd-comité) mogten ontvangen. Letterlijk waar is wat ik schreef, dat menigmaal drukkende zorg ons door u van de schouderen werd genomen. Door uvye hulp is het ons mogelijk geworden de eer der Neder- landsche vlag in den Kaukasus te handhaven. De brieven van het hoofd comité iu Nederland, dat ons achtereenvolgens, behalve een groole hoeveel heid materieel, bijna 11000 roebels zond (of meer dan van de som, welke wij hebben uitgegeven) staken ons telkens een riem onder hel hart en gaven ons moed om steeds ons doel in het oog te houdentot het einde van den oorlog op olizen post te blijven. En wanneer dan ook in Azie de Neder- landsche naam steeds met eere wordt genoemd, wanneer werkelijk de ellende van den oorlog aldaar ook door ons toedoen iet of wat gelenigd werd, niet alleen door de in het eindrapport vermelde verpleging van zwaar gewonden, maar evenzeer daardoor, dat onze chef-geneesheer meer dan eens het bestuur van andere hospitalen op zich nam en uit zijn voorraad meedeelde, waar dit noodig bleek te zijn, dan kan het hoofdcomité iu Nederland de voldoening smakendat dit gunstig resultaat door zjjn milde hulp en krachtige onder steuning mogelijk geworden is. Wij deelden, meldt het lib!., onlangs mede, dat in de diamantvelden aan de Kaap de Goede Hoop een diamant is gevonden, die 245 karaat (on geveer een Ned. ons) weegt. Deze kolossale steen is thans te Amsterdam in handen van den heer Jac. S. Metz, die met de bewerking is belast. Het slijpen geschiedt in de diamantslijperij in de Valckenierstraat. Na geslepen ie zijn zal de steen een merkwaardige brillant opleveren, natuurlijk, door het verlies van het slijpen, van geringer gewigt dan in ruwen vorm. Het is niet met zekerheid te bepalen, hoeveel de steen dan waard zal zijn, maar rnogt een huisvader zijne egd er tegen St. Nicolaas meê willen ver rassen, dan zal hij zich dat genoegen wel voor een half millioen gulden kunnen verschaffen. Door den gemeenteraad van Aarlanderveen is tot secretaris dier ge meente benoemd de heer G. F. J. Tydeman, van Rotterdam. Te Utrecht aanvaardde gisteren dr. T. Cannegieter zijne betrekking als hooglecraar in de godgeleerdheid van wege de Ned. herv. kerk aan de universiteit aldaar, met eene rede over //kerk, kerkleer en kerkregt". De desertie bij het hataillon mineurs, te Utrecht in garnizoen, neemt in den laatsten tijd in die mate toe, dat de kommandant van dat corps het noodig geacht heeft buitengewone maatregelen te nemen tot verijdeling der daartoe aangewende pogingen. Een verveener en winkelier op de Schutsloot te Wanneperveen zou jl. Zaturdag met twee arbeiders per punter een te Ambt-Vollenhove gekocht varken afhalen. Op de terugreis geraakten zij uit het vaarwater en werden op het zoogenaamde Bosch-Wijde door een hevigen storm overvallen; ten gevolge waarvan de boot omsloeg en de drie personen met het varken te

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1