ADVERTENTIE IN. GEVRAAGD 90 Breêstraat hoek Maarsniau steeg. 90 Te Burnley I.ebben 12 katoenspinnerijen hun arbeidstijd met de helft verminderd; 16 fabrieken werken thans op «korten lijd". In de kolen mijnen van bet district wordt slechts 4 dagen per weck gewerkt. Te Bristol hadden dezer dagen looneelcn plaats, die het menschelijk gevoel pijnlijk aandoen. Zekere Cockin, een dronkaard, sloeg zijn beide kinderen dood. Hij werd gevangen genomen. Daarop nam de moeder der ermoorde kinderen de beide lijkjes, en stelde ze ter bezigtiging, tegen een stuiver toegang-geld. Honderden nieuwsgierigen liepen storm, en het aantal zou zeker tot duizenden zijn aangegroeid, indien de lijkjes niet na een ze ker tijdsverloop hadden mcelen begraven worden. - Een geweldige orkaan, van de kust van Florida opkomende, bereikte Woensdag-ochtend het midden van de Atlantische kust en heeft in Nieuw- Jersey en Pennsylvauië vooral vele verwoestingen aangerigt. Omstreeks 400 .huizen werden van dak beroofd, 118 gedeeltelijk vernield; 22 kerken, 79 fabrieken, winkels, scholen en spoorwegstations werden beschadigd, twee bruggen weggeslagen. 17 vaartuigen zonken ol leden averij. Vjjf personen kwamen om hel leven en ongeveer 50 werden gekwetst. SPANJE. Betreffende den moordaanslag op den koning worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeldNa eene reis door de provinciën was de koning in de hoofdstrad teruggekeerd. Nabij het stadhuis heeft een persoon, die zich onder de menigte bevond, een pistoolschot op den koning gelost, ge lukkig zonder hem te treden. Z. M.de beweging van dien persoon be merkende, hield zijn paard slaande.en heeft vervolgens den logt naar het kon. paleis voortgezet. De kapitein-generaal van Madrid die aan de zijde des konings reed vanwaar het schot werd gelost, beeft den aanrander, die hem onmiddellijk door eenige personen werd aangewezen, doen aanbonden. De dader heeft zonder aarzelen zijne misdaad bekend, onder verklaring dat hij opzettelijk reeds vier dagen te voren tot dat doel uit Tarra gona was aangekomen. Zijn naam is Jaen Olivar Moncati. Op het oogen- blik van den aanslag stond hij in de nabijheid der troepen, die aldaar wa ren opgesteld, en is hij ook door de soldaten gegrepen. Het schijnt hun moeite te hebben gekost om hem weg te brengen, daar velen, waaronder een aantal vrouwen, hem woedend te lijf wilden en hem, naar het zich liet aanzien, zouden hebben vermoord, als de soldaten het niet hadden belet. Oil I T ÜC II I. A IV O. Te Duren, in de Rijnprovincie, heelt men in den nacht van Woensdag op Donderdag weder twee aardschokken waargenomen. Hetzelfde gebeurde Ie lltiir. alwaar Donderdag namiddag ten 3 f4 ure nog een vrjj krachtige schok is gevoeld. RUSLAND. De Russische dagbladen zijn vrij eenstemmig van oordeel, dat Rusland den Emir van Afganislan zijdelings behoort Ie ondersteunen. De St. Peiersb. Cour. beveelt ten sterkste aan. dal Rusland den Emir geld. wapenen en officieren zal verschaffen om de bergpassen te versterken, waarvan Rus- lands stelling in Midden-Azië afhangt. Zij verzekert tevens, dat de Emir in een brief aan generaal KauHmannden Russischen gouverneur van Tur kestan, deze woorden geschreven heeft: «Onze hoop is op li, en op tl alleen gevestigd." De Solos liet zich dezer dagen aldus uit: Rusland kan misschien rustig blijven zoolang de Eugelschen niet verder dan Qnettah gaan. Maar trekken zij naar Ghazni en Kandahar, dan krijgen de zaken een ganscli ander aanzien. Het bezetten van die punten maakt de verdediging van Iudië voor Engeland gemakkelijker, doch ook een aanval van Engeland op Russisch Turkestan. Gaan de Eugelschen naar Kandahar, dan valt hel niet te be twijfelen ol hel Algaansche vraagstuk zal leiden lot meerder verwikkelin gen Zoodanige verwikkelingen zijn echter met hel oog op Ruslands be langen gewenscht. liet aantal personen, te Odessa in hechtenis genomen, onder beschuldi ging van te behooren tot de zoo gevaarlijke secte der nihilisten, is thans geklommen tot 340. Zij zullen eerstdaags teregt staan voor het hof aldaar. Het geding zal in het openbaar worden gevoerd. TDRHUE. Uit Konstautinopcl meldt men aan de Pol. CorrBehalve de circu- 1 hire aan hare vertegenwoordigers bij de groote mogendheden heeft de Porie ook eene nota aan prins Lobanoff gerigt, welke over het uitbreken en bet doel handelt van de oproerige beweging in Macedonië en Rumelie, die onder de oogen der Russische autoriteiten in Bulgarije georganiseerd is. Terwijl de Turksche nota eenerzijds eene beschuldiging tegen Rusland is, wordt aan de andere zijde daarin de medewerking der Russische magl lot onderdruk king van den opstand verlangd. In de diplomatieke kringen alhier ziet men liet antwoord van prins Lobanoff op deze officiële beschuldigingen der Porie met groote spanning tegemoet. De Porie ontving het berigt, dat acht niet onbelangrijke plaatsen in Macedonië door de opstandelingen in brand gesto ken werden en dat er ook voor andere districten groot gevaar dreigt. Het brandpunt van den opstand is Köslendil Onder deze omstandigheden heeft de Porte het bezwaar, dat zij lol dusver tegen eene algemeene bewapening der Mohamedanen' in de oproerige districten had, ter zijde gesteld en boven- dien zeer krachtige maatregelen tot onderdrukking van den opstand genomen. PKIl TELEGRAAF, KONSTANTINOPEL26 October. De Sultan heeft den Seraskier aanbe volen Bakcr-pacha eene onbeperkte medewerking te verleenen ter uitvoe ring van de plannen voor de versterking van Konstantinopel. Baker-pacha heeft op zich genomen, de uitvoering binnen twee maanden ten einde te brengen en zal bij den Sultan wekelijks verslag inleveren. LONDEN, 27 October. De Observer zegt, dat de met het oog op de tegenwoordige verwikkelingen in het Oosten aangeknoopte onderhandelin gen tot eene volledige overeenstemming tusschen de regeringen van Enge land, Frankrijk en Oostenrijk hebben geleid. LONDEN, 28 October. Me Times meldt uit Darjeeling van gisteren: «Men verwacht dat het officiële blad eerstdaags de oorlogsverklaring behelzen zal, met een uiteenzetting van de redenen, die de regering tot het verklaren van den oorlog hebben genoodzaakt." KONSTANTINOPEL27 October. Eene circulaire van de Porie is ver schenen. Daarin wordt gezegd: «De toestand der Muzelmannen in Rumelië en Bulgarije is ondragelijk." In eene nota van den gezant Labanoft verklaart deze Rusland verantwoordelijk voor de buitensporigheden der Bulgaren, en voegt er bij, dat Rusland militaire maatregelen zal nemen om te beletten dat de Bulgaren een inval in Macedonië doen. BOMBAY, 27 October. De Times of India heeft uit Ivoliat, uil goede bron, vernomen dat bet antwoord van den Emir op een uitdagenden en overmoedigen toon gesteld is, De Eugelschen hebben een verkenning tot Ali-Musjid gedaan, alwaar vijftien stukken geschut werden gezien. De verschansingen zijn onbeduidend. Volgens berigten uit Jellalabad sterven van de troepen van Shere-AIi dertig man daags. De Emir heeft last gege ven tot een gedwongen ligling. In Peshawur heerschen nog steeds koortsen. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 28 October 1878. Kantonrechter mr. W. v. d. Kaay, Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. J. J. v. d. B. te Noordwjjkerhout C. d. K.idem S. N.idem, G. M. te Leiden, D. D. te Katwijk, J. Z. te Rijnsburg, J. R.idem G. v. R., idem, J. K., te Katwijk a/Z., J« L. R. te Wassenaar, J. v. d. W. te Leid- schendam, B. D. te Zoeterwoude afwezigheid bij het beproeven der brandspuit, Voorhout, idem idem zitten op een hondenkar en niet muilbanden van drie trekhonden, Katwijk, zitten op een hondenkar, Katwijk idemOegstgeest idem, Noordwijk, idem en niet stilstaan met een houdenkar bij het voorbijrij den van een rijtuig,Katwijk, niet stilstaan meteen honden kar bij het voorbijrijden van een rijtuigZoeterwoude niet stilstaan met een ezelen wagen bij liet voorbijrijden van een rijtuig, laten losloopen van een paard op den openbaren weg, zitten op een hondenkar, Zoeterwoude Gevallen uitspraak. vrijspraak, idem. idem. driemaal f 3 of 1 dag en drie maal ƒ5 of I dag. 3 of 1 dag. idem. idem. tweemaal idem. idem. idem. idem. J 10 of 3 dagen. ftutrgcvlijfcc iStaub. ONDERTROUWD: M. Groenendijk, joi. 36 j. en L. G. W. van der Meer. jd. 29 j. A. A. de Graaf, jm. 25 j en E. Tielkemeijer, jd. 21 j. J. Krct.jm. 26 j. en A. G. Kerkhof!, jd. 28 j. 0 J. Stolle, jm. 38 j. en N. van der Velden, wed'. 45 j. J. P. van der Linden, jm. 22 j. en M. M. Essers, jd. 28 j. .1. van der Tuin, jm. 23 j. en H. Massaar, jd. 23 j. S. Ramak, jm. 25 j. en S A. van der Sluis, jd. 28 j. Heden overleed zacht en kalm, na een geduldig lijden, mijne geliefde Echigenoote MARIA VERMEULEN, in den ouderdom van bijna 69 jaren. Leides, 27 October 1878. P. VAN DER MEER. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Heden overleed, lot diepe droefheid van mij en onzen eenigen Zoon, mijn geliefde Echigenoote ADA MARGARETHA MARIA VERBRUGGE, in den ouderdom van 52 jaren. jLEiDEN, 28 October 1878. C. A. FRANCHIMON. Bezoeken worden niet afgewacht. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van onze Dochter, betuigen wij onzen hartelijken dank. G. F. JAPIKSE. H. M. JAPIKSEv. d. Horn. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen Vader en Behuwdvader, Prof. Dr. M. P0LAN0, betui gen wjj onzen innigen dank. Uit aller naam, Leiden, 27 October 1878. E. POLANO. een OVDERIVIJZEK, om één dag per week. buiten Leiden, les te geven in Engelsch en Wiskunde. Franco aanbiedingen met conditiën, onder letters K. B.Bureel dezer Courant. een snelloopende Amerlkaansche wit geschilderde GIEK. Te bevragen en te bezichtigen bij Schipper J. ALBRECIIT, Leiden. Nette en solide HEEREN-BOTTIAES 4.7.5 per paar; elegante Chevreaulederen DAMES-LAARSJES met Elastiek en Hakjes, f t per paar.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3