BU1TENLANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. kaansclien fuselier J. de Leeuwden Amboeneschen fuselier E. Pattiasina sedert gegageerd, en den inlandschen fuselier Borra, b. te benoemen tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw: den dirigcrenden officier van gez. le kl. A. L. C. Slödtke, sedert gepensioneerd; den luit.-kolonel ingenieur A. J. B. van Kappen, en den onderintendant lc kl. P. F. Kraal; c. bij af zonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den luit.-kolonel der inf. W. J. J. Docters van Leeuwen; den kapitein der inf. P. G. Bode, de 1' luitt. der inf. A. E. Albreclit, A. J. D. Pool en E. P. C. Soleerstgenoemde sedert bevorderd tot kapiteinden ltn lnit. der inf. E. de Man, gedetacheerd van het Nederl. leger; den len luit.- kwarliermeester N. J. van den Bent, den 2cn luit. der inf. G. P. Wijnma len, den 2cn luit.-kwartiermeester J. E. van Schaik, den sergeant-majoor der inf. A. Kooy, den sergeant der inf. P. Masséus, den korporaal der inf. G. de Koning, den fuselier P. den Broeder, den hoornblazer der inf. P. Hoofs, en den kanonnier 2e kl. L. Voyeux, sedert bevorderd tot kanonnier le kl.en d. te bepalen, dat in de registers der Militaire Willemsorde zal worden ingeschreven de 1' luit. A. 11. Kalis, den 19<,cn Junij 1878 ge sneuveld bij de bestorming van kampong Blang-Pria, in het landschap Ge- doeng (Atchin), en 3". wegens de vermeestering van kampong Darat (Analaboe) den 14J,n Febr. 1878: a. te benoemen tot ridder der Militaire Willemsorde 4e kl.den lco luit. der inf. P. J. C. van Mourik en den 2en luit. der inf. A. 11. Colen brander, en b. bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den korporaal der inf. P. A. Heyman; 4°. bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den 2' luit.-kwartiermeester C. J. Smithvan het leger in Nederl. Indië, ter zake zijner houding in Atchin gedurende het tijdperk van December 1875 tot October 1876. Aan den kapitein J. K. Kempees, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, werkzaam bij het dep. van oorlog, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, en de le luit. F. A. La Rose, ma gazijnmeester der artillerie 2e kl.is in rang en betrekking verplaatst van Doesborgh naar Zwolle. HH. KK. HH. de kroonprins en kroonprinses van Denemarken heb ben, na een tiental dagen alhier te hebben doorgebragtheden ochtend met den exprestrein naar Parijs de residentie verlaten. Z. K. 11. prins Fre- derik met Hd. dochter de prinses van Wied deed zijne hooge gasten aan hel Hollandsche spoorwegstation uitgeleide. Men leest in het Dbl.: In den jongsten tijd was men er van zekere zijde op uit, allerlei geruchten in omloop te brengen omtrent plannen van Z, K. 11. prins Alexander, waaruit zou moeten blijken, dat hij het voor nemen koesterde, deze stad en het land voor goed te verlaten. -Naar wij thans vernemenmoet de jeugdige vorst zeer bedroefd wezen over die onkiesche tactiek en moet hij er geen oogenblik aan gedacht hebben, van woonplaats te veranderen. Gelijk wij reeds vermeldden, zal de prins, na herwaarts te zijn teruggekeerd, in het belang zijner gezondheid een togt naar Algerië ondernemen, doch om daarna, evenals vroeger, hier zich ge vestigd te houden. De prins stelt er, naar wij zeker weten, den hoogstelt prijs op, dat het publiek in dit opzigt juist worde ingelicht. EMCELAND. LONDEN, 18 October. Te Manchester heerschte Woensdag een groote gisting in de stad naar aanleiding van het gerucht, dal de «-Queens building Society", een van de grootste bouwvereenigingen in het land, haar betalingen zou hebben gestaakt. De directeuren wisten echter spoedig aan de moeijelijkheid het hoofd te biedendoor onmiddellijk 20 voor elke opgeëischte som van 50 te be talen. Des avonds, toen de aandrang al te groot werd, lieten zij een ver klaring aanplakken, waaruit bleek dat de oogenblikkelijke moeijelijkheid, waarin zij zich bevonden haddenalleen veroorzaakt was door de op hen uitgeoefende pressie. Zij maakten tevens bekend dat den volgenden morgen de deuren van hun bureaux geopend zouden zijn en dat dan volledige uit betaling zon geschieden. FRANKRIJ K. Hirschde Duitsche socialist, die onlangs te Parijs door de policie is aangehouden en naar de gevangenis is gebragt, is weder op vrije voeten gesteld, maar hem is bevolen vóór 25 October het Fransche grondgebied te verlaten. - Er heeft een groot ongeluk plaats gehad in de machine-galerij van de wereldtentoonstelling. Een beambte had in last gekregen een machine met vliegraderen in beweging te brengen en moest tot dat einde een drijfriem stellen. Daar hij echter te klein was om dat werk goed te verriglen, vroeg hij aan een zijner makkers, beambte van een naburige chocolade-fabriek, om hem een handje te helpen. Deze was daartoe dadelijk bereid, maar vergat zijn voorschoot af te doen, dat met banden aan het middel en aan den hals was vastgemaakt. Plotseling hoorde men een onbeschrijfelijken gil en zag men onmiddellijk daarna een afgrijsselijk schouwspel. De jongen, naauwelijks 20 jaren oudwas door de machine bij het voorschoot gegrepen en door de radertanden letterlijk in stukken gesneden. Zijn kameraad is bijna krankzinnig van smart. -- In den mijnput Ste Barbe, te les Flaches, dep. Loire, heeft eene ont ploffing plaats gehad, waaromtrent het volgende wordt medegedeeld: Onge veer 7°ure in den ochtend deed zich een geweldige slag. als van een kanon schot. hooren. Er had een gasontploffing plaats gehad aan het einde van een galerij, waar een 20-tal mijnwerkers van de 100, die dien ochtend waren afgedaald, aan den arbeid waren. Dertien werden door het ontvlamde gas op den grond geworpen, waarvan 3 op de plaats gedood werden en 10 zware brandwonden ontvingen. Zeven hunner kameraden, die zich in een gang vlak naast de plaats van het onheil bevondenbleven ongedeerd. De slagtoffere waren op het eerste gezigt onkenbaar door de dikke laag stof. Onmiddellijk werd hun de meeste zorg en alle vereischte hulp betoond. De lijken van de 3 onmiddellijk gedoode slagtoffere waren door het vuur zoo verschroeid, dat zij eer kinderlijken geleken. Van de gewonde mijn werkers bezweken reeds 2 den daarop volgenden nacht. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de onvoorzigligheid van den met het toezigt op de mijn lamp belasten mijnwerker. Volgens le Progrès de Lyon zijn door een luitenant der gendarmerie 500 kilo dynamiet, voldoende om half Lyon in de lucht te doen vliegen, bjj een groentenverkooper te dier plaatse in beslag genomen. ITT A LIE. Tc Ascoli is dezer dagen de schouwburg ten gevolge van hevige aard schokken ingestort, tijdens er voorstelling werd gegeven. Men weet nog niet hoeveel personen daarbij het leven hebben verloren. Het aantal ver misten is echter vrij talrijk De Paus heeft 1500 Spaansclie bedevaartgangers ten gehoore toegelaten. In zijne aanspraak wees hij op de toewijding van den koning en de bevol king van Spanje, en maande de Spaansche katholieken aan tot eenijvcrigcn kamp tegen de vijanden der kerk. 911IT8C1ILA1VD. In de zitting van den rijksdag ter behandeling, in derde lezing, van de socialisten-wet, werd voor den aanvang der beraadslagingen, door de beide conservative partijen en door de nationaal-liberalen, tot aanvulling van de leemten, welke door verwerping van twee artikelen bij de tweede lezing in de wet ontslaan zijn, een bemiddelend voorstel ingediend, volgens hetwelk 6 overeenkomstig het voorstel der commissie gehandhaafd blijft. Derhalve zal het verbod van het verder verschijnen van periodieke geschrif ten eerst dan kunnen toegepast wordennadat de verbeurdverklaring van een afzonderlijk nommcr op grond der socialisten-wet zal hebben plaats gehad. Ten aanzien van 16 werd voorgesteld, dat de uitzetting van socialistische agitatorendie daarvan een beroep makenzonder eenige be perking kan worden bevolen, echter uit de plaats hunner inwoning slechts dan als de bewuste agitator aldaar korter dan 6 maanden zijn domicilie had. In verband hiermede werd voorgesteld de 7, 8, 9, 10, 14 en 17 weder in den door de commissie aanbevolen vorm in de wet in te voegen. Bij de algemeene beraadslagingen bestreed von Schorlemer de wet als uitzonderingswet. Kardorff verdedigde het bemiddèlend voorstel. Hij erkende de verzoenende houding der nationaal-liberale partij; ondanks de ernstige bedenkingen zijner partij legen 6 en tegen de beperking van de geldig heid der wet zouden de conservativen voor het voorstel stemmen, opdat de wet tot sland kome. Liebknecht betwistte de verantwoordelijkheid zij ner partij voor de aanslagen op het leven des keizere en kwam uitvoerig terug op de betrekkingen van prins Bismarck met de sociaal-democratie. Helldorf somde de redenen op, waarom de conservativen zich met het voorstel vereenigen. Schultze-Delitsch betoogde, dat de sociaal-democratie slechts door de burgers, niet door eene wet bestreden moet worden. Lasker verdedigde zijne partij tegen het verwijt van wankelmoedigheid. Daarop werd tot de behandeltng der artikelen overgegaan. 1 en la werden aangenomenhet laatste nogmaals met het door Delbrück verdedigde amendement betreflende de cooperative vereenigingen. Ook 15 en lc werden vervolgens aangenomen. De minister graaf Eulenburg sprong voor een op 1 door den afgevaardigde Gössen voorgestelddoch in tweede lezing verworpen amendement levendig in de bres; hij verzekerde daarbij met nadruk, dat de regering de wet met volkomen regtschapenheidmaar zoo noodig met onverbiddelijke gestrengheid zou uitvoeren. Zaturdag voortzetting. Een bemiddelend voorstel betreffende 19, het hooger beroep, bepaalt, dat den keizer de vrije keuze van den voorzitter der commissie van hooger heroep gegeven wordt, en betreflende §22, dat de wet niet terstond, maar eerst na hare afkondiging in werking treedt. Hel laatst overgeblevene van de vijf onlangs geboren kinderen van den schoenmaker Kay te Lagerdorf is nu insgelijks overleden. Te St. Petersburg is-een kleermaker overleden, die 5,803,450 roebels heeft nagelaten. In zijn testament verklaarde hij in 1842 zijne zaken le hebben begonnen met 8 roebels. Hij kocht daarvoor stof voor een rok, dien hij voor 13 roebels 50 kopeken verkocht. TURKIJE. De duizenden uit Rusland teruggekeerde krijgsgevangenen heffen luide klagten aan en betreuren het einde hunner krijgsgevangenschap. Officieren en soldaten spreken met bewondering over Rusland en over de ondervonden behandeling. Zij kregen daar dubbele soldij en na hunne terugkomst hebben zij nog geen penning ontvangen en slechts gebrekkig voedsel bekomen. 's-GRAVENIlAGE19 October. Volgens een telegram uit Indië van 17 Oct. heeft ook Toekoemoeda Bait zich den 13" te Kolta-Radja openlijk onderworpen. WASHINGTON, 18 October. De stoomboot John Dramhall is met wa penen en munitie, voor een waarde van een millioen dollars, naar Turkije vertrokken. BOMBAY, 18 "October. De Times of India zegt dat de afgezant is terug gekeerd met een onbevredigend antwoord. Nowrog Klian, vroeger gouver neur van Lalpura, heeft aangeboden de Britten bij te staan. Men zegt dat eiken dag desertiën plaats hebben in het Afgaansch leger wegens gebrek aan voeding, kleeding en soldij. KONSTANTINOPEL, 18 October. De commissie voor Oost-Rumelie heeft hare laatste voorbereidende bijeenkomst gehouden. Zij heeft geenc beslis sing genomen omtrent de regeling van het financieel bestuur des lands. Alle quaestiën zullen beslist worden te Philippopel, waar de commissie den 26sttn dezer maand bijeenkomen zal. ROME, 11 October. Geloofwaardige geruchten omtrent de ministeriële crisis zeggendat de ministers van buitenlandsche zaken en oorlog gisteren hun ontslag aan den koning hebben aangeboden, die het evenwel nog niet heeft aangenomen. LONDEN, 19 October. De Times meldt uit Weenen van gisteren: //De bewegingen van de Russen in de omstreken van Konstanlinopel zijn geheim zinnig. Zoo veel is zeker, dat de Turken niet zijn vooruitgcrukt ver van Konstantinopel. De Rassen houden de lijnen van Tehateldja steeds in hun bezit, en komt in dezen toestand geene verandering, dan is het niet on waarschijnlijk dat de Engelschen terugkeeren tot meer in de nabijheid van Stambul". ,id. WASHINGTON, 18 October. Sherman heeft tot nader order last gegevenand. elke week 45000 onsen zilver aan te koopen. De aanbiedingen moeten oppCt Woensdag worden ingediend, en het metaal moet geleverd worden te Phi ladclphia of San-Francisco. BERLIJN, 19 October. De rijksdag heeft bij de derde lezing der soc listen-wet alle paragraphendeels overeenkomstig de besluiten bij de twe lezing genomendeels overeenkomstig het bemiddelings-voorstelaang men. Ten 2 ure volgt de hoofdelijke stemming over de geheele wet. BERLIJN, 19 October. De rijksdag nam, in de ten 2<A ure here® zitting, de socialisten-wet met 221 tegen 149 stemmen aan. Pr'J 7 Bismarck las daarop eene boodschap des keizers voor, waarbij ltiale f2 óJ a™],»0 sluiting van de zitting van den rijksdag wordt gemagtigd, Bismarctugal rds'e zijne tevredenheid uit over het lot stand komen der wet. De bomb. R- tp j gen hadden besloten met krachtige middelen eene ernstige pog Spaar? fr»i om den kranken toestand le verbeteren. Bezwaarlijk zou diels;/-,' J, van 2% jaar gelukken, doch de bondsregeringen hoopten, op nr. Bjnf'den riiksdaa thans gevoerde beraadslagingenop de verdere ondersteuning vaJ a°- Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABB"^* DB1'- pCt ia- cde jCiio- opende ins von 'j tot de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6