PER TELEGRAAF. Verscheidene hoornen vielen om. en een daarvan kwam juist neer op een f rijtuig, dat geheel vermorzeld werd. De tclegraphische gemeenschap tus- schen Salerno en Calabrië werd verbroken. De neerstroomende lava nood- F zaakte verscheidene menschen overhaast hunne woningen te verlaten en eenige wegen waren haast onbegaanbaar door het zand en de steenen. DCIT8CHLA1VD. Naar men aan de Köln. Zeit. meldt heeft de keizer besloten, bij zijne terugkomst te Berlijn, de regeringszaken in fharen vollen omvang weder over te nemen. De hoogleeraar in de chirurgie, dr. S. Langenbeck te Berlijn, heeft aan het akademiegebouw de mededeeling doen aanplakken, dat hij zijn col- legie dit jaar niet kan houden, daar het lokaal, waarin hij zijne collegies gaf, zoo bouwvallig is, dat hij zijn leven en dat zijner toehoorders er niet aan wagen wil. Er is daartoe ook geen ander locaal beschikbaar. De Saksische policie heeft het vreemde besluit genomen, dat het den heer Kayser voortaan niet meer vergund zal zijn verblijf te houden te Dres den. Indien tegen dit verbod door hem wordt gehandeld, zal hij deswege werden gestraft door arrest. Tevens is hem medegedeeld dat het hem niet zal zijn geoorloofd het grondgebied der stad Dresden te betreden, tenzij hij zich onverwijld begeve naar het naastbij gelegen politiebureau, ten einde aldaar te erlangen een verblijf kaart; na afloop van den verblijftijd, hem toegestaanzal hij zonder verwijl de stad ruimentenzij hem op zijn ver zoek een nieuwe termijn worde verleend om zich in de stad op te houden. Ingeval hij de gestelde bepalingen overtreedt, zullen op hem worden toe gepast de bepalingen der wet, uiigevaardigd tegen laudloopers en personen zonder vast verblijf. De heer Kayser is afgevaardigde in den rijksdag en socialist en dezer da gen uit de gevangenis ontslagen, nadat hij zijn straftijd had doorgebragt. Eenige jaren geleden werd op de Wahner Heide de Dnitsche krijgskas bestolen. Kort daarna werden 3 personen voor de régtbank gebragt, be schuldigd dien diefstal gepleegd te hebben, of dien althans bevorderd te hebben. Slechts tegen een hunner, een koetsier, werden de bewijzen sterk genoeg geacht, en deze werd tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, welke straf de man heeft ondergaan. Onlangs nu ontvingen de autoriteiten te Keulen een brief van een soldaat uit Batavia, dat hij den diefstal heeft ge pleegd. Uit een onderzoek, door de justitie ingesteld, is wel gebleken dat de bedoelde soldaat tijdens het feit in het Kamp op de Wahner Heide diende, maar de man is te ver buiten bereik om de zaak geheel te onderzoeken, zoodat de vroeger veroordeelde niet kan gerehabiliteerd worden. Dezer dagen is de luchtreiziger Damm te Krakau opgestegen en in het Poolsche dorp Krowodrza nedergekomen. De boeren meenden, dat de duivel uit de lucht kwam en wachtten den ballon met hooivorken op. In een oogwenk was de ballon vernield en de luchtreiziger, die daardooreene schade van ƒ4000 leed, mogt nog blijde zijn. dat hij erheelshuidsafkwam. OOSTENRIJK. Een adjudant des keizers, generaal Beek, heeft eene inspectiereis door Bosnië gedaan. Bij zijn bezoek aan de hospitalen vond hij ook den voor- maligen aanvoerder der Bosnische opstandelingen, Iladji-Loja, wien hij met de volgende woorden toesprak: «De keizer heeft mij belast u te vragen, of gij geene gratie verlangt." Hadji-Loja kreeg de tranen in de oogen, maar kon niet antwoorden. Eerst toen de generaal vertrokken was, wist hij woorden te vinden en gaf zijn verlangen te kennen om den generaal nog eens te zien. Toen deze terugkwam, zeide Hadji-Loja: //Ik vraag ge nade voor mij, mijne vrouw en mijne 3 kinderen." /'En watzoudtgij doen, wanneer gij de vrijheid terugkreegt?" vroeg generaal Beek verder. «Ik zou, antwoordde de gevangene, «naar het gebergte gaan en mijnen vrienden verhalen, welke goede, edele menschen gij zijt en hun beduiden, hoe ver keerd wij deden met het zwaard tegen u te trekken." De wonde van Hadji-Loja is echter nog altijd zeer gevaarlijk. Hij wil zich het been niet laten afzetten en toch is dat, volgens de geneesheerenzijne eenige kans op herstel. RU§L.AN». De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gouverneurs der pro- ciën eene circulaire gezonden, houdende dat het keiz. besluit van Maart 1876. waarbij aan manschappen van de reserve wordt vergund zich buitenlands te begeven, weder van kracht wordt verklaard. Dit besluit was gedurende den oorlog geschorst. In de Golos wordt voorgesteld aan de Westersche mogendheden ken nis te geven, dat het in de tegenwoordige omstandigheden voor Rusland onmogelijk is, de bepalingen van het Berlijnsche verdrag na te komen. TURKIJE. Door een dagblad wordt medegedeeld dat de door den Sultan benoemde financiële commissie dezer dagen eenige harer leden naar de keiz. staats drukkerij gezonden heeft, om al hetgeen voor de vervaardiging van kaimés gebruikt wordt (machines, clichés, enz., enz., 1595 voorwerpen)in8groote kisten te pakken, te verzegelen en in een afzonderlijk locaal weg te sluiten, ten einde der regering den verderen aanmaak van kaimés te beletten. 's GRAVENHAGE, 9 November. Door Z. M. is de heer mr. J. Kappeyne van de Loppelle, minister van binnenlandsche zaken, benoemd tot komman- deur der orde van den Nederlandschen Leeuw. LONDEN, 8 November. De Times verneemt uit Parijs het volgende: Berigten van zeer goed ingelichte zijde meldendat de gezondheid van den keizer van Rusland steeds minder bevredigend wordt en ernstige bezorgd heid in zijne omgeving wekt. Graaf Schuwaloff is van Livadia naar Lon den vertrokkendaar 's keizers gezondheidstoestand op het oogenblik geene beslissing toelaat omtrent de thans hangende politieke moeijelijkheden. PARIJS, 8 November. De Russische ambassadeur alhier acht het berigt aan de Times omtrent de ziekte van den Czaar een verzinsel en zegt, dat zijne dépêches uit Livadia van ongesteldheid des keizers met geen woord melding maken. BERLIJN, 8 November. De Fransche nota is hier ontvangen. Naar het schijnt is zij eer van voorbereidenden aard en wordt daarin een gemeen schappelijk optreden der mogendheden voorgesteld, ten einde van de Porte in beginsel de erkenning van de verbetering der Grieksche grens te ver krijgen. Op het plan, in het Berlijnsche verdrag geopperd, wordt niet regtslreeks aangedrongen. KONSTANTINOPEL, 7 November. Veertien dorpen in het district Demo- tica zijn door eene bende Bulgaren, ten getale van 4000 man, aan de vlammen prijsgegeven. UVüEZONfDEjV. Het geluksdevies: «Wo gewinnt man jedes Mal? Bei MINDUS MARIENTHAL!" heeft zich door talrijke winsten, o. a. de voor korten tijd gelrokken premie van 242,400 mark, eene zoo groote bekend heid verworven, dat allen liefhebbers van het spel de firma MINDUS MARIENTHAL ten zeerste wordt aanbevolen. Blijkens de annonce in het nommer der Courant van heden heeft er spoedig weder eene verloting plaats, voor welke genoemde firma originele loten verzendt, waarop in het bijzonder opmerkzaam wordt gemaakt. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. 1 1

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6