15U1T EA LA N DSC UK BRUI G TE PER TELEGRAAF. t'isclicres hail plaats gehad, dit trachtte pleiter uit vele door hem overge legde brieven aan Ie toonen. Mogt echter de regtbank de overeenkomst als nog beslaande oordeelen, dan vroeg de gedaagde ook zijnerzijds ontbin ding met schadevergoeding, op grond dal de eischcres ook bij anderen dan de eischer zijdoek had gekocht. |)e uitspraak in deze vermelden wij later. Nadat gister hel weder vrij onstuimig was geweest, had men alhier in den avond maar vooral heden nacht een allerhevigst onweder, vergezeld van zwaren regen en een geweldigen hagelslag. Het dienstmeisje, dat Vrijdag-avond in de Nieuwe Schoolstraat zoo deerlijk was verbrand, is in het R. K. gasthuis aan de gevolgen van de be Jiomen brandwonden overleden. BELGIË. Te Antwerpen ontstond Vrjjdag avond 1.1. brand in de suikerfabriek, van de bh. de Raedt en Goemans. in de Spuistraat. De vlammen, dooreen harden zuidwesten wind aangewakkerd breidden zich op schrikwekkende wijze uit. De fabriek, die een oppervlakte van ongeveer 400 vierk. meters beslaat, grensde aan al de huizen, die het vierkanL uitmaken tusschen de Veemarkt, de Nozestraat, de Kleine Kraaiwijk en de Spuistraat. Eenige van die huizen werden door 10 a 12 gezinnen bewoond; deze menschen waren reeds te bed toen de brand uitbrak en sommigen moesten halfnaakt de vlugt nemen. Ongelukkig was er in den beginne gebrek aan water; hei lij was af en de vlieten waren droog; slechts een pomp van de Vee markt kon eenig water leveren. Eorst omstreeks middernacht rukten twee stoomspuiten aan. Ongeveer ten 3 ure was men den brand meester. De (abriek is geheel vernield en de aangrenzende huizen hebben veel schade ge leden. Eenige spuitgasten bekwamen wonden en kneuzingeneen hunner is zwaar gekwetst naar het gasthuis vervoerd hjj was tusschen de stoom spuit en een muur beklemd geraakt. De koopmanschappen en lu t mate rieel waren voor 124.525 (r. bij twee Engelsche maatschappijen verzekerd en de gebouwen voor 30.000 fr. De lieden, die de verbrande huizen be woonden hebben liet meest geledenal bun mobilair en beddegoed is be schadigd en niets daarvan was geassureerd. K X ii 10 Ei .V X EL LONDEN, 28 October. Naar men aan de Times meldt worden de beraadslagingen bij liet Indisch bestuur omtrent de oorlogsquaestie streng geheim gehouden en toch spreekt men van kenieekenen van verschil van zienswijze tusschen den onderkoning en den opperbevelhebber, waarbij de eerstgenoemde er op aan drong dat er ten sjoedigste zou worden opgerukt, terwijl de legcrkomman- dant ten stelligste weigerde aan dal denkbeeld gevolg le geven zoolang de reserves niet volledig in orde waren. Het onderzoek van de commissie naar aanleiding van het ongeluk van de Princess Alice op de Theems nadert zijn einde. De advocatendie dil lioose college vertegenwoordigen, hebben hunne conclusie genomen en de kapiteins én van de II ij well-Castle èn van de Princess Alice van na latigheid met betrekking lot het uitkijk houden belicht. Aan den hoofd- machinisl aan boord van de llywell-Castle wordt te last gelegd, dal hij de machines aan de zorg van onbevoegden overliet, toen de kapitein ten onregle na de aanvaring alle man op dek riep. Aan den stuurman van de Princess Alice wordt te laste gelegd, dal hij verzuimde acht te geven op de lichtsignalen van de llywell-Castle. Eindelijk wordt hel nog den kapi tein van laatstgenoemd schip lot een verwijt gemaakt, dat, toen hij eeue aanvaring onvermijdelijk achtte, hjj niet bijtijds liet stoppen en de machi nes deed terugwerken. De slotsom is, dal van beide zijden verzuim ge pleegd werd. FRANKKIJ K. Van de nationale lentoonsiellingsloterij zijn thans 8 milliocn loten ge plaatst. De commissie zal hel cijfer brengen op 10 millioen, om liet daarbij onherroepelijk le laten. -- Naar men verneemt zal te Parijs liet aantal op straat dienstdoende policie-dienaren vermeerderd worden. Hel blijkt dat bun getal niet meer toereikend is. In korten tijd hebben niet minder dan 80 diefstallen en aanrandingen van personen op straat plaats gehad. In de magazijnen »du Ron Marclié" le Parijs zijn Vrijdag 11. twee smnakvol gekleede dames op heeterdaad betrapt, terwijl zij allerlei zijden stoHcn, kant enz. stalen. Beiden zijn niet onvermogend en behooren tot geachte familiën. -- Volgens berigten uil Marocco zijn in de stad Casa Blanca, een plaats van 7000 inwoners, in de maand Augustus 160 personen gestorven ten ge volge van ziekten, door den hongersnood ontstaan, en van 7 September tot 7 October 1169 personen. DUITSCHLANO. Ten onregle hebben verscheiden Noord-Amerikaansche dagbladen liet berigt verspreid, dat namens de üuitsche regering een der eilanden van de groep der Navigators-eilanden in bezit was genomen. Uit officiële mededee- lingen betreffende den togt van de korvet Ariadne, dezer dagen te Berlijn ontvangen, blijkt wal aldaar beeft plaats gehad. De bevelhebber van ge noemden oorlogsbodem heeft een havenplaats van liet eiland OepolocApia gelieelen, in bezit genomen maar niet liet eiland zelf. Deze maatregel is genomen op voorstel van den aldaar gevestigden Duitschen consul, ten einde daardoor de behoorlijke naleving der bepalingen van het handelsverdrag, met Duitschland aangegaan, te verzekeren. Aan ltuitschland zijn namelijk door bedoeld handelsverdrag gelijke reglen toegekend als de meest begun stigde nalie bezit, en len einde zich le verzekeren dat deze bepaling slipl ten uitvoer gelegd zal worden, heeft de consul het noodig geacht tot dien maatregel over le gaan. - Het centraal socialistisch verkiezingscomilé te Hamburg heeft zich de zer dagen ontbonden. Als een bewijs over welke geldmiddelen dit comité kon beschikken, wordt de staat zijner kas openbaar gemaakt, loopende van 1 Februarij tot 18 October II. Daaruit blijkt dal cene som van bijna 70,000 mark te Hamburg in den tijd van 8% maand uit de penningen der werk lieden bijeengebragt en ten behoeve der socialistische beweging uitgegeven is. De penningmeester heelt dezen staat openbaar gemaakt, onder mededee- ling dal hij ten gevolge der nieuwe wet geen rekening en verautwoording omtrent de verschillende posten kan doen en dus verzoekt, dien staat voor kennisgeving aan te nemen. I -- Het gemeentebestuur te Gotha heeft bekend gemaakt dat hel columba rium gereed is en in de volgende maand tot het verbranden van lijken in gebruik zal worden gegeven. De kosten eener verbranding zullen ongeveer 30 mark bedragenwaarvan gerekend wordt op 15 a 20 mark voor brand stof en stoken. 4 mark voor bediening en 6 mark ten behoeve van onder houd van den toestel. Er moeien omvangrijke verduisteringen van gelden plaats hebben ge had bij dc betalingen aan de werklieden aan den St. Gothard-spoorweg. De kassier is in hechtenis genomen en zijne ondergeschikten zijn ontslagen. OOSTENRIJ K. De Abendpost deelt mede dat de laatste berigten omtrent de ontwik keling van den opstand in Macedonië van zorgwekkenden aard zijn. De beweging breidt zich snel uit. Het schijnt gelukt te zijn, aan de eerste pogingen lot eene geweldige onderdrukking der beweging tegenstand te bieden. De opstandelingen beginnen op te rukken naar Siros. Wel zijn enkele Bulgaarsclie benden geslagen, maar allerwege komen de Mahome- danen op. Daar er intusschen uit Salonika strijdkrachten naar het gebied der opslandelingen worden gevoerd, is het lot van den opstand nog twijfel achtig. Deze heeft onmiskenbaar ten doel, de uitbreiding van Bulgarije tot aan de Aegeïsche zee te verzekeren, voor zoover het niet in de bedoeling mogt liggen, aan de beweging eene grootere bctcekenis dan die eener plaaiselijke crisis te geven en haar het karakter eener Europesche aangele genheid te doen verkrijgen. Naar men uit Weenen aan de Ind. Beige meldt bevestigt liet zich dat Engeland bij het Russische kabinet heeft geprotesteerd legen Ruslands agressive handelingen met betrekking tot de uilvoering van het Berlijnsche tractaat. TURKIJE. De bewegingen, door de Russische troepen in de omgeving van Kon- slantinopel verrigt, geven veel stof tot nadenken. De toestand is daardoor zoo gespannen geworden, dat hij weinig verschilt van vroeger, toen Russen en Turken als vijanden tegenover elkander stonden. In Bessarabie zjjn in alle stille 4 divisiën infanterie, 8 regimenten cavalerie, 16 batterijen en een park belegeringsgeschut ouder bevel van generaal Nikilin vereenigd, welke legerafdceling ten allen tijde marschvaardig moet zijn. Ook verneemt men dat te Sebastopol plotseling is opgehouden met het inschepen van Turksche krijgsgevangenen. De plannen van Busland worden zeer gewantrouwd. ALEXANDKIE, 28 October. Bij een besluit van den Khedive wordt Rivers Wilson gemagtigd eene leening te sluiten van 8,500,000 waardoor de door de familie van den Khedive aan den staat afgestane goederen tot on derpand zullen strekken. Indien de opbrengst daarvan niet voldoende mogt zijn, dan zal het tekort aangevuld worden uit de algemeene inkomsten des lands. BERLIJN, 28 October. De lieichs-Anz. deelt de bekendmakingen mede van de openbare autoriteiten, krachtens welke, ingevolge de socialistenwet, weder verboden zijnin Baden 1in Bronswijk 2in Weslphalen 4 en in Saksen 5 vereenigingenvoorts in Mecklenburg 1, in Baden 1 en in Saksen 2 bladen of geschriften. PARIJS, 28 October. In den senaat heeft de voorzitter hulde gebragt aan de nagedachtenis der senatorendie sedert de vorige zitting zijn over leden. De vergadering is verdaagd tot Donderdag. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister onder toejuiching der linkerzijde de lijst der geautoriseerde godsdienstige congregatiën ingediend. De zitting is tot Maandag verdaagd. BERN, 28 October. Het definitief resultaat der verkiezing voor den nationalen raad is, dat de radicale partij is geslagen. LONDEN. 29 Octoren. De Times acht liet noodig, dat Engeland, Frank rijk tn Oostenrijk gezamenlijk aan Rusland zijne verpligtingen met betrek king tot het tractaat van Berljjn in herinnering brengen. Het blad hoopt dat Duitschland dezen stap zal ondersteunen. Op Bismarck toch rust de pligt. bijstand te verkenen tot voltooijing van een werk, dat nog onvol maakt is. KONSTANTINOPEL28 October In antwoord op de nota der Porie, waarin de Russen verantwoordelijk verklaard worden voor de buitensporig heden in Bulgarije en Macedonië, heeft LabanoH', Ruslands gezant, de deel neming van Buslhnd aan de bewegingen der Bulgaren ontkend en verze kerd dat hetgeen thans daar gebeurt met de politiek niets te maken heeft, daar Bulgaren en Turksche deserteurs als slruikroovers het land alloopen. AH ADEMIE-MEli W S, PROMOTIE AAN I)E LEIDSGIIE UNIVERSITEIT. Den 29stïn October de lieer G. W. van der Feltz, geb. te Arnhem, in de regtswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefsclnifi: IP al is bedelen

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3