LEIDSCHE COURANT. 23O0.J op Zal rdag V'. 258. VRIJDAG I NOVEMBER. Idelwi [)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.BO iiedeiiJ mel jiel Persing ,/rr Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 3.50 gepj ST A DS-BER ICHTEN. binnenlandschk bkkigtkn. Bij de examens voor het middelbaar onderwijs, afd. wis- en natunrk. wetenschappen, zijn op 29 en 30 October geëxamineerd 3 candidaten voor de acte Kxu (boekhouden). Toegelaten voor schoolonderwijs, de hh. A. Ver beek en A. E Dinger, beiden van Amsterdam. 28, 29 en 30 October zijn geëxamineerd 2 candidaten voor de acte Ki (lagere wiskunde); beiden wer den afgewezen1 candidaat was niet opgekomen. 29 en 30 October zijn geëxamineerd 2 candidaten voor de acte Kxu (beginselen der mechanica, enz.); 1 trok zich gedurende het examen terug, de ander, de heer A. J M. Brog- trop, van Bergen-op-Zoom, werd toegelaten. Novemj teste Gij uur, gevest ooigrai C" 'y 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, l>e prjjs der Advcrtcntiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Is BURGEMEESTER en WETHOUDERS vak LEIDEN, Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 181 der algemeene politieverordening van den 16" October 1873 Gemeenteblad n°. 4), houdende, dal teil minste tweemaal in het jaar, en wel eens in hel voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge meester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leidek, 30 October 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Koniugs in deze provincie van den 19"' September jl. (Hrov blad n°. 74), herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente aan de bepalingen van de artt. 27 en 42 der Wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n". 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 7 en 14 der Wet van den 9tD April 1869 Staatsblad li". 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen ruslende verplichting tot het inleveren van suppleloire aangiften wegens bet in gebruik nemen van perceelen ol perceelsgcdeellen of aanschaffing van belastingvoorwerpen, naai de 5"« en 6" grondslagenterwijl zij tevens worden gewezen op de straf bepalingen van art. 35 der Wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n°. 4). voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der Wet van 9 April 1869 fStaatsblad u". 59) en van art. 39 der Wet van 29 Maart 1833 Staatsblad ir. 4), waaraan zij zich bij nalatigheid in het doeu der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidek, 30 October 1878. V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 31 October. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde), werden gisteren geen candidaten toegelaten, maar afgewezen: één voor staathuishoudkunde en één voor Nederl. taal- en letterkunde. Een candidaat voor Nederl. taal- en letterkunde en een voor Franschc taal- en letterkunde trokken zich terug. - Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Ilage werden gisteren van de 9 candidaten, voor de acte in de wiskunde geëxamineerd, 3 toegelaten, de hh. A. M. F. Brinkman, uit 'sHage; A. Fabries en J. C. .C. W. Roldanus, uit Leerdam. In de Dingsriag te Zwolle gehouden algemeene vergadering van den Nederl. Protestantenbond zijn in plaats van de aftredende leden van het hoofdbestuur, de hh. mr. Terpslra en Maronier, gekozen de hh. mr. J. Tel ling, lid van den hoogen raad te 'silage, en J. van Loenen Martinet te Zwolle. De volgende vergadering zal te Leiden gehouden worden en de rekening van het volgende jaar worden opgenomen door de aldeelingen den Haag, Leiden en Haarlem. Ook dan zal een Protestantendag gehouden worden, waarvan de eere-voorzitter door het hoofdbestuur zal worden benoemd. Aan den avond van dien dag had in de schouwburgzaal van Odeon eene openbare zamenkomst plaats, die door den eere-voorzitter, prof. C. P. Tiele. met eene korte toespraak werd geopend. Daarna deelden de lieeren Cha- vannes en ilr. Knappert uit Leiden een en ander mede van de zamenkomsten der vereenigingendie zij in Bazel en lliidesheiin hadden bijgewoond, waarna door dr. Spiegel uit Osnabrück het woord werd gevoerd. In de eerste plaats i was aau de orde het vraagpunt: de besluiten der synode van de Ned. Iierv. kerk in 1878, betreflende het lidmaatschap en de reglen der minderheden. De bespreking van dit punt nam zooveel tijd in beslag dat de overige vraag punten niet konden behandeld worden. Prof. Tiele sloot de bijeenkomst met een woord vau erkentelijkheid aan de sprekers. Wij mcenen, meldt hel A'.v.d.D., hen, aan wie het lidmaatschap der Académie nalionale agricole manufacturiére is aangeboden, opmerkzaam te moeten maken op sommige bepalingen der statuten van die Académie. Art. 3 bepaalt, dat de contributie jaarlijks 30 fr. bedraagt. Zeer welwil lend is een bepaling in hetzelfde artikel, waarbij veroorloofd wordt 300 fr. in eens te storten, indien het overmaken van de jaarlijksche contributie, vooral uit den vreemde, te lastig is. Men geniet dan hel voorregt levens lang lid te zijn, zonder ooit weder om contributie lastig te worden ge vallen. Art. 5 bepaalt, dat hel diploma van lidmaatschap, op papier ge schreven, 10 fr. kost; die zich de weelde van een diploma op perkament wil veroorloven, betaalt slechts 5 fr. meer. Onder de gemeente Monster is gestrand de brik dreta van Whitby, met 7 man (en vermoedelijk vrouw en kind) aan boord. Tot in het mid den van den nacht werd onophoudelijk en blijkbaar met bovenmatige krachtsinspanning om hulp geroepen. Maar te vergeefs. Door de slechte inrigting van het reddingstation te Monster was het niet mogeljjk de brik te bereikenen al de opvarenden zijn verdronken. Ten zuid-westen van Scheveningen is gestrand het schip Fem Sodskende, kapitein Nielsen, van Saxkjöbing naar Antwerpen bestemd. Het volk is uet de reddingboot gered en te Scheveningen aan wal gebragt. Het schip echter zal vermoedelijk weg zjjn. Eergisteren werd te Amsterdam, onder voorzitting van den burge meester. eene voorloopige bijeenkomst gehouden tot het beramen van plan nen voor het geven van een blijk van belangstelling ter gelegenheid van het aanstaande huwelijk des konings. Besloten werd de leden der voormalige commissie uit de hoofdstad voor de feesten Ier gelegenheid van 's konings 25-jarige regering op te roepen tot eene vergadering op aanst. Maandag tot het ontwerpen van definitive plannen. Te Amsterdam had gisteren in de werkplaatsen der firma RoelofTzen Hiibner een droevig ongeluk plaats. Een timmermansknecht, bezig met het doen van herstellingen, is in aanraking gekomen mei een drijfas der stoommachine en terstond verpletterd. Bij zjjn voorschool gegrepen is de ongelukkige met de as rondgedraaid. Op 25 Oct. II. is te Koewacht brand ontstaan in eene schuur, toebe- hoorende aan zekeren J. A P.ten gevolge waarvan een gedeelte van die schuur, die verzekerd was, is verbrand. Het schijnt, dat een geregtelijk onderzoek reden geeft om te vermoeden, dat de brand is aangestoken; want J. A. P. is in hechtenis genomen. Uit 'sHertogenbosch meldt men, dat ten gevolge van den menigvuldi- gen regen gedurende de laatste dagen het water omstreeks 1 meter is ge wassen. zoodat er in de omstreken talrijke landerijen zijn ondergeloopen. Eergisteren heeft de pteglige iutogt van HH. KK HH. prins en prinses Hendrik binnen de stad Luxemburg plaats gehad. Aan de grens van het stadsgebied door het gemeentebestuur pleglig ontvangen, deden HH. KK. HH. ten 1 ure hun intr.de in de stad. onder het luiden van de klokken en salvo's uil het geschut. Onder de eerepoort, bij den ingang der stad. wer den zij door een aantal jonge dames afgewacht, die aan de prinses een bouquet aanboden. In optogt, met 38 corporatiën, trok men naar het voormalig gouvernementshuis. De geestdrift was algemeen. Op twee plaatsen werden des namiddags volks-concerten gegeven, en des avonds waren de openbare gebouwen en de meeste woningen der ingezetenen verlicht. Het weder was echter ongunstig. Op het raadhuis wordt ter eere van den prins en zijne gemalin een bal gegeven. Thans ziet het licht het voorloopig verslag van de commissie van rappor teurs der tweede kamer van hoofdstuk I der staatsbegrooting voor 1879. Naar gewoonte zijn daarin vervat de meer algemeene beschouwingen van staatkundigen en financielen aard. Ten opzigte der politieke gedragslijn, tot dusver door het tegenwoordig kabinet gevolgd, werd in sommige der af- deelingcn door enkele leden op het voorgevallene bij liet tol stand brengen der nieuwe w el op het lager onderwijs teruggekomen en werden de grieven tegen die wet zelve door hen op nieuw ontvouwd. Meer bepaald werd van die zijde in afkeurenden zin gesproken over de rapporten van den minister van binnenlandsche zaken aan den koning, betrekkelijk de petitiën legen de onderwijswet. Meer algemeen werd bevreemding aan den dag gelegd, dal hoogst waarschijnlijk geheel het aanstaande jaar 1879 verloopeu zal, eer

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1