LEIDSCHE COURANT. DINGSDAG 5 NOVEMBER. BINiNENLANDSCUE BtiRIGtEN. srs. f°. 2fil. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Ilel verslat) afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 3.50 's jaars, huilen de expeditiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prjjs der Adverlentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 5152 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). LEIDEN, 4 November. In de gisteren morgen gebonden godsdienstoefening van de Waalsche gemeente alhier hield de beer F. E. Daubanton, hulpprediker bij die ge meente, beroepen lot predikant te Zwolle, zijne afscheidsrede, naar aanlei ding van Malth. 6 vs. 10=Cw koningrijk kome! Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen/34./17.00, /3.40 en ƒ1.75; de laagste 34, ƒ10.50, 3.30 en ƒ1.65. De reeks voorstellingendie de heer P. Corty voornemens is hier ter stede te geven, werd gisteren avond geopend. De inrigting van het cirque in zijn geheel maakt, wat orde en netheid betreft, een goeden indruk. De verschillende leden van het gezelschap, die gisteren avond proeven gaven van bedrevenheid in de hoogere rijkunstslaagden er in de onverdeelde goedkeuring van het publick te verwerven, zooals de heer YVallher in zjjne exercitien op twee ongezadelde paarden, miss Eldred in haregracieusedansen en ballonsprongen te paard, Mile Gierach en de heer John Wells, door de uitvoering van den grand pas de deux op twee paarden, de eerste ook nog afzonderlijk door hare ballonsprongen. mile Martha Schumann en de heer Ernest mei het berijden van de volbloedhengsten Young, Sylvan en Arminius, en de heer Erber door zjjne exercitien en saltomortales te paard, Wat het afrigten der paarden betreft daarvan zag men de verrassendste proeven. Reeds bij den aanvang mogt de kleine Adèle Schumann den meesten lof ver werven door hel berijden van den Arabisclien volbloedhengst Sédan. Eene herhaalde terugroeping gaf het blijk dat men ingenomen was met de werk zaamheden der kleine kunstenares en de afrigting van het door haar bereden paard. De heer Schumann presenteerde het in vrijheid gedresseerde spring paard Pistol, en de heer Ernest bereed het Engelsche springpaard Darling; beiden mogten daarbij de algemeene goedkeuring van het publiek wegdragen. Van die proeven van paarden-dressnur was echter het glanspunt de voor stelling door den régisseur, den heer Althofl, van vjjf Arabische volbloed- hengsten, in vrijheid gedresseerd. Deze fraaije dieren gehoorzaamden zoo ongedwongen en correct aan het commando dat het publiek in uitbundige toejuichingen losbarstte, hetgeen niet verminderde toen zij zich op de ach- terpooten verhieven en een hunner in die houding de manege doorliep. De heer Altholï mogt in eene tot driewerf toe herhaalde terugroeping het bewijs zien van de waardering van zijn werk, waartoe niet weinig inspan ning en geduld vereischt zijn geworden. De voorstellingen in de rijkunst en paardendressuur werden, behalve door de onontbeerlijke comique scènes der clowns, afgewisseld door de oefeningen in de luchtgymnasiiek door den heer Tautz die inderdaad buitengewoon mogen genoemd wordende kunslverrigtingen van de Gebr. Achmetdie in het springen meesters toonden te zijnen de Japausche oefeningen door den heer lloussa Bnro-Sam, die verrassende proeven gal van de spierkracht zijner voeten. Het geheel werd besloten door de uitvoering eener curassier-manoeuvre, door 8 dames,, die zeer net werd gereden en algemeen voldeed. Heeft de heer Corty reeds bij deze eerste voorstelling getoond zich goed van zijne taak te willen kwijten, van de zijde des publieks is hem niet minder eene goede en aanmoedigende ontvangst te beurt gevallen. Men schrijft ons: Gelukkig hebben de landbouwers overal buitengewoon veel hooi gewonnenwant het weêr valt hun wel drie weken uit de hand. Het vee trapt het zeer drassige weiland stuk en vernietigt daarbij het laat ste voedsel. Wind komt er niet en is er al in geen acht dagen geweest, anders kon men nog eens beproeven met de watermolens te kampen tegen den regen, die hij stroomen neervalt. De boezem zou daarbij geen bezwaar maken, want hij is steeds op een laag peil gehouden kunnen worden. Kon de watermolenaar nu ook maar wind verschaflen, het aantal grommende boeren zou heel wat minder zijn. Nu zit er niet anders op dan het vee naar den stal te halen, en dat valt erg tegen, ook als het gewonnen hooi maar lot Mei strekken kan. Onder de economische locaal-spoorwegenwaarvoor, naar gemeld is, door den heer van der Meulente Amsterdamconcessie is aangevraagdis er een van Amsterdam door Haarlemmermeer naar Leiden, en een van Gouda naar Waddinxveen, Boskoop, Hazerswoude, naar een station van de lijn LeidenWoerden. Gisteren zijn, bjj de herstemming over de hh. Gesink, van der Graaf, Grasslek en Gussekloo, gekozen lot leden van het kiescollegie der hefv. gemeente van Voorschoten en Vettr de hh. D. j. Gesink en C. van der Graaf. Bjj de acte-examens voor middelbaar onderwjjs (afd. wis- en natuur kundige wetenschappen) zijn op 31 October, 1 en 2 November geëxamineerd 3 Candida ten voor de acte lagere wiskunde; toegelaten de hh. P. Vlaan deren, van Huizen (Noordholland) en R. Boerma, van Deventer; 1 en 2 November geëxamineerd 3 candidaten voor de acte boekhouden; toegelaten voor huisonderwijs de hh. J. W. Soetekouw, van Rotterdam, en J. van Duyn, van Leiden. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage zijn Zaturdag 4 candidaten geëxamineerd voor de acte in de wiskunde; 2 werden toegelaten: mej. A. M. H. H. de Rooy en S. P. M. van der Swalme, uit Delft. Voor de acte als hulponderwijzeres werden van de 10 candidaten 8 toegelaten: mej. M. J. Arnold, uit Delft, L. K. van den Brand, uit Geer vliet, M. G. van Brugge, uit Delft. H. J. Djjkstrauit 'sHage. A. P. Geys- beek Molenaar, uit Hazerswoude, K. van Rees, uit Hellevoetsluis, J. M. du Rieu, uit Delft en J. Vis, uit Rotterdam. Voor de acte als hulponderwijzer slaagde de heer J. F. Ekeringuit 's Hage. Voor de vaste examen-commissie voor onderofficieren, onder presidium van den generaal-majoor Netscher, hebben dezer dagen met goed gevolg het gewoon 2e luitenants-examen voor het leger hier te lande of in Indië afge legd de volgende sergeanten, behoorende tot den hoofdcursus te 'sBosch en te Kampen: Schoonman, van het reg. grenadiers en jagers; Fontein^ Van Dijk, Oudshoorn, Quack, Bueninck en Gallas, van het instructie-bataillon; Kniphorst, Ruitenbach, Klontje en Jacobs, van het 1' reg. inf.; Bonemeijer, Spruyt, Defize, Frommann en Boot, van het 2' reg. inf.; Glerum, van het 3' reg. infSernée, van het 4e reg. inf.; Schreyner, Houbolt en de Vries, van het 5{ reg inf.; Hamerster, van Driel, Schwartz, Koene, Tissot Van Patot, van Thiel, Holland, Goedbloed en van der Meyden, van het 6e reg. inf.; Koolhoven, van het 7' reg. inf., en Hollenbach, Labotz en Peelers, van het 8e reg. inf. Voorts hebben de wachtmeesters Piepers, Geel en Storm de Grave, van den hoofdcursus te Haarlem, met gunstig gevolg bet gewoon examen voor 2' luitenant der cavalerie afgelegd. Naar hel JV. v. d. verneemt heelt Z. K. 11. prins Hendrik uit de ontwerpen voor het nationaal huldeblijk nog geen keuze gedaan. De prins wenscht daaromtrent de beslissing geheel over te laten aan de jury, benoemd om hem in de keus ter zijde te staan. Deze heeren zullen de volgende week te Amsterdam vergaderen om uitspraak te doen. Daartoe worden de teekeningen der 52 ontwerpen overgebragt van Soestdijk naar het museum wan der Hoop" en daar in een der zalen tentoongesteld. Het stoomschip Prins Hendrik is op 26 Oct. te Batavia aangekomen. De regenmeter te Frcderiksoord leverde in October jl. 85 millimeter regen. Hel middengetal van de 5 vorige Octobermaanden was 77, nu 8 mM. meer. Te Amsterdam is bij de in aanbouw zijnde stoom-diamant-slijperij aan het zuidelijk Zaagmolenpad Zaturdag II. een treurig ongeluk voorge vallen. Drie metselaars, die bezig waren met het optrekken van den hoogen schoorsteen, zijn met den steiger, die blijkbaar niet goed bevestigd was, naar beneden gestort, met het gevolg dat een hunner onmiddelljjk op de plaats dood bleef, terwijl de 2 anderen met ernstige wonden en kneuzingen naar het gasthuis zijn gebragt. Hun toestand is echter niet hopeloos. Men verneemt dat de afgebrande kerk te Hoorn is verzekerd voor de som van 175,000 en de toren voor ƒ50000. De schroefstoomboot Maasstroom van den heer Hanenberg te Wage- ningen, is bij het Malburgsche veer aangevaren door een boot van eene Doesborgsche onderneming. De Maasstroom werd in zinkenden toestand op den wal gezet. Bij de firma Nering Bögel C°., ijzerfabrikanten te Deventer, is eer gisteren nacht inbraak gepleegd. De dief of dieven hebben een glasruit in het portiershuisje ingedrukt, en den aldaar aan den muur hangenden sleutel van het kantoor weggenomen, hetwelk zij er mede hebben geopend. Zij hebben er getracht een lessenaar te openen, waarin zij echter niet slaag den, zoodat zjj zonder buit huiswaarts zijn gekeerd.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1