Den geheelen nacht heeft het uil cene bui, die uit zee opkwam en langzamerhand in het zuidwesten is weggezakt, geweerlicht en zwaar geonweerd. De Staatscourant bevat het verslag van het examen tot toelating als kadet. aan de kon. militaire akademie in het jaar 1878. Voor het examen hadden zich 218 adspiranten aangemeld; 8 hebben bij latere kennisgeving van het examen afgezien, terwijl 7 door de commissie, belast met het ge neeskundig onderzoek van de adspirant-kadetten, voor de krijgsdienst on geschikt zijn bevondenzoodat door 203 adspiranten aan hel examen is deel genomen. Van die 203 jongelieden hebben 107 aan de vereischtcn van hel examen voldaandoor de aanvraag van sommigen voor een bepaald wapen zijn, in verband met het aantal plaatsen bij dat wapen opengesteld, in het geheel 97 als kadet geplaatst kunnen worden. Bij de acte-cxamens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) werden gisteren toegelaten de hh. J. Vermaet, van Zetten, voor geschiede nis en J. van der Wijk, van Veendam, voor aardrijkskunde. Afgewezen werd een voor Engelsche taal en letterkunde. Niet opgekomen is één voor Nederl. taal en letterkunde. Afdeeling wis- en natuurk. wetenschappen enz.: op 30 en 31 October geëxamineerd 3 cand. voor boekhouden. Toegelaten voor schoolonderwijs de heer M. G. van Rijswijkte Dordrecht. Bij de examens voor het lagerwijs, gisteren te's Hagegehouden, onder wierpen zich 14 candidalen aan het examen voor de acte in de vrouwelijke handwerken. 2 werden afgewezen en 12 toegelaten, als: mej. B. L. van Deinse, uit 'sHage, voor nut en smaak, J. J, Gilson, uit 'sHage, voor id., J. van Heyningen, uit 'sllage, voor id., G. E. Hillen, uit 'sHage voornut, J. van der Hoeven, uit Naaldwijk voor smaak, A. J. A. van Maanen, uit 'sllage, voor nut en smaak, A. II. C. Michael, uit 'sllage, voor id., J. G. Pontier, wed. Lange, uit 'sllage, voor id., II. M. O. Ross, uit 'sHage, voir id., J. W. Rijnen, uit 'sllage, voor nut, C. de Vries, uit Delft, voor nut en smaak, en A. Weinberg, uit 'sllage. voor id. Voffr de acte als hulponderwijzeres werden van de 15 candidalen 2 afgewezen en 13 toege laten, mej.: F. de Croes, uit Schiedam, E. van Dijk en G. J. M. van Dijk, beide uit Leiden, E. J. Hofstede en M. W. Hofstede, beide uit 'sHage, II. C. Janse, uit Schiedam, A. M. C. Engelhart, uit Leiden, E. Ch. Knap pert, uit Schiedam, A. M. E. Rollandet, uit Leiden, J. Kraal, uit Oeg.st- geest. J. W. van der Sluis, uit Schiedam, J. E. van Hcitinga Tromp en C. J. Werst, beide uit Leiden. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de onderofficieren, korpo raals en verdere manschappen van 1 Januarij a. s. weder evenals vroeger aan korting op hnnnc soldijen ten behoeve van het kleeding- en reparatie- fonds zullen worden onderworpenwanneer zij daartoe volgens de bestaande bepalingen in de termen vallen. Men meldt ons uit StolwijkOp de tweede najaars-veemarktWoens dag 11 alhier gehouden, was meer vee aangevoerd dan op de vorige markt. Hoewel men flinke prijzen besteedde, werd niet alles verkocht. In de prijzen der Gotidsche kaas is de laatste 6 weken eene aanmerke lijke daling gekomen. De handel is zeer flaauw. Door de opkoopers te Stolwijk wordt van ƒ20 tot 26 voor de 50 KG. besteed. De landerijen in den Krimpenerwaard hebben door het natte weder veel geleden. De veehouders zijn druk in de weer met het stallen van hun vee. Te Amsterdam is eene nieuwe naamlooze vennootschap gevormd, die den naam zal dragen van Handelvereeniging //Amsterdam", en ten doel heeft het drijven van handel in het algemeen, zoo voor eigene rekening als in commissie. Zij zal zich bij voorkeur bepalen tot den handel met onze Oost-Indische bezittingen. Zij heeft een kapitaal van 2% millioen in aandeelen van ƒ500, waarvan de eerste serie van 114 millioen reeds geheel is geplaatst. Eergisteren avond is te Amsterdam van wege de Holl. ijzeren spoor wegmaatschappij voor het eerst het electrisch licht ontstoken, naar het stel sel van Jablochkoff. In de reusachtige goederenloods waren drie lampen aangebragt, die de geheele ruimte uitmuntend verlichtten. Tusschcn die loods en de Dageraadsbrug stonden er twee, en bij de douaneloods één. Onveranderlijk van kleur is het licht nog niet, maar zelfs bij zijne gering ste sterkte, wanneer het een ietwat roodacluigen tint aanneemt, overtreft hel in helderheid het gas zeer ver. Eergisteren werd te Jutphaas een jongeling, terwijl hij op de stelling van een windmolen stonddoor een der wieken getroffenhetgeen zoo hevig aankwam, dat het hekwerk der roede voor een gedeelte brak en hij tegen de balie werd geslingerd, met het gevolg, dat hij cenigc oogenblik- ken daarna overleed, ten gevolge van hersenuitstorting. - Te Ooslerbeek is eene dagloonerswoning met den inboedel een prooi der vlammen geworden, ten gevolge van het omvallen eener brandende petroleumlamp. Een zevenjarig meisje van een onder Schcemda woonachtigen arbeider 1 zou Zalurdag II. voor hare moeder eenig zand gaan halen uit een in de nabijheid aanwezigen kuil. Naauwclijks was de kleine daarin, of een klomp aarde raakt aan den rand van den kuil los en stort naar benedenhet kind als het ware levend begravende Eenige oogenblikken later werd het kind opgedolven, maar het was reeds overleden. De gemeenteraad van Middelburg heeft onder toejuiching een voorstel van den heer Nagtglas van den volgenden inhoud aangenomen: //De raad waardeert het zeer dat een Middelburger het eervolle bevel is opgedragen geweest over den eersten togt met de Willem Barents naar de Noordpool- zee. De raad verheugt zich dat die reis zoo moedig begonnen, zoo kloek en trouw is volbragt en brengt hulde aan den beleid vollen gezagvoerder, onzen stadgenootden luit. ter zee A. de Bruyne. Betreffende de aanhouding van den spoorwegbeambte R., beschuldigd van knevelarij enz., tijdens hij dienst deed aan het havenstation te Vlissin- gen, meldt men aan het Ubl. dat uit de instructie zou gebleken zijn, dat de beschuldigde de som voor uitbetaalde wcrkloonen wel iets hoogcr opgaf dan werkelijk door hem aan de arbeiders betaald werd, maar dat dit over schot moest strekken tol het aankoopen van kleine benoodigdheden voor het kantoor en het laten verrigten van eenige kleine herstellingen; een ge bruikdat reeds jvroeger en ook nu "als vereenvoudigingsmiddel" werd i| practijk gebragt en door de chefs zelfs moet zijn aanbevolen. Bij onder, zoek is bovendien geblekendat de door hem opgegeven uitgaven werkelijk hebben plaats gehadterwijl niet aangetoond kon worden dat die op eenige andere wijze aan de administratie zijn in rekening gebragt. Overigens moei er niets ten zijnen laste zijn aan het licht gekomen. Bij het onderzoek van de begroot ing wegens den arbeid der gevan. genen voor 1879, in de sectiën der tweede kamer, vroeg men den minister eenige nadere inlichting ten opzigte van hetgeen voor eenigen tijd in eet der dagbladen werd medegedeelddat in de cellulaire gevangenis te Roller, dam voor builenlandsche rekening artikelen worden gefabriceerd tol zulk een lagen prijs, dat onze binnenlandsche frbriekanten onmogelijk ktinnen concurreren. Een der leden meende te wetendal het feit in zoover waar is, dat een fabriekant te Munster petroleumtoestellen in de genoemde ge. vangenis voor zijne kosten laat vervaardigen, terwijl daarbij tevens moet vermeld worden dal hij de ontslagen gevangenen, als zij geschikte cu oppas sende werklieden bleken te zijn, in zijne dienst houdt. Op nieuw werd, bij het begrootings-onderzoek, de vraag behandeld of de slaat zijn geldelijke hulp aan de kerkgenootschappen mag uitbreiden. De meeste leden, die er zich over uitlieten, verklaarden zich er tegen, uit het oogpunt van billijkheid tegenover andere kerkgenootschappen of ge zindten en ter vrijwaring van den staat voor groote moeijelijkheden bij de steeds veld winnende verschillen van godsdienstige meening. Anderen ver dedigden het gevolgde stelsel ook met een beroep op art. .168 der grond wet. Bjj de meeste leden vond ook, behoudens nadere inlichting, de voor gestelde uitkeering aan de Remonstrantsche broederschap afkeuring, met het oog op de neutraliteit, waartoe de staat verpligt is. Ten vorigen jare werd eene commissie benoemd tol het onderzoeken van de grondslagenwaarop aan weduwen en weezen van alle burgerlijke rijks-ambtenaren pensioen zon kunnen worden verleend. Is die commissie met haar arbeid gereed? Denkt de regering hieromtrent spoedig voorstellen te doen? De zaak werd in de afdeelingen der tweede kamer, bij het be- grootingsonderzoek, ter sprake gebragt. Is er nog geen beslissing mogelijk, dan kon, meenden eenigen, inmiddels de zaak der leges worden afgedaan, door deze af te schaffen voor de nieuw te benoemen ambtenaren, die daar entegen een verhoogd vast inkomen in de plaats zouden erlangen. 's GRAVENIIAGE, 1 November. De benoeming van den directeur van het postkantoor te Breda, J. J. Pan, als zoodanig te Haarlem, is, op diens verzoek, ingetrokken, en tot directeur van het postkantoor te Smilde is benoemd de heer L. Schouten, thans adsistent ten postkantore te Doesborgh. Tot directeur van een der rpkstelegraapkantoren is benoemd de heer II. G. Berghuis van Woorlman, thans telegraphist 2' kl. bij den rijks- telegraaph. Aan mej. M. A. Hickel, geb. te Niederbronn (Elzas), is vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. De gezant van Z. M. den koning van Italië bij ons hof, kommandeur Bertinelti, heeft de residentie verlaten, ten einde lot herstel van gezondheid, die, door eene langdurige ongesteldheid, in den loop van dit jaar zwaar geschokt werd geruimen tijd in het buitenland door te brengen Aan hel dep. van waterstaat enz. werd heden aanbesteed1». de aankoop van de buiten dienst gestelde tclegrambladen en andere bescheiden van den rijkstelegraaf, gedurende de jaren 1879, 1880 en 1881, met ver- pligting voor den kooper tot onbruikbaarmaking dier bescheiden. Eenige inschrijvers waren de heeren L. van Gervink en Zonen, te Berghuizen bij Hattein, voor ƒ10.03 de 100 kilogram; 2'. hel leveren van omslagen voor telegrammen, ten behoeve van den rijkstelegraaf, gedurende de jaren 1879, 1880 en 1881. Hiervoor had het minst ingeschreven de wed. S. Benedic- tus, te Rotterdam, a ƒ182 de niet gegomde en ƒ1.87 de gegomde, de 1000 stnks. borgtof te heb houder! tran, 3 ander broede' het g< aandee Pm bank ken, i kunne BUlTENLANDSCilE BERIGTEN. BELGIE Tusschen België en Nederland zijn onderhandelingen aangeknoopt over het vervoer van de zoogenaamde /-kleine pakjes", nl. colis ter zwaarte van minder dan 15 kilogrammen. Tot dusverre waren die pakjes gelijk gesteld met koopwaren of //goederen"; men wil ze echter brengen onder de rubriek //brieven", ten einde het vervoer sneller en goedkooper geschiede. De mi nister van openbare werken heeft het initiatief genomen tot die verbete ring, welke bestemd is om de internationale handclsbedrijvigheid te bevor deren. Met Duitschiand en met Oostenrijk is reeds een dusdanige overeen komst geslotenkrachtens welke de «-kleine pakjes" voor een franc in die landen van het eene uiteinde tot het andere, vice versa, zullen kunnen verzonden worden. ENGELAND. LONDEN, 31 October. Te Birmingham is eene meeling gehouden, waarin eene motie is aan genomen, volgens welke de inconstitutionele en roekclooze politiek der regering, zoowel wat Indische als builenlandsche zaken aangaat, berekend was om aan de belangen en de eer van Engeland schade te doen. Daarom acht de motie hel wcnschelijk, dat door eene ontbinding van het parlement een beroep zon gedaan worden op de natie, opdat deze zelve over de quaestie van oorlog of vrede en over die van constitutionele of persoonlijke regering beslissen zou.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2