Men meldt uit Prize: In den loop van dit jaar brandde hel huis, be woond door den daglooner tl. B alhier, tot den grond toe af, waarbij weinig van het meubilair werd gered en ook eene koe en een varken verbrandden. Be oorzaak van den brand was niet te ontdekken. Naanwe- lijks weder opgebouwd, ontdekten de bewoners in den vroegen morgen van i tien Is1*" dezer niet schrik op nieuw een begin van brand in hetzelfde per- j eccl, zoodat men nu bepaald aan moedwil begon te denken. Maar wie kon de schuldige zijn? Een der huisgenoolenDit werd onmogelijk geacht1 totdat het hoofd des gezins aan vrouw en kinderen, toen men weder zich verdiepte in gissingen wie toch in staat zou kunnen zijn hen op nieuw ongelukkig te maken, bekende, dat hij, en hij alleen de schuldige was. zonder dat hij reden wilde geven, wat hem daartoe had gedreven. Be man leidde een onbesproken levensgedrag, was zeer werkzaam, zuinig en oppas send en had zich daardoor eene zekere male van welstand verworven. Het heeft allen schijn, dal hier eene soort manie in het spel is. De zaak is in handen van de justitie. Uit Waalwijk klaagt men over stilstand in de leerlooijerijen en den lederhandel, waardoor ook de schoenmakerijen veel lijden. Be locstand was zelden zoo lusteloos als thans. Be man, die dezer dagen te IJzendoorn bij het lossen van een vreugde schot ter gelegenheid van een huwelijksvoltrekking werd gekwetst, is aan de gevolgen overleden. Eergisteren morgen bij het derailleren van een goederentrein te Horst werd de spoorwegbeambte Gubbels, van Venlo, daarheen ontboden om te helpen. Hij had het ongeluk lusschen de buflers te geraken, met dat ge volg dat hg op de plaats dood bleef. Hij laat eene weduwe met drie kin deren na. In de memorie van antwoord omtrent de Indische begrooting voor 1879 zegt de minister, ten aanzien van den oorlogstoestand in Atchin, dat de wensch om daaraan spoedig een einde te zien komen niet minder levendig is bij de regering dan bij eenig lid der kamer, maar de regering zou mee- nen zeer verkeerd te doen, wanneer zij trachtte het einde te bespoedigen door //onafgebroken den vijand te vermoerjen en te vervolgen". Hare taak moet blijven om, zonder uitbreiding onzer militaire stellingen, door eene krachtige handhaving daarvan de vijandelijke hoofden en bevolking in be dwang te houdenen alleen dan met de meeste klem agressief op te tre den, wanneer daartoe eene bepaalde aanleiding bestaat en wanneer daarvan een positief nut te verwachten is, zooals het geval was toen de laatste krijgsverriglingen tegen de XXII Moekim werden ondernomen. Wordt dien tengevolge bij de Atchinesche hoofden en bevolking de overtuiging bevestigd, dat eene voortzetting der vijandelijkheden hun niet baten kan. dan zullen zij öf zich spoedig ondeswerpen óf zich althans rustig houden. In hel laatste geval zal eene definitive pacificatie slechts na verloop van tijd kun nen volgen, maar in afwachting daarvan zullen wij onze strijdmiddelen kunnen beperken in evenredigheid met de taak, die voor onze troepen te vervullen overblijft. Wordt op deze wjjze langzamer dan men wel zou wenschen eene einduitkomst verkregener is geene enkele reden om eene spoediger oplossing te verwachten van eene onafgebroken men zou even goed kunnen zeggen eindelooze - vervolging van hetgeen men gemakkelijk met een woord »den vijand" noemt, maar wat in Atchin een zeer onbe stemd begrip is. Wat de aangebragte wijziging der begrooting betreft, zoo is, in afwach ting van het voorstel tol blijvende regeling van de verhouding der Indische geldmiddelen tot die van hel rijk in Europa, de bijdrage van 4 millioen van de begrooting afgenomen. Voorts komt die uitkeering uit de vermoe delijke saldo's der diensten 1875 tol 1877 niet meer onder de middelen in Nederland voor; die saldo's tot een verminderd bedrag ad 2 800,000 worden vooralsnog gereserveerd. De opbrengst van »tin" is met het oog op de prij zen met ƒ435.000 verminderd (ƒ35), zoo ook de invoerreg ten met 600.000 met het oog op de mindere opbrengst van hel loopende jaar. De begrooting voor 1874 wijst nu een tekort aan van ƒ8.830.637 en die van 1878 een tekort van ƒ5,043.363. Een wetsontwerp tot duurzame regeling der bijdrage aan Nederland is ontworpen. Op de versterking der middelen in Indië heeft de regering de aandacht gevestigd, maar niet alles wat tot verbetering van het belastingstelsel strekken moet. kan Ie gelijk worden aangevat of tot stand gebragt. Verschillende maatregelen op dit gebied zijn in overweging. Be kofifijraming wordt in prijs gehandhaafd, doch de hoeveelheid vermeer derd lot op 800.000 pikols, gevende een vermeerdering van ongeveer 2 mil lioen. Be regering acht het tegenwoordig oogenblik ongeschikt tot uitbrei ding van den verkoop van producten op Java. Ook zal bepaald overwogen worden of het raadzaam is de koflijveiling in de maand July te behouden. 's GRAVENHAGE7 November. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot officier van de orde der Eikenkroon den BelgischeH luitenant graaf d'Ouliremont. Door Z. M. is aan W. G. baron d'Hogguer, te Bucharest, verlof ver leend lot het aannemen van het officierskruis der orde van de Ster van Rumenië en van het Donaukrpishem door den vorst van Rumenië ge schonken. Be heer G. J. van Kerkwijk, thans ontvanger der directe belastingen te llillegersberg, is benoemd tot ontvanger dcrzclfde middelen te Hedel. De lieer J. R. Kleyn, te Batavia, is erkend en toegelaten als consul- generaal van Portugal in Ncderl. Indië. Door den minister van marine zijn de militaire studenten voor de ge neeskundige dienst der zeemagt L. G. Martinus en E. F. Rometing, laatst genoemde op verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Z. D. H. de prins von Wied heeft zich heden voormiddag naar Nen- wied terugbegeven. Voor den hoogen raad werd heden behandeld hel beroep in cassatie ingesteld door den procureur-generaal hij het geregtshof te 's Hcrlogenboseh, tegen ecu arrest van dal hof, waarbij, met bevestiging van een vonnis der arrondisseinenls-reglbank te Maastricht, de kapellaan der parochie van St. Servatius aldaar van alle regtsvervolging werd ontslagen ter zake van het op 10 Junij 1878 zich in een wil koorkleed op de openbare straat te hebben vertoond en eene bedevaart te hebben geleidwaarbij vaandeldra gers enz. zich bevonden. De procureur-generaal had bij memorie twee mid delen van cassatie voorgesteld, die, namens den kapellaan, door mr. Eyssell werden bestreden. De voorziening van pastoor Syben der St. Matthias-kerk te Maastricht legen een arrest van hetzelfde geregtshof, waarbij hij wegens het leiden van een processie verklaagd is in strijd te hebben gehandeld met de wet, werd daarna door mr. W. J. Wintgens toegelicht. Het geregtshof te 'sGravenhage heeft heden den secretaris van het armbestuur te Stoppeldijk, die jl. Donderdag ter zake van valschheid in ge- schrifte leregtstond, tot eene celstraf van 1 jaar veroordeeld. Daarna stond teregt eene 20-jarige dienstbode uit Rotterdam, beschuldigd van in den nacht van 30 Aug. jl. in de woning, waar zij dienstbaar was, het kind van het mannelijk geslajht, waarvan zij kort te voren was be vallen, door verstikking te hebben om het leven gebragt. Berouwvol be kende deze jeugdige ongehuwde bescli. aan haar vreesselijk plan, hetgeen zij had opgevat, toen zij bemerkte dat zij moeder zou worden, uitvoering te hebben gegeven, daar haar verleider niets meer van haar wilde weten Adv.-gen. mr. Gregory vond in de omstandighedenwaaronder de misdaad was gepleegd, wel aanleiding om eene betrekkelijk zachte straf te requireren en eischte daarom eene veroordeeling tot 3 jaren gevangenisstraf. Ook de verdediger m'. Bevers voerde verzachtende omstandigheden aan. De uitspraak is op Zattirdag aanst. bepaald. BUIT EN LA N DSCII lü BEUIGTEN. EHGEI'AKD. LONDEN, 6 November. Het jaarverslag van den vice-admiraal Corbett. opperbevelhebber in den Indischen Oceaanover den slavenhandel in die waterenheeft onlangs het licht gezien. In het jaar, dal den 28'° Mei 1878 eindigde, bedroeg het aantal der aan de Oostkust van Afrika veroordeelde slavenschepen 15 met eenen inhoud van 1719 ton. liet getal der bevrijde slaven bedroeg 60 en dal der vluglende slaven, aan wie eene schuilplaats gegeven werd, was6. In het vorige jaar waren er 27 schepen van 2760 ton met 438 slaven en 9 ontvlugte slaven. Naar men uit de Vereenigde Staten meldt blijft de gele koorts in de geteisterde streken afnemende en is door de gezondheids-commissie van Nieuw-Orleans verklaard, dat de epidemie aldaar heeftopgehouden. Verleden week zijn 15000 uitgeweken inwoners naar Memphis teruggekeerd en op de spoorwegen wordt het verkeer hervat. In hel geheel zijn er, voor zoover thans bekend is18648 personen door de ziekte aangetast en 7778 over leden waarvan 3998 te Nieuw-Orleans en 2985 te Memphis. FRAXKRIJK. Het Journ. off. meldt, dat de gevolmagtigden van Frankrijk, Belgie, Italië, Zwitserland en Griekenland de overeenkomst hebben geleekend, waarbij de munl-unie dier landen in stand blijft en waarbij in de overeen komst van 1865 die veranderingen zijn gebragt, die de omstandigheden noodig maakten. Volgens den correspondent van de Times zijn 46 van de 75 openval lende plaatsen van den senaat reeds nu den republikeinen verzekerd. De voorzitters en administrateurs der te Marseille gevestigde werklieden verenigingen hebben in eene dezer dagen gehouden vergadering eene met redenen omkleede motie aangenomen, waarbij de afgevaardigden ter kamer uit het dep. van de Monden van de Rhóne worden uitgenoodigd, in openbare zitting de regering te interpelleren over de willekeurige sluiting van het te Pat'jjs belegd werklieden-congres, en zulks om te weten, welke houding de regering zal aannemen tegenover een dergelijk congres, dat het volgende jaar te Marseille zelf staat gehouden te worden. Volgens de l'atrie zijn Duitsche socialisten naar Parys uitgeweken en door hunne Fransche geestverwanten uitmuntend ontvangen. Zelfs zou hun aanst. Zondag een feestmaal worden aangeboden. Volgens eene statistiek in hel kabinet van den prefect van policie Ie Parijs opgemaakt, en welke alleen de personen belrelt, die in de verschil lende hotels hunnen intrek genomen hebben, is de tentoonstelling sedert den ltD Mei tot het eind der vorige maand door 203,157 vreemdelingen be zocht, waaronder 6682 Nederlanders. Van 1674 vreemdelingen kon de landaard niet worden uitgemaakt. De correspondent van de Times spot met den honger, die er schijnl te bestaan naar tentoonstellings-lotendat vreemd is, omdat het geene geld sommen, maar de ongelijksoortigste voorwerpen zijn, welke verloot zullen worden. Onder de voorwerpen, welke de gelukkige winner trekken kan, vindt men een ijzeren hek, eene locomotief, een toren, een smidsblaasbalg, een aanbeeld, een vat zoute viscti, een millioen spelden, een venster met gekleurde glazen, een levenden aap, een kanon, 12 dozijn valsche neuzen, eene kerkklok, een ploeg, 50 pakken mosterd, een levensgroot standbeeld, eene boot, een slijpsteen en 2 Hindoes, die zich als bedienden willen verhuren. De «captif ballon" is op 3 Nov. voor de laatste maal voor hel publiek te Parijs opgestegen. Den volgenden dag steeg hij nog tweemaal op, den eersten keer om den majoor Périer van den generalcn staf de gelegenheid te geven zijne reeks van vergelijkende waarnemingen, die hij met de beste barometers van de tentoonstelling gedaan heelt, te eindigen, en den tweeden keer om Gambetla, Spuller en cfnige hunner vrienden in staat te stellen een blik »a vol d'oiseau" over Parijs te werpen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2