P voor liet lot stand brengen van hel gedenkteeken. schetste in krachtige trekken de verdiensten van den overledene, niet alleen door zijne nabe staanden ont zijn beminnelijke hoedanigheden en ongewone begaafdheden vereerd, maar ook door allen, die hem kenden, hooggeschat. De zilting der Ltixemburgsche kamer van afgevaardigden is door Z. K.. H. prins Hendrik geopend. In de openings-rede werd kennis gegeven van het aanstaande huwelijk van den koning-groothertog met prinses Emma van Waldeckonder mededeeling dat het in den loop der maand Januarij zal worden voltrokken. Voorts kwam daarin nog het volgende voorDe regc ring staat met de naburige mogendheden op den meest vriendschappelijken voet. Met het oog op de gegeven omstandigheden kan de financiële toe- stand bevredigend worden genoemd. De vermindering van inkomsten, ten vorigen jare bij de begrooting vermeld, is niet toegenomen. Door ecnige bezuiniging op de uitgaven zal ep de rekening van het loopende jaar het financieel evenwigt kunnen worden hersteld. Inmiddels zullen de noodza kelijkste openbare werken ten uitvoer kunnen worden gebragt en met de toelagen aan de gemeenten en den landbouw kunnen worden voortgegaan. Met dat al zal er nog dit jaar eene strenge zuinigheid moeten worden in acht genomen. Tot de ontwerpendie in deze zitting zullen worden inge diend, behooren: de opheffing van gedwongen arbitrage in handelszaken, eene nieuwe kieswet, een ontwerp tot wijziging der wet op het lager on derwijs, enz. In het verslag van hel collegie voor de zeevisscherijcn over 1877 wordt een overzigt gegeven van de uitkomsten der haringvisscherij in de laatste 25 jaren verkregen. Zij bewijzen, dat in het bedoelde tijdvak de op brengsten van de visscherij met minstens 125 pCt. zijn toegenomen; de vangst klom van 2200 last in 1853 tot 5100 last in 1877, en de koop- waarde van die vangst van ƒ795,000 tot ƒ1,670,000. Dit resultaat is te opmerkelijker, zegt de commissie, omdat het slechts voor een klein gedeelte aan de uitbreiding van de vloot verschuldigd is, want deze, in 1863 92 schepen sterk, bestond in 1877 uit niet meer dan 113 vaartuigen. Het is dus vooral de gemiddelde opbrengst van elk schip, welke in de laatste 25 jaren sterk vermeerderde, en inderdaad deze klom van 25 tot 46 last, ter wijl de gemiddelde besomming nog slechts ƒ7500 in 1853, in 1877 onge veer hel dubbele, nl. ƒ14700, beliep. De haringvangst aan de kust bij ScheveningenKatwijk en Noordwijk levert bijna even veel op als de schepen van de groote visscherij te zamen. Men ving niet minder dan 4900 last, zoodat de Nedcrlandsche handel in het afgeloopen jaar over de verbazende hoeveelheid van tienduizend last of 140,000 ton pekelharing te beschikken had. De uitvoeren van 15000 in 1861 stegen tot 88000 ton in 1877, of bijna het zesdubbele bedrag. De Nederlandsch-Russische /'Ambulance de Campagne" heeft gedurende het jaar 1877 78 164 patiënten verpleegd; een betrekkelijk gering aantal, ten gevolge van de omstandigheid, dat er hoofdzakelijk de zwaarst ge wonden werden opgenomen. Zestien patiënten vertoefden er langer dan 100, 5 zelfs meer dan 200 dagen. Onder de verpleegden waren 2 officieren 1 militair doctor, 1 ziekenoppasser en 160 soldaten; 161 van de opgenomen patiënten waren verwond, 110 hunner zwaar; 14 patiënten stierven. De overige herstelden geheel of nagenoeg geheel, dank zij de uitstekende zorgen van den directeur, dr. Tieling, en het personeel, dat hem onvermoeid ter zijde stond. De ambulance vertrok 1 Juurj 1877 uit Petersburg en keerde er 17 Mei 1878 terug. In dien tijd werd voor de reis, het aanknopen van allerlei beuoodigdheden enz. 25885 roeb. 50 kop. uitgegeven, terwijl er 26446 roeb. 50 kop. in kas was, zoodat de rekening met een batig saldo van 561 roebels sluit. 's GRAVENIIAGE, 8 November. Door Z. M. den koning zijn benoemd in de orde van de Eikenkroon tot officier, de geheimraad Varnhagen, directeur van de vorstelijk Waldccksche domeinenkamer en van het vorstelijk Watdecksche consistorie; tot ridder, de heer Ilartwig, inspecteur der bosschen, en in den Gouden Leeuw van Nassau, tot ridder 4e klasse, de geheimraad dr. G. Mannel. Aan jh'. M. J. de Marecs van Swinderen is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeenten Nisse, Ovezand en Driewegen. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der artillerie: bij de IIIe af- deeling vesting-artillerie, tot kapitein 2e kl., de 1' luit. J. J. Fabius, adju dant bij de VP afdeeling vesting-artillerie; bij de VHP afdeeling vesting artillerie, tot l,n luit., de 2' luit. A. vanSeters. van het 2'reg. veld artillerie; bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs: tot luit-kolonelde majoor J. II. Bolken, van het corps; tot majoor, de kapitein I. J. H. Gijsberti Hodenpijl, van het corps; tot kapitein 2e kl., de 1' luitt. G. J. Collat'd, C. J. Polvliel en II. F. W. Becking, allen mede van het corps De officier van gezondheid 2e kl. P. A. Risch, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt overgeplaatst aan boord van de instructiebrik Zeehond. Gisteren verscheen voor het geregtshof een persoon met een veel be wogen verleden achter zich. Hij werd reeds onderscheidene malen veroor deeld en genoottoen hij nog een geruimen tijd in de gevangenis had moe ten verbljjven. wegens redenen van gezondheid algeheele kwijtschelding. Evenwel toonde hij daarvoor weinig dankbaarheid, want niet lang nadat hij eenigen lijd in het Si. Joris-gasthuis te Delft als oppasser was werk zaam geweest, zag hij zich weder in hechtenis en stond hij thans teregt wegens diefstal o. a. van een winterjas, dien hij zich door verbreking van een koffer in het logement "de Verwachting" te Rotterdam, waar hij zijn intrek had genomen, had weten toe te eigenen. Besch. ontkende het hem ten laste gelegde en hield vol, dat, hoezeer hij moest toegeven dat de schijn legen hem was, hij zich niet aan den diefstal bad schuldig gemaakt. Advocaat-generaal mr. Gregory geloofde dat door tal van aanwijzingen, uit het getuigenverhoor geresulteerd, de schuld voldoende was gebleken en eischic eene vcroordeeltng tot zes jaren tuchthuisstraf. De verdediger was eveneens van gevoelen, dat eene veroordeeling moest volgen, maar ver trouwde dal de straf niet zoo zwaar zou zijn als het openb. min. had gecischl. HLITKM,\.\DSCIIK HKMGTEV K N CS EL X 35. LONDEN, 7 November. Uit Simla wordt officieel gemeld, dat de krijgsmagt in de vallei van Peschawer bestaan zal uil twee divisiën, waarvan de eene, onder Samuel Browne, te Peschawer, en de andere, onder Generaal Maade, te Hassan- Abdul. Bij laatstgenoemde brigade zal nog een contingent Sikhs worden gevoegd. De troepen-aldeeling van Madras en Bombay zal aan den Beneden- Indus worden bijeengetrokken om als reserve te dienen voor het leger van generaal Stewart. Deze afdeeling is zamengesteld uil eene batterij rijdende artillerie, een veldbatterijeen regiment Britsche en een regiment Indische ruiterij, een regiment Britsche en twee regimenten inlandsche infanterie en twee compagniën sappeurs. Uit Bombay zullen nog daarbij komen een regiment ruiterij van Seinde, een regiment Engelsche en twee regimenten inlandsche infanterie en eene compagnie sappeurs De staf zal worden geno men uit de twee presidentschappen. Generaal Primrose zal het opperbevel voeren. Voor de geneeskundige verpleging en de administratieve aangele genheden zal van uit Madras en Bombay worden gezorgd. FRANKRIJK. De heer Camille See heeft bij de kamer van afgevaardigden een wets ontwerp ingediend tot regeling van het middelbaar onderwijs voor meisjes Hij stelt voor, middelbare scholen voor meisjes in de voornaamste steden des lands op te riglen en de kosten van het onderwijs te brengen ten laste van den staat, maar de kosten van het bouwen der scholen en van hare inrigting te doen dragen voor de helft door de stad en voor de wederhelft door het departement. De scholen, die stad of departement buitendien zou den willen oprigten, zullen eene vaste bijdrage van den staat ontvangen. De algemeene raad van het dep. der Seine heeft een »wensch" aange nomen strekkende om eene algemeene en onvoorwaardelijke amnestie te verkrijgen voor de Communisten van 1871. In het desbet redende rapport der commissie werd groot leedwezen uitgesproken over de bekende inhech tenisnemingen van jaren geleden bij verstek veroordeelde personen; het ont breken van zoovele kinderen van Parijs en uitmuntende werklieden bij de tentoonstelling, enz. Hel Journ. d'Alsace deelt een ongeluk mede, te Bischeim aan lOjonge meisjes overkomen De meisjes hadden op een papierfabriek gewerkt en zouden de III oversteken in een vlet. Deze kantelde, en angstig gillend stortten allen in den stroom. Krampachtig klampte het tiental zich aan elkander, zoo lang tot men er in slaagde de meerderheid ongedeerd aan land te brengen. Een meisje echter verdronk en twee anderen liggen zwaar ziek. Aan de Rép. franc wordt gemeld dat men te Washington zeer onge rust is over kapt. Tyson den bevelhebber der Amerikaansche Noordpool- expeditie, en over de veertien menschen, die met hem de bemanning der Florence uitmaken. Sedert 13 September ontving men geen tijding en op dien dag meldde de kapitein per telegram zijn terugkomst in Amerika. Men vreest zeer, dat de Florence in de verschrikkelijke orkanen, die in de helft der vorige maand woeddenis vergaan. DUITKCII LAN». De minister van binneulandsche zaken beeft een circulaire uitgevaar digd, waarin enkele bepalingen der socialistenwet nader worden toegelicht en den ambtenaren wordt vuorgeschrevenjhoe iu voorkomende gevallen te handelen. Bij gezegde wet wordt aan de regering van eiken staat iu het Dtiitsche rijk het regt toegekend de uitvoering te regelen overeenkomstig zijn eigen wetten. In Beijeren zijn dientengevolge de art. 22 en 28, betredende de ontzegging van het regt van verblijf en de verbanningbelangrijk gewij zigd, wijl de Beijersche wel deze straffen niet kent. Hetzelfde is indertijd geschied met de wet tegen de Jezuïten; aan geen enkel Beijersch lid van die orde is hel land ontzegd. De constitutie van het rijk verzekert Beijeren bijzondere reglen, waarin door geen algemeene wet verandering kan ge bragt worden. Sedert de uitvaardiging der amnestie, waarbij de vrije terugkeer in Elzas-Lolharingen wordt toegestaan aan allen, die zich aan de vervulling hunner militaire dienstpligten hebben onttrokken, is een groot aantal dier jongelieden weder in de ouderlijke woning aangekomen. Opmerkelijk mag het worden genoemd, dat van degenen, die zich naar Frankrijk hadden begeven, slechts een gering gedeelte van die gunstige bepaling gebruik heeft gemaakt. Uit vier verschillende departementen van het naburige rijk heb ben de ouders of de voogden van hunne zonen of pupillen een antwoord ontvangen, dal inderdaad zeer vreemd luidt. "De maire" of, zooals ande ren melden: de pastoor, "heeft ons gezegd, dat wij ons niet zoo hijzonder behoeven te haasten om huiswaarts te keerennaar diens verzekering zal Elzas-Lotharingen toch weldra weder tol Frankrijk behooren en dan is het onnoodig voor die gratie nog dank te zeggen." Het huwelijk van gravin Maria Bismarck met graaf Ranlzau is op eenvoudige wijze voltrokken. In het paleis van den rijkskanselier werd het burgerlijk huwelijk door d'. Rolh voltrokken, waarna de kerkelijke inzegening door ds. Vorberg in de congreszaal werd verrigt. Des namid dags ten 5 ure diner, waarbij nevens de beide familiën alleen de staats secretaris Biilow, de Wurtembergschc gezant von Spitzembcrg, de kanselarij chef Tiedemann en de legalieraden Bucher en von Ilolslein w aren genoodigd. De jonggehuwden hebben zich naar Italië begeven. Maandag-avond had prins Bismarck ter cere van het bruidspaar een schit terend feest gegeven en voor dal dc gasten kwamen had de kroonprins tan iok dat ier 135 [iel Ten pit k»s tl' n (am naa Ui iu De op (e e uil bu dit de ee Icl doen

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2