LEIDSCHE COURANT. 1S7S. WOENSDAG 20 NOVEMBER. 27h BfNNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.33, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 Is jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advert ent iön is van 1—4 regels f\.iedere rcge! meer 25 cents. LEIDEN, 19 November. Zekere H. C. W., een pas uit de gevangenis ontslagen persoon, nam jl. Zaturdag avond zijn intrek in eene der kleine logementen in deze ge meente en begaf zich reeds vroeg naar bed. Den volgenden morgenonge veer ten 6% ure, bemerkten eenige mede-logé's dat zij bestolen waren, terwijl het al spoedig bleek dal H. C. VV. reeds het logement verlaten had en volgens de schildwacht bij de artillerie-kazerne de Wittepoort was uit gegaan. De bestolenen besloten daarop den dief te achtervolgen, en onder de gemeente Voorschoten riepen zij de hulp in van den veldwachter-opziener der jagt en visscherij 11. v. K. Het mogt hun gelukken H. C. \V.die zieh iniusschen door het afscheren van zijn haard onkenbaar had trachten te maken, te achterhalen en aan te houden, waarna hij naar Leiden werd temgge- bragt. Heden is hij naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt. Heden is het 50 jaar geleden dat. de R. K. begraafplaats te Leiden iitgcwjjd en ook reeds op denzelfden dag in gebruik genomen werd. Aan liet krachtvol behid van pastoor P. A. Kervel is het te danken, dat deze begraafplaats verkregen en in den zomer van 1828, door het slechten van een gedeelte der stadsvest nabij de Zijlpoortaangelegd werd. Te Katwijk aan Zee zijn in de afgeloopen week van de haringvis- schcrij 35 schuiten aangekomen of in de noodhaven binnengekomen, meestal met schade aan de netten of zelfs verlies van de geheele vleet. Van 12 schuiten was nog geenberigt, waarover men nu in ongerustheid verkeert. Er werd aangevoerd 253.000 stuks steur- en 380 kantjes pekelharingbesteed voor volle pekelharing 16 a ƒ26 per 1000, pekelharing ƒ15 a 16.50 per ton. De schuiten zijn nog weer op de visscherij uitgegaan. -- Bij de acte-examcns voor middelbaar onderwijs (afd. wis- en natuur kundige wetenschappen, enz.) zijn op 16 en 18 November geëxamineerd 1 cand. voor handelswetenschappen (acte H deze trok zich terug; 2 cand. voor het boekhouden (acte Kxti); toegelaten: voor schoolonderwijs de heer P. L. Willems, en voor huisonderwijs de heer D. J. A. Stikkers, beiden van Rotterdam. Op 18 November zijn geëxamineerd 5 cand. voor gymnastiek. Toegelaten de hh. J. van Dijk en D. Withaar, beiden van Rotterdam. Het bestuur van hel anli-diensivcrvangingsbond heeft bekend gemaakt, dat openbare vergaderingen zullen worden gehouden ter behandeling van de persoonlijke dienst, te Leiden in December en te Helder op 30 Novem ber e. k. Te Leiden heeft de hoogleeraar Boys op zich genomen het debat in te leiden. Te Helder zal de kapitein van Tuerenhout als eerste spreker optreden. Door den Ned. weerbaarbeidsbond zal aan IIH. MM. den koning en de konin gin, ter gelegenheid van hun huwelijk, worden aangeboden een gedenk penning in goud, zilver en brons, vertoonende de beeldenaren van HH. MM., waarvan de oorsponkeljjke teekening is vervaardigd door den kunstschilder lierman ten Kate. Te Amsterdam heeft zieh eene commissie gevormd tot het zamenstel- len van eene eerewacht bij gelegenheid van het verbljjf van den koning en de koningin aldaar. - Door Teylers Godgeleerd genootschap is de voor 1877 uitgeschreven doch onbeantwoord gebleven prijsvraag, op nieuw gesteld. Zij luidt: Met het oog op de historische en archaelogische onderzoekingen van den laat- sten tijd vraagt het genootschap »eene geschiedenis van de Christelijke ge meente Rome van haar ontstaan tot omstreeks hét midden der derde eeuw". Als nieuwe prijsvraag wordt gesteld: »lloe is tot nu toe in de Protes- tantsche kerkgenootschappen de vcrecniging van de regten der individuen met de eischen der gemeenschap beproefden hoe moet zij naar den geest des Christendoms tot stand komen?" Door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant zijn tot de evangelie bediening in de Ned. herv. kerk toegelaten de hh. 11. de Jong en J. A. Nijenhuis, en door dat van Overijssel de heer L. van Stein Callenfels. Het stoomschip Celebes is op 17 Nov. te Batavia aangekomen. De Prinses AmaliaZaturdag van Nieuwe Diep vertrokken, is in den vroegen morgen van 18 Nov. te Southampton aangekomen. De Overijssel, op weg naar Batavia, vertrok op 18 Nov. van Suez. Het Iv 's Gr. verneemt uit Parijs dat er, ondanks de groote ver warring, die gedurende de expositie op het Champ de Mars hecrschte, maar cén voorwerp zoek geraakt of gestolen is, nl. een gedamasceerd zilveren pistool, ingezonden door Z. M. den koning der Nederlandéh. Een liefheb ber schijnt zich daarvan meester gemaakt te hebben. De beruchte boef J. M. van Wees, die weinige dagen nadat hij door het geregtshof te 's Hage tot zeven jaren tuchthuisstraf was veroordeeld, ontvlugtte, is door de Engelsche policie te Londen aangehouden en zal spoedig hierheen worden overgebragt. Te Vlaardingen had onlangs een diefstal plaats ten nadeele Van een ouden rentenier. Gelijk men weet ontving de bestolene nit Schiedam een doos, zijn eigen effecten bevattende, welke hij nog goed en wel in zijn eigen huis achter slot dacht te hebben. Eenige duizenden aan bankpapier waren echter uit die doos achtergehouden. De justitie stelde een onderzoek indoch kon geen dader ontdekkentotdat zij ten slotte een spoor vond in het papier, dat om het kistje gewikkeld was, waarin de effecten den eigenaar waren terugbezorgd. Op dat papier stonden nommers aangetee- kend, die aanduiden dat daarin eens uurwerken waren verpakt. De vorige week kwamen regterlijke ambtenaren uit Rotterdam een onderzoek instellen ten huize van den horlogiemaker v. P., die elke week bij den ouden rente nier de klok kwam opwinden. Dit onderzoek beeft het gevolg gehad dat genoemde horlogiemaker zich thans te Rotterdam in preventive gevangenis schap bevindt, beschuldigd dezen diefstal gepleegd te hebben. N.v.d.D Te Maassluis maakt men zich ongerust over het lang uitblijven taai I een der vischschepcn. Het loggerschip Johanna Christina, gevoerd door schipper van der Wind, behonrende aan den reeder Uitdenbogaardt, sinds li weken ter visscherij vertrokken, schijnt in het laatst van October jl. ge praaid te zijn, huiswaarts keerende met 18 lasten haring, en is tot heden niet binnengekomen. Naar men verneemt is een zoogenaamd praateschip op de staart van Urk geslagen en met man en muis vergaan. Gisteren is de nieuwe waterweg van Zwolle naar zee met de rader stoomboot Stad Amsterdam feestelijk geopend. In de gemeente Lemsterland heerscht het miltvuur onder het rundvee. Een slaaer, die dezer dagen eene koe, lijdende aan genoemde kwaal, al- maakte, is dientengevolge blind geworden en ligt thans bedenkelijk ziek. Aan de spoorwegbrug te Buggenumin Limburg, waren Woensdag 11. vier personen in een roeiboot bezig met het ophalen van een anker, toen plotseling de boot omsloeg en alle vier te water geraakten. Slechts twee der opvarenden wisten zich te reddenterwijl de beide anderen verdronken. Een laat eene weduwe met twee kinderen achter, Volgens berigten uit de Kaapstad, van 22 October, had men in den Transvaal een felle droogte en bijkans ondragelijke hitte gehad, waardoor j alles verdorde en verschroeide. Naar de jongste berigten was in dien staat van zaken echter verandering gekomen en had men eenigen regen gehad. Als een der gevolgen van de aanhoudende droogte had het blad de Folks- stem zijne uitgifte moeten schorsen, ook door het gebrek aan papier, dat tot verren afstand niet te verkrijgen was. Van Potchelstroom tot de dia mantvelden was er geen gras voor het vee. 's GRAVEN1IAGE19 November. Bij kon. besluit van 15 dezer is aan den heer A. van Genns te Amster dam op zijn verzoek met ingang van 1 December aanst. eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van koninklijk commissaris bij de Nederlandsche bank, onder dankbetuiging voor de door hem in zjjne genoemde betrekking bewezen dienstenen is met ingang van dien dag benoemd tot koninklijk commissaris bij de Nederlandsche bank de heer mr. E. N. Rahusen, advo caat te Amsterdam. Aan den commies bij het dep: van koloniën Hl W. Sticler is eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Tot kantonregter-plaalsvervanger te Delft is benoemd de heer mr. W. K. S. van der Mandele, advocaat aldaar. De officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemagt A. Pieters is bevor derd tot officier van gezondheid 1' kl. Bij het wapen der artillerie zijn benoemd: hij de Ille afdeeling ves tingartillerie, tot ien luit., de 2' luit. R. M. Hoogevëen, van die afdeeling; bij de Ve afdeeling vestingartillerie, tot kapitein 2' kl. (a la suite van het corps), de le luit. II. F. P. Hajenius, van de 1" afdeeling vestingartillerie. Voorts is de majoor W. Goudriaan, van het 5C reg. infanterie, in zijnen rang overgeplaatst bij den generalen staf. I Z. K. II. prins Frederik heeft zich lieden ten 11% ure met II. K. II.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1