BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag dd J)"ovember Ó&78, if°. 266. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. 's GRAVENHAGE9 November. Tot burgemeester der gemeente Warnsveld is benoemd de heer E. J. Gelderman, De officier van gezondheid 2' kl. J. J. Hendriksz, behoorende tot de rol van het wachtschip te Hellevoetsluiswordt op non-activiteit gesteld. In hooger beroep behandelde het geregtshof te 's Gravenhage heden het appel van een vonnis der Ilaagsche regtbank, waarbij de-kastelein S., uit Oegstgeesl, lot 3 dagen celstraf is veroordeeld, wegens het op onzachte wijze verwijderen van een Leidschen policieagent uit zijne woning, toen deze aan zijne bezoekers kwam mededeelen, dat er brand was uitgebroken in de Galgstraat. Evenals in eersten aanleg beweerde de bekl.dat de agent beschonken was en dat hij hem niet geduwd, maar bedaard buiten zijn locaal geleid had. Voor het hof werden drie getuigen gehoord, waar van een beweerde dat de agent wel, een ander dat hij niet beschonken was geweest, terwijl de gewelddadige verwijdering alleen bleek uit de ver klaring van den agent. Dit gaf den advocaat mr. van Gigch aanleiding tot de vrijspraak van den bekl. te concluderen, op grond dat het hem ten laste gelegde niet was bewezen. Het 0. M. was echter van meening dat de ge welddadigheid uit het proces-verbaal van den agent, nopens wien hij gun stige berigten had verkregen, moest worden aangenomen en requireerde de bevestiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Het geregtshof deed heden uitspraak in de jl. Donderdag behandelde zaken en veroordeelde: de dienstbode uit Rotterdam wegens kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegdtot 3 jaren ge vangenisstraf, en den persoonwien ten laste gelegd werd in het logement «de Verwachting", te Rotterdam, zich aan diefstal van een jas te hebben schuldig gemaakt uit een kofïer, dien hij zou hebben opengebroken, lot tuchthuisstraf van 5 jaren. Naar men verneemt is het pogen van commissarissen der nieuwe of littéraire sociëteit om een voldoende som tot aankoop der muziek van wij len den kapitein-directeur F. Dunkier bijeen te brengen met geen gunstigen uitslag bekroond. Niettegenstaande Z. M. de koning de aanzienlijke bijdrage van duizend gulden had toegezegd en If. K. H. prinses Marianne der Ne derlanden voor een gelijk bedrag had ingeschreven, was de deelneming in de residentie zoo uiterst geringdat met de toelage van voormelde sociëteit en van het kon. zoölogisch botanisch genootschap bij lange niet het ver- eischte bedrag was verkregen, zoodat commissarissen voornoemd hebben besloten van verdere pogingen om de muziek aan te koopeu af te zien, cn hun erkentelijkheid te betuigen aan voornoemde vorstelijke personen, als mede aan die weinigenwelke hun pogen wilden ondersteunen. In den avond van 1 Nov. zijn nit de Witte Sociëteit alhier verdwenen drie jassen, waarvan de zakken met verschillende voorwerpen gevuld wa ren en eene zijden parapluie met^ verzilverden knop, waarop gegraveerd is B. In den nacht van 1 op 2 Nov. jl. is in een stal in de Kasuariestraat, dus in de nabijheid van het Sociëteitsgebouw, een zoogenaamde bokjas ge stolen. Er schijnt dus dien avond een omgaande dief te hebben rond gezworven. Deze week zijn aan het Scheveningsche strand aangespoeld verschil lende deelen, waarschijnlijk afkomstig van een schip geladen met hout; benevens kistjes vijgen citroenen hazelnoten enz.denkelijk van een schip van Spanje komende. Men vermoedt dat deze beide schepen in de afgeloopen week op de kust zijn verongelukt. ENGELAarD. LONDEN, 8 November. De Standard wijst er op dat de Chinesche gouverneur van Ivashgar Tso Tsung Tang de Chinesche grens voor de Russen gesloten en allen handel met dat rijk verboden heeft, uit wraak voor Ruslands weigering om Kuddja terug te geven, nu de Chinezen Oost-Turkestan heroverd hebben. Volgens dat blad moeten de Engelsche staatslieden, nu de Chinezen zijn ontwaakt uit hun langen slaap, zich afvragen: //hoe kunnen wij de Chinezen tot bondgenooten winnen? Russische chicane, zegt het blad, heeft ons beroofd van het bondgenootschap der Afganen, waarop onze welwillende onzijdig heid ons regt scheen te geven, doch indien wij voorzigtig zijn, kan noch de kracht noch het kuipen van Rusland ons verhinderen een nuttigen en blijvenden bondgenoot in de Chinezen te vinden. Blijkens depeches van Lloyd's agenten in de havensteden aan de Indische kusten, tusschen de Ganges en de Ivrisnia, is die streek geteisterd door een hevigen orkaan, die veel schade en verlies aan menschenlevens veroorzaakte. De Fransche bark Cambodge en de Engelsche boot Fifeshire zijn verongelukt, en de Britsche bark Oliva Branch is nabij Bimlipatam gestrand. Volgens het rapport van den //Board of trade" over de in 1877 op Engelsche spoorwegen voorgekomen ongelukken zijn van 552 millioen pas sagiers slechts 11 personen buiten eigen schuld gedood. Hetzelfde rapport deelt verder mede, dat in de afgeloopen 30 jaren op de Engelsche spoor wegen in het geheel 5,570 millioen passagiers zijn vervoerd. Van dit on gehoord aantal reizigers zijn buiten eigen schuld minder personen veronge lukt dan bij de onlangs op de Theems in de nabijheid van Londen plaats gehad hebbende aanvaring van een kolen- cn passagiersboot. De ontginning der diamantmijnen aan de Kaap is in den laatsten tijd met veel beteren uitslag dan vroeger bekroond. In de mijnen van Dutoitspan vond men verscheidene steenen van 50 karaten en op het goed van kapitein Jones een diamant van niet minder dan 244 karaten. Met de //spalding" is die de grootste die men uit de mjjnen van Zuid-Afrika verkregen heeft. De petroleumbronnen van Pennsylvanië en West-Virginië hebben tot dusver 80 millioen vaten petroleum geleverd, vertegenwoordigende eene waarde van bijna 400 millioen dollars. FRANKRIJK. De jongste zitting van de kamer, waarin de verkiezing van de Cas- sagnac werd vernietigd, was weder vrij onstuimig. Toen de rapporteur, de heer Crozet-Fourneyron, eenige stukken wilde voorlezen uit de rede, die de Cassagnac indertijd te Belleville gehouden heeft en waarin eenige socia listische beginselen gehuldigd werden om de kiezers uit die wjjk te vleijen, stoven twee leden, Nadaud, van de uiterste linkerzijde, en Brierre, van de uiterste regterzijdeop elkander toe naar het midden der zaal met gebalde vuist, schreeuwende en gillende. Hadden niet eenige vredelievende leden beide mannen weerhouden, die ieder ongeveer 70 jaar oud zijn, zij zouden handgemeen zijn geworden in aller tegenwoordigheid. De voorzitter maakte een einde aan deze zaak, door de voorlezing van bedoelde rede, als niet aan de orde, te verbieden. Op nieuw was er een groot geweld gemaakt, toen de rapporteur mededeelde, dat de Cassagnac tijdens de verkiezings periode een brief geschreven had aan den toenmaligen prefect van Gers, om hem aan te bevelen, een schoolmeester aan te stellen, zonder dat deze het ver- eischte diploma had. Dit, schreef hij, zou hem 20 of 30 stemmen schelen. //Toon den brief, brulde de geheele regterzijde, toon den brief! als gij kunt!" en dat geweld duurde wel een kwartier. De brief bestaat echter wel degelijk, want de rapporteur verklaarde dat hij dien persoonlijk gele zen had en dat hij zich bevindt in het archief der prefectuur te Auch. De Figaro betuigt dat de kamer niet slechts een fout, maar een domheid heeft begaan door Cassagnacs verkiezing te vernietigen. De kiezers van Condom wisten zeer goed wat zij deden en wilden, toen zij hunne stem gaven aan Paul de Cassagnac, die voor hen een regeringsstelsel vertegen woordigt, dat zij waarschijnlijk gaarne nog zouden willen hebben. Aan de niet-toelating ook van den heer de Mun valt nu niet te twijfelen. De minister van oorlog en van koophandel en landbouw zrjn tot eene schikking gekomen ter verdeeling van het tentoonstellingsgebouw op het Champ de Mars. Het zuidelijk deel zal dienen voor militaire parades en magazijnen; het noordelijk deel, afgescheiden door een nieuwen weg, zal gebezigd worden voor twee museums, één voor decoratiën en één voor machines en voor andere nijverheids-producten. Het park zal tevens, in zijn tegenwoordigen vorm in stand blijven met zijn perron, zijne fonteinen, zijne watervallenslingerpadenenz. De tijdens de tentoonstelling in de //Salie évangélique" op het Troca- dero te Parijs gehouden protestantsche godsdienstoefeningen zijn geëindigd met eene bijeenkomst, waarin een viertal sprekers, o. a. de heer Casalis, het woord voerden. Sinds den openingsdag, in het begin van Mei, hebben 414 bijeenkomsten tot evangelisatie en bidstonden plaats gehad; 36 Parij- sche predikanten van alle belijdenissen hadden er aan deelgenomen, bene vens 50 andere personen, te Parijs te huis behoorende, en 30 predikanten enz. uit de departementen en het buitenland. Men berekende, dat 93000 personen de vergaderingen hadden bijgewoond. Aan 74 veroordeelden der commune is weder deels kwijtschelding, deels verligting van straf toegestaan. Tijdens het vertrek, op 4 Nov., van het mailpakketschip Ojennah uit Marseille, met bestemming naar Singapore, China en Japan, woedde een vrij hevige storm. Toen het stoomschip bij den vuurtoren van Soliette gekomen was, brak de stuurreep en gaf de gezagvoerder, die op de brug was, onmiddellijk bevel om te stoppen, doch het schip, dat nu niet te regeren was, werd door den nog zeer hevigen wind en hooge zee op het rif Mangenin, bij het fort St. Jean, geworpen. Er werden drie kanonscho ten als noodsein gedaan, en toen kwam de stoomboot Erivan, van Mar seille naar Konstantinopel bestemd, die juist in de nabijheid was, benevens verschillende sleepbooten der Messageries Maritimes het schip ter hulp, die er in slaagden des avonds ten 9 ure het af te slecpen en bij den vuur toren van Joliette ten anker te brengen. Toen eerst werd bespeurd, dat men in het voor--en achterschip lekkage bekomen had en werden onmid dellijk alle 'pompen aangezet. De verschrikte passagiers wilden het schip verlaten, doch de gezagvoerder slaagde er in de meesten over te halen om aan boord te blijven. Eenigen echter, waaronder de dames, werden op hun verlangen aan land gebragt. Ten elf ure des avonds kwam de Djemnah in het dok, en den volgenden ochtend werd het door duikers onderzocht, die bevonden dat alleen het voorschip schade geleden had, welke slechts in het drooge dok hersteld kon worden. De lading heeft geene schade gele den, en zal overgescheept worden op het stoomschip Sindh, dat binnen een paar dagen daarmede gereed zal zijn. De passagiers van de Djemnah zullen mede met dat schip de reis aanvaarden. Mevr. Boisseau de Bcaulieu, die het kasteel la Bruyère, gemeente Mazières bij Langeaisbewoont, wilde zich ter ruste begeven, toen door een onbekende oorzaak haar nachtgewaad vuur vatte. Zij rolde zich in de dekens om het vuur te dooven, doch de vlammen deelden zich mede aan de gordijnen cn vervolgens aan het grootendeels houten beseliot van de kamer. Op haar hulpgeschrei schoot de kamerdienaar, de eenige van het dienstpersoneel die te huis was, toe en trachtte de dame zooveel mogelijk te helpen, doch dc brandwonden, die zij reeds had bekomen, waren zoo ernstig, dat de algemeen geachte vrouw korten tijd daarna overleed. ITALIË. Op 2 November heeft de uitbarsting van den Vesuvius veel kwaad aangerigt. Zware steenen werden met zooveel kracht uitgeworpen, dat de inwoners, die op weg waren naar het kerkhof, verschrikt wegvlugtten.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5