LEIDSCRE COURANT. DINGSDAG 29 OCTOBER. V. 255. Ve Courant verschijnt dagelijksZoneu Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. /3.BO, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3b, franco p. p. 3.85. Hel verslag afzonderlijk, is verkrijgbaar voor 2.80 's jaars, huiten de expediliekoslen. Afzonder lijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. l>e prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels ƒ1.—, iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICUTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algcmcene kennis dat het museum van Schilderijen en Oudheden in de Lakenhal, ge durende acht dagen, aanvangende Maandag 28 October, voor het publiek gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 28 October 1878. V. d. RRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDinsdag 29 October e. k.des avonds te neht uren. Voortzetting van de behandeling der gemccnte-begrooting voor 1879. B1NNBNLANDSC11Ë BKBIGTEN, LEIDEN, 28 October. De gemeenteraad heelt in zijne zitting van lieden aan mevr. J. E. Werner, geb. Brcchsler, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hulponder- wijzeres 1' kl. aan de meisjesschool 2d< kl. Aan de orde was verder de behandeling der gemeente-begrooting voor 1879. B(j wijze van algemeene beschouwing daarover, bragt de heer Cock iets in hel midden ter motivering van de stem, die hij over de begrooting j in haar geheei zon niibrengen. Tot nog toe stemde hij steeds tegen de hegrootingenop grond van het hooldstuk Onderwijs, daar naar zijn ge voelen aan het onderwijs alhier meerdere uitbreiding werd gegeven dan de wet van 1857 vorderde. Die toestand had thans eene groote verandering ondergaan, door het tot stand komen der nieuwe wet, die groolere eischen aan de gemeenten stelt en die veel verder gaat dan die van 1857. Hij mogt nu hel lot stand komen dier wet betreuren, zeker is liet dat zij veel verder gaat en dat het onderwijs waarschijnirjk heneden het peil zal zijn dat de wet thans vordert. Ongeoorloofd achtte hij bet dus thans zijne stem tegen de begrooting uit te brengen. De heer Verster deelde wel het gevoelen van den heer Cock, maar hij zou toch tegen de begrooting moeten stemmen, omdat hij zich niet kon vereenigen met de wijze, waarop de hoofdelijke omslag wordt geheven. Naar gewoonte werd een aanvang gemaakt met de behandeling der Uit gaven. Bij n*. 63 kwam voor de voorgestelde verhooging met 100 van de jaar- wedde van den eersten opziener der gemeentewerken 1'" kl. De commissie van financiën had zich daartegen verklaard en voorts tegen alle tractements- verhoogingen bjj de begrooting voorgesteld, wegens den toestand der geld middelen. Tegen die afwijzing van alle verhoogingen, door de commissie gewild, verklaarden zich de lih. Le Poole, Scheltema. van Iterson en de Voorzitter. Ieder voorstel moest afzonderlijk beoordeeld worden, anders zou soms de zuinigheid de wijsheid bedriegen. De verhooging van het trac- tement van den bedoelden ambtenaar werd verdedigd door den heer de Laat de Kanter, op grond van de verdiensten van den titularis. De toestand der financiën was ook niet zoodanig dat eene zoo kleine verhooging moest ge weigerd worden. De heer Scheltema geloofde ook niet dat door dergelijke bezui nigingen de toestand betejzou worden; wanneer een verdienstelijk ambtenaar aanspraak had op verhooging, moest hem dieniet onthouden worden. De heer Harlevelt zeide dat, indien de raad dieƒ100 wilde toekennende commissie er in zon berusten, maar men ging, zijns inziens, daardoor op eenen gevaarlijken weg; later zou weder voor andere ambtenaren verhooging worden gevraagd en hunne verdiensten breed uitgemeten worden. De commissie had zich tegen alle verhoogingen verklaard om niet iemand te krenken, die buiten gesloten zou zijn. Met 13 legen 5 stemmen werd het voorstel der com missie verworpen en dus de verhooging toegestaan. Rij n° 68 werd even eens het voorstel der commissie van financien, om de verhooging van het tractement van den derden bode met 50 niet toe te staan, met 11 legen 7 stemmen verworpen, zoodat ook die verhooging is toegekend. Bij n". 68, jaarwedden van sluiswachters, brugwachters enz., werd door den heer de Fremery een voorstel ingediend, waarvan de strekking was om. in weerwil van het dezer dagen door den raad genomen besluit omtrent de inning der bruggelden, te trachten die inning in overeenstemming te brengen met de wet. Naar de door hem gedane berekening zou de post ii'. 68 van ƒ8550 moeten verminderd worden met 5090 en de post n 9 der inkomsten, ad 8600, met ƒ5350. De leden toch hadden le kennen ge geven dat eene betere regeling wenschelijk was, ofschoon zij met de voor gestelde regeling geen vrede konden hebben. Daarnaar gevraagd zeide de heer de Fremery dat zijne berekening steunde op de gronden in de vorige vergadering opgegeven. De gedane opgaven der brugwachters, die gevraagd waren, komen overeen met eene globale raming vroeger gemaakt. De heer de Laat de Kanter kon zich met dat voorstel niet vereenigen. Dereden van het vroegere voorstel was de onwettigheid van den toestand. Met eene fictie, zooals het voorstel zoti in het leven roepenkon hij niet medegaan. Dit laatste was ook het ge voelen van den heer van Iterson. In stemming gebragt, verklaarden zich 9 stemmen voor en 9 stemmen tegen het voorstel, zoodat het tot eene vol gende vergadering moest aangehouden worden. Bij n°. 88 werd het voorstel lot verhooging van het Iraclement van den concierge in het museum van schilderijen enz. verdedigd door den voorzit ter, door er op te wijzen dat de titularis daar op zeer nuttige wijze werk- j zaam was en veel toebragt tot herstelling van sommige voorwerpen. Het voorstel der commissie van financiën, om die verhooging niet toe te staan, werd echter aangenomen met 10 legen 8 stemmen. Op de verdere beraadslagingen komen wij morgen terug. Alleen vermel den wrj nog dat hel voorstel van de commissie vrtn financiënom de som 1 voor besproeijing van straten van de begrooting te schrappen, is verwor pen; dat tot de opruiming der schietbaan is besloten; dat de voorgestelde verhooging van tractement met /100 van den algemeenen marktmeester is toegestaan; maar het verzoek van den adjunct-marktmeester, om verhooging van jaarwedde, is afgewezen; dat de voorgestelde verhooging van jaar wedde voor de inspecteurs van policie is verworpen; dat de bezoldi ging der agenten van policie 3d« klasse bij de aanstelling is bepaald op ƒ500; en dat de jaarwedde van 2 onderwijzeressen in de handwerken aan de openb. lagere scholen met ƒ50 is verhoogd. De behandeling der begrooting Zal morgen avond te 8 ure worden voort gezet, te beginnen met n°. 162 der uitgaven. Gisteren morgen is de bij de Remonstrantsch-goref. gemeente alhier beroepen predikant dr. J. A. Beijcrman bij die gemeente ingeleid door den hoogleeraar dr. C. P. Tiele, met het houden eener rede, naar aanleiding van Matth. 13 vs. 3b: Ziet een zaaijer ging uit om te zaaijen. Des avonds deed de nieuwe leeraar zijne intrede met eene rede over Hand. 3 vs. 6*; Hetgeen ik heb geve ik u. In den officiëlen catalogus, uitgegeven van wege hel Fransche minis terie van handel en nijverheid, bevattende de lijsten der bekrooningen, toe gekend op de wereldtentoonstelling le Parijs aan inzenders en aan enkele hunner verdienstelijke werklieden, vinden wij nog vermeld, dat behalve de zilveren medaille, die aan de firma J. C. Zaalberg en Zoon, alhier, werd toegekend, ook nog aan twee hunner werklieden onderscheidingen te beurt vielen. Deze onderscheidingen zijn door de Nederlandsche hoofdcommissie totaal onvermeld gebleven De namen dezer beide werklieden zijn; N. IIol- leberkmachinist, wien eene bronzen medaille te beurt viel, en Anthony Hollebeek, meesterknecht der spinnerij, aan wien eene eervolle vermelding werd toegekend Beide personen, zijnde broeders, hebben die firma gedu rende ruim veertig jaar getrouw gediend. Met genoegen vernamen wij, dat het wakkere bestuur der afdecling Leiden van de maatschappij voor tuinbouw en plantkunde hare leden weder op een tweetal genotvolle avonden zal vergasten. Op de avonden van den 5"''n November en den 10,lcn December zal door den heer II, Witte eene voordragt worden gehouden op het gebied van planten, in hel gebouw der Loge, waarop leden met eene dame vrijen toegang hebben, liet is overbo dig te wijzen op het bekende talent van den spreker, die. op verzoek vaa het bestuur en vele anderen, even belangeloos als welwillend steeds gereed was, de nog zoo jeugdige, maar reeds krachtige afdeeling genoegen te geven, en opdat ook niet leden der maatschappij hiervan kunnen gebruik maken, zal aan sommige stadgenooten eene lijst worden aangeboden, waarop men voor die twee avonden zal kunnen teekenen voor ƒ1 den per soon. De toegangkaarlen zijn ook verkrijgbaar bij den secretaris F. Stokhuyzen. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partjjen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen ƒ33, ƒ17.00, ƒ340 en ƒ1.75; de laagste /32, ƒ16.50, ƒ3.10 en ƒ1.65. Bij de acte-examens voor middelbaar onderwijs (afd. wis- en natuur kundige wetenschappen enz.), op 24, 25 en 26 October, zijn geëxamineerd

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1