nUlTK.NLAMfSCNE HKI\IGTK\T~ 3 candidate!) voor dc acte Ki (lagere wiskunde); 1 trok zich gedurende hel exameu terug, de beide anderen, D. Horn uit Helmond en J. D. Kobus uit Deventer, werden toegelaten. 25 en 26 October, geëxamineerd 3 candidaten voor dc acte Kxn (boekhouden); toegelaten voor huisonderwijs de hh. J. J. F. Oietz en ti. F. Lalorf, beiden van Amsterdam Dij de acle-examens voor middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) zijn Zalurdag toegelaten W.-T. C. van Laak, van Rijswijk, voor Franscbe taai en letterkunde; afgewezen 1 voor aardrijkskunde en 1 voor geschiedenis, 1 voor Ncderlandsch heeft zich teruggetrokken. Door de Zalurdag door de prov. commissie voor het lager ondirwijs te 's llage gehouden examens zijn van de 6 candidaten, die zich aan het examen voor de acte in de Engelsche taal onderwierpen, 2 geslaagd, mej. E. N. Schiissler uit Sassenheim en E White uit Voorschoten. Voor de acte als hoofdonderwijzer voldeden van de 12 candidaten er 8, de bh. J. F. Jansen, L. Landsman, P. 11. Bom, J. Schreuder, G. Valk en Ch. de Vries, uit Rot terdam, J A. S. de Milde dc la Faille uit Dordrecht en S. Moelijker uit Klaaswaal. - De op den 5J van elke maand van Bordeaux vertrekkende Fransche pakketbooten naar Brazilië en la Plata zullen iijdetijk op hare heenreis de haven van Rio Janeiro niet meer aandoen, zoodat daarmede voorloopig geene brievenmaal naar Brazilië zal worden verzonden. Volgens bet Ilbl. is er sprake van een oproeping, die door de regering eerstdaags zal gedaan worden, van 30 ontvangers der directe belastingen en accijnsen, die geschikt en genegen moglen zijn, bij de-administrative dienst in Nederlandsch-lndië over te gaan. De opsporing en aanhouding is verzocht van een Duilscher, omstreeks 21 jaar oudklein van persoongezethaar bruinliüeekcn aan cene der wenkbrauwen, spreekt ook Fransch en Hollandse!)bij heeft zich te Kleef schuldig gemaakt aan diefstal van 32 stuksOosienrijkscbc obligatiën a 1000 tl. ieder, 6 dito a 100 tl., ƒ150 aan vreemde specie, een gouden dauiesketting en dito medaillon, waarop veder met brillanlen bezet. liet Nederlandse!) aardrijkskundig genootschap hield Zalurdag te Delft zijne jaarlijksclie vergader.ng liet beslcur had de zeevaarders, die den verkenuiugstogt naar de Noordelijke IJszee gedaaii hebben, uilgenoodigd de vergadering bij te wonen. Prof. Vcth sprak de heeren de Br.iyne, Koole mans Beynen en Hijmans van Anrooy, die de uitnoodiging hadden aangeno men, op hartelijke wijze loe. Hij wees er op. hoe gewigtig de taak was, die dc officieren en g» leerden van de Willem Barents op zich genomen en volbragl hadden. Deze mannen hadden aan het tegenwoordige geslacht ge leerd wat moed, beleid en volharding vermogen. Voor wetenschap en nationaal bewustzijn is wat zij deden hoogst te waarderen. De beste ver wachtingen zijn overtroffen en de resultaten zijn bijzonder groot. De on kundige menigte, die oppervlakkig oordeelt, moge dit niet onmiddellijk inzien, doch dc mannen, die in staat zijn te oordeclen, hebben zeer op met hetgeen gedaan en geleverd is. Niet alleen is de nationale eer gehandhaafd en de weg gewezen hoe men een school voor navigatie en zeemanschap vinden kan. maar het wetenschappelijk onderzoek is degelijk en vruchtbaar geweest. Als men nagaat van hoeveel belang hun meteorologische en zoölo gische waarnemingen zijn en welke merkwaardige crustaceën en ecbinodcr- mata door dr. Sluiter naar Leiden zijn medegebragt, dan moet men hulde en erkentelijkheid brengen aan lien, die de wetenschap gesteund hebben in het liooge Noorden. Dc opgevatte laak moet echter ongetwijfeld voortgezet worden. Hartelijk wenscht het aardrijkskundig genootschap, dat deze togt door meerdere gevolgd moge worden, liet genootschap en het comité voor de ijsvaart hadden aanvankelijk eenigzius uileenloopende inzigleu, doch later en nu volgden zij één doel. Onlangs bemerkte eene uitdraagster te Amsterdam, toen zij in haar magazijn kwam. dat een knaap de deur uilsloop. en rondziende ontwaarde zij, dat een aantal gouden voorwerpen en vier horloges verdwenen waren. Zij liep den knaap na, die in zijn angst een schoenmakerswinkel binnen- vlood en zich verschool. Niet zonder eenige moeite kreeg zij in dezen winkel hetgeen haar ontstolen was weder in haar bezit. Toen zij echter cischte dal de jonge dief aan de policie zou overgeleverd worden, werd haar dit belet door de menigte, die zich vóór en in het winkeltje verza meld had, Ja, men nam haar dit voornemen zoo kwalijk, nu zij eenmaal het hare terug had bekomen, dat zij het voor eigen veiligheid geraden vond den jongen dief te laten glippen. Zij deed echter aangifte van het geval bij de policie. Deze speurde den knaap op, die bij het eerste verhoor nog drie andere jongens aanwees als zijn medepligtigen. De dader is naar de gevangenis gebragi, waar bij reeds eens een straftijd wegens brandstich ting en een ander vonnis wegens diefstal boette. Omtrent den brand te Hoorn meldt men nader aan het llblHet is thans ruim 40 jaar, dal (op Vrijdag 3 Augustus 1838). op het midden van den dagde groole kerk der hervormden met haren sierlijken toren en lief klokkenspel een prooi van het vernielend vuur werd. In den lijd van 5 jaren werd de kerk uit bijdragen, van alle zijden toegevloeid, weder schooner opgebouwd dan vroeger. Vrijdagavond omstreeks 9 uur werden wij door een zware onweersbui overvallen, die ieder in onze stad, waar wij zelden zware onweers hebben, van schrik deed opspringen. Men vermoedde niet, dat die ééne bliksemstraal, die van een buitengewoon harden slag onmid dellijk gevolgd werd, zulk een ramp over de stad zou brengen. Niemand in de stad, die eenig onheil duchtte; ieder ging onbezorgd ter ruste; maar nagenoeg te half twee uur werd men opgeschrikt door het geroep van brand! In den toren was een vlammetje, van welligt een paar duim, ont waard. Spoedig daarop rukte de brandweer met eene brandspuit aan; doch naauwelijks begon die spuit te werken, of men zag den toren in lielite- laaije vlam staan. Nu rukten al onze brandspuiten aandoch de voort woekerende vlammen waren niet te stuiten, zoodat in den tijd van 3 uren die schoone kerk en sierlijke toren geheel afgebrand waren. Gelukkig was er nog veel, dat waarde had, te redden, waarbij vele burgers zich man moedig gedroegen. Daar de kerk niet te redden was, werd alle moeite aangewend, om de gebouwen in den omtrek te behouden, o. a. de hoogere burgerschool, die al vuur begon te vatten, hetwelk met vele moeite bedwon gen werd Andere ongelukken heeft men, zoo ver wij vernomen hebben, niet te betreuren, en men twijfelt niet of de kerk en toren z(jn goed ge assureerd. linze burgemeester vooral en de geheele burgerij heeft zich ieder op de beste wijze van zijn pligt gekweten. Naar men vermoedt heeft het hemelvuur een balk in den toren getroffen, die van 9 uur tot half twee is blijven smeulen, totdat eensklaps de vlam uitbarstte. Het is raadselachtig dat de kerk niet gespaard bleef, ofschoon zij toch op 2 zijden van blimsem- afleiders voorzien was. Het is schrikkelijk de ruïne aan te zien, slechts de naakte muren zijn overgeblcve'n. De nabijgelegen dorpen hebben zich gehaastom met hunne brandspuiten en manschappen op de plaats des onge- luks te komen en deden veel dienst, om dc omstaande gebouwen te be veiligen. Men deelt aan het IJ. C. mede aangaande mej. P., die nog steeds onder geneeskundige behandeling is, dat haar toestand op den 8"eo dag van dien aard is, dat de vrees voor het behoud van haar leven blijft be staan, ofschoon zich in de laatste dagen enkele gunstige teekencn hebben opgedaan. Eene groole zeldzaamheid is het, dat een mensch het leven ge durende 8 dagen gehouden heelt, terwijl een flinke revolverkogel van voren naar achter de hersenen heeft doorboord, en zulke groote verwoesting heelt aangerigt. dal de eerste dagen een vrij belangrijke hoeveelheid hersensub- slantie uit de wond liep. De wond zelf is thans genezen, liet is nu de vraag maar of de hersenontsteking op den duur ook kan voorkomen worden, iets waaraan de arts wanhoopt, doch waarloc alle pogingen worden in het werk gesteld, lol heden nog met gunstig resultaat. Dat deze patient op medisch-chirurgisch gebied eene zeldzaamheid is behoeft niet gezegd te wor den en door vele deskundigen wordt zij dan ook voortdurend uit belang stelling wegens het uiterst zelden voorkomende geval bezocht. Vrijdag-avond is de goederentrein van Roermond naar Maastricht, door hel verkeerd plaatsen van den wissel, op de nieuwe lijn Roermond-Gladbach in botsing gekomen met een zandtrein. De machine, tender en 3 wagens van bet Staatsspoor zijn van den weg afgeloopen, de conducteurs en machi nisten zijn nog bij tijds van de locomotieven afgesprongen. De schade wordt op 5000 geschat. De postconducteur P., op de lijn Vlissingen- Rosendaalis te Rosen- daal gearresteerd, verdacht van verduistering van aangeteekende brieven. Hel officiële programma voor de ontvangst van prins en prinses Hendrik te Luxemburg, op morgen, bevat liet volgende: Ten 12 ure gaan burge meester en schepenen aan het hoofd van den gemeenteraad naar de grens van het stadsgebied om 1111. KK. 1111. aldaar te ontvangen Ten 1 ure inlogt in de stad, onder hel luiden der klokken en geschutsalvo's. Onder dc eerepoort, bij den ingang der stad, wordt aan de prinses door een aantal jonge dames een bouquet aangeboden. De stoel trekt van daar naar het voormalig gouvernementshuis. Van de eerepoort tot aan dat gebouw staan langs den geheelen weg de zang- en muziekvereenigingen, benevens de overige plaatselijke corporatiën geschaard. Ten 3 ure oplogt der vereeni gingen van het muziekverbond. Ten 4 ure openbare concerten op de Place Guillaume en de Place d'armes. Ten 8 ure illuminatie der openbare ge bouwen; de ingezetenen zijn uitgenoodigd, insgelijks hunne huizen te ver sieren en te illumineren. Woensdag buitengewone iiitdceling van eetwaren aan de armen, 's Avonds bal, den prins en de prinses ten raadhuize aan geboden. Voorts is nog bekend gemaakt dat er op Dingsdag avond een groole optogt inet fakkellicht zal worden gehouden door dc plaatselijke muziekgezelschappengezellen-vereenigingen en het personeel der brandweer, 's GRAVENHAGE, 28 October. Tot regLr in dc arrond.-reglbank te Amsterdam is benoemd de heer mr. A. M. Pareauthans substituut-griffier bij het geregtshof aldaar. -- Tot ontvanger der registratie en domeinen te Alkmaar is benoemd de heer C. Jiskoot, thans in dezelfde betrekking te Appingedam. Met 15 November aanst. worden op non-activiteit gesteld: dè luitt. ter zee le kl. W. G. A. Ziegenhirt von Rosenthal, A. F. J. Frackers en C. L. de Jong, de luitt. ter zee 2' kl. J. H. Strootman, J. II. Calmeijer en P. T. M. van Leeuwende officieren van administratie 2e en 3e kl. J. A. H. Huart en J. J. van Diemcnallen dienende aan boord van het fregat Evertsen; de luit. ter zee lc kl. J. A. Vening, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, en de luit. ter zee 2e kl. L. liareinaker, die nende aan boord van hel artillerie-instructieschip Het Boo Voorts worden geplaatst: aan boord van het wachtschip te Amsterdam, dc luit. ter zee le kl. F. J. Beekman en de luit. ter zee 2e kl. D. A. KrayenhoH' van de Leur, eerstgenoemde als 1« officier; aan boord van het artillcric-inslructie- schip Het Loo, de luit. ter zee 2e kl. M. F. Tijdemanen aan boord van het ramschip Guinea, de officier van gezondheid 1® kl. dr. F. M Cowan. De kapitein M. C. Koning en de 1' luitt. der mariniers II. B. Stenfert J. W. van Riel en J. R. J. P. Cambier, allen dienende aan boord van het fregat Evertsen, worden gesteld ter beschikking van den kommandant van het corps. 1111. KK. HH. prins en prinses Hendrik vertrokken gisteren ochtend per extra-trein langs de lloll. en staatsspoorwegen via Rotterdam naar Luxemburg, ten einde den winter te Walferdange door te brengen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. EN GEL41 D. LONDEN, 27 October. Op het stoomschip Stad Elissingen is te Queensborough beslag gelegd ten behoeve van de reeders van het door aanvaring met bovengemeld stoom schip gezonkene vaartuig Champion.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2