commiezen, hiermede in kennis gesteld, namen het voor eigen rekening en voor de aangegeven waarde in beslag. Toen nu echter den volgenden mor gen de keurmeesters werden geroepen, bleek het dat hel aan miltvuur was gestorven en het werd alzoo afgekeurd. Lie policie, dit vernemende, legde nu weder op hare beurt beslag op het vleesch, thans echter zonder beta ling en maakte het op de gewone wijze door verbranding ongeschikt voor de comsumtie. Door de reglbank te Zwolle is een sigarenmaker uit Rampen veroor deeld tot 1 jaar celstraf, omdat hij een polieie-agent. die hem wegens dron kenschap in hechtenis wilde nemen, geschopt, geslagen en in de vingers gebeten heeft Uit Brouwershaven meldt men dat Zaturdag-middag een fregat op den westpunt van den Banjaard aan den grond is geraakt; een oogenbltk later sloegen de groote en bezaanmast over boord, het schip viel op zijde en het volk stond op het achterdek; de sleepbooten welke zeewaarts gegaan waren, keerden terug. Later vernam men dat hel schip was omgeslagen en de opvarenden verdronken. Hoewel niet met zekerheid iets bekend was omtrent naam of natie, vermoedde men dat het een Nederlandsch schip was, ver moedelijk het driemast-schip stlblasserdamkapt. Willemse, van l'angool naar Rotterdam. Tegen den avond was van het schip niets meer te zien; vermoedelijk was het over den Banjaard heen geslagen en in diep water gezonken. Men heeft geen !vlaggen kunnen onderscheiden evenmin of het witte masten had, doch wel dat het van poorten was voorzien. - Uit Middelburg me'dt men dat in den nacht van Vrijdag op Zaturdag aldaar een zoo hevige orkaan heeft gewoed als volgens menschengeheugen nog niet heeft plaats gehad. Er waren enkele oogenblikken dat men aan een aardschudding dacht. Overal zijn boomen ontworteld, schoorsteenen naar beneden gekomen en vele daken van pannen beroofd; de winddruk was veel heviger dan bij den bekenden Pinksterstorm. 's GRAVEN1IAGE11 November. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen; te Diever de heer J. F. Mirandolle, thans te Beilen te Beilcn de heer B. Rib- bink thans surnumerair, werkzaam in de inspectie te Amsterdam. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van den hoogen raad van heden nam adv. gen. van Maanen conclusie in de zaak van den ambtenaar van het openb. min. bij het kantongeregl te Arnhem, die zich in cassatie heeft voorzien tegen een vonnis van dat kantongeregl. waarbij M. C. J. T. B. is ontslagen van regts- vervolging, omdat noch misdaad, wanbedrijf of overtreding kou worden geacht het toevoegen, aan iemand van Duitsche afkomst, van de woorden: '/leelijke mof." Adv. gen. kon zich met die uitspraak niet vereenigen. Het kwam hem voor dat hier scheldwoorden waren gebezigd en concludeerde tot vernietiging van het vonnis en veroordeeling van den gereq. in eene geldboete van ƒ0.50. De uitspraak is bepaald op 9 December. UUlTIilNLANDSCIlIi BKIilCTIvN. ENGELAND. LONDEN, 10 November. Op het gewone jaarlijksche feestmaal van den lord-mayor heeft, gelijk verwacht werdlord Beaconsfield het woord gevoerd. Hij liet zich o. a aldus uit: Een inval in Indië is feitelijk onuitvoerbaar, maar de vijand zou er niettemin groote moeijelijkheden kunnen berokkenen en daarom besloten wij, zoo mogelijk, daaraan een einde te maken. Wij namen daartoe maat regelen en, zoodra die volkomen zullen uitgevoerd zijn, zal onze Indische grens ophouden een bron van voortdurende onrust te zijn. Dan hopen wij in goede verstandhouding te leven met onze naaste naburen en misschien ook met onze meer verwijderde. De spreker verdedigde vervolgens de over eenkomst omtrent Cyprus en het verbond met Turkije. De politiek, zeide hij, welke wij volgen, zal het noodlottige overwigt van één enkelen staat in het Oosten beletten. Hij weerlegde de beweringen, dat het tractaat van Berlijn niet ten uitvoer gelegd werd; aan alle belangrijke bepalingen van dit tractaat was een begin van uitvoering gegeven. Hij verwierp de be schuldiging, dat eenige mogendheid trachtte zich aan de volledige tenuit voerlegging van het tractaat te onttrekken. Doch hoe hel zij. deEngelsche regering was vast besloten de uitvoering van het tractaat volgens de lelt r te eischen en, indien het noodig mogt wezen, zou zij een beroep doen op het Engelsche volk, om het tractaat met al zijne kracht en met al zijne hulpmiddelen te helpen handhaven. Uit een officieel verslag over den arbeids-loestand hier Ie lande gedu rende het jaar 1877 blijkt, dat werkstakingen in geen enkel belangrijk geval geleid hebben tot bet beoogde doel. Steeds zijn de werkstakers moe ten eindigen met hunne onbillijke eischen te laten varen, na aan hun patroons, aan de maatschappij in het algemeen en aan henzelven allermeest, geducht nadeel te hebben toegebragt. De Londensche metselaars verloren bij hun strike 70000 de schrijnwerkers te Manchester 16875 de wevers en spinners in Lancashire 1,000,000 aan loon. FKANKRIJH. Het groote concert, door de kweekelingen van hel nationale blinden instituut te Parijs, in het Trocadéropaleis gegeven, heeft zich in een buiten gewoon groot succes mogen verheugen. Onder de uitstekende artisten, die geheel belangloos hunne medewerking verleenden, was ook Carlotta Patti. Meer dan 3000 personen moesten worden aigewezen, nadat de zaal geheel gevuld was. De ontvangsten bedroegen 15000 fr. De blinde voorzitter, Nadault de Buflon, bragt in eene welsprekende openingsrede welverdiende hulde aan den onvermoeiden ijver van den secretaris-generaal F. ll.*Lavan- chy, die evenals het geheele congres ook weder deze zaak met zulk een uitrïemend goeden uitslag heeft weien tot stand te brengen. Op het Champ de Mars is men al druk bezig met afbreken en inpak, ken. Sommige afdeelingen zijn reeds niet meer toegankelijk. De toevloed van bezoekers is echter nog groot. Omtrent de tentoonstellings-loterij is, behoudens goedkeuring van dei minister, het volgende vastgesteld: De belangrijkste prijzen zullen afzonder, lijk worden gehouden en in eene groep vereenigd. zoodat alle loten, vaj welke serie ook, door elkander aan de trekking van de prijzen zullen deel. nemen. Welke prijzen lot de groote gerekend worden, zal nog nader wor den bepaald. De overige prijzen worden door den conservator, den heer Marteau, onder toezigl der commissie verdeeld over twaalf groepen of maga- zijneh. In ieder magazijn zal voor eene gelijke waarde en een gelijk aan tal loten wezen. De trekking der groote prijzen zal plaats hebben in eerste zitting en wel door middel van een dubbel stel raderen. Een twaalf zijdig rad, met de nummers 1 tot 12 op deze twaalf zijden, zal het nu®, mer aanduiden der winnende serie. Zes tienzijdige raderen met de ntimmen 0, 1,2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 op deze tien zijden zullen het winnend nu®, mer der serie aanduiden. Romen de raderen in beweging en toont het eer ste b. v. het nummer 7 en de zes anderen de nummers 800912, dan is dt eigenaar van nummer 800912 van de 7' serie de winner van den van it voren aangeduiden prijs. Bij de kleine prijzen vervalt het twaalfzijdig ral en geldt het uitkomend nummer der zes andere raderen voor alle twaalf di seriën. Iedere serie heeft zijn magazijn en uit ieder dezer magazijnen word: dus voor de twaall bezitters van het uitgekomen nummer het van te voren aangeduide voorwerp genomen. Welk magazijn voor eene bepaalde serii gelden zal, wordt vooraf bij loling vastgesteld, leder voorwerp krijgt eet volgnummer en in die orde worden zij bestemd als prijzen voor ieder nu®, mer, dat achtereenvolgens wordt getrokken. Romt tweemalen hetzelfde nummer, dan wordt daarvoor overgeloot. De trekking zal in 8 a 10 dagen afgeloopen zijn. Uit verschillende oorden des lands ontvangt men treurige berigten omtrent den buitengewonen hoogen waterstand. Te Cawin in het dep. Pas de Calais heeft Donderdag II. in eene fabriek eene ontploffing plaats gehad, waardoor 8 personen het leven verloren liet ben en eenige anderen gewond zijn. De dagbladen van Haïti maken melding van een orkaan, welke in vorige maand een groot gedeelte dier republiek heeft geteisterd. Al steden aan de noord- en zuidkust van het zuidelijk schiereiland hebben et onder geleden en de aartsbisschop van Port-au-Prince zegt daarvan, //Welke rampen op eenmaal! Eerken omgeworpen, huizen en bewoners medege- sleurd, de oogst vernield, verwoesting, jammer en ellende overal!" Andere berigten melden,, dat de wegen overal vernield waren, de gemeenschap ge stremd, het vee omgekomen; het aantal menschen. die hel leven verloren haddenwas aanmerkelijk. Van de verwarring en den nood maakte hoendien een deel der ontevredenen in den lande gebruik om tegen de regering in opstand te komendoch zij moesten voor de algemeene ver ontwaardiging het onderspit delven. DIIlTiCIILAND. De Pol. Corr. bevat een brief uit Londen, van 4 November, waarin gesproken wordt van een voorstel, door Rusland aan Engeland gedaan, lie Russische regering zou haren invloed doen gelden om den Emir van Afga- nistan te bewegen aan Engelauds eischen toe te geven. Rusland zou dan zijne grenzen tot Merv uitbreiden, maar daarentegen geene bezwaren ma ken, indien Engeland met goedvinden van den Emir de bergpassen op de Britsch-Afgaansche grenzen bezette. Dit laatste voorstel zou Rusland zelfs willen handhaven voor liet geval, dat de Emir niet naar reden luisterde, en zich verbinden om gedurende den dan onvermijdeljjken Britsch-Afgaan- sclien oorlog streng onzijdig te blijven. Op de nieuwe Pruissische lecning, groot 60 millioen mark, is voor een bedrag van 109,400,000 mark ingeschreven. In liet stadje Zabryc, iu Silezie, is dezer dagen een ongewoon misdrijf gepleegd. Ten huize van een ambtenaar bij de mijnwerken, Pelka geliee- ten, werd daar een dikke brief bezorgd, die volgens hel adres aan hem zeiven moest worden afgegeven. Daar Pelka telkens van huis was, gaf de besteller den brief eindelijk aan Pelka's vrouw. Deze opende den brief, maar op hetzellde oogenblik vernam men een heugen knal en de toegeschoten buren vonden de vrouw jammclijk gekwetst en bloedende op den grond li.'geil. De brief bevatte tusschen twee stukken bordpapier eene hoeveel heid dynamiet, die door eene vernuftig uitgedachte inrigting bij het openen van den brief moest ontploflen. Stukjes ijzer waren daarbij gevoegd om de uitwerking der ontploffing nog vreeselijker te maken. Indien de vrouw herstelt, zal zij toch vermoedelijk een barer oogen kwijt zijn. Zij draagt haar lijden geduldig en is blijde, dat de tegen haren man gerigten aanslag is afgewend. Op de ontdekking van den schuldige is eene premie van 300 mark gesteld. OOSTENRIJK. Uit l'eslh wordt gemeld dat in eene hijeenkomst van Ilongaarsche gedelegeerden de voorzitter der Ilongaarsche delegatie Szlavy de rede heeft voorgelezendie hij bij de ontvangst der delegatie bij den keizer zal uit spreken In die rede wordt het mandaat, door het Berljjnsche congres opgedragen, aangehaald en de dappere houding van het leger vermeld, als mede het door den veldtogt verkregen resultaat. De rede spreekt verder de bereidwilligheid uit om alles te doen wat de positie der monarchie als groote mogendheid eischl en de materiële kracht des lands toelaat. Zij Iaat bijzonder uitkomen de noodzakelijkheid, dat de delegatie bekend ge maakt worde met de bijzonderheden der bezetting en hel door deze te bereiken einddoel. Zij stelt voorts het financiële geziglspunt in het licht, en drukt ten slotte de trouw en hulde tegeuovr den keizer uit. De rede vond in de bijeenkomst algemeeneii bijval. Het door de üostenrijksche kamer aangenomen adres aan den keizei' is op Iraai papier geschreven en geteekend door den president dr. Rech-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2