c Oil BANT. LESBISCHE V'. 265. I.S7S. ZATERDAG 9 NOVEMBER. BIN NE NL A N DSCI1E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd, Üe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, Indien de expediliekoslen, Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He pr(js der Adverienliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 8 November. Door de geneeskundige staatscommissie zijn beden bevorderd: tot arts, de heer K. Lodder, med. doctorandus, en tot landarts, de heer M. J. Son. In het cirque van den heer P Corty werd gisteren avond het pro gramma van den dag weder op eene luisterrijke wijze ten uitvoer gebragt, waarbij liet aanwezige publiek niet naliet door herhaalde toejuiching van zijne goedkeuring te doen blijken. De groote springwedstrijd over paarden, door verschillende leden van het gezelschap, werd dan ook op eene voor- irefielijke wijze uitgevoerd; de grand pas de deux door mile Helène Gierach en m'. John Wells werd ook nu weder, wegens de onberispelijke en elegante wijze van uitvoering, met genoegen gezien. Wal de afrigting der paarden betreft, daarvan werden weder schoone proeven geleverd, zoowel door het berijden van den hengst Mexico, door de kleine.Alexandrine Alt- liofï', als door hel presenteren van het Engelsche springpaard Dayard dooi den directeur. De heer Ernest behaalde ook nu weder hoogen lol door het berijden van het Engelsche springpaard Darlingzoo zelfs dat hem een lauwerkrans werd vereerd. Hoogst bewonderenswaardig was ook de dres suur van de volbloedpaarden Elinor en Pistol, voorgesteld door den heer Schumann Sr. Dit gedeelte der voorstelling blijft steeds in hooge mate de belangstelling van bel publiek trekken. De clowns welen steeds, zoowel door bekende als nieuwe komische intermezzo's, de lachspieren in beweging te brengen. Tot slot werd thans voor de eerste maal de voorstelling gege ven van een groot Chincesch volksfeest, eene pantomime gearrangeerd door den directeur. De daarin voorkomende levende pyramides en vooral de gymnastische toeren, daarin volbragtwekten door de stoutheid der uitvoe ring niet weinig verbazing. Alleen de electrische verlichting, waarmede on derscheidene talereelen, ook hel slot, de triomftogl van den Chineschen keizer, worden opgeluisterd, maakte niet het effectdat men daarvan had verwacht. Bij de acle-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) werden gisteren toegelaten de bh D. Stigter, van Goes, voor staatsinrigting van Nederland, en K. C Iluyghcns Backer, van Bloemendaal, voor lloog- duitsche taal en letterkunde. Algewezen werden een voor aardrijkskunde en een voor schoonschrijven. Bjj de acle-examens voor middelbaar onderwijs (afd. wis- en natuurkun dige wetenschappen) zijn op 6 en 7 Nov. geëxamineerd twee candidalen voor boekhouden. Een candidaal is niet opg komen. Toegelaten werden: voor schoolonderwijs de heer G. E. Degenhardt, van Amsterdam, en voor huisonderwijs de heer J. F. ten Bruggencate, van Almelo. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's llage werden gis teren voor de acte in de Engelsche taal geëxamineerd 7 candidalen; 2 wer den afgewezen en 5 toegelaten, mej.: N. de Bosson uit Dordrecht, S. Brandes, E. van Loon en J. C. Theunisse uit Rotterdam, L. C. J. van Rencsse uit *s llage. Voor de acte als hnlponderwijzeres deden 12 candidalen examen; 6 werden afgewezen en 6 toegelaten, als: mej. J. des Amorie van dei Hoe ven, W. J. Commijs. E. M. Eikendal, M. T. Faber, A. S M. Hafkensclicid en P M. II. Padtberg, allen uit 's Hage. Bij de te Amsterdam gehouden examens ter verkiijging van diploma's voor stuurlieden, zijn uitgereikt 4 diploma's voor den rang van 2™ stuur man groote vaart, t. w aan D. Greven en A. R. Kuipers, van Rotterdam; Zeilinga, van Veendam, en Bakker, van Nieuwe Diep. Drie werden toege laten tot den rang van 3'» stuurman: E. Sanders en J. van Djjk Blok, van Amsterdamen J. Arysée. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland zijn de hh. A. Wunder en VV. A van der Scheer, candidalen in de godgeleerdheid aan de hooge- school te Utrecht, tot de evangeliebediening toegelaten. üe heer dr. L. Mulder, penningmeester der Nederlandsche hoofdcom missie voor de Parijsche wereldtentoonstelling, is alsnog tot ridder in de orde van het Legioen van Eer benoemd. Hel stoomschip Overijssel, van Rotterdam naar Ratavia, is op 7 Nov. van Cadix vertrokken. De Madura, op weg naar Nieuwe Diep, is op 7 Nov. van Port-Saïd vertrokken De Koning der Nederlandenop weg naar Ratavia is op 7 Nov. van Napels vertrokken. tiet fraaije slot te Arolsen, dat de vorst van Waldeck met zijn gezin bewoont, zal, naar men aan de Arnh. C. mededeelt, door den heer L. II. Eberson, architect van Z. M. den koning, inwendig worden gerestaureerd. De opdragt daartoe is hem gedaan, tijdens hij zich in Waldeck bevond, waarheen de koning hem ontboden had om een ontwerp te maken voor de gedenkzuil, in de kapel van het vorstelijk slot te plaatsen, ter herinnering aan de aanstaande echtvereeniging van prinses Emma met Zijne Majesteit. Alzoo niet in de kerk zelve zal die zuil worden geplaatst. Naar men aan het tibl. meldt zou voor de groote verzameling muziek, van wjjlen den heer F. Dunkier. die bjj zijne familie te Maastricht is over- gebragt, door een Amerikaan een hoogere som zjjn geboden dan men hier te lande voor den aankoop noodig achtte. Het /Jbl. meldt: De hoofdingenieur Mitgau, directeur der stedelijke gas- en waterwerken; Gölte, lid van den gemeeuteraad, en Schöltler, han- delsraad te Brunswijkzijn sedert eenige dagen te Amsterdem en houden zich onledig met een onderzoek naar de doelmatigheid van Liernurs pneu matisch rioolstelsel en dc daarmede verkregen uitkomsten. Ook Leiden en Dordrechtwaar dit stelsel in exploitatie iszullen door ben worden bezocht. In den laatsten tijd is bjj herhaling melding gemaakt van de benoe ming van landgenooten tot leden van zekere buitenlandsche vereenigingeno. a. een te Voltri. Een inwoner van Kampen, wien die «eer" ook te beurt was gevallen, heeft eerst inlichtingen ingewonnen en van zeer bevoegde zijde uit Italië het volgend antwoord ontvangen: In antwoord op uwe letteren van den 30s,to October diene. dat u de gezegde circulaire gerust zonder antwoord kunt laten, aangezien het alleen eene speculatie is, om ligtgeloo- vigeu bij den neus te krijgendoor «onverwachte" en «ongevraagde" benoe mingen tot leden van wetenschappelijke gezelschappenof tot medewerkers van tijdschriften, waarvan de zetels alleen in de kamer van den afzender zijn. Het doel van dergelijke speculanten is eenvoudig om zich, «vooruit", bet bedrag van het «abonnement", of de «waarde" van de medaille (zoo mogelijk de dubbele waarde) te doen toezenden! Te Nieuwvecn werd eergisteren avond omstreeks 8 ure brand ontdekt, die bleek ontstaan te zijn in eene slaapkamer, waarin vier kinderen ter ruste lagen Toen de moeder, om de kinderen te redden, de kamer bin nenkwam, bleek dal de kleinen, van welke het oudste ruim 4jaren en het jongste 13 maanden oud was, reeds alle gestikt waren. Verschrikkelijk oogenblik voor de arme moeder, wier man afwezig was. Door spoedige hulp van de brandweer werd de brand tot bedoelde kamer beperkt. Te Delft werd gisteren door een landbouwer bij de policie aangifte gedaan, dat hem in eene tapperij aan de Paardenmarkt aldaar een bank- billet van ƒ40 was ontvreemd. De tapperij werd door de policie in het oog gehouden, en toen de tapper de woning verliet, werd hjj aangehouden. Aan het bureau van policie gebragt bleek bij onderzoek, dal hij het bank- billet tusschen de voering van zijn pet had verborgen, ofschoon hij eerst ontkend had iets van de zaak te weten. Uit Vlaardingen meldt men, dat daar een onrustbarend gerucht in omloop is omtrent den logger Winschotentoebehoorende aan de maat schappij «het Noorden", aldaar. Dit schip zou namelijk door den bliksem geiroHen en dientengevolge vergaan zijn, en wel in het gezigt van een j Schcveninger bomschuit, die eergisteren aan het strand gezet is en dit be- rigt medebragt. Omtrent de Winifred, toebehoorende aan dezelfde maat schappij, wordt uit Lerwick gemeld, dat zij aldaar binnenkwam, met ver lies van 11 netten en 20 ton haringdie zjj wegens stormweder verpligt was over boord te werpen. Te Haarlem is gisteren-morgen een voermansknecht op de plaats bjj de Kazerne, bij het afspannen der paarden, tusschen den nog voortrollenden beladen wagen en een boom bekneld geraakt, waardoor hij zoodanig werd gekneusddat bij onmiddellijk overleed. De ongelukkige was 69 jaar oud. Op het kerkhof te Lochem had Dingsdag 11. een eigenaardige pleg- tigheid plaats. Een gedenkteeken werd onthuld ter nagedachtenis van wjj len dr. W. C. H. Staring. Even merkwaardig als eenvoudig, zeer zeker geheel in den geest van den overledene, bestaal het monument uit een ruw stuk graniet, afkomstig uit den grond van zijn landgoed de Boekhorst, een kei van reusachtige afmeting. Op dat stuk graniet is een bronzen me daillon aangebragt, ongeveer 3A meter in doorsnede, met eenige symbolen, die Staring's werken en streven aanloonen. Zonder eenige praalvertooning had de plegtigheid plaats in tegenwoordigheid van eenige leden der familie en van enkele vrienden en vereerders nit de nabuurschap en van elders bijeengekomen. De heer mr. C. J. Sickesz, een der leden van de commissie

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1