UUITËiNLAINDSClirc BËRIGTÊ^ ti n en eigendomsbewijzen die hom toebehoorden. Hoogst verwonderd opende hij daarop de kast, waarin hij zijne bezittingen bewaarde, en vond de trommel, waarin deze papieren benevens een paar duizend golden aanbank- billetlcn en goudgeld waren geborgen, ledig. In de hem toegezonden doos lag een briefje, waarin hem kennis gegeven werd, dat men door dringen den geldnood gedwongen was langs dezen weg eene leening met hem aan te gaan voor het bedrag van de verdwenen complanlen. De leener had echter verzuimd deze kennisgeving te onderteekenen. Uil het onmiddellijk door de justitie ingesteld onderzoek is gebleken, dat het uit Schiedam verzonden pakket effecten ter bezorging was gegeven door den kastelein van het stalions-koffijhuis. Een hem onbekend bezoeker van zijn kolïijluiis had het pakket afgegeven, met verzoek hel af te geven aan den Vlaardingschcn wagendie daar voorbijrijdt. (IV. v. d. D.) In Arli te Amsterdam is de I en toon stelling geopend van schilderijen, enz. van levende meesters. De verzameling telt 322 kunstwerken en onge veer 200 inzenders. De drie personen, uit Vollenhove, verdacht als schuldig te zijn aan den moord op twee veldwachters gepleegd, zijn naar Zwolle overgebragt. Tc Vlissingen is een ambtenaar van het havenstation in hechtenis ge nomen onder verdenking van verduistering van hem toevertrouwde gelden en van knevelarij tegenover de werklieden gepleegd, door hen onder be dreiging van ontslag te laten teekenen voor hun volle weekloonenof schoon zjj inderdaad minder van hem ontvingen. 's GRAVENI1AG E22 October. Door Z. M. is aan den heer G. F. Westerman, directeurj vanMiet Nederl. zoölogisch genootschap »Natnra Artis Magistra" te Amsterdam, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der Wasa-orde van Zwe den, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Heerenveen is be noemd de heer C. J. Prakken, lijdelijk leeraar aan die school. De telegraphist 2' kl bjj den rijkslelegraaph A. C. Hissink is, op zjjn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Tot Zr. 51». ordonnanee-officier is benoemd de 1' luit. jhr. W. F. 11. van de Poll, van het 3C reg. huzaren, die, in verband daarmede, wordt overgeplaatst bij den grooten stal. De kapitein B. Dutry van llaeften. van het reg. rijdende artillerie, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Aan den majoor der infanterie, kommandant der troepen en van het garnizoen in Suriname, 51 Romer Price, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit Zr. 51». militaire dienst. Voorts zijn bevorderd: lot majoor der infanterie, kommandant der troepen en van het garnizoen in Suriname, de kapitein der infanterie J. W. O. van Dijck, en tot kapitein der infanterie, de le luit. van dat wapen G. I. du Cloux. Met 15 Nov. aansl. wordt het Iregat Evertsen buiten dienst gesteld en de kapitein-luit. ter zee C. II. Bogaert eervol van het bevel ontheven en op non-activiteit gebragt. De luilt. ter zee le kl. C. E. Uhlenbeck en B. 51. van der Weide, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Nader wordt ons bevestigd, dat het huwelijk van Z. 51. den koning in het laatst van Januarij zal voltrokken worden. Naar men ons verzekert, zou mr. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg, oud-minister van justitie, van Z. 51. den koning de vereerende opdragt hebben bekomen om het huwelijks-contract op te stellen. (D.). Z K. H. prins Alexander is gisteren avond uit het buitenland in de residentie teruggekeerd, laatstelijk komende van Parijs. BELGIË. In een logement nabij het station van den Staatsspoorweg te Ant werpen is een stoute diefstal gepleegd. Aan een Nedcrlandsch koopman in diamanten, die sedert eenige dagen in dat hotel logeerde, is een som van 11000 fr. in goud ontstolen. Dat geld lag in een kofler, die niet te best sloot. Toen de handelaar eenige goudstukken uit dien kofler wilde nemen om betalingen te doen, ontdekte hij den diefstal. Zware vermoedens rusten op iemand, die plotseling uit het hotel verdwenen is. EN! GELAND. LONDEN, 21 October. Zalurdag 11. is te Pontypridd, in Zuid-Wales, een trein tegen een anderen trein ingeloopen. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 300 yards van het station, alwaar de eene trein, na passagiers te hebben uitgelaten achteruit stoomde en toen, door welke oorzaak dan ook, op een ander spoor overliep, juist terwijl daar een trein in vollen gang aankwam, liet gevolg hiervan was dat de eerstgenoemde trein legen den middelsten wagen van den anderen aanbonsde. Verscheidene rijtuigen werden verbrijzeld. Tot overmaat van ramp zalen juist in dien middenslen wagen een aantal passa giers. In het geheel zijn er bij den schok dadelijk 12 gedood, terwijl er overigens een 40 a 50 zwaar gekwetst werden. Le Londen is door eene ontploffing van oxygeen-gas gedood John Wrench, de man, die zijn geheele leven besteedde aan de verbetering van tooverlantaarns. Telken jare verschenen er uit zijne fabriek nieuwe zaken. Ook dit jaar had hij weder een nieuwe dubbele tooverlantaarn gereed. De redacteur van den Sun te New-York deelt mede dat de heer Edi son hem betreffende zijne uitvinding het volgende heeft gezegd: 51et het procédé, dat ik kortelings ontdekt heb, kan ik 1000, ja 10000 lichten voortbrengen, door middel van een enkelen electrischen toestel. Of liever, het aantal is onbeperkt. Binnen eene week of wat, zoodra ik deugdelijk octrooi zal verkregen hebben, zal ik het publiek een proefje geven hoe schitterend en goedkoop mijn licht is. Dan zal hel met de gas verlichting gedaan wezen. Niet vijftien of twintig dynamo-electrische toestellen, vol gens de pas verbeterde constructie van Wallace, kan ik heel de beneden stad van New-York verlichten. Ik gebruik draden. Die draden moeten ge- isolcerd in den grond worden gelegd, evenals de gaspijpen. Ik denk ook de gewone gasbranders en luchters in gebruik le zullen kunnen laten. In elk huis kan ik een lichtmeter aanbrengen. Zoodra men licht wil, heeft men slechts op een veertje te drukken. Geen lucifers meer! FRANkRIJH. 51aandag heeft de plegtige uitreiking der prjjzen aan de bekroonden der tentoonstelling plaats gehad. 51ac 5Iahon heeft in zijne rede de vreemde vorsten en de vertegenwoordigers zijn dank betuigd voor de door hen ver leende medewerking en hunne tegenwoordigheid. Voorts gaf hij aan hen, die de tentoonstelling tot stand bragten, zijnen dank te kennen. Ondanks de smartelijke beproevingen, die Frankrijk doorslaan heeft, zeide hij ver der, heeft de tentoonstelling van 1878 die van 1867 geëvenaard, zoo al niet overtroffen, in aanzien, degelijkheid en rijkdom van voorwerpen. Wij zijn zorgvuldiger en werkzamer geworden. De herinnering aan onze ongeluk ken zal onder ons den geest van eendragt, van strikten eerbiet, voor de instellingen en wetten, de warme en onbaatzuchtige liefde voor het vader land ontwikkelen. Eene ontzaggelijke groote menigte was op de been. Des avonds ging het op de Boulevards feestelijk toe. Er heerschte een onge wone drukte, inzonderheid ten gevolge der schitterende illnminatiën. Ilet Journ. off zal in één nommer de complete lijst der bekrooningen van de Parijsche tentoonstelling opnemen, die niet minder dan 500 kolom men zal beslaan. Zondag hadden de bepaalde gratis-voorstellingen in de schouwburgen plaats. Zij werden druk bezocht en uren te voren stonden groepen voor de deurenten einde bij het opengaan der deuren de eersten te zijn. Het Joum. off. meldt, dat de minister van ondcrwjjs en fraaije kunsten van 27 vreemde commissarissen, die even zoovele buitcnlandsche staten ver tegenwoordigd hebben op de tentoonstelling, gedeeltelijk of geheel deethno- graphische en paedagogische verzameling van voorwerpen ten geschenke heeft ontvangen, die op de tentoonstelling geëxposeerd waren. Al die voor werpen zullen geplaatst worden in een cthnographisch en paedagogisch mu seum, dat de minister wil oprigten. De minister van onderwijs heeft een besluit geleekend, waarbij een leerstoel voor het constitutioneel regt aan de inrigtingen van hooger onder was te Lyon en Nancy opgerigt wordt. De minister van binnenl. zaken heeft de prefecten aangeschreven, dadelijk nadat de gemeenteraden hun gedelegeerden voor de verkiezingen benoemd hebben, hem van den afloop daarvan kennis te geven en tevens alle inlichtingen omtrent de verkozen personen te verschaffen. De minister hoopt daardoor in staat te zullen zijn een oordeel te vormen over de toe komstige zamenstelling van den staat en zou, naar men zegt, daarnaar zijne houdiug tegenover hel parlement regelen. Dezer dagen zijn in de hoofdstad een wijnkooper en een schoenmaker, Finel en Guérin genaamd, onverwachts wegens mcdepligtiglieid aan de Com mune in hechtenis genomen. Naar men verneemt, waren beiden in hunne wijken zeer gezien, hadden zij sinds 1871 steeds hetzelfde huis bewoond, zonder ooit van hunne namen of hunne zaken een geheim te maken, en volkomen onkundig van het vonnis, waarbij zjj jaren geleden veroordeeld waren. Er zijn petilien geleekend om hunne voorloopig invrijheidstelling te verkrijgen, waaraan waarschijnlijk is of zal worden voldaan. De prefect van policie moet bevelen hebben gcene gevangennemingen van dien aard meer te doen, totdat de regering nader de maatregelen zal genomen heb ben, welke haar noodzakelijk zullen voorkomen. De kassiers-bediende 51airessc, die in Juljj II. te Parijs zich met eene som van 80000 fr. uit de voelen maakte, maar door berouw gedreven het gestolene, voor zoover het niet verteerd was. namelijk 77000 fr.aan zijnen patroon terugzond en zich gevangen liet nemen, is dezer dagen tot eene gevangenisstraf van 1 jaar en 50 fr. boete veroordeeld. DlIlTiGllLAND. Een jong geleerde, reeds buitengewoon hoogleeraar in de philosophie aan de universiteit te Berlijnwerd dezer dagen benoemd lot gewoon hoog leeraar en zou den 16dcn October zijn ambt met het houden eener rede aan vaarden. Het bleek echter dat de jeugdige professor nog niet aan zijn dicustpligt had voldaan. Drie jaren geleden was hij voor drie jaren afge keurd en hij ontving nu eene aanmaning om terstond voor de militaire autoriteit te verschijnen. Ditmaal werd hij goedgekeurd en terstond bij de dragonders ingedeeld. In plaats van philosophie te doceren moet hij nu een vol jaar studeren in het exercitie-reglement en de practische oefeningen: Op den avond van 17 October jl. werden op de sleepboot Dcutschland tijdens de vaart van de boot van Rönnebeck naar de stad Bremenproeven gedaan met electrische verlichting. Over het geheel slaagden de proeven naar wensch en men mag er uit opmakendatna verbetering van eenige leemten, die nog in de toestellen beslaan, het electrische licht alleszins geschikt isom ook 's nachts de scheepvaart op rivieren enz. gemakkelijk en zeker te maken. OOSTENRIJ H. In de troonrede, waarmede de zitting van den rijksdag te Pesth werd geopend, wordt betreffende Bosnië het volgende gezegd: Wij hebben het ons op het congres van Berlijn door Europa opgedragen mandaat om Bosnië en de Herzegowina te bezetten aangenomen. Wij moeten het betreuren, dat dit niet op vreedzame wijze heeft kunnen plaats hebben. Dank zij de zeer te waarderen houding van het dappere leger, kan het eerste gedeelte onzer taak als volbragt beschouwd worden. Het strekt den keizer tot geruststelling, dat hij, in afwachting, dat de minister van buitcnlandsche zaken uitvoerige ophelderingen aan de delegaliën geve, voorshands kan mededeelen, dat de goede verstandhouding met alle mogendheden de hoop wettigt, dat het nog niet volbragte gedeelte der taak zal kunnen volbragt worden zonder al te veel van de offervaardigheid der volkeren te vergen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2