door den minister op verschillende gronden bestreden, al mcenl hij zich hoofdzakelijk te mogen gedragen aan de degelijke gronden, die èn in de gewisselde stukken over het ontwerp zijns ambtsvoorgangers, èn bij vroe gere gelegenheden tegen het thans geldend stelsel zijn aangevoerd. Ten aanzien van de ongegradueerde procureurs heeft de minister aan den wensch der kamer toegegeven en eene belangrijke wijziging in zijn ont werp gebragt. Het hoofddoel der wets-voordragtnamelijk vermindering van kosten door het opheffen van den verpligten dubbelen reglsbijsland en door eene eenvoudige en onkostbare bepaling der kosten van de winnende partij, die ten laste der verliezende komen, wordt door die wijziging niet aangetast, en het groot aantal van hen, die in de reglen of in de reglswe- tenschap zijn gepromoveerd, strekt ten waarborg, dat in de behoeften der practijk ook zonder ongegradueerde procureurs overal naar behooren zal kunnen worden voorzien. Dal de vermindering van kosten, die door het ontwerp wordt beoogd, niet bereikt zou worden, kan door den minister geenszins worden toe gegeven. 's GRAVENIIAGE, 15 November. Tot ontvanger der directe belastingen te Omlerdendam is benoemd de heer H J. W. Gosling, thans Ie Kollum, en tot ontvanger der directe be lastingen te Zierikzee de heer P. C. L. Swaanthans te Ridderkerk. Tot commissaris van poiicie te Tiel is benoemd de heer W. P. Knuf- man, thans commissaris van poiicie te Zaltbommel, en tot commissaris van poiicie te Zaltbommel de heer A. A. J. C. Cremer, thans commissaris van poiicie te Maastricht. Aan de volgende vreemdelingenmits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vcreischten voldoenis vergunning verleend tot het ge ven van lager onderwijs hier te lande, als aan: mej. A. Russer, geb. te Coudre (Zwitserland); mej. H. M. W. Lang, geb. te Reichenhall (Beijeren); mej. M. Gijsin, geb. te Siloh (Zuid-Afrika), en den heer C. Th. Ehrhardl, geb. te Gnadenberg (Pruissen). Door Z. M. zijn bij het wapen der infanterie benoemd; tot kapitein 2e kl.de le luit. A. E. Mooijaart,, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië; tot len luit., de 2* luitt. C. J. L. Schuller en F. Tonnet, beideu mede van het wapen en bij gemeld leger gedetacheerd; bij het lr reg., tot l,n luit., de 2" luit. W. R. H. Wakker, van het 6' reg. bij het 2' reg., tot kapitein 2' kl., de le luit. K. W. P. Seeuwen, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 3e reg., tol len luit., de 2e luitt. S. A. N. van Overveldt en J. H. Kok, beiden van het 8' reg.; bij het 7' reg., tot kapitein 2e kl., de 1" luit.-adjudant P. L. Halderiet, van het corps. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer J. van Leeu wen gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. In de orde van hel Legioen van Eer zijn benoemd: tot officier kolonel van Bel, van het reg. grenadiers en jagers; tot ridder, majoor van Lyn- den, van de huzaren, en de staf-officier Alewijn. Genoemde officieren heb ben de groote najaars-manoeuvres in Frankrijk bijgewoond. - De hooge raad heeft heden uitspraak gedaan op de vordering der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen tegen den staal der Nederlanden wegens de heffing van passagegeld over de spoorwegbrug te Venlo. Deze vordering is aan de eischeres ontzegd op grond dat de slaat niet aansprakelijk was voor heffingen, die niet door hem zeiven, maar door de provincie of de gemeente Venlo geschiedden. Gisteren deed het geregtshof alhier uitspraak in de correctionele zaken, welke jl. Zaturdag werden behandeld, en veroordeelde, met vernietiging dér het rekkelijke vonnissen, den arbeider uit Stad aan 't Haringvliet, Ier zake van verbreking van afsluiting, lot 3 boeten van 25 en den kastelein uit Oegstgeest, wegens verzet tegen een policieagent, tol eene boete van f 25. Een treurig ongeval had gisteren avond in de Oranje-kazerne alhier plaafs. De vrouw van een der gehuwde militairen wilde zich een oogenblik van haar kamer verwijderen en zette haar 1-jarig kind op een stoel bij de tafel. In haar afwezigheid trok het kind de brandende lamp omver, zoodat de petroleum vlammend op het wigt leregt kwam; het kindje bekwam daarbij zoo hevige brandwonden, dat het, na drie uren in smartelijk lijden le hebben doorgebragt, overleed. Er was ook een begin van brand door het ongeval veroorzaakt, doch deze werj spoedig gebluscht. 15 U IT K N LA N DSC IIK DL Hl G T K BELGIE. De gemeenteraad van Brussel heeft verworpen hel contract door den burgemeester met den Franschen aannemer Mosnier gesloten voor de vol- tooijing der nieuwe boulevards. Mosnier zal nu in staat van faillissement verklaard worden en de stad zal de werken voor hare rekening moeien nemen. Ten gevolge dier verwerping zullen 56 huizen op de nieuwe bou levards moeten verkocht worden. Bij de voortzetting van het reglsgediug van 't Kint is uit het getuigen verhoor tot ieders bevreemding gebleken dal de Banque de Belgique eeltige maanden geleden eene som van 40000 frs. beschikbaar gesteld heeft voor de verdediging van liaren ontrouwen bediende, welk bedrag dienen moest lot betaling van de honoraria der Fransche advocaten Lachaud en Caraby, die echter hunne diensten hebben geweigerdna die eerst te hebben toege zegd. De heer Sabatier. bestuurder der bank, verklaarde, dal deze aan 't Kint de middelen had willen verschaffen, om in zijne verdediging te voor zien en tevens de kosten van zijn onderhoud in de gevangenis droeg. Het hof van assises van Henegouwen houdt zich op dit oogenblik bezig met den moorddoor eene oude vrouw van 74 jaren op bare zuster oud 77 jaar begaan, waarvan onlangs bijzonderheden zijn medegedeeld. De beschuldigde, eene vrouw, die nimmer in handen der justitie was ge weest, ontkende eerst de misdaad en kwam vervolgens tol bekentenis haar zuster met een revolver doodgeschoten te hebben. Zij wist niet dal het wapen geladen was, en kon ook niet de drijfveer van den moord aandui den. Hel blijft nog een raadsel waarom zij de misdaad bedreef. Aan geld gierigheid is niet te denken, daar de vermoorde bij testamentaire beschil king haar alles vermaakt had. ENG ËLANO. LONDEN, 14 November, Aan al de dagbladen is van regeringswege de volgende mededeelin gedaanWij vernemen dat den 9J,D dezer llr. M». ambassadeur te St. p. tersburg eene nota ontving van den heer de Giers, den waarnemenden Ru sischen minister van buitenl. zaken, die zich le Livadia bij den keizer bt vindt, waarin de verzekering gegeven wordt, dat het 's keizers wensch j dat de bepalingen van het Iraclaat van Berlijn volkomen geëerbiedigd wq den, dal de zoozeer gewenschte toestand van vrede en rust verkregi worde door een naauwgezette uitvoering van dit tractaat. en dat gee keizerlijk ambtenaar in zijne pligten ten dien aanzien te kort schieten zal Lord Derby heeft een brief in het licht gegeven, waarin hij verklaart dat men zich onmogelijk over hel tegenwoordig geschil een oordeel ka vormen, wanneer de regering niet eenigzius nadere ophelderingen omtrent het gebeurde. Wal tot nu toe is medegedeeld moet als ten een» male onvoldoende worden beschouwd. Tot het ondersteuningsfonds voor de slagtoffers der «Glasgow Bank is te Glasgow reeds 118.000 le Edinburgh 32000 te Paisley 100001 te Dundee 3600 bijgedragen. Behalve Stewart, is nog geen der directei ren van de bankroete bank op vrije voelen gesteld. Dit is daaraan toe schrijven, dat zij niet zoo hoog als Stewart kunnen gaan met het biedei van borgtogt. Te Sheffield heerscht onder de arbeidende klasse groot gebrek ten volge van het kwijnen der nijverheid. Dezelfde oorzaak dwingt vele ijzer en katoenfabrikanten tot het verminderen der werkloonen. In Schotland en in het noorden van Engeland woedde in den nacl van Maandag op Dingsdag een hevige sneeuwstormvergezeld van zwaz on weder. Te New-Cast le lag de sneeuw twee voet hoog en veroorzaakt groote belemmering in het verkeer. Naar men uit Rome aan the Standard meldt is mgr. M' Cabe, hulp bisschop van wijlen kardinaal Gullen, in diens plaats tot aartsbisschop vai Dublin benoemd, en zal hij binnen kort het purper ontvangen. Uit Bombay wordt aan Daily News gemeld dat de heer Clarke, li van den Britsch-Indischen raad, in Februarij Wynaad bezocht heeft en vol gens zijne in Australië opgedane ervaring veel goud in den grond vermoeddt Hij noodigdc den heer Brotigh Smith een uitstekenden mijn-ingenieur van Vit toriauit om eenige geschikte mijnwerkers naar Indië te zenden, ten eindt onderzoek te doen. Deze Smith heelt reeds, in een omtrek van 25 bij II mijlen, negentien lagen erts gevonden, Ier dikte van twee tot vier voel leverende van eenige weinige onsen tot 200 ons per ton. Men gelooft, dat met geld en eene goede ontginning de uitkomsten belangrijk kunnen zijn Wynaad is eene kleine streek in het presidentschap Madras. FRANKRIJK. Het Journ. off. bevat een besluitwaarbij op nieuw aan 35 personea wegens misdrijven, tijdens de Commune begaan, gratie of verligting vat straf wordt verleend. Dat is liet honderdste besluit van dien aard, het welk in dal blad is opgenomen. In het dezer dagen verschenen manifest van de verschillende groepei der regterzijde van den senaat aan de leden der senatoriale kiescollegies wordt den kiezers op het hart gedrukt dat zij den 5llf" Januarij aansl zullen hebben uil te maken, of de meerderheid van den senaat al dan niet van regis naar links zal worden verplaatst; of dit ligchaam, na driejaren lang eene kamer van verzet geweest te zijn legen revolutionaire nieuwig hedenvoortaan niet meer dan eene kamer van registratie wezen zal. De overmoed der tegenstanders, zoo leest men, zal den moed onzer geestver wanten slechts aanvuren, die hel opzet der radicalen en hunner handlan gers geen oogenblik uit het oog mogen verliezen. De senaat heeft wijsheid steeds aan den dag gelegd en wel ver vangelijk men beweertbotsingen uit te lokken, zijne inschikkelijkheid tot het doen van opofferingen toe betoond, levens van het dorn van vermetele voorstellen afschrikkende ol reeds door de kamer aangenomen ontwerpen van dien aard verwerpende. Indien deze waarborg ophoudt, zoo vervolgt het manifest, zal hel gansche radicale programma zegevieren, dat nu reeds, ondanks alle zorg, door den sluijer van het oppertunisme heen ziglbaar is. Dat programma heeft het gemunt: op de onaf aukelijkheid der magistratuur; op de godsdienst in de school; op de eeredienst in de Roouische en Protestantsclic kerken beiden, hetzij door de begrooting van eeredienst le schrappenhetzij door de vernieuwing der geestelijkheid onmogelijk te maken; op (ie krijgstucht, door de politiek te brengen in het leger; op eendarmerie. Het wil eindelijk door de invoering cener nieuwe inkomsten-belasting den reeds zoo zwaren druk des volks ver ergeren. Gij zult niet stemmen voor candidaten, wier verkiezing u te staan zou komen op; eene afhankelijke regterlijke magt, scholen zonder God, kerken zonder godsdienstleeraars, een leger zonder krijgstucht, eene gen darmerie, regtslreeks onder het burgerlijk gezag geplaatst, eene nieuwe, vexaloire belasting op hel inkomen. De afgevaardigde Marion heeft 2 getuigen gezonden aan Paul de Cas- sagnac, om met hem te duelleren wegens de persoonlijke aanvallen, die deze zich veroorloofd heeft, toen zijne verkiezing in de kamer aan de orde was. Verschillende bladen drijven den spot met de rede, door lord Beacons- field op het feestmaal van den lord-major gehouden. De opsomming zegt de Temps, van alles wat Engeland voor Turkije voor gedaan had, geleek ontzaggelijk veel op ironie, omdat zjj zoo regelregt in strijd met de waarheid was. De Moniteur betoogt dal de toestand in Turkije ernstiger en gevaarlijker is geworden na lord Beaconfield's tusschen- komst op het congres, dan hij voor dien lijd was. Maar, zegt dat blad men kent nu eenmaal zijne gewoonte om de nationale eigenliefde te vleijen, door te bluffen en te dreigen. aam aan gegt opro Het er t in d naai nor bent Pori hem beta in de I levr hem olfit De sold met gev: den wo< rest

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2