BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 4 J)"ovember d878>, 260. BUITENLANDSCHE BERIGTElN. Het stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 1 Nov. van Aden vertrokken. De Madura, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 31 Oct. Aden gepasseerd. Men meldt uit Arolsen aan het D. v. 's Gr. dd. 30 October: Den 3Jcn Nov., ter gelegenheid van den St. Hubertsdag, die hier jaarlijks als jagt- feest algemeen gevierd wordt, zal door den vorst ter eere van zijn koninklijken gast een groote, buitengewone jagtpartij worden gegeven, met groot hoorn- muziek en al wat verder bij een dergelijke vorstelijke jagt behoort. De vorstelijke jagers, de jagtofficieren en het verder personeel bij de jagt- dienst zijn bij die gelegenheid in antiek jagtcostuum gekleed, hetgeen aan bet geheel, te midden dezer reeds zoo schilderachtige landstreek, een pit toresk karakter geeft. Met ingenomenheid vernam de bevolking, dat Z. M. de koning heeft kunnen besluiten, hier nog dezen nationalen feestdag bij te wonen, want men stelt zeer veel prijs op de tegenwoordigheid des ko- nings, die zich tijdens zijn kort verblijf reeds algemeen bemind heeft we ten te maken. De heer C. G. van der Meulen te Amsterdam heeft tot den minister van waterstaat enz. eene concessie-aanvrage gerigt voor den aanleg van 18 economische locaal-spoorwegen in verschillende gedeelten van ons vader land. Die spoorwegen, zegt de heer van der Meulen, met groote soliditeit aangelegd en ingerigt voor personen en goederen, zullen aan alle billijke eischen van snel en goedkoop vervoer voldoen, terwijl de goederenwagens zóó gemaakt zullen worden, dat de bovenbakken in hun geheel, met onge broken lading, op de onderstellen van de goederenwagens der gewone spoor wegen geplaatst kunnen worden, waardoor het kostbare en tijdroovende overladen vermeden wordt. De vergadering der Nederlandsch-hervormde pr ïdikanten-vereeniging eergisteren te Utrecht gehoudenwerd door bijna honderd leden bijgewoond. Door sommigen werd het plan verdedigd, om aanstonds eene nieuwe theolo gische faculteit op"te rigten. Anderen gaven de voorkeur aan de oprigting van vrije leerstoelen aan de bestaande faculteiten, van Utrecht te beginnen, en alleen voor zoover het onderwijs der daar gevestigde hoogleeraren niet in den geest van de belijdenis der herv. kerk gegeven wordt of later mogt worden. Na afloop der vergadering werd döor een aantal der aanwezigen tot de oprigting eener vereeniging in den laalsten geest besloten. (D. D.) Eergisteren zijn te Kralingen twee cmmerverwisselaars van de ge meentelijke koolclosetfabriek op treurige wijze om het leven gekomen. Zij waren met hunne praam met emmers op de Noordpias bij de Lange Kade, op de hoogte van den molen van den heer Freni, toen men aldaar hevig kindergeroep en geschrei hoorde. Onmiddellijk spoedde men zich naar de praam en vond beide personen verdronken, terwijl een paar kinderen van een hunner op de praam aanwezig waren. Vermoedelijk is de een door het blijven vastzitten van zijn vaarboom in den bagger uit de praam ge slagen, en de ander om hem te redden hem nagesprongen. Beiden stonden zeer gunstig bekendwaren gehuwd en een hunner laat kinderen na. NR. C.) Dour den gemeenteraad van Amsterdam is dezer dagen langdurig be raadslaagd over een voorstel van Burg. en Wetli. tot het aangaan eener geldleening van ƒ7.200,000, waarbij tevens in behandeling kwam het voor stel van eenige ledenom in plaats van aan de oprigting van een abbat- toir, waarvoor van de leening bestemd was een bedrag van ƒ900,000, de voorkeur te geven aan den bouw van nieuwe gasthuizen en daarvoor een bedrag van ƒ1.000,000 uit te trekken. Ten slotte is besloten, het bedrag der leening vast te stellen op ƒ9.000,000 (waaronder het millioen voorgast- huisbouw) en Burg. en Wetb. uit te nooeigen om, wanneer zij hel tijdstip van de uitgifte gekomen achtennadere voorstellen omtrent plan en voor waarden dier leening te doen; terwijl de raad eveneens nader zal beslissen, voor welke onderwerpen en tot welk bedrag de gelden dier leening zullen worden aangewend. Het meisje te Utrecht, dat eenige dagen geleden met een revolver aan het hoofd werd gewond, is na een zeer smartelijk lijden overleden. Te Arnhem is eergisteren een verwer, terwijl hij, op eenen ladder staande, bezig was de derde verdieping eeuer woning te verwen, daarvan afgegleden. Een voorbijganger vond zijn lijk. Te de Wijk, nabij Meppel, heeft bij gelegenheid der jaarmarkt eene stoute opligterij plaats gehad. Een veekooper had eene koe gekocht voor ƒ120 en gaf daartoe een bankbillel van ƒ100 en een van ƒ40 in betaling. Daar hij dit laatste niet kon wisselen, zou de dienstmeid van den kastelein Steenbergen, te wiens huize de afrekening plaats had, daarvoor zorgen; toen zij echter de ƒ40 aan zilver op de toonbank neertelde, streek een bezoeker ze op, zeggende dat hij ze wel aan zijn kameraad zou ter hand stellen, en toen daarop de kooper, het wachten moede, de meid ging vra gen of ze niet haast kwam, kreeg hij ten antwoord; "Uw kameraad heeft het al lang"; nu kwam hij tot de.ontdekking, dat hij was opgeligt. De dader is spoedig aangehouden; hij is een arbeider uit Havelte en had nog p. m. ƒ36 in zijn zak. De conducteur der brievenmalen op de Zeeuwsche spoorweglijnonder verdenking van gelden uit brieven te hebben verduisterd, in hechtenis ge nomen, is voot'loopig weder in vrijheid gesteld. 's GRAVENIIAGE2 November. De majoor W. C. Margadant, van het 2e reg. infanterie, is op non activiteit gesteld, en de 2e luitt. C. J. van Dort, van het 3e en R. A. Jack- sou, van het 7C reg. infanterie, zijn voor den tijd van vijf jaren, gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. Voorts zijn bij het wapen der infanterie benoemd: tot kapitein 2C ld., de le luit. F. de Groof, van het wapen, thans op non-activiteit; bij het 2e reg., tot majoor, de kapitein P. van Hille, van het 3e reg.; bij het 3« reg., tot kapitein 2e kl., de le luitt. H. C. Smallenbach, van het 4* en J. C. T. Bouman, van het 2e reg.; bij het 4e reg., tot len luit., de 2e luit. B. W. Mensing, van het 8e reg. Z. M. de koning heeft, naar het D. v.'s Gr. verneemt, de vorstelijke bijdrage van ƒ1000 beschikbaar gesteld voor het fonds tot aankoop van de Dunkler-muziek voor de kon. militaire kapel. De minister van staat baron von Blochausenpresident van het bewind van het groothertogdom Luxemburg, is door dèn keizer van Duitschland begiftigd met de onderscheiding der orde van den Roodcn Adelaar 1" kl. te dragen aan het emaillint der kroonorde. De Luxemburgsche zaakgelas tigde te Berlijndr. Eysschenis benoemd tot ridder 2«le kl. in die orde. BELGIË De uitslag der gemeentelijke verkiezingendie dezer dagen plaats had den, hebben in vele plaatsen aanleiding gegeven tot partijzuchtige demon stration. Te Leuven o. a. zijn op de collegies van sommige professors de zoons van bekende liberalen zwaar beleedigd. - De zoon van den directeur der hoogere burgerschool werd de deur uitgesmeten. Te Berchem is zoo hevig gevochten, dat de policie de hulp der militaire magt heeft moeten inroepen om er een einde aan te maken. Te Audenaei'de is een persoon door een dolksteek verwond. Te Calcken, in Oost-Vlaanderen, heeft bij een oploop een der belhamels, zekere Bracke, een messteek gekregen, waardoor hem de polsader werd afgesneden, zoodat hij spoedig overleed. Op den grooten weg van Lier naar Oostmalle, nabij Santhoven, staat in het bosch een klein afgelegen huisje toebehoorende aan Petrus Deckers, oud 81 jaar. Deze grijsaard bewoont dit huisje alleen, en om eenige centen te verdienen schenkt hij koffij voor de werklieden, landloopers en arme voorbijgangers. Men zeide dat Deckers eenig geld bezit en dat hij vroeger reeds tweemaal bestolen werd, door het slecht gezelschap, dat zijn huis bezocht. Zijne dochter, die in de nabijheid woont, had hem dikwijls aan geraden geen landloopers meer in zijn woning op te nemendoch de oude man bleef koppig. Dingsdag-avond 7 uur passeerde zijn schoonzoon Smits het huisje en meende eenig gerucht te hooren. Hij vertelde dit aan zijn vrouw, die hem dadelijk volgde naar de woning van den ouden man. Hij drong binnen en twee onbekende kerels namen de vlugt langs de achterdeur, en verdwenen in de duisternis. Smits was vervolgens getuige van een ver schrikkelijk tooneel; het lijk van zijn schoonvader lag op den vloer. Men had het slagtoffer de keel afgesneden, na hem eerst een hevigen slag met een stomp voorwerp op het hoofd te hebben toegebragt. Diefstal was de drijfveer van deze afschuwelijke misdaad; ofschoon de moordenaars niet veel geld gevonden hebbendaar de oude man zijn geld in den grond verborg. ENGELAND. LONDEN, 1 November. De mogelijke oorlog met Afganistan blijft het dagelijksche onderwerp der beschouwingen in de dagbladen. Over het algemeen wordt het besluit der regering om een ultimatum te zenden afgekeurd. Alleen de Times acht het een wjjs besluit, want thans zou in het oog van dat blad, dat vroeger zoo krachtig aandrong op spoedig handelen, de oorlog eene ontzaggelijke ramp zijn voor Afganistan en voor Indië. Tegen de directeuren der "City of Glasgow Bank" is regtsingang ver leend op beschuldigingen van valschheid in geschriften en van diefstal. Het tijdperk, waarover deze beschuldigingen zich uitstrekken, gaat terug tot het jaar 1873. Door de familie en vrienden van de beschuldigden wordt alle moeite gedaan om te verkrijgen dat zij tegen borgtogt op vrije voeten worden gesteld. Voor Stewart en Baillie Taylor biedt men eene cautie van niet minder dan 100,000 per hoofd. In het verslag over de faillissementen in Groot-Brittannië, betreffende het jaar 1877, opgemaakt en uitgegeven ingevolge de voorschriften der wet op het faillietwezen van 1869, wordt vermeld dat, terwijl sedert de invoe ring der vermelde wet het getal failissementen van jaar tot jaar, met e'éne enkele uitzondering, is toegenomen, die toeneming thans zoo hoog ge klommen is dat in 1877 tweemaal zooveel faillissementen, liquidatien we gens verlies en schikkingen met schuldeischers voorkwamen dan in 1870, het eerste jaar van werking der nieuwe wet. Volgens de in het verslag gemaakte schatting zou niet meer dan 16 67 pCt. der schuldvorderingen bij al deze afwikkelingen teregt komen. De verliezen, bij faillissementen gele den, mogen voor elk betrokkene gering zijn, maar alleen in, de drie laatste jaren kunnen zij toch bij elkander geschat worden op het zeer aanzienlijk gemiddeld jaarlijksch bedrag van ruim 18 millioen Op de scheepsbouwwerven aan de Clyde is het treurig gesteld. Inge volge een besluitdoor de vereeniging van ketelwerkers en bouwlieden van ijzeren schepen genomen, werd de door de meesters afgekondigde loonsver mindering van 7% pet der werkloonen afgewezen, waarop de werk lieden onmiddellijk het werk gestaakt hebben. De firma John Elder C»., die tot dusver aan 4000 arbeiders werk verschafle, heeft 1200 werklieden moeten afdanken, omdat er geen werk voorhanden is. Vijfjaren geleden hadden zij 23 schepen in aanbouw en op dit oogenblik hebben zij slechts 3 stoomschepen op stapel. De commissie in zake de aanvaring tusschen de Princess Alice en de Dyioell Castle heeft de uitspraak gedaan dat geen der beide stoomschepen voor het ongeluk is verantwoordelijk te stellen; redenen waarom aan fden kapitein van de Bijwell Castle, den stuurlieden van beide schepen en den machinisten, die gedurende het onderzoek in hunne betrekkingen geschorst warenhunne certificaten moeten worden teruggegeven. FRANKRIJ K. Betreffende de uitkomst der verkiezingen van Zondag 11.voor gemeen-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5