m; ins in: courant. V. 250, WOENSDAG 30 OCTOBER. BINNENLANDSCÏIE BER1CTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.rauco p. p. f 3.50, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de eapediliekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Adverlentiëii is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 29 October. Sedert de laatste opgave zijn door den reclor-magnificus der rijks universiteit te Leiden nog ingeschreven 9 studenten, verdeeld als volgt: in de regten 3, wis- en natuurkunde 2, letteren 3 en godgeleerdheid 1, zoodat liet totale cijfer der ingeschrevenen thans is 102, waaronder ziju 2 dames. Heden uiogt de hoogleeraar dr. M. de Vries den dag herdenkenwaarop hij voor 25 jaren de betrekking van hoogleeraar in de Nederl. taal en wel sprekendheid en geschiedenis des vaderlands aan de hoogeschool alhier aan vaardde. Van ambtgenootenleerlingen en vrienden mogt hij bij deze gele genheid op nieuw de hartelijkste blijken van belangstelling ondervinden. lieden avond zal den gevierden hoogleeraar door heeren studenten eene serenade worden gebragt. In den al'geloopen nacht is de persoon van T. W. V., niet in deze gemeente tehuis behoorende, door de policie alhier aangehouden, als heb bende zich schuldig gemaakt aan diefstal met braak uit eene aan den wal gemeerd liggende schuit. Bij de gisteren gehouden acte-examcns voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) werden toegelaten de hit.: C. J. Kok de Jong, van Gouda, voor staathuishoudkunde (volledige acte) en M. Valk Lz., van 's Gravcnhage, voor Nederlandsche taal- en letterkunde. Algewezen werden 1 voor Nederl. taal- en letterkunde en 1 voor Eng. taal- en letterkunde. Voor hel middelbaar onderwijs (afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz.) zijn op 26 en 28 October geëxamineerd 3 cand. voor de acte Kxn (boekhouden). Toegelaten voor huisonderwijs, de heer F. Demmcrie, van Botterdam. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs Ie 's Ilage werden gisteren van de 8 candidaten voor de acte in de Fransche taal 4 afgewezen en 4 toegelaten, als: mej. J. M. EgelingM. des Amorie van der Hoeven en R. Swaab, uit 'sGravcnhage, en C. Ch. 11. lle-selberg, uit Rotterdam. Het vertrek der Fransche pakketbooten van St. Nazaire naar Colon Aspinwall zal, te rekenen van de maand November a. s., een dag vroeger dan thans, namelijk den 6d'" van elke maand, plaats vinden. De verzen ding der brievenmalen uit Nedetland voor Paramaribo over Frankrijk, en verder met de bovenbedoelde pakketbooten, wordt dientengevolge mede een dag vervroegd. Het stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 26 (iet. van Suez vertrokken. De Koning der Nederlanden is, na zwaar storm weder in de Noordzee te hebben doorgestaan, in den avond van 27 Oct. te Southampton aangekomen. In de Zaturdag te Amsterdam gehouden vergadering der afd. natuur kunde van de kon. akademie van wetenschappen heeft prof. Donders eene zeer uitvoerige, wetenschappelijke toelichting van den phonograa! gegeven, die door den heer Maju voor de vergadering was afgestaan; laatstgenoemde adsislecrde den hoogleeraar bij de manipulatie van het werktuig. De proe ven gelukten uitstekend; hel teruggeven van het gesprokene, van den zang, van trompetgeschal, van verschillende vocalen, rok in verschillende toonshoogten, geschiedde zóó volkomen voldoende, dal ook hier, in dezen wetenscnappeljjken kring, de verrassing en verwondering algemeen waren. Prof. Donders deelde mede, dat hij thans wetenschappelijke proeven neemt aangaande bepalingen van het timbre bij snelheidsverschil in den phouo- graaf, waarvan hij later hel resultaat zal mededeelen en waaromtrent hij jiu reeds eenige beschouwingen leverde. De heer jhr. P. A. Serraris, te Zwolle, is wegens een door hem uit gevonden schrijfmachine voor blinden, die te Parijs is tentoongesteld, door het bestuur der rRevue universelle des Sciences, des Lettres et des Industries" in Italië benoemd tot medewerker en vereerd met de medaille «d'honneur de première classe". Hij ontving uit Turijn, Kopenhagen en zelfs uit Jeddo het verzoek om toezending van zulk een machine. De Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam heelt in een adres aan den gemeenteraad verzocht, dat haar in huur wotde afgestaan ceue der zijgaanderijen van de beurs, ten einde deze te kunnen inrigten lol lokalen voor het uitoefenen van den handel en voor het opmaken van prijs-courantbenevens tol bureaux voor hare bestuurs-commissicn enz. Zij acht dit in het belang van den effectenhandel dringend noudig cn is levens van oordeeldat de oyerigc beursbezoekende handelaars ten gevolge van deze schikking het voordeel zullen genieten, zich geregeld naar hunne standplaatsen te kunnen begeven; hetgeen bij de tegenwoordige organisatie niet kan geschieden, dewijl een aanzienlijk deel dier handelaars een weg door den thans slecht geplaatsten »eflectcnhoek" moet zoeken; dat eene der voornaamste oorzaken is van de ongeregeldheden, die, tot leedwezen der vereeniging, van lijd tot tijd ontstaan. Naar men uit Amsterdam meldt is men aldaar bij de publieke werken reeds bezig plannen voor te bereiden voor eene electrische verlichting. Te Wormerveer is gisteren ochtend de oliefabriek van den heer Prins in de asch gelegd. In de steenkolenloods was de brand ontstaan. Een 10-tal spuiten uit Wormerveer en omliggende plaatsen waren spoedig aan wezig. zoodat men er in slagen mogt de pakhuizen en woningen in de nabijheid te behouden. De Scheveningsche bomschuit Arie 4r Danielstuurman A. van 'l Hart, heeft zwaar lek te Nieuwe Diep hinnengebragt de Engelsche brik Sarah kapitein Fowles, met steenkolen van New-Castle voor Botterdam bestemd. Bedoelde brik was door het stormweêr zwaar geteisterd en, bij gemis van een loods, bestond er veel gevaar dat het schip in de zuidcr gronden zon geraakt zijn. Stuurman van 't Hartdie het gevaar voor het schip be merkte, praaide de brik en bood aan, haar binnen te brengen, hetwelk door de dood vermoeide equipage met dankbaarheid werd aangenomen. Te Zwolle had gisteren een treurig ongeluk plaats. De schildersknecht I. Bosch, een oppassend werkman, moest in hel vallicht der vestibule van het postkantoor een glasruit zetten en had het ongeluk naar beneden te storten. Ondanks spoedig aangebragte geneeskundige hulp is hij weinige oogenhlikken later overleden. De ongelukkige laat eene vrouw en 4 nog jeugdige kinderen achter. Te 's Hertogenbosch, bij het sluiten der r. k. hoofdkerk op Vrijdag avond 11., vond de bewaker der kerk een persoon in een der biechtstoelen verscholen. Daar hij zich voordeed alsof hij beschonken was, en verklaarde dat hij vermeende in zijn logement te zijn, werd hij verwijderd. De kos ter, na het sluiten der kerk het geraden oordeelende, nogmaals een onder zoek in te stellen, ontdekte denzelfden persoon, die zich nu in het doop vont verborgen hield. Hij deed alsof hij hem niet bemerkt had en haalde inmiddels de policiedoch toen deze ter plaatse verscheenwas de dief ver dwenen. Na lang zoeken vond men hem eindelijk weder, doch ditmaal verscholen onder den mantel van het miraculetise beeld van O. L. V. Hij werd onmiddellijk in verzekerde bewaring gebragt. Omtrent den te Rosendaal aangehouden brieven-conducteur wordt nog gemelddat onder de brievendie door hem moesten worden overgebragt er een was met een tienguldenstuk, waarop een merk was aangebragt. Bij aankomst te Rosendaal bleek het, dat het cachet van den brief zeer netjes was opgeligt, het stuk geld er uit verdwenen en in de portemonnaie van den conducteur was teregtgekomen. Hij lag dus reeds onder verdenking. De justitie van Roermond heeft zich Vrijdag 11. naar Grathem begeven, waar met een troepje kermisgasten een persoon was aangekomen, die onder weg zwaar mishandeld was. Zonder in staat te zijn verklaringen af te leg gen, is de mishandelde tijdens het getuigenverhoor overleden. De vermoe delijke dader, een kermisreiziger, is vonrtvlngtig. Men meldt uit tluragao: Op 10 Sept. is alhier van St. Domingo aan gekomen de Amerikaansche schoener Jordan L Watt.. Aan boord van dit vaartuig bevond zich de gewezen president van de Domiuikaansche republiek de lieer Gonzalez, met gevolg. Slechts een paar maanden geleden werd die heer tot president gekozen; ter naauwernood had hij een eed op de con stitutie afgelegd en reeds is hij weder vervallen van zijne waardigheid, ofschoon volgens bedoelde constitutie de duur van het presidentschap op slechts een jaar bepaald is. Maar ook die tijd is voor de Dominikanen veel te lang. Cesareo Gttillermo, hoofd van een der partijen, is, bij conventie tusschen hem en Gonzalez, de stad St. Domingo binnengetrokken, maar wordt, nil op zijne beurt door de andere partijenonder Lttperon en nog eenige generaals, belegerd. Bij de verdere beraadslagingen over de gemeente-begrooting, in de zitting van den gemeenteraad van gisteren, kwam bij n°. 90, onderhoud van straten en pleinen, de besproeijing der straten met duinwater gedurende de zomermaanden ter sprake, waarvoor f 1000 was uitgetrokken. De commissie van financiën stelde voor dien post te doen vervallen Volgens den beer de Laat de Kanter was die besproeijing o;> de begrooting gebragt alleen om den raud in de gelegenheid te stellen daar omtrent uitspraak te doen; vroeger was men er tegen, omdat de bcsprooijing met SaÉttisite

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1