De voordrag! lol aanbieding van een adres aan Z. SI. den koning, naar aanleiding van III), huwelijk, van welk adres voorlezing werd gedaan, werd met algemccne stemmen aangenomen. Vervolgens werden de begrootingen voor 1879 der niet-gesnbsidiëerde en der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, alsmede die van het II. G. of arme wees- en kinderhuis, van het werkhuis en van de bank van lec- ning goedgekeurd, liet verzoek van de wed. Schamper en Zoon om eene looziug te maken werd goedgekeurd, en het verzoek van commissarissen der bank van leening om magliging tol hel uitbelalen van een bedrag uit de post voor onvoorziene uitgaven toegestaan. Ten slotte werd de rekening der plaatselijke schoolcommissie over 1877 goedgekeurd. liet kon. besluit van 15 Oct. jl.tot vernietiging der besluiten van de gemeenteraden van Utrecht en Leiden, van 21 Junij en 27 December 1877, betrekkelijk de opheffing eener overeenkomst tol liet maken en voortdu rend onderhouden vgn een jaagpad langs den Rijn tusschen genoemde ge meenten waarvan wjj gisteren melding hebben gemaaktis van den vol genden inhoud: «Wij Willem 111 enz. Op de voordragt van onzen minister van binnenlandsche zaken, van 29 Augustus 1878, lit. D, afd. binnenlandsch bestuur, tot vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van Utrecht van 21 Junij 1877 en van dat van den gemeenteraad van Leiden van 27 December 1877, beide strekkende tot opheffing der op 20 September 1663 door de besturen van Utrecht, Leiden en Woerden gesloten overeenkomst tot hel maken en voortdurend onder houden van een jaagpad langs den Rijn. tusschen Utrecht en Leiden; Overwegende dat art. 121 der gemeentewet bepaalt, dat besturen van twee of meer gemeenten gemeenschappelijke belangen, met inachtneming der daarbij gegeven voorschriften, kunnen regelen; dal hel woord «regelen" in dat artikel eene algemccne bcleekenis heeft en niet alleen het oprigten van hetgeen nog niet bestaalmaar ook het wijzigen en opheffen van eene beslaande regeling van gemeenschappelijke belangen omval dat evenwel de gemeenteraad van Utrecht bij zijn besluit van 21 Junij 1877 besloten heeft de genoemde overeenkomst van 1663 tegen 1 Januarij 1878 op te Z'ggcn, met bijvoeging, dal de gemeente na dien dag niet meer zou bijdragen in de krachlens die overeenkomst gedane uitgaven; dal dc gemeenteraad van Leiden daarop bij besluit van 27 December 1877, in verband met de door de gemeente Utrecht gedane opzegging der meer gemelde overeenkomst, besloten heeft zich na 1 Januarij 1878 niet verder met het onderhoud van hel jaagpad te belasten en dit aan zijn lot over te laten; dit deze besluiten derhalve in strijd zijn met art. 121 der gemeentewet; Gelet op art. 153 der gemeentewet; Den raad van state gehoord (advies van 1 October 1878, n\ 15); Gelet op het nader rapport van onzen voornoemden minister, van 8 Octo ber 1878, lit. F, afdeeling binnenlandsch bestuur; Hebben goedgevonden de vermelde besluiten van de gemeenteraden van Utrecht en Leiden, van 21 Junij en 27 December 1877, te vernietigen." De heer T. 11. de Beer heeft in «Noord en Zuid" een opstel geplaatst* belreflende het Nederlandsch Woordenboek. Ilij wijst daarin op de hooge waarde van en dc volstrekte behoefte aan een wetenschappelijk woorden boek voor den beoefenaar der taal, waaruit het plan geboren werd om met vereende krachten dien arbeid te ondernemen; het voorstel daartoe werd in het eerste Nederl. congres te Gent in 1849 gedaan en met geestdrift ont-** iangen. De schrijver geeft voorts een overzigt van den loop der voorberei dende werkzaamheden en van hetgeen door de redactie tot op heden is verrigl. Dat er sedert 1864 niet meer dan 28 afleveringen verschenen zijn met totaal 4473 kolommen kan, zegt de schrijver, den deskundige, die den arbeid overziet, onmogelijk bevreemden, maar de ]meest( oppervlakkige toe schouwer moet zich verwonderen over het feit, dat de redactie den moed niet opgeeft, aan dat reuzenwerk te arbeiden, bij al de laauwheid en lam heid niet alleen, maar bij al de kwaadwilligheid en kwaadaardigheid van zoo vele zijden. De gewone aardigheid is dat het woordenboek niet afkomt. Al bleef hel onvoltooid het zou toch een eenigen schat van uitmuntende studiën geven, even bewonderenswaardig om den volhardenden ijver, die ze had doen ontstaan, als om den gelukkigen uitslag, waarmede de arbeid bekroond werd. Maar men kan gerust dat woord «nooit" schrappen. Men kan aannemen dat de 28 afleveringen een grooter deel van den ontvang vertegenwoordigen dan men oppervlakkig zeggen zou. Men bedenke dat de woordvoorraad compleet is, dat de bewijsplaatsen gereed ligsendat de voorstudiën reeds lang ten einde zijn en dat dus zeer zeker de tijd aanmer kelijk ingekort zal worden. De schrijver wekt dientengevolge op tot leeke- ning van een adres aan de tweede kamer, dat eerlang aan deskundigen, hoogleeraren, leeraren en onderwijzers zal worden aangeboden, houdende verzoek het regerings subsidie ten behoeve van hel woordenboek op de be groeiing te brengen of te houden. Wenscht de regering het subsidie niet uit te betalen, wanneer zij niet zeker is. dat er een voldoend getal afleve ringen het licht ziet, dan doe zij als in Rrnisscn met het Duitsche woor denboek, waar 900 mark subsidie betaald wordt, zoo vaak er eene afleve- rng verschijnt. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aaust. aldaar eene gewone virgade- ring houden. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) zijn gisteren toegelaten mej. L. E. Freem, van Arnhem, voor Nederlandsche taal en letterkunde, en mej. S. F. Spengler. van Wisscmberg (Elzas), voor Fransche taal en letterkunde Afgewezen eene voor Nederlandsche taal en letterkunde en eene voor Engelsche taal en letterkunde. De examens der vrouwelijke candidalcn zijn hiermede afgeloopcn. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs Ie 's llage werden gisteren voor de acte in dc wiskunde 8 candidaten geëxamineerd: 5 werden afgewezen en 3 toegelatende bh. A. van EekL. van Rees en Ch. van Walkenallen uil 's llage. - Dc luit.-kolonel der genie van het 0. I. leger van Zuylenmet verlof hier te lande, is naar Parijs vertrokken met eene opdragt van den minister van koloniën, om na te gaan, welke de nieuwste verbeteringen zijn op het gebied van electrische verlichting, watervoorziening, trocpenlogies, tele- plioons, enz., en om te zien, of een en ander zon kunnen worden gebruikt bij de militaire geniewerken in Ned. Indië, hoofdzakelijk te Atchin. D'. Vethake, pred. te Kalwijk-Binnenheeft voor een beroep naar Wassenaar bedankt, maar is thans weder beroepen lot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Leeuwarden. Te Rotterdam bad gisteren de beproeving plaats van de nieuwe Maas brug. Voor de beproeving werden 10 sleepcrswagens gebezigd met 20 paarden. Elke wagen was belast met keisteenen, een gewigt van 3000 kilo's hebbende, weshalve de vracht, die vervoerd zou worden, behalve de wagens en paarden 30000 kilo bedroeg. De beproeving heeft gunstige uit komsten opgeleverd, liet bleek daarbij dat vier beladen slecperswagens, elk met tw e paarden bespannen, zich naast elkander zonder vrees voor bot sing kunnen voortbewegen, terwijl dan voor de voetgangers aan beide kan ten een trottoir vrij blijft. He.len middag zou de brug voor het publiek verkeer opengesteld worden. In de vorige week werd in raadkamer voor de regtbank te Haarlem de gralis-admissie behandeld in zake mej. van Rijn, geb. Oostdam, proc. Cnoop Koopmans, adv. m™ S. van Houten en G. 11 Mosselmans, tegen directeuren van Teylers-genootschap. proc. Kist, adv. mr. Heemskerk, van Amsterdam, tol overlegging van de testamenten als gemeencn titel krach tens art. 1922 B. W. Drie punten werden door de pleiters besproken: de regten der familie Olthofl, in deze gerepresenteerd door de requirante, als afstammelinge van den heer van Maancn, neef van Catli. Olthofl, nicht van P. Teyler van der Hulst: de toepasselijkheid en interpretatie van art. 1922 B. W.en het belang van de eischeresse als zoodanig bij de zaak. Zatur dag werd de graus-admissie door de regtbank toegewezen, zoodat nu eerst daags directeuren van Teylers-genootschap zullen worden gedagvaard om alle documenten betredende Teylers nalatenschap over te leggen. Daarna kan men het veelbesproken en voorzeker belangwekkend proces over die nalatenschap weldra te gemoet zien. [M. C.) Te Amsterdam had eergisteren avond hel volgende ongeluk plaats. In de Boomstraat zou een kastenmaker een chidonnière uit de vierde verdie ping van den achtergevel aflatenonder het hijsschen stortte de gevel met de kast naar beneden op de binnenplaats. Twee personen moesten zwaar gekwetst naar het gasthuis gebragt worden. - Men meldt uit Utrecht: Ilet cirque Corty was eergisteren avond goed bezet. Een aantal nieuwsgierigen was opgekomen om getuise te zijn van den wedstrijd, dien de studenten H. J. W. en A. A. v. N. hadden aange gaan met den directeur Corty, om even als zijne eigen rijders alle hinder nissen in dc Hongaarsche parforcejagt te overwinnen, liet moet gezegd worden dat zij zich dapper van hunne taak kweten en er goed in slaagden met dc bekwaamste arlislen geljjken tred te houden; vooral de heer v. N. behoelde voor niemand hunner onder te doen. Men meldt uit Vollenhove aan de Z. C.: Het kan mogelijk zijn dat de ambtenaar Nieuwenboer de brutaliteit heeft gehad tot den gearresteerde K. Nieuwenhuis een paar woorden te spreken, èn dat het de policie, met de bewaking belast, ontgaan is. aangezien N. anders wel verwijderd was geworden, maar dat N. de bekentenis zou ontlokt hebbenis geheel bezijden de waarheid De verdachte werd. onmiddellijk nadat hij legen den brigadier de Bruin iets had losgelatendoor dezen voor den heer regter-commissaris gebragten men kan gerust aannemen dat die de hulp van N. niet behoefde om den verdachte te doen bekennen. Onder de gemeente Bedum had Maandag avond het volgende ongeluk plaats. Twee personen II. Kooi van Noordwolde en K. Kooima van Zuid- woldc, reilen met het 10-jarig zoontje van eerstgenoemde op eene chais van de Winsummer markt huiswaarts. Omstreeks half tien ure geraakte tusschen Bedum en Zuidwolde het paard van den weg en stortte met de cltais in het Boterdicp Het zoontje van Kooi wist zich uit het water te redden en liep ijlings naar de ouderlijke woning om de ramp mede te deelen, maar aan gezien de woning op 20 minuten afstand lag van de plaats des onheils, kwam de redding te laat. Btide mannen hebben bun dood in bel water gevonden. Kooi laat eene vrouw met 6 kinderen na en Kooima eene vrouw met 3 kinderen. Men meldt uit Vlissingen: liet stoomschip Stad Vlissingen is des nachts in volle zee, op de hoogte van Noord-Voorlanddoor eene Engelsche barge aangevaren. De barge werd wrak; hare bemanning is door de Stad Vlissingen gered. Wat dit stoomschip zelf belrelt, hel werd geheel ont redderd, het wiel werd gebroken en een gat in het schip geslagen. In dien toestand was het genoodzaakt te ankeren. De Prinses Marie, die passeerde, werd de noodseinen gewaar en nam de Stad Vlissingen op sleeptouw naar Qucenboro. Onderweg brak de sleeptros en sloeg een der passagiers op de Stad Vlissingen dood. Des namiddags ten 1 ure kwam het stoomschip te Queenboro. Men meldt uit Luxemburg: Prins en prinses Hendrik worden Zondag avond op het kasteel Walferdange verwacht. Dingsdag middag ten 1 ure zullen zij in de hoofdstad bun intogt en aldaar ten 2 ure in het voormalig gouvernementshuis receptie houden. Ten 3 ure, onmiddellijk na dc ontvangst der autoriteiten, zal aan de prinses een souvenir der Luxemburgsche dames worden aangeboden. De regering heeft een wets-ontwerp aangeboden tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname. De regering wil de bezwaren uit den weg ruimen, welke immigratie belemmeren en de gebreken van het tegenwoordig stelsel wegnemen, en daardoor de welvaart dezer vruchtbare

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2