BIHTENLANDSC11E BE KI G T E PEK TELEGKAAF. De feeraar van de hoogere burgerschool te Gouda, die zich wegens het uilen der woorden: «mijnheer Wiekert (de commissaris van policie aldaar) kan voor mijn part stikken" ecne strafvervolging Ier zake van be leediging van een magistraatspersoon op den hals haalde, is in hooger be roep door hel geregtshof heden vrijgesproken. De hoogere regter liet dus in het midden, wat de Rotterdauische regtbank besliste, ui. dat de gebe zigde woorden noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding opleverden. ENGKIiAlVIt. LONDEN, 17 November. De Morning Post wil welen, dat de door de regering beoogde recti ficatie der noordwestelijke grens van Indië zal neerkomen op de voortdu rende bezetting van Quelta en Djellalabad, terwijl zij Britsche residenten te Kabul, te Kandahar en te Herat wil toegelaten hebben. Uit Sheffield, Rotherham, Blackburn en andere fabrieksteden komen zeer treurige berigten over den daar, ten gevolge van faillissementen en ge mis aan werk, heerschcnden nood onder de arbeidende bevolking. Te Blackburne loopen duizenden fabriekarbeiders zonder werk rond. Te Ro therham is de ellende lot waren hongersnood gestegen. Te Glasgow hebben de eigenaars der katoenspinnerijen beslotenvoortaan maar 45 in plaats van 60 uren per week te laten werken. Elders worden de loonen met 4 pCt. verminderd. Zekere sir Gooch heeft tegen zijne vrouw, lady Gooch, en eene help ster, Anna Walker, eene geregtelijke vervolging ingesteld wegens eene po ging om een ondergestoken kind hem te doen aannemen als zijn eigen. Lady Gooch wist namelijk, dat, bij ontbreken van nakomelingschap, het vermogen van haar echtgenoot na diens dood geheel zou komen te vervallen aan een broeder van sir Gooch, zoodat zij zelve, in geval zij kinderloos bleef en weduwe moest worden, arm zou achterblijven. Zij schijnt haren echtgenoot sinds eenigen lijd gevleid te hebben met het uilzigt op een telg, en ten slotte een zuigeling uit een vondelinggesticht hem in de armen ge legd te hebben als de zijne. Sir Gooch evenwel vertrouwde de zaak al van den beginne niet, en heeft de zaak bij de regtbank aanhangig gemaakt. Op 29 October zijn in het publiek proeven genomen te New-York ten kantore van de pas gevestigde «Electro-Dynamic Light Company". Hel gold hier proeven met de Sawyer-lamp, eene uitvinding van de hh. W. E. Sawyer en Alban 5Ian. Hel heet thans, dat alle moeijelijkheden overwonnen zijn en dat het electrisch licht overal kan toegepast worden. FRASKRIJ H. Uit de bij de kamer ingediende begrooting voor onderwijs blijkt, dat in 1828 slechts eene kleine 2 miflioen Ir. voor onderwijs werden uitgetrok ken, terwijl eeredienst er 35 en de civile lijst des konings er 32 verslond. In 1830 steeg de begrooling tot 13 en in 1849 lot 21 millioen. Onder het keizerrijk geschiedde weinig. In 1870 bedroeg de begrooting van onderwijs 24 millioen, thans 57% millioen, waarvan alleen 30 voor lager onderwijs. De president der Chinesche tentoonstellingscommissie, de heer Hart, heeft namens zijn gouvernement het Chinesche paviljoen op het Trocadero aan den president der republiek overgedragen. Het kostbare meubilair, dat er zich in bevond, deden de Chinezen telegelijkertijd aan mevrouw Mac Mahon cadeau. Ten gevolge van hevige regenbuijen is de Seine weder belangrijk was sende. Onder de brug bij het hotel des Invalides is een bootje gezonken, waardoor twee matrozen verdronken. Te Boulogne heeft eene jonge dame, de dochter van den heer Pay, koopman aldaar, een werkman van zevenendertig jaardie tegenover het badhuis van eene boot in zee viel en op het punt was te verdrinkengered. Het meisje begaf zich te water, zwom naar den ongelukkige toe en hield hem zoolang boven tot men te hulp komen en hem aan wal brengen kon. Op het erf van een grondeigenaar Ie Montrouge was een zeer waak zame doghond, een prachtig,, maar woest beest, dat daarom steeds aaneen keten was geklonken. Alleen zijn baas en diens jonge vrouw konden hem naderen en voeden. Dezer dagen bragt zijn vrouw hem weder eten en hield haar kind van eenige maanden in de armen. De hond keek hel kindje knorrend aan en at. maar zonder hel oog van de kleine af Ie wenden. Toen verwijderde zich de dame en kuste haar lieveling, die zij daarop even liet loopen. Dat maakte de woede van het beest gaande. Afgunstig van de liefde, die de moeder aan haar dochtertje bewees, sprong hij jankend op en rukle zoo hevig aan zijn ketting dat deze brak. Daarop vloog bij naar het kind en beet het met ongehoorde verwoedheid. Vergeefs beproelde de moeder het hem te ontrukken, vergeefs knuppelden de toegeschoten per sonen het wreede dier en toen men het eindelijk alma3ktc kon men het deerlijk gewonde kind opnemen en te huis brengen. De toestand der kleine is hopeloos. DUITSCHLA1VI». De Berlijnschc correspondent van de Times vestigt de aandacht op eene aanzienlijke vermeerdering van het Russische leger. Volgens hem zijn de 48 baiaillóns van de eerste vier reserve-divisiën, in 1877 gevormd, niet naar huis gezonden, maar met nog 48 hataillons vermeerderd. Dan zou den maatregelen zijn genomen, om deze 96 hataillons in lijd van oorlog Ie vervijfvoudigen, zoodat het leger te velde met 480 hataillons zou worden vermeerderd Verder zijn de regimenten van het staande leger van 15 op 16 compagnieën gebragt. wat nog 152 hataillons geeft. Het gevolg van dit een en ander zou wezen, dat 632 nieuwe hataillons gevoegd worden bij de 648, die Rusland had, toen het in 1876 over de Pruth ging. De Nd. Al/g. Zeit. deelt mede, dat een fabrikant van horloges te Berlijn, de fiima Zacher&C".onlangs den Duitschen keizer en den koning der Nederlanden een horlogie heeft aangebodenhetwelk gevat is in een gewoon 5 mark- of 2% guldenstuk, tot dat einde van binnen uitgehaald. De voor- en achterzijde van hel geldstuk vormen derhalve de kast van het horlogie. Uit Darmstadt meldt men het overlijden van de jongste prinses van Ilessen-Darmsiadiprinses Marie, 4 jaren oud, ten gevolge der keelziekte. Bij den groothertog begon de diphieritis met hevige koorts; het plaatselijk ziekteproces blijft binnen gematigde grenzen, maar heeft zijn hoogste punt nog niet bereikt. Ook de erfgroothertog is door een ornstigen vorm der ziekte aangetastwelker proces nog in ontwikkeling is. Prinses Irene is nog zeer ziek, maar toch iets belerende. Prinses Alice bevindt zich op weg van beterschap en prinses Victoria verwacht hare spoedige genezing. OOSTENRIJK. Bij de algemeene beraadslagingen over het adres in antwoord op de troonrede heeft de heer Tisza in de Hongaarsche kamer van afgevaardigden de staatkunde der regering uitvoerig verdedigd. De gebeurtenissen van het laatste jaar zamrnvaltende, zeide de minister: Ooslenrijk-Hongarije had tegen den Russisch-Turkschen oorlog kunnen protesteren: doch dan zou in plaats daarvan, bij de destijds bestaande geïsoleerde stelling der monarchie, een Oostenrjjksch Russische oorlog omstaan zijn, welke, ook wanneer hij' voor ons zegevierend mogl geweest zijntoch honderdmaal meer opoffering van bloed en minstens tw intigmaal meer geld zou gekost hebbendan thans door de bezeiting der vorstendommen is veroorzaakt. Verder zeide hij: Ik koesier de stellige verwachting, dal het Berlijnsche verdrag door alle mogendheden stiplelijk nagekomen, en de vrede van Europa niet gestoord zal worden. Mogl noglans een barer de uitvoering der bepalingen van genoemd verdrag willen verhinderey^ dan zullen wij, die onze belangen met die van Europa in overeenstemming wisten ie brengen, bij een mogclijken sirijcl niet alleen staan. De hoofdzaak is, dat in de kleine stalen van het Oosten en in bel gemoed der daar wonende siammen de overtuiging wortel schieie dat, indien eenmaal de Ooslersche verwikkelingen niet meer tegen te houden zijn, de mogendheid, welke op hun lol den grootsten invloed oefent, geene andere dan Ooslenrijk-Hongarije is. Graaf Andrassy heeft van eenige invloedrijke gedelegeerden de stellige verzekering omvangen, dat de Ooslenrijksche delegatie de bezetting van Bosnië en de Herzegowina en het verder buitengewoon crediet met 32 legen 27 stemmen zal goedkeuren. Van dezelfde zijde wordt gemelddat graal TaafTe met de zamenstelling van een nieuw Oostenrijksch kabinet zal belast worden. OOST-I NT» I E. BATAVIA. 11 October. Uit Atchin meldt men aan de Locomotief-. Naar wij uit goede bron vernemen, is tegen het einde der maand Julij den Rajah van Pedir verlof gegeven drie honderd Beaumoni-geweren in te voeren en is den officier van wapening te Seglie gelast, achttien duizend patronen aan dezen vorst te verstrekken, om zich te verdedigen bij mogelijken aanval. Of deze aanval betrekking heeft op met ons bevriende Atchinezen. of op onze troepen, is Ons niet medegedeeld; zooveel echter is zeker, dat het tweehonderd pas buiten deze beuting niet veilig is, dat patrouilles, in de vorige maand uit gezonden om nog onbekende afsianden van eenige punten voor ons werpge schut ie bepalen, duchtig beschoten werden en dat, om Seglie tegen over val te dekken, aan de zwakste zijde der benting een twintigtal wolfskuilen zijn aangelegd, versterkt door ijzerdraadversperring, die haar tot een der sterkste punten maken. In verband hiermede dient, dat de wond van den 1"> luit. der inf. D. J. A. E. de Brauw in de regterborslholte, door de long, is veroorzaakt door een Beaumont-kogel, kenbaar aan zijn veel klei ner kaliber dan dat der gewoonlijk door den inlandschen vijand gebruikte kogels Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den verificateur 5e kl. bij de in- en uitvoerregten en accijnsen K. A. J. E. van Gorkttm; aan den verificateur 3C kl bij de in- en uitvoerregten en ac- cijnse D C. Visser: aan den adsist-resident van Bandong (Preanger-Regent- schappen) L. C. E. Kniphorst; aan den 3'° commies bij het depart, der burg. openb. werken J. J. G. Trojjen. Benoemd: tot griffier bij den land raad te Poerworedjo, de griffier bjj den resid.-raad te Soerakarta J. P. E. Inen; bij den resid.-raad te Soerakarta, de l* klerk te Dioewana A. W. Joseph; bij den landraad te Rembang, de klerk H. P. Middleton; lot secre taris en boekhouder bij het vendukautoor te Samarang, de 2' commies op het resid.-kantoor H. N. Toorop; lot 3<0 commies ter algem. secretarie, de le klerk bij dat bureau W. G. N. de Bietot 3fn commies bij het dep. der burg. openb. werken, de 1' klerk F. A. van den Worm; bij het dep. van binuenl. bestuur, tol 2tn commies, de 3* commies J. E. Edwards van Muijen; tot 3tn commies, de 1* klerk G. W. Ungerer; tot adspir.-conlroleur bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura, de le commies bij hel dep. van financien J. Diepenhout. Tijdelijk belast: met de waarneming van de betrekking van secretaris van het dep. van financiën, de inspecteur in de 2' afd. J. A van Dorsser. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. der inf. L. Sieberg. Benoemd: bij het wapen der artillerie, tot ltD luit., de gewezen luit. ter zee 2e kl. bij de marine J. C. Veenhnyzen. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, tot mil. apotheker 2' kl.de mil. apotheker 3e kl. N. de Graaf. Departement van marine. Benoemd: tot boolzeilmaker bij het marine- etablissement op Onrust, de ambtenaar op wachtgeld H. Pieterse; tol opzie ner bij de dienst der kustverlichting in Ned.-Indië, de opzigter 2' kl. bij den waterstaat A. H. van der Wal. KONSTANTINOPEL16 November. Safvet-pacha betoogde in den minister raad de noodzakelijkheid om met Griekenland eene vriendschappelijke schik king te treffen. De afbakening der grenzen, aanbevolen door het congres, is onmogelijk. De Porte wil een grondgebied afslaan, dat gelijk staat met de kust van Volo. Men gelooft zeker dat de Sultan dit voorstel goedkeurt. KONSTANTINOPEL, 16 November. De Porte heeft gisteren eene circu laire gezonden aan hare gezanten waarbij deze verzocht worden de mee ning der mogendheden in te winnen nopens de uitvoering van het Ber- lijnsch tractaat. PARIJS, 17 November. Graaf Schuwalofl is heden ochtend hier aange komen. LEMIiERG, 17 November. Naar aanleiding van het verbod, een optogt met fakkellicht ter eere van den afgevaardigde Hausner te houdenis de rust zeer ernstig gestoord geworden. De commissaris en eenige andere be ambten van policie werden mishandeld, en toen maakte de policie van hare wapenen gebruik. Verscheidene der oproermakers zijn gekwetst en iu hechtenis genomen; 's nachts was het garnizoen geconsigneerd. NAPELS, 17 November. Terwijl in de straat Carsonara eenige personen den koning verzoekschriften aanboden, wierp een ander persoon, die een mes voor den dag haalde, zich op Item en bragt hem een ligte wond aan den linkerarm toe. Cairoli werd insgelijks verwond aan de linkerdij. De moordenaar, onmiddellijk.gevat, heet Giovanni Pessannanti, is 29 jaar oud, kok van beroep, en verklaart dat hij niet tol een genootschap hehoóit, maar alleen de misdaad bedreven heeft, omdat hij niet wil dat er koningen zijn. VERBETERING. In de annonce van den haarkundige Theophile (in ons nommer van 11 November II.) staat abusivelijk als onderteekeniug van het getuigschrift uit Velp: J. 11. Brummelkamp: dit moet zijn: J. U. 11 rammelman.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2