PER TELEGRAAF. teraads-gemagtigden in het kiescollegie voor den senaat heeft men eene voorloo- pige statistiek opgemaakt, waaruit blijkt, dat de republikeinen in 28depar tementen de meerderheid hebben. Onder deze zijn er ook, die ten deele repttblikeinsche senatoren afgevaardigd hadden, of geen andere dan deze. Volgens de opgaven kan men zeker zijndat 38 anti-republikeinsche sena toren vervangen zullen worden door repttblikeinsche. De repttblikeinsche minderheid in den senaat, zooals zij op dit oogcnblik is, telt 128 leden. Hierbij gevoegd de 38 nieuwe, waarop gerekend kan worden, verkrijgt men een cijfer van 166, zonder de departementen in rekening te brengen, waarvan nog volledige opgaven ontbreken. Bepaalt men zich nu slechts tot het getal van 166, dan heeft men eene meerderheid voor de republi keinen van 32 stemmen. Naar men verneemt zou de sluiting der tentoonstelling nu op 15 Nov. zijn bepaald, doch als het weder fraai blijft, rekent men op eene nieuwe verlengingte meer daar de vreemdelingen steeds blijven toe- stroomen. Volgens den Parijschen correspondent van de Times verkeert deFran- sche afdeeling der tentoonstelling in staat van opstand. De inzenders kla gen dat de minister de jury's heeft zamengesteld uit mannen zonder behoor lijke vakkennis en daarin lieden opgenomen, die de inzenders als hunne eigene mededingers aanzagen. Een zeker aantal dezer laatsten zijn dan ook op den inval gekomen van billetten aan te plakken, waarop zij na aankondiging van eene gouden of zilveren medaille daarachter in reusachtige letters het woord: «geweigerd" plaatsen, met eene lijst van de juryleden er naast. Anderen plakten de opgaaf der bekrooningen het onderst boven aan. Daar deze demonstratie een grooten omvang dreigde aan te nemen heeft de commissaris van policie de inzenders uitgenoodigd de plakkaten en lijsten weg te nemen, waaraan de meeste voldeden. Anderen gehoorzaamden zon der hun protest prijs te geven, door de plakkaten te overplakken. Dat er met de bekrooningen soms slordig is omgesprongen, kan niet geheel ont kend worden; meer dan een voorbeeld wordt daarvan aangehaald. Dejury's schijnen wel eens voor ongeoorloofden invloed gezwicht te zijn. De Echo du Nord meldt, dat eene groote massa valsche 5-francstuk- ken in omloop zijn. Die stukken, alle met de beeldtenis van Napoleon III en het jaartal 1870, hebben het uiterlijk en zelfs den klank van echte stukkendoch bij het aanraken zijn zij zacht evenals looden stukken en laten ook aan de vingers een sterken reuk van lood achter. Wat het ge- wigt betreft, zijn zij te ligt. De woorden «Dieu protégé la France", op den rand geslagen, zijn bijna onleesbaar. Er zijn ook valsche 2-francstukken van dezelfde specie in omloop. Zekere Jules Boiieau, die op den dag der uitdeeling van de bekroo ningen aan inzenders voor de tentoonstelling, toen de president der repu bliek voorbij kwam«leve de keizerheeft geroepenis te dezer zake tot acht dagen gevangenisstraf en 16 francs boete veroordeeld. De laatst overgeblevene van den veldtogt in Egypte onder Napoleon, Darrey genaamd, is in bijna honderdjarigen ouderdom in het hotel der in validen overleden. De Seine wast in onrustbarende mate. De vaart op de Yonnc is van Laroche tot Auxerre gestaakt. In de omstreken van Montereau gaat zij met groote moejjelijkheden gepaard. Tien dagen geleden ontmoette een visschersschip uit Boulogne, Don de Dieu genaamd, vijf schipbreukelingen, die in een sloep tegen de onstuimige golven kampten. Na veel moeite is het aan de Don de Dieu gelukt om de van koude verslijfde en half doode ongelukkigen aan boord te krijgen. Deze bleken tot de bemanning van het Antwerpsche visschersschip het Te legram te hebben behoord en na in het midden der Noordzee hun schip te hebben verloren, waren zij van levensmiddelen verstoken gefeest. Zij zijn in een Engelsche haven aan wal gezet. SPANJE. Moncasi heeft in de instructie verklaard, dat hij alles, wat over Ilödel en Nobiling geschreven is, met geestdrift heeft gelezen. Hij had zijn dorp verlaten, aan zijne familie en vrienden voorgevende naar Aigerië te zullen vertrekken. Bij heelt op den spoortrein en ook te Madrid, waar hij voor de eerste maal kwam, met niemand gesproken. Het was dus onmogelijk ecnig vermoeden aangaande zijn voornemen te koesteren en er bestond gecne reden om het oog op hem te houden. Hij was zoo vast besloten om zijne misdaad ten uitvoer te brengen, dat hij tusschen de bajonetten dei- soldaten door zijn pistool afschoot. Tot dusver bestaat geen enkele reden om te vermoeden, dat zijne misdaad het gevolg is eener zamenzwering. Moncasi behoort tol eene goede familie; zijn vader was lid van den alge- meenen raad. ©ÏJITSCBtLAltfl». De keizer is uit; Baden-Baden naar Coblenz vertrokken. Hij wordt op 9 October te AViesbaden verwacht. Na vier weken te AA'iesbaden vertoefd te hebben, keert hij naar Berlijn terug. De stadskas van Berlijn kan de onkosten niet dragen van het plegtig inhalen des keizers bij zijn wederkeeren in zijn hoofdstad. De vrijwillige inschrijvingen leverden echter in weinig tijds reeds 10000 mark op. Et- worden grootsche plannen van versiering en verlichting- ontworpen. -- Door een aantal aanvoerders der sociaal-democraten, te Leipzig verga derd moet besloten zijn den strijd voorloopig te staken en dien slechts op wetenschappelijk gebied voort te zetten. De voorhanden fondsen zullen in Engeland belegd worden. Dezer dagen was een zeer talrijke zangverceniging, allen socialisten, in de nabijheid der stad Guhran, in Silezië, bijeengekomen. Op last der plaatselijke policie werden de leden verzocht uiteen te gaan. Dit werd ge weigerd, en nu verklaarde de aanwezige ambtenaar van policie de vereeni- ging voor ontbonden en gelastte de aanwezigen uiteen te gaan. Dewijl hieraan niet werd voldaan, zag de policie zich genoodzaakt geweld te ge bruiken. De Weser-Zeit., dit mededcelendevoegt er bij: dit is de eerste maal dat de tenuitvoerlegging van de socialistenwet aanleiding heelt gege ven tot het gebruiken van den sterken arm. De socialistische boekdrukkerij te Berlijn, waar de Freie Presse en vele socialistische geschriften gedrukt werden, wordt thans te koop aan geboden. De opheffing van een aantal bladen van socialistische strekking baart veel zorg voor de daaraan verbonden werklieden. De «algemeene drukkers- vereeniging" heeft zich de zaak aangetrokken. In aanmerking nemende het gevaar, dat die wettelijke opheffingen voor een talrijke klasse van industrië len en handwerkslieden opleveren, heeft zij besloten de Berl. Freie Presse, het voornaamste dier verboden socialistische bladen, te doen vervangen door een nieuw blad, de Berl. Nachrichtenwaarvan het eerste nommerweldra verschijnen zal. De vereeniging vertrouwt op de verklaring, door graaf Eulenburg, den Prutssischen minister van binnenlandsche zaken, in den rijksdag afgelegd, en waarin hij te kennen gaf dat hij, al verbood hij de socialistische bladen, de redacteurs, zetters, drukkers en andere geëmployeer den daaraan niet van hunne broodwinning wilde berooven. Ook Bismarck heeft te kennen gegeven, dat het niet bij hem zou opkomen de pogingen te belemmeren, die uit een verstandelijk oogpunt de lotsverbetering van den werkenden stand ten doel hebben. De akademie van beeldende kunsten heeft 150,000 mark bij den mi nister van onderwijs aangevraagd, tot aankoop van schilderijen op de ten toonstelling van dit jaar. De minister kon daaraan geen gevolg geven, omdat die uitgaaf slechts bij de begrooting kan worden ingewilligd. OOITENRIJ K. In de kamer van afgevaardigden te Pesth verklaarde de minister-pre sident Tisza, bij het debat over de verkiezing der leden van de delegatie, dat de wet niet het tijdstip bepaalt waarop tractateu aan het parlement moeten worden medegedeeld. Overal hebben de regeringen het regt dit tijd stip zelve te kiezen. De eisch dat de parlementen omtrent het al of niet aannemen van internationale politieke tractaten zullen beslissen, is door niets geregtvaardigd. Het mandaat tot bezetting der Turksche provinciën is eene buiteulandsche aangelegenheid en geene binnenlandsche; eene harmoni sche leiding der buitenlandsche aangelegenheden is noodzakelijk, wil men den dualistischen staatsvorm niet onmogelijk maken en dien niet voor het centralisme doen plaats maken. De beste ophelderingen is alleen graaf An- drassy in staat te geven, en daar dit slechts in de delegatie kan geschie den. verzocht de minister de kamer de zamenkomst dezer vergadering niet te vertragen. Volgens naauwkeurige berekeningen bedragen de oorlogskosten voor 1878 omstreeks 102% millioen, waarvan 70 millioen ten laste van Oosten rijk en 31% millioen ten laste van Hongarije komen. De koersen op de beurs blijven dalend. De Hongaarsche rente is reeds 14 pCt. beneden den koers van uitgifte gedaald en zelfs tegen dien prijs bestaat er geen kooplust. l K K Ï.S E. Betreffende de oproerige beweging in Bumclië en Macedonië wordt nader nog gemeld dat tegen 15 Oct. 120 notabelen in een dorp bij Koprili aan den Vardar eene vergadering hadden. Daar werd gehandeld over het geen men van de Turken had te verduren en een Bulgaar, die pas Bulgarije en Rumelië had bezocht en daar onderscheidene hooggeplaatste personen en warme vaderlanders had gesproken, verklaarde, dat deze allen hem hadden aangemoedigd tot verzet. De Bulgaren moesten zich zeiven helpen en hij wilde in dezen heiligen oorlog hun aanvoerder zijn. Daarop werd besloten, en dit besluit werd door een duren eed bezegeld, dat de wapenen zouden worden opgevat en niet nedergelegd, voordat zij zich hadden vrijgevochten; kort daarna verschenen de eerste bendengezamenlijk 8000 man. AI deze lieden zijn goed gewapend en hun moet dus meer zijn verstrekt dan goede raad. Men beweert verder, dat er eene hoofdcommissie en onderscheidene andere commissiën in verschillende steden van Bulgarije en Rumelië zijn. De beweging wordt daardoor krachtig ondersteund ook door verzoekschriften uit alle oorden van Rumelië en Bulgarije aan de internationale commissie. Al deze verzoekschriften verlangen dat Öost-Rumelië en Macedonië met Bul garije worden vereenigd. Volgens berigt uit Belgrado is het aantal Turksche soldaten en Bos nische vlugtelingen, in Servië geïnterneerd, niet minder dan 20000, en heeft de Servische regering daarvoor dagelijks 1000 t uit te geven. Velen hunner wenschen naar Ivonstantinopel te gaan, maar worden daarvan terug gehouden door de hooge prijzen, welke de Ooslenrijksche stoombootmaat schappijen voor het vervoer vragen. PARIJS, 1 November. Een hier ontvangen berigt meldt, dat graaf Schuwaloft' eergisteren te Livadia is aangekomen. DUBLIN1 November. Heden morgen is er brand ontstaan in het katholieke seminarie te Maynoolh. Het zuidelijk en westelijk gedeelte van het gebouw was spoedig vernield en weidra werd ook liet deel, waarin de bibliotheek gevestigd is, door de vlammen aangetast, echter eerst nadat de kostbaarste boekwerken gered hadden kunnen worden. Ook van hier heeft men de hulp der brandweer ingeroepen. LONDEN1 November. In de Lond. Gaz. wordt de correspondentie openbaar gemaakt, gevoerd tusschen lord Salisbury en lord Lyons te Parijs betreffende de benoeming van Engelsche en Fransche commissarissen voor de Daïra, welke door den Khedive en zijne familie aan liet land is afge staan. Salisbury neemt AVaddington's voorstel aan, maar acht het wen- schelijk er uitdrukkelijk de aandacht op te vestigen, dat Engeland geen enkele verpligting op zich neemt ten aanzien van de betaling der coupon of van de amortisatie dér nieuwe leening. ATHENE, 2 November. Het nieuwe kabinet is zamengesteld als volgt: Trikupis, president, buitenlandsche zaken en financiën; Maurokordatos, openbaar onderwijs; Karaiskakis, oorlog; Kanaris, marine; Zaïmis, binnen landsche zaken en justitie. BOMBAA', 2 November. De Bombay Gazette is gemagligd tot de mede- deeling dat Salar Jung troepen ter beschikking van de Indische regering heeft gesteld, om die te gebruiken in den oorlog tegen Afganistan. Volgens gerucht geven Russische officieren aan de Afgaansche troepen onderrigt in het krijgvoeren. Te Jellalabad heerschen de ziekten nog verschrikkelijk. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6