LEIDSCHE COURANT. 257, DONDERDAG 31 OCTOBER. ST A DS- BER IC UT EN. BINNEN LA N USEH E BERIGTEN i, 1)1,ji P'«an, wel H meeJ Jr. Jan» >ed |I G. A] konij d<| l>e I our ant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. Ik prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.S0 's jaars, builen de eapeditiekosten. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Adverlenlhüi is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herinneren tiij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 181 der algemecne politieverordening van den 16° October 1873 (Gemeenteblad n». 4). houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge meester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 30 October 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 19'" September jl. Prov blad n». 74), herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente aan de bepalingen van de artl. 27 en 42 der Wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n". 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de arlt. 7 en 14 der Wet van den 9'° April 1869 Staatsblad li". 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen rustende verplichting tot liet inleveren van suppletoire aangiften wegens het in gebruik nemen van perceelen ol perceelsaedeelten of aanschaffing van belastingvoorwerpennaar de 5"« en 6de grondslagen terwijl zij tevens worden gewezen op de straf bepalingen van art. 35 der Wet van 29 Maar1 1833 (Staatsblad n». 4) voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der Wet van 9 April 1869 Sta dsblad nu. 59) en van art. 39 der Wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n". 4). waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 30 October 1878. V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. LEIDEN, 30 October. Ten behoeve van het gymnasium Willem III, te Batavia, worden ver langd: 1". voor de afdeeliug «hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus" een leeraar in de Engelsche en Hoogduitschc talen en letterkunde, bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in die vakken ook zijdie voor een der beide gevraagde vakken bevoegdheid bezitten volgens de wet op het middelbaar, voor het andere volgens de wet op het lager onderwijs, komen in aanmerking; 2". voor de afdeeliug «Indische taal-, land- en vol kenkunde" een leeraar, bij voorkeur doctor in de regten. in staatsinstel lingen, godsdienstige wetten, en volksinstcllingen en gebruiken van Neder- landsch-Indie. Zij, die genegen zijn om zich in de bedoelde betrekkingen aan 's lands dienst in Nederl. Indië te verbindenmoeten zichter mede dinging, uiterlijk tot en met 15 November aanst.aanmelden bij een op zegel geschrevenaan liet dep. van koloniën gerigten aan de inspecteurs van het middelbaar onderwijs (adres dr. M. Salverda, te 's Gravcnhage) in te dienen request. De minister van waterstaat enz. heeft aan de kamer van koophandel en fabrieken alhier een schrijven gezonden, betredende de Ie Shanghai be slaande «Chinese polytechnic institution", waarvan de bestemming is, de ('hinesche bevolking bekend te maken met de voortbrengselen van Wesler- sche nijverheid en den voortgang der Weslersche wetenschap. Het bestuur is voornemens, zoodra de localileil gereed is, eenc doorloo- pende tentoonstelling te houden van machineriëntechnische werktuigen eu fabrikaten van Europeschen oorsprong Reeds thans echter bestaat gelegen heid om ter bezigtiging te stellen modellen en teekeningen van stoomwerk tuigen (voornamelijk ook van stoombaggermolens en schouwen), met daarbij gevoegde verklaringen en prospectussen in de Engelsche en Chinesche talen. Volgens den minister-resident bestaat gegrond uitzigt, dat, als op de Neder landsche fabrikaten de aandacht wordt gevestigd, ook in ons land bestel lingen zullen worden gedaan. De modellen moeten worden inaezonden aan: The Chinese polytechnic institution, care of the Netherland consul at Shan ghai. De Nederlandsche consul is bereid de beschrijvingen en prospectussen op kosten der inzenders in de Chinesche taal te doen overbrengen. De kos ten zullen zeker veel geringer zijn, wanneer de inzenders gebruik maken van de hier ter stede beslaande Chinesche drukkerij der firma E. J. Brill, terwijl prof. G. Schlegel zich bereid heeft verklaard, alle prospectussen en aanwijzingen in het hineesch te vertalen en de zorg voor de correctie op zich te nemen. Met kracht worden door de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij de voor bereidende maatregelen voortgezet om de opening van het vrachtgoederen- verkeer op de lijn Leiden -Woerden op 1 December aanst. mogelijk te maken. Op de stations Bodegraven. Alpheu en Leiden zullen goederen loodsen worden opgerigt. Men schrijft ons: Ten gevolge van zware onweèrsbuijeuregen, hagel en wind is sedert acht dagen de temperatuur aanmerkelijk gedaald, zoodat de herfst zich duchtig heeft doen gelden. De bloemen hebben gedaan en de bekoorlijkheid van het buitenleven is verdwenen. Bosch en beemd zijn doorweekt van het water, evenals de weilanden, waarop het gras dan ook zeer verminderd is Bijgevolg heelt die vermiudering, met den regen en de koude, invloed op het rundvee, waarbij de melkkoeijen dan ook niet veel meer geven. De poldermolens hebben nu vooreerst werk genoeg om het overtollige water uit te malen. Bij de acle-examcns voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) werden gisteren toegelaten de hh.C. II. den Hertog, van Amsterdam, voor Nederlandsche taal en letterkunde; A. Demmers, van Gouda, voor geschie denis; P. J. Kleyman, van Winschoten, voor Engelsche taal en letterkunde. j Afgewezen werd een voor Nederlandsche taal en letterkunde. Voor het middelbaar onderwijs, afd. wis-en natuurkundige wetenschappen enz., zijn op 28 en 29 October geëxamineerd 3 candidaten voor de acte K XII (boekhouden). Toegelaten de heer T. van Toen, van Rotterdam, voor huisonderwijs. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren van de 10 candidaten, die voor de acte in de Fransche taal examen I deden, 5 toegelaten, als: mej. C. Brondgeest, A J. Brunt, Lr. II. Jaquier, I J. P. Pieiersen en C. II. A. M. Schuppers, alle uit 's Hage. Voor de acte als hoofdonderwijzer werden van de 12 candidaten 9 afgewezen en 3 toe gelaten, de hh. D. Karberts uit Oudewater, F. Jansc en A. P. Wolhofï uit Dordrecht. De gemeenschap op den telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is gestoord. Gisteren morgen zijn twintig werklieden, uit verschillende deelen van Nederland, naar Parijs vertrokken ter bezigtiging van de tentoonstelling. Zjj zijn daartoe door de bijdragen van particulieren, die door de bekende commissie werden ontvangen, in staat gesteld. Te Zwolle werd eergisteren de zesde Nederl. Protestantendag gehou den. Afgevaardigden en correspondenten van den Nederl. Protestantenbond, benevens eene groote schaar toehoorders, waren Maandag avond in de Groote kerk aldaar vereeuigd, alwaar prof. Rauwenhofl de gelegenheids-rede hieldwaarbij hij op bocijende w ijze sprak over het «ééue noodige". Be halve door orgelspel werd deze bijeenkomst opgeluisterd door de uitvoering van eenige zangstukken door een koor, onder de leiding van den heer Bokelmanwelk koor zich zeer verdienstelijk van zijne taak kweet. Na afloop dezer bijeenkomst was er eene receptie in Odeon. waarin ook afge vaardigden van buitenlandsche vereenigingen den broedergroet bragten, de heer Lebois, van de liberale unie te Siraatsburg, de heer dr. Spiegel, van Osnabruck, van wege den Duitschen Proicstantenverein, en rev. Jones, van wege de Unitarische vereeniging. De algemeene vergadering van den Nederl. Protestantenbond werd Dings- dag morgen door den voorzitter, prof. Kuenen. in de groote zaal van het hótel «de Zeven Provinciën" geopend Door het geregtshof te Amsterdam is D. J. K., die in de vorige week leregt stond beschuldigd van poging tot moord, gepleegd op eene vrouw, met w ie hij eenigen tijd buiten echt had geleefdtot eene gevangenisstraf van 5 jaren veroordeeld wegens het met voorbedachten rade toebrengen van slagen en kwetsuren, die geen beletsel om te werken van meer dan 20 dagen hebben veroorzaakt. Eergisteren avond kregen 2 voerlieden op den Eldenschen djjk. buiten Arnhem, twist met elkander. Men ging lol handtastelijkheden over. waarbjj de eene zijne tegenpaitij onder den zwaar beladen vrachtwagen wierp, waardoor hem een der raderen over de regterhand ging, die geheel ver brijzeld werd. Omtrent de poging tot diefstal in de hoofdkerk te 's Hertogenbosch wordt nog gemeld, dat dezelfde persoon zich eenige dagen geleden ook op een avond in de kerk heeft laten opsluiten en toen reeds van het O. L. V. beeld eenige gouden en zilveren sieraden, w. o. een kruis met juweelen be zet, had ontvreemd. Deze voorwerpen waren te Breda door hem verkocht. De dief, 22 jaren oud, is geboren in de naburige gemeente Schijndel en heeft reeds vroeger eene tuchthuisstraf van zes maanden ondergaan. Door wijlen mej. Hcndrika Jaspers te Oosterhout zijn o. a. bij testa mentaire beschikking vermaakt: aan het gasthuis aldaar een legaat van f 2000 en aan het r. k parochiaal kerkbestuur van den H. Johannes Bap tist een huis met tuin, benevens al hare fijne kanten, hare gouden kettin gen, gouden oorbellen en ringen, tot versiering vaii het O. L. V. beeld. Te Roermond is Maandag avond ten 9 ure een hevige brand uitgebar sten in deu meelmolen van den lieer J Wackers aan de Boer. De geheele stad w erd verlicht door de vlammen. De vonken vielen in de verste straten neer en de damp omhulde de huizen. Blnsschen was onmogelijk, maar de brandweer is er toch in geslaagd den daarnaast gelegen meelmolen van den heer Smeets die reeds vuur had gevat, te bewaren. De brandspuiten uit de omliggende dorpen kwamen hulp bieden en hebben krachtig medege werkt oui den vuurgloed te bedwingen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1