BUITEN LAN DSC 11E BERIGTEN. PER TELEGRAAF, kerk noemtvroeger of later tot nieuwe maatregelen zal moeten leiden wenscht de minister niet vooruit te loopen. 's BRAVENHAGE, 14 November. In de zitting van de provinciale staten van heden is op voorstel van ged. staten besloten: a. om de kosten der illuminatie van het gebouw van liet provinciaal bestuur te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven; h. tot wijziging der begrooting van enkel prov. uitgaven voor 1879; c. nog eene dergelijke wijzigingd. tot diligent-verklaring van ged. staten met bet uitbrengen van een advies omtrent het adres van P. Cransc. s.om een subsidie uil de prov. fondsen voor den aanleg van een haven te Sche- veningen en een kanaal van Scheveningen naar Vlaardingen; e. gelijke dili gent-verklaring betreffende een aangevraagd subsidie tot verbetering van den grindweg tusschen Brielle en Nieuw-Beijerland; en diligent-verklaring der commissie /'ad hoe" betredende de bezwaarschriften tegen het regle ment van het waterschap der Linge-uitwatering. Na langdurige discussie is aan het Sophia-kinderziekenhuis te Rotterdam, in afwijking van het advies van gedep. staten, met 36 tegen 33 stemmen een subsidie van 1000 verleend. Het voorstel tot wijziging van het regle ment op de wegen en voetpaden in Zuidholland, zoomede de gewijzigde polder-reglementen van Nieuwkoop en ook van Schiebroek zijn uitgesteld tot de zomer-vergadering. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van Heerjansdamom toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs. De aanvrage van de gemeente Monster om een subsidie van ƒ3000 werd met 64 tegen 3 stemmen toegestaan. Aan de gemeente Zwijndrecht werd eene tegemoetkoming verleend in den bouw van twee scholen. Gedep. sta ten wilden die slechts verleenen voor eene school. Voor Giesendam is het aandeel in de kosten voor de gemeente bepaald gebleven op ƒ10000, ter- wjjl de commissie had voorgesteld ƒ15000. De vergadering is vervolgens in naam des konings gesloten. ENGELAND. LONDEN, 13 November. The Worldvan New-York, bevat eenige bijzonderheden van den diefstal ten nadecle van »lhe Manhaltan Savings Institution," waarvan de telegraaf gewag maakte. De dieven hebben den concierge van de bank overrompeld en hem onder bedreiging met den dood de sleutels afgeperst. Met die sleutels begaven zij zich naar den kelder en ledigden 2 der 3 kistendie zich daar bevonden. Na vergeefsche pogingen om ook de an dere te openenzijn zij met den inhoud der twee kisteneen bedrag van bijna negen millioen gulden aan specie en papier, verdwenen. FBAltkRMK. De Figaro deelt mede, dat een handelaar in het zuiden des lands aan den heer Paul de Cassagnac een brief heeft geschreven, waarin hij hem te ken nen geeft, dat hij de kosten zijner nieuwe verkiezing geheel en al voor zijne rekening neemtal moglen die ook 50000 of 60000 fr. bedragen Hij schrjjf er bij, dat de Cassagnac dat aanbod om redenen van kieschheid niet behoeft af te slaan, aangezien het slechts een voorschot is, dat hij ont vangt daar de handelaar hem tot zijn ergenaam heeft gemaakt. Volgens genoemd blad is de briefschrijver millionair. Door een rukwind is de vergulde haan van de Notre Dame te Parijs afgeslagen en de pogingen om dien terug Ie vinden zijn vruchteloos ge weest. Hij is óf in de Seine gevallenóf neergekomen op den vasten bodem waar iemand hem opgeraapt en weggedragen heelt, om zich met de ingewanden van het dier te voeden. De haan toch had in zijn binnenste eene menigte muntstukkenvooreerst een exemplaar van alle Fransche muntsoorten, te beginnen met de koperen centime en eindigende met het gouden 100 frank-stnk; dan nog tal van gouden en zilveren muntstukken met het beeld van alle souvereinen in Europa. DlilTiCHLAND, Wieniawskide bekende violisttrad dezer dagen in lvrolls théater te Berlijn op. om een concert te geven, maar plotseling ongesteld geworden, kon hij reeds na het eerste nummer van het programma niet verder spelen. Toevallig was Joachim in de zaal en hij beklom het orkest, nam Wieniawski's viool en speelde op het hem vreemde instrument even meesterlijk alsof hg zijne eigene viool in handen had. Toen het aldus voortgezette concert ten einde liep, kwam Wieniawski, weder eenigzins hersteld, op het orkest, om Joachim hartelijk dank te zeggen voor zijne welwillende hulp, en het publiek stemde vol geestdrift daarmede in. RUSLAND. Van eene geloofwaardige zijde wordt als eeii merkwaardig kenleekcn melding gemaakt van den zeer bevredigenden toestand, waarin handel en nijverheid in het buitenland verkeeren. De groote jaarmissen te Nischnei- Nowgorod en te Charkow, waar vooral in wol wordt gehandeld, zijn zeer gunstig afgcloopen en de fabrieken in het gouvernement Wladimir hebben een uitstekend goed jaar. De Golos bevat een brief uit Orenburg, betreffende de verhouding der Russen tegenover Engeland en Afganistan. Daaruit blijkt, dat Russische troepen snel kunnen bijeengetrokken worden in streken, zeer ver van de Russische grens verwijderd. De bijeentrekking zou kunnen geschieden bin nen een week, waarna 11000 man binnen 14 dagen naar Taschkend zou den kunnen vervoerd worden. De schrijver voegt er bij"Wij hebben voldoenden voorraad leeftogl en de vervoermiddelen zijn toereikend voor een half millioen manschappen, want de geheele Kirgiezen-steppenmet de kameelen en de goedgezinde bevolking, staan ten dienste van Rusland." Aan den 1'est her Lloyd wordt gemeld dat generaal Lamakine, oridei onder voortdurend vechten, de vallei van den Boven-Attrek heeft bereikt De Turkomansche stammen in de vlakten van Newi en Tedzend hebben ziel onderworpen, en een Russisch legercorps, 8000 man sterk, staat op dei weg naar Balkh. Hierdoor is den Russen de weg naar Herat geopend. TURKIJE. In een brief van Smyrna, door de II. C. medegedeeld, wordt genteli dat thans aldaar de directeur van policie door de hand eens moordenaars is gevallen. Nouri-agazoo heette de directeur, bevond zich in een druk bezocht kofDjhuis aan de haven, toen een pistoolschot hem uil de onmid dellijke nabijheid trof. De kogel drong naast de ruggegraat in het ligchaao en trof het hart, zoodat Nouri-aga zonder een woord te spreken doodop den grond viel. De vermoorde was met 8 of 10 gendarmes in hel koffijhuis, maar als echte Smynasche policie-agenten dachten deze er niet allereerst aan om den moordenaar in hechtenis te nemenmaar begonnen zij te jam. meren en te klagenzich over het lijk van hunnen chef te buigen om hem te bezwerennog een teeken van leven te gevenen toen zij eindelijk aan hunnen pligt dachten, was de dader natuurlijk reeds lang uit het gezigt Nouri-aga was een vroeger veroordeeld misda.iiger. maar gedurende de laatste jaren was er niets op zijn gedrag te zeggen en genoot hij de algemeent achting. De dader is, naar men bijna zeker weet, zekere Stelaki, die vroeger het plan tot den moord aan zijne vrienden had medegedeeld. Deze heeft het echter de moeite niet waard geacht na zijne daad Smyrna te ver laten en bevindt zich nog niet onder de honderden personendie dj zijnen aanslag door de policie in hechtenis genomen zijn. PARIJS, 13 November. Het manifest van de regterzijde aan het kiescol- legie voor den senaat is openbaar gemaakt. Het wijst op de rigting der radicalen, die hunne bedoelingen verbergen achter een opportunisme, maar die den staat willen opruimen en de magistratuur en het leger aanvallen. PESTH, 13 November. Het lagerhuis heeft het voorstel van Iranyi be tredende de indiening der correspondentie over eene overeenkomst met Turkije verworpen, nadat Tisza had verklaard dal de onderhandelingen nog niet zijn afgeloopen en de minister van buitenlandsche zaken omtrent de openbaarmaking dier stukken moet beslissen. PESTH, 13 November. De redacteur van de Pester Corr. is door graaf Schttwalod ten gehoore ontvangen', en deze heeft in den loop van het ge sprek den redacteur verzocht te beriglen, dat hij, Schnwalod, niet de over brenger is van eenig nieuw voorstel. Hij heeft zich enkel op verlangen van den Czaar naar Pesth begeven, om eenige kleine aangelegenheden te hel pen regelen. De liberale partij in het lagerhuis heeft zich met het adres van de meer derheid vereenigd. De ochtendbladen behelzen eene kennisgeving van den minister van finan ciën over de intrekking van de tlongnarsche schatkislbilletteneerste serie (66& millioen) De trekking is reeds begonnen te Pesth, Wecnen, Londen, ParijsBerlijn en Frankfort. BERLIJN, 13 November. De keizer is te Wiesbaden met uitbundige vreugde ontvangen en heeft aan eene deputatie uit de bevolking te kennen gegeven, dat hij spoedig hoopte zijn gewonen arbeid te kunnen hervatten. Van de socialistenwet sprekende, zeide hij, dat thans bepalingen waren ge maakt ter beteugeling van misdadig opzet, en dat het door Dttiischland ge geven voorbeeld in andere landen zou gevolgd worden, omdat het gevaar voor allen gemeenschappelijk was. RüME, 13 November. De bisschoppen, die uit Duitschland verwijderd zijn, hebben aan hel Valikaan een memorandum gezonden, waarin zij, ingevolge de tot hen gerigte uitnoodiging. hunne denkbeelden betreffende eenige punten der onderhandelingen ontvouwen. Zij uiten den wensch. dat men lot eene billijke schikking kome. WEENEN. 13 November. Volgens bijzondere beriglen uit Konstanlinopel is de Sultan voornemens een buitengewoon gezant naar Kabul te zenden, om eene laatste poging te doen, ten einde den Emir over te halen de voor waarden van Engeland aan te nemen. De Ooslenrjjksche delegatie te Budapcsth heeft reeds besloten de sommen, voor de bezetting van Bosnië vereischttoe te staan. den toe alle ste hoogst noeindet volgde betrekki mi opet vertroui aanzienl die met onder z warm h lijden, goed. I reed e I zijn br dal wis Voor een va huis, o blijmoe vijhig ja Uok vt genoeg reid wensch Bij de niedew van m de bela u eens voltooi zoo, h den oc zich t< Corts klaar, steeds met een a met ei middt dachtt man ons h diepe zien te hel zullen kinde Bil onze De H INGEZONDEN. Heden morgen had op de begraafplaats aan de Groenesteeg eene aandoen lijke plechtigheid plaats. Het stoffelijk overschot van den Heer Gerardtts Johannes Corts, voorzitter van hel College Diakenen der Ned. Hervormde gemeente alhier, werd door zijne ambtsbroeders grafwaarts gedragen. Noch voor eenige dagen slechts, zoo het scheen, in de volle kracht des mannelijken levens, ondermijnde hem eene ziekte, die voorlwoedde met onweerstaanbare kracht en den zoo zeer beminden man in den vroegen morgen van den ÏO11" dezer ontrukte aan zijn lieve gade en drietal kinderen, zijn eenigen broeder, vele betrekkingen, ambtsbroeders en vrienden, welke allen in zijn heengaan een smart gevoelen, die alleen rust vindt in de wijs heid van Hem, die niet antwoordt op zijne daden, maar wiens doen altijd Majesteit en Liefde is Dat gevoelen zijne gade, die nu voortaan aan hare zijde de plaats van haar zorgzameu man zal zien ledig staan, en zijne kin deren, die het genot van zulk een braven vader voortaan moeten missen. Zwaar treft ook deze slag zijne ambtsbroeders, diakenen der Ned. Her vormde gemeente, die in den ontslapene een voorzitter verliezen, wiens verdiensten binnen en builen hel College als om strijd werden gewaardeerd. En geen wonder. In 1868 tol de gewichtige betrekking van Diaken be noemd, aanvaardde hij die in Januari 1869. Al aanstonds viel l el oog op zijne schranderheid en veelzijdige kennis, vooral op administratief gebied, zijn scherpen blik in toestanden en omstandigheden en zijne nauwkeurig heid om schijn van wezen te onderscheiden, zoodat in zaken van eenig aanbelang, niet zonder vrucht, op den kondigen Corts het oog gevestigd werd, en daarom bevreemde het niemand dat in 1873, bij den dood van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2