PER TELEGRAAF, De directeuren van de «City of Glasgow bank" kunnen niet onder borglogt ontslagen worden, omdat zij ook beschuldigd worden van wissels te hebben verduisterd. In de Times komt eene lijst voor van de aandeel houders, die meer dan 2000 moeten nitkeereu. Onder dezen is een koop man, zekere Matthews, met eene verpligting van 122.375 dan volgt een ander, met eene van 102,335 Boven op de lijst staan twee predikanten, broeders, waarvan de een 12000 de andere 14000 betalen moet. Is bet geld er niet, dan wordt het bedrag pondspondsgewijze over de andere aandeelhouders verdeeld. Punch laat in eene teekening zienhoe de directeuren der genoemde bank in de gevangenis de bewondering van een paar zakkenrollers opwek ken, daar zij het, hoe knap ook in hun vak, nooit tot 72 millioen hebben kunnen brengen. Volgens eene door de kamer van koophandel te Manchester opge maakte lijst hebben gedurende de jongste vier weken 102 faillissementen in Engeland plaats gehad en 72 in Schotland. Voorts hebben 29 handelshuizen aangekondigd dat zij ophouden zaken te doen, en 1215 huizen zagen zich genoopt Ie liquideren. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten heeft het in de meeste door gele koorts geteisterde streken in het zuiden sterk gevroren; hetgeen aan de epidemie paal en perk schijnt gesteld te hebben. Slechts weinig nieuwe gevallen komen voor en de meeste vereenigingen van onderstand hebben hare bemoeijingen geëindigd. De gezondheids-commissie te Memphis heeft bekend gemaakt, dat de vlugtelingen zonder gevaar kunnen terugkeeren. De "Edison Electric Light Company", die zich met een kapitaal van 300,000 dollars gevormd heeft, óm licht, warmte en kracht uit electriciteit te produceren, heeft op 17 October te New-York hare statuten ter registra tie aangeboden. De Portugesche consul te Whydah cn zijne zeven soldaten zijn door den koning van Dahomey opgeligt en naar de hoofdstad Abomey vervoerd, waar zij den despoot den tijd verdrijven moeten door het dagelijksch ver- tooDcn van allerlei militaire manoeuvres. De koning heeft ook jegens de overige Europeanen te Whydah geweld gepleegd, en weder 500 krijsgevan genen doen slagten ter eere van zijne goden. FRAYHRIJK. Omtrent de verkiezingen Zondag 11. blijven de berigtenvoor zooverre die uit verschillende departementen zijn ingekomen, gunstig voor de repu blikeinen. De regterzijde van den senaat heeft hare candidatcn gesteld voor de drie vacatures, die in dat ligchaam vervuld moeten worden. Het zijn de hit. Daru, Canrobert en Guibert. Van de candidaten der linkerzijde is nog niets vernomen. Er is, op verlangen van de kamer, bij het vaststellen der financiële wet voor 1877 een statistiek opgemaakt van de godsdienstige vereenigingen in Frankrijk. Daaruit blijkt, dat haar aantal de laatste jaren zeer is toe genomen, in hel bijzonder die vereenigingen, welke niet bij de wet geoor loofd zijn. Voor de vrouwen alleen bedraagt het niet-geautoriseerde aantal vereenigingen 602 inel 14003 leden. De bij de wet geoorloofde vereenigin gen tellen 136,793 leden. Van de niet bij de wet geoorloofde vereenigingen van mannen, 384 in getal, hebben bijna de helft haren hoofdzetel te Rome. Er zijn 528 vereenigingen van vrouwen, die 10581 openbare en 5527 bij zondere scholen besturen. Figaro spreekt het berigt tegen omtrent het huwelijk van den hertog van Nemours met eene Poolsche prinses. üc dagbladen van Monlpellier bevatten een dagorder, waarbij de adju danten Goflrin, Favier, Laborde, Bande en Belitat gedurende één maand worden geschorst, wegens niet-geautoriseerde deelneming aan een verceni- ging welke een politiek karakter draagt, en wegens toejuiching van een in die vereeniging gehouden politieke redevoering. De vijf genoemde adjudan ten worden nu voor een maand bjj andere compagniën ingedeeld en moeten daar de dienst van sergeant doen. Te Parijs, dal voor eenigen tijd een troep Eskimo's binnen zijne mu ren had, zijn thans een tiental Laplanders aangekomen, mannen, vrouwen en kiqdcren. Zij zijn vergezeld van twee honden en tweeendertig rendieren. De rendieren worden door de Laplanders gebruikt lot last- en trekdieren; zij voorzien hen voorts van melk, terwijl het vleesch hun tol spijs dient en de huid tot kleeding. De vreemde gasten zijn reeds begonnen onder- aardsche hutten in den acclimatatie-tuin op te slaanom er zich voor de winterkoude te beschermen. Zij zullen eiken dag op hunne sleden een rij- toertje door Parijs doen. DÜ1TICHLAND. In den Peichs- Anz. komt weder een lijst voor van in beslag geno men cn verboden periodieke geschriften cn vereenigingen in verschillende deelen des rijks. Onder de laatstvermelde behoort ook de «DuitscheTabaks- vereeniging", welke onder de leiding staat van den heer Fritsche. een der socialistische leden van den rijksdag, welke niet minder dan 30000 le den telt.' Als de rijksdag weder bijeenkomt zal zij o. a. een wetsontwerp vin den ter bescherming van nuttige vogels. Herhaaldelijk heelt men er reeds op aangedrongen dat Duilschland zich bij Oostenrijk en Italië zou aansluiten en er dus ren internationale regeling zou tot stand komen. In het tijd schrift //De gevleugelde wereld" vestigt dr. Karl Russ de aandacht op een berigt, hetwelk hij in een Leipziger blad las, dat een modemagazijn aldaar 32000 colibris en 800;000 andere vogels voorhanden had, alleen bestemd lot versiering van dameshoeden. Hij betreurt het zeer, dat de wreede mode, om zich met de vleugels van nuLtige en sierlijke vogels op te tuigen, weder in zwang schijnt te komen. Te Berlijn rigtcn de keelziekte cn scharlakenkoorts groole verwoestingen aan onder dc kinderen. Dikwerf gaan beide ziekten gepaard cn dan is de afioop doodelijk. liet is geen zeldzaamheid, dat ouders binnen weinige da gen al hunne kinderen verliezen. Voor het geregtshof te Aken stond dezer dagen leregt Heinrich llcllrungbeschuldigd van schriftvervalsching. Sedert 1864 Kreis-secretaris zijnde, heeft Hellrung dit ambt geheel in zijn eigen voordeel weten te be dienen en door verschillende personen door middel van schriftvervalsching wederregtelijk aan dc krijgsdienst te onttrekken zich aanzienlijke sommen weten te verschaffen. In Maart jl. kwam zijn misdrijf door een anoniem schrijven aan den dag. Niettegenstaande hij ten stelligste ontkende, werd hij in hechtenis genomen, en in zijn gevangenis trachtte hij zich door 3 revolver schoten, die echter alle hun hoofddoel misten, van het leven te berooven. Het onderzoek leidde tot de ontdekking vati talrijke feiten van schriftver valsching. Hij is tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld, 00§TENR1J K. De commissie voor de begrooting heeft beraadslaagd over de regerings- voordragl betreffende het crediet van 25 millioen. Zij vereenigde zich met het voorstel om thans niet met de behandeling dier voordragt voort te gaan, maar aan de regering de onmiddellijke overlegging te vragen van het Bcrlijnsche verdrag, alsmede met een amendement op het rapport der com missie, verklarende dat hel Berlijnsche verdrag, vóór de uilvoering van het aan Oostenrijk opgedragen mandaat, aan de rijks vertegeuwoordiging had moeten overgelegd worden. In den loop der beraadslaging verklaarde de minister van financiën dat graaf Andrassy zich voorbehield om inlichtin gen aangaande de buitenlandsche vraagstukken aan de delegatiën te geven, j» De minister voegde er bij, dat de uitgaven, door het bezetten van Bosnië en de Ilerzegowina veroorzaakt, kunnen verdedigd worden op grond van het besluit, deswege door de delegatiën en den rijksdag genomen. Dc overschrijding van hel crediet van 60 millioen was geschied in het belang van de eer des legers. De voltooijing van het eenmaal begonnen werk was onvermijdelijk. De bezetting van Bosnië en de Herzcgowiua was noodza kelijk tot vermijding van grootere verwikkelingen en omdat zij ook te Berlijn als noodzakelijk beschouwd werd. Het sprak vanzelf dat, vóór de goedkeuring van de gelden tot dekking bestemd, ophelderingen over de buitenlandsche quaestie in de dclegatien moesten gegeven worden. Slechts de inlijving van Spizza behoorde tot de bevoegdheid van den rijksraad. Het verdrag van Berlijn zou het onderwerp van verhandelingen in de dc legatien zijn. De laatste volkstelling in Oostenrijk heeft aangetooud, dat daar 183 mannen en 229 vrouwen wonendie honderd of meer jaren oud zijn. PESTH, 31 October. Het huis van afgevaardigden koos de commissie voor het adres en beraadslaagde vervolgens over het rescript van den keizer, waarbij het huis wordt uitgenoodigd over te gaan lot het kiezen van de leden der delegatie. De uiterste linkerzijde wilde die benoeming uitstellen tot het debat over het adres was al'geloopen. De heer Tisza betoogde, dat de troonrede hel huis in de gelegenheid stelde in het adres terstond over de buitenlandsche staatkunde zijne meening te zeggen. De regering was niet van zins het gedachtenwisselcn bij het adres te ontwijken. Daartoe was vóór de beraadslagingen over dc delegatie nog tijd genoeg. Ten slotte uitte hij den wensch, dat de verkiezingen voor de delegatie Zaturdag zou den plaats hebben. De gematigde oppositie-partij stelde daarentegen voor een adres te rigten aan den keizer, waarin dezen verzocht wordt dc opening der delegatie uit te stellen tot het adres van antwoord hem is aangeboden. De beraadslaging werd tot morgen verdaagd. WEENEN, 31 October. De kamer van afgevaardigden heeft het voorstel van den algevaardigde Schönerer verworpen, dat in de zaak van prins Auersperg en de Grazer Tagespost de daarop betrekking hebbende brief wisseling aan de kamer zou worden medegedeeld. Deze zaak betreft de beschuldiging van dat blad tegen prins Auersperg, dat de minister-president openlijk van omkoopbaarheid van sommige afgevaardigden en dagbladen ge sproken zou hebben. Slechts 19 afgevaardigden stemden vóór het voorstel. ROME, 31 October. De uitbarsting van den Vesuvius is op nieuw met kracht begonnen. MADRID, 31 October. De regtbank heeft een onderzoek gelast nopens den geestestoestand van Moncasi. LONDEN, 1 November. Gladstone heeft te Rhyl, in Noord-Wales, een rede gehouden, waarin hij de liberale partij verdedigde. Deze legt aan de regering geen hinderpalen in den weg, maar de regering verijdelt altoos de hoop der liberalen, en doet thans een nieuw gevaar ontslaan door het geschil met Afganistan. Ook Ruslands handelswijze in Afganistan vond in hem een verdediger. Hij noemde de conservatieve politiek een //politiek van mysterie, een politiek van bluf', en voorspelde dat de gevolgen van den oorlog zullen zijn: vermeerdering der belastingen, schennis der staats regeling stilstand van den handel." LONDEN, 1 November. Daily News meldt uit Simla van gisteren: In het ultimatum van Shere-Ali wordt verlangd dat hij zjjue verontschuldiging aanbiede en het Brilsche gezantschap ontvange. Men verwacht niet dat dc Emir deze en de andere hem gestelde voorwaarden zal aannemenmaar wel dat hij lot eene schikking, geneigd zal zijn. LONDEN, 1 November. De Times meldt dat Rothschild in dc aanstaande week zal overgaan tot de uitgifte eener 5 pCt. Egyptische leening, groot 8,500,000 tegen den koers van 70 a 75. Frankrijk en Engeland waar borgen de benoeming van commissarissen lot beheer van de inkomsten en van het verpande grondbezit. PARIJS, 1 November. De heer Gamier Pagès is overleden. CAIRO, 1 November. De betaling is aangekondigd van den coupon der vereenigde schuld. KONSTANTINOPEL1 November. De Bulgaren in Rtimelië vragen dc vereeniging met Bulgarije.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3