BUIT E iN LA -\ DSC IIK BGUIGT K onderscheidene opzigteu werd, naar veler gevoelen, de wet van 187C niel naar geesl en letter uitgevoerd Het kon. besluit van 29 Junij 1878, tot vaststelling van het leerplan der gymnasia en progymnasia, gaf aan eenige leden stof tol bedenking. Het ging h. i. te ver, de zamenvoeging van klassen te verbieden, de regeling van het onderwijs in natuurlijke historie was niet goed, en twee uren onderwijs per week in natuur- en scheikunde gedurende het 5'' en 6e jaar was onvoldoende voor hen die zich aan geneeskunde of wis- en natuur kunde willen wijden. Velen zagen oplossing van deze bezwaren in de instelling van een examen voor toekomstige geneeskundigen en philosophen na den afloop van den vijfjarigen cursus. Vele leden stemden in met 's mi nisters systeem omtrent het subsidiëren der gymnasia en progymnasia, maar drongen bij de toepassing op de meest mogelijke spaarzaamheid aan. Anderen hadden bedenkingen tegen het stelsel. Zij keurden de hellt der kosten zelfs als maximum te hoog en achtten het wensehclijk niet overal gelijk subsidie te geven. Voorts werd gevraagd of het wel billijk is de steden met eene bevolking van meer dan 100.000 zielen van het genot van subsidie geheel uit te sluiten, .let werd betreurd dat de minister bij het aangeboden ontwerp tot aanvulling der wet op het middelbaar onderwjjs daaraan niet meerder uitbreiding had gegeven, door enkele dringend ver- eisehte verbeteringen ten aanzien van de hoogere burgerscholen: inkrimping der leervakken, vereenvoudiging en betere regeling van het eindexamen, door dit te doen afnemen door de leeraren daarin op te nemen. 's GRAVENI1AGE, 6 November. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den ligten roitw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaande den 6d'° dezer, wegens het overlijden van H M. koningin Christina van Spanje, grootmoeder van Z. M. den koning van Spanje. - De tweede kamer is bijeengeroepen tegen Dingsdag den 19deD dezer, des namiddags ten 2 ure. Door den minister van oorlog is bepaald, dat het examen voor 2de» luit. bij het wapen der infanterie in October 1879, in plaats van in April, zal plaats hebben. Dit staat in verband met het uitstel der oprigting van de militaire school. -- Naar de Zw. C. met zekerheid verneemt, heeft Klaas Nieuwenhtiis, een der medeverdachten van den dubbelen moord die onlangs te VolLnhove heeft plaats gehad, ook volledig bekend daaraan schuldig te zijn, zoodat thans de verdachte Gcrrit Nieuwenhuis nog de eenige is die zijn schuld niet bekend heeft. De veldwachter nil Heerlen, die een strooper door een schot gevaar lijk heeft verwond, is aangehouden. Uit de instructie is gebleken, dat het schot van achteren is toegebragt, terwijl de strooper niet gewapend was. Uit Rottevalle meldt men aan de TV. R. C.: Maandag ochtend werd afliier in tegenwoordigheid van den officier van justitie het lijk geopend van een ouden man, die was gestorven, naar men vermoedde, ten gevolge eener mishandeling, hem door zijn schoonzoon aangedaan. Uit het genees kundig onderzoek is gebleken, dat er wel mishandeling heeft plaats gehad, maar dat de bedoelde persoon ten gevolge daarvan niet is overleden, zoo dat tegen den schoonzoon, alleen wegens mishandeling, eene vervolging is ingesteld. Maandag II. heeft er een groot ongeluk plaats gehad aan het Stam- pertgatsche. veer, over de rivier de Mark, tusschen Fijnaart en Gastel. De aldaar bestaande brug was Vrijdag avond te voren door een vaartuig aan gevaren, en zoodanig gehavend, dat de passage daarover niet alleen voor rijtuigen maar ook voor voetgangers was gestremd. De passage voor voet gangers geschiedde nu per bootje, dat langs een lijn werd overgetrokken. Toen nu 's morgens vroeg de arbeiders zich aldaar naar hun werk wilden begeven, werden er onbedacht te veel, en wel 20 tegelijk, in een boot geladen, die door den sterken golfslag omsloeg, zoodat allen te water ge raakten. Door de vele schepen, die aldaar in de Mark lagen, was er spoe dig genoegzaam hulp bij de hand, en na vele pogingen gelukte het van de 20 personen 19 te redden. Een oppassend jongeling van 15 jaar werd het slagtofler van de ramp. Het boek, dat, sedert de uitvinding van de boekdrukkunst, met de kleinste lettersoort gedrukt werd, is dit jaar door de gebroeders Solmin te Padua naar de Parijsche wereldtentoonstelling gezonden. Zij hebben duizend exemplaren getrokken van een boekje van 500 bladzijden, dat 0 05 meter lang, 0 035 meter breed is in de geheele «Commedia divina" van Dante bevat. De grootste onder de meer dan 400 beslaande drukken van dat werk is die, welke in 1809 bij Mussi te Milaan verscheen; deze bestaat uit drie deelen van het grootste folioformaat, welker afmetingen 0 58 bij 0.40 meter ziju. Het voorloopig verslag omtrent hoofdstuk V (dep. van binnenl. zaken) der staatsbegrootfng voor 1879 is verschenen. Terwijl enkele leden verklaarden hun grieven tegen hel staatsbeleid van den minister ter zake van het lager onderwijs, bij hoofdstuk I ontvouwd, niet te willen herhalen, werd door andere leden op nieuw te kennen gegeven dat het antwoord des ministers omtrent de indiening van voorstellen tot herziening van het kiesregt hen weinig bevredigd had. Zij hoopten dat 1879 niet zou voorbijgaanzonder dat eene nieuwe poging tot uitbreiding der kiesbevoegdheid beproefd was. Daartegenover stond het gevoelen dat zonder Jierziening der grondwet af doende regeling van dit leeder en moeijelijk onderwerp niet mogelijk is, en alleen de te hooge census in de grootere sleden kan worden verlaagd. Up nieuw echter beval men grondwets-herzieningook uit onderscheidene andere oogpunten eene wezenlijke behoefte, aan de ernstige overweging der rege ring aan. Vrij algemeen wenschte men dat de minister zijn aandacht mogt wijden aan eene partiële herziening van sommige organieke wetten, inzon derheid van de provinciale en gemeente-wetten, de laatste vooral, o. a. met het oog op art. 129 en volgg. (vereeniging of verandering van de grenzen van gemeenten), art. 264 (het ter visie leggen van de kohieren der hoofde lijke omslagen) en art. 245 (het domicilie als maatstaf van belastbaarheid). Vrij algemeen werd geklaagd hij dit hoofdstuk over neiging tot opdrijving der uitgaven en over de karige toelichting. De opheffing van de afdeeling statistiek van het departement werd door verscheidene leden zeer betreurd, door andereii niet genoegzaam geregtvaar- digd genoemd. Er waren echter leden, die meenden dat de afdeeling statis tiek wel degelijk kon worden gemist en de minister teregt de daardoor verrigte werkzaamheden door de afdeelingen, waar zij eigenlijk thuis be hoorden wilde doen verrigleu. Up nieuw drongen enkele leden aan op voorziening legen vcrvalsching der levensmiddelen bij eene algemeene rijkswet. Andere leden meenden dat deze zaak in haar vollen omvang bij het nieuwe strafwetboek zou worden j geregeld. Uit de zeer hooge som van 8 ton gouds, uitgetrokken voor de beteugeling van besmettelijke veeziekte, maakte men op dat de minister de genomen maatregelen ter bestrijding der besmettelijke longziekte, vooral in het Zttid- hollandsche spoeling-district, krachtig wil doorzetten. Beloven die maat regelen. werd gezegd, zoover men daarover kan oordeclen, goede vrucht te dragen Vele leden drongen met den mceslen ernst aan op de opheffing van eene of twee universiteiten. Men wilde weten welk cijler van tijdelijke en blij vende uitgaven de minister nagenoeg noodig acht om aan de drie universi teiten die inrigting en uitbreiding te geven, welke door hem bij volledige uilvoering der wet onvermijdelijk worden geacht. Verscheidene leden ver zetten zich met nadruk legen de vermindering van hel aantal rijksuniversi teiten. Zij achtten het verderfelijk en strijdig met de waardigheid der wet geving, nu reeds in dit opzigt op eene wet terug te komen, die nog naau- welijks twee jaren oud is. Vrij eenstemmig was men dat de uitvoering der wet op het hooger onderwijs niet geheel van overijling is vrij te pleiten en uit het oogpunt van spaarzaamheid wel iets te wenschcn overlaat. In kor ten tijd waren te veel nieuwe hoogleeraren benoemd. Met eenige overhaas ting zijn professoren van onderscheidene speciale vakken benoemd. In ilELGIE. Door het hof van gezworenen te Brussel is thans een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak van E. t'Kint, eene zaak, die vroeger zooveel gerucht heeft gemaakt. Eugène t'Kint van Roodenbeke, gewezen chef de bu reau bij de Belgische bank, oud 38 jaar, wordt beschuldigd van verduiste ring van gelden, ten bedrage van ongeveer zestien millioen francs, ten nadeele der bank, voorts van vervalsching van bank- en handelspapier en bovendien van misbruik vau vertrouwen. - ENCEIiAND. LONDEN, 5 November. Met groote verwondering heeft men thans vernomen dat Stewart, een der directeuren van de City Bank, tegen eene cautie van 15,000 op vrije voeten is gesteld; en zyn collega's zullen binnen een of twee dagen insge lijks in dat voorregt deelen. Deze zaak heeft eenen hoogst ongunstigen indruk gemaakt. In eene bijeenkomst te Glasgow is voorloopig voor 30.000 ingeschreven ten behoeve der meest hulpbehoevende slagtoflers van het bankroet. Op het verzoek van den gemeenteraad van Woolwich om teruggave van de kosten voor het opzoeken en begraven van de lijken der passagiers van de Princess Alice is door den staat afwijzend beschikt. De raad heelt toen besloten, dat voortaan geen in de Theems drijvende lijken zullen worden opgevischtalleen indien zij te Woolwich aan den oever drjjven zullen zij opgenomen en begraven worden. F It A \T K R IJ K. In het thans verschenen gele boek vindt men o. a eene depeche van lord Salisbury van 7 Jttlij. w aai bij hij aan de Fransche regering de over eenkomst aangaande het eiland Cyprus mededeelt. Die overeenkomst was gesloten ont westelijk Azië niet zonder verdediging aan Rusland overgeleverd te laten. Engeland had, om Frankrijk niet tegen zich in te nemen, Egypte niet willen bezetten, of zich meester willen maken van het Suez-kanaal. Eene depeche van den heer Waddington van 21 Jttlij maakt melding van de beweging, die overal, vooral in Frankrijk, veroorzaakt werd door de over eenkomst tot afstand van Cyprus. Er werd op gewezen, dat Frankrijk Engeland eerbiedigt als eene groote Aziatische mogendheiddoch eveneens geëerbiedigd wil worden als eene groote mogendheid in de Middellandsche Zee. Lord Salisbury erkende dat de twee staten gelijke regten hebben, en dal zij elkander gelijken eerbied verschuldigd zijn. Dit gold vooral ten opzigtc van Frankrijk's en Engeland's verhouding tot Egypte. Eene depeche van Salisbury, van 7 Augustus, gaf blijk van Engeland's opregten wensch om ecrljjk met Frankrijk zamen te werken tol het verzekeren en beveiligen van Egypte's hulpbronnen. Engeland noch Frankrijk zou in Egypte grond gebied zoeken te verkrijgen. Beiden wenschten de duurzaamheid van des Khedive's gezag, streefden krachtig naar verwezenlijking der ingevoerde hervormingen, en verlangden dat de schulden des lands werden afbetaald. Zaturdag 11. heeft de begrootings commissie der kamer zich bezig ge houden met het rapport over de begrooting voor schoone kunsten, waarbij over de toelagen aan de verschillende schouwburgen gehandeld werd. De opera ontvangt uit de schatkist 800,000 fr. Daar het contract met den tegen- woordigen directeur in het volgende jaar afloopt, werd het denkbeeld ge opperd, dat, alvorens dit te vernieuwen, de wenschelijkheid van hel subsi diestelsel met dat van reglstreekschc exploitatie vergeleken, nader zou worden onderzocht. De toelage van 240,000 fr. voor de «Frangais" werd

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2