BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 2d October d878, 2,4-8. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 19 October. Bij kon. besluit van 15 Oct. jl. is aan den heer A. C. Vreede, hoog leeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, toestemming verleend tot het bekleeden van het ambt van lecraar in het Madoereesch aan de gemeente instelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië door middel van het stoomschip Overijssel van de Rotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek nit Rotterdam op den 23steD October a. s. is bepaald. Behalve aan Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brie venmaal aan Padang gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk iu den avond van den 22sten October en de brieven den volgenden dag. des morgens vóór 9 uur, te Rotterdam aange komen te zijn. Dat de feestviering, bij gelegenheid der opening van den spoorweg Leiden—Woerdengeorganiseerd door eene commissie uit de burgerij, uit nemend geslaagd is, daarover is slechts ée'ne stem. Die goede uitvoering had zij voornamelijk te danken aan de krachtige wijze, waarop zij door zoo vele stadgenooten moreel en materieel gesteund werd. Door bereidwil ligheid van den penningmeester hadden wij inzage van de rekening en ver antwoording, uit welke ten volle de ingenomenheid van Leidens ingezetenen met het gehouden feest hlijkt. Niettegenstaande het niet mogelijk was in 2 a 3 dagen ieder de lijst aan te biedenbedroegen toch de bijdragen en inschrijvingen het llinke cijfer van ƒ659. Daar nu de verschillende uitgaven /626.93y2 beliepen (als concert, 650 meters groen, lampions, ballons enz. enz.) volgt dat de commissie zich mag verheugen in een voordeelig saldo van 32.06y2 welk bedrag aan de commissie voor het gedenkteeken voor Leiden's ontzet zal worden aangekoden. Een voordeelig saldo is waarlijk bij feestvieringen in Leiden geen gewoon verschijnsel, en daarom in alle opzigten verblijdend, zoowel voor hen, die het initiatief namen, als voor de commissie, die tijd en zorgen ten beste gaf, om te bewijzen dat men met vereende krachten iu Leiden wel wat kan uitvoeren. Ten slotte zij nog vermeld dat het dagelijksch bestuur met de meeste bereidwilligheid zijne toestemming gaf, om de aan de stad behoorende palen, vlaggen enz. te gebruiken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 70 volwassen personen en 7 tot 12 kinderen. De lyst der belooningen, door de internationale jury aan Nedcrlandsche inzenders op de wereldtentoonstelling te Parijs toegekend, ziet het licht Die lijst is te uitvoerig om die in haar geheel hier op te nemen. Wij geven daarvan slechts een uittreksel. Als verkortingen zijn in de opgave gebezigd: Grand prix G. P.: eerediploma E. dipl.gouden medaille G. M.; zilveren medaille Z. M.; bronzen medaille B. M.eervolle vermelding E. V.; gouden medaille (diplome) G. 11. dipl.; zilveren medaille (diplome) Z. II. dipl.; bronzen medaille (diplome) B. 11. dipl.; gouden medaille (medewerker) G. M. medew.zilveren medaille (medewerker) Z. M. medew.bronzen medaille (medewerker) B. II. medew.; eervolle vermelding medewerker) E. V. medew. Groep II, klasse 6. De kon. commissie voor de tentoonstelling G. II. (dipl.); D. J. Steyn Parve' G. II. (dipl), medewerker der commissie; het Ned.-Indisch gouvernement Z. II. (dipl.), onderwijs lagere en inlandsche scholen; het blinden-instituut te Amsterdam B. M.onderwijs. Groep II, klasse 7. De kon. commissie voor de tentoonstelling Z. 11. (dipl.), plannen van inrigtingen voor midd. onderwijs. Groep II, klasse 8. Het ministerie van koloniën G. II. (dipl.), belang rijke uitgaven; het ministerie van binnenl. zaken G. II. (dipl.), vermelding van de uitmuntende polytechnische school te Delft; de Holl. maatschappij van wetenschappen te Haarlem G. M. (dipl.); Teyler's slichting te Haarlem G. M. (dipl.), natuurkunde; D. J. Steyn Parvé Z. M.inrigting van het lager onderwijs; de Nederl. koloniën Z. 11. (dipl.), herbaria en andere zeer rijke botanische verzamelingen; Entomologische verceniging Z. II. (dipl,); verschillende verzamelingen; Nederl. zendelinggenootschap teRotterdamZ.il. (dipl.), idem; Ned. maatschappij tot bevord. van nijverheid te Haarlem Z. II. (dipl.), idem; kon. instituut van ingenieurs Z. II. (dipl.), al de werken van het instituut; genootschap tot bevord. der geneeskundige wetenschap te Batavia B. 31., idem; Matthes B. II., idem; Pijnappel B. II., idem. Groep II, klasse 9. E. J. Brill te Leiden G. II., uitgever; A. W. Sijt- holl te Leiden Z. II., idem; G. Kolff te Leiden B. II., idem; P. W. 31. Trap te Leiden E. V., idem; G. Kolff O. te Batavia B. M., drukwerken; lands drukkerij G. 11. (dipl.), boekdrukwerk. Groep II, klasse 14. Ministerie van oorlog G. M. (dipl.), overdekte ambulance. Groep II, klasse 16. Topogr. bureau van het ministerie van oorlog E. dipl., kaart van den generalen staf; ministerie van binnenl. zaken G. II., algemeene statistiek. Groep III, klasse 24. J. M. van Kempen en Zoon, te Voorschoten G. II. goud- en zilverwerk; van Dokkum, teekenaar, modelleur hij de hh. v. Kempen Z. II. medew.J. Baart, ciseleur-graveur bij de hh. v. Kempen B. II. medew. i Groep IV, klasse 33. J. C. Zaalberg en Zn., te Leiden Z. II., fabrikanten; J. Zuurdeeg en Zn., te Leiden Z. II., idem; J. Turnhout, meesterknecht v der firma Zuurdeeg en Zn. B. II. medew.; J. Trouve'e, (meesterknecht der firma Zuurdeeg en Zn. E. V. medew. estl Groep IV, klasse 38. Hoofdcommissie der tentoonstelling E. dipl., volks- 'dragten. Groep IV, klasse 40. Ministerie van oorlog G. 11, (dipl.), geweren van j adcin kaliber. or «Groep V, klasse 43. Ned.-Indische regering E. dip!., tinexploitatie op j>ar Uka; Biiliton-maatschappij G. II ertsen en mineralen; Z. K. H. prins IlcllJoa,rik (dipl wegens hel nemen van het initiatief tot exploitatie 'inmijnen volgens het Billiton-stelsel; J. II. van Kempen en Zn., te Voor' ;hoien G. M.galvanoplastick. Grot 11 k'asse 65. Ministerie van waterstaat enz. E. dipl., telegraphic. GroerT^ k'asse Nederl. hoofdcommissie E. dipl., collective tentoon- stellin™ van publieke werken in Nederland11. ,1. H. van den Brink te >s Ha„g jyinG. M., gevel van de Ned. afdeeling; J. P. de Bordes, hoofdingenieur en directeuren'' van ('eu sp°°rweo LeidenWoerden E. V., spoorweg Leiden vt 'e klasse 68. Topographisch bureau van het dep. van oorlog E. din! merkw7let,arcliSe werken van dat bureau. Groen VII "k!m 'asse 69. Algemeen bestuur der Ncd. koloniën E. dipl., col lectie van rijstst- roowerk; J- van der Breggen te Waddinxveen B. II., graan soorten. Groep VII, klasse 71. Z. K. H. prins Frederik Z. M., Derbykaas; J. van der Breggen te Waddinxveen B. M.kaas. Groep VII, klasse 74. Ned. Indisch gouvernement E. dipl., koffij; J. W. de Sturler, Ned. Indië, B. M.koffijidem E. V., thee. Groep IXklassen 86 -90. Bloemisten-vereeniging te Haarlem G. M. (dipl.), verscheidenheid van tulpen; W. C. Boer te Boskoop Z. 31., boom- kweeker; A. Koster Hz., te Boskoop Z. II., idem; Nederl. maatschappij van land- en tuinbouw Z. M.gezamenlijke tentoonstelling; F. de Loo en Zn. te Boskoop Z. II. boomkweekers; J. J. Plevier, timmerman te Noord- wijkerhout E. V., model van een belvedère. Bij kon. besluit van 15 Oct. jl. is bepaald dat het eereteeken voor het deelnemen aan belangrijke krijgsverrigtingeningesteld bij besluit van 19 Febr. 1869, wordt toegekend aan hen, die deelnamen aan de expeditie tegen Samalangan van 8 Augustus tot 20 October 1877; de hun deswege uit te reiken gesp draagt het opschrift: "Samalangan 1877". Bij de acle-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) zijn gisteren toegelaten: mej, J. J. P. Lijsen, van 'sGravenhage, voor ge schiedenis; mej. P. J. Roodhuyzen, van Amsterdam, voor aardrijkskunde; mej. II. II. E. Op de Coul, van Amsterdam, voor Fransche taal en letter kunde; mej. S. Mohr, van Wiesbaden, voor Hoogduitsche taal en letterkunde. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Ilage werden gisteren voor de acte in de gymnastiek 4 candidaten geëxamineerd; 3 wer den afgewezen en 1 toegelaten, de heer N. P. J. Woensdregt, uit Leiden. Het tweede natuurkundig examen te Utrecht is met goed gevolg afge legd door de hh. H. K. J. Dominicus van den Bussche, J. H. F. Bozon, J. A. de Graaff, J. Keyzcr en L. A. F. Schakers. Het stoomschip Drenthe, op weg naar Batavia, is op 18 October te Port-Saïd aangekomen. De commissie, welke Z. K. II. prins Hendrik ter zijde zal slaan bfl de keuze lusschen de 52 plannen voor het nationaal huldeblijk, is zamen- gesteld uit de volgende hh.C. Cunaeus en J. G. van Niftrik, uit Amster dam; Ch. Rochussen, uit Rotterdam; Mari ten Kate, uit 'sHage, en L: Lingeman, uit Baarn. Den 10den October jl. is door den heer C. S. v. H. te Breda afgezon den een brief geadresseerd aan 11. E. II. te Leuven, waarin was gesloten 1 bankbillet van 100 fr. n°. 682 L 150 16 Nov. 1877, welke brief niet aan het adres is bezorgd. Zekere Ludwig Bode, een Duitscher, die werkzaam is geweest bij den aanleg van den spoorweg Leiden- Woerden en die dezer dagen bij eene vechtpartij onder Alphen een zijner makkers moet hebben verwond, is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te 's Hage. Door den gemeenteraad van Utrecht is besloten tot het aangaan eener geldleening, groot 100,000, ten behoeve dier gemeente. Omtrent het gebeurde te Vollenhoven meldt men het volgende: Sedert Woensdag vermiste men den brigadier-rijksveldwachter Bastink en den ge meente-veldwachter de Liefde. Toen zij 's nachts niet te huis gekomen waren, ging men Donderdag zoeken, en vond men tegen den avond op de Voorst, aan den zeekant, bloedplassen en sporen als van iets, dat over den grond was gesleept naar een grooten kuil. Bij dien kuil gekomen, vond men dien overdekt met riet en sparren, die digt getrapt waren, en daar onder de lijken van de beide vermisten. De brigadier was in het voorhoofd geschoten en den gemeente-veldwachter was de hals afgesneden. Drie be ruchte wildstroopers zijn in hechtenis genomen als verdacht den moord ge pleegd te hebben. Hunne namen zijn: G. Nieuwenhuis, K. Nieuwenhuis cn A. Jonkman. De vermoorde brigadier laat eene vrouw cn acht kinderen na. In den laatsten tijd hadden de eigenaars van jagtvelden buitengewoon veel last en nadeel van strooperijen, waarbij het vooral gemunt was op fai- zantendie aldaar voor éénige jaren geacclimatiseerd zijn. Om dit stroopen te beletten werden door belanghebbenden oppassers van de jagt en veld wachters op wacht gezet. Dit is de aanleiding geweest van den gruwe- lijken moord. 's GRAVENHAGE, 19 October. Door Z. M. den koning-groothertog is benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon de heer Scipio, consistorieraad, hofprediker van Z. D. II. den prins van Waldeck-Pyrmont. Bij besluit van 15 Oct. heeft Z. II. goedgevonden 1°. wegens de operatien tegen Analaboe in Mei 1877: a. te benoemen tot ridder 4C kl. der Militaire Willemsorde, den machinist 3e kl. der kon. Ned. marine J. Klay, cn h. bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië, als in Nederland, eervol te doen vermelden den luit. ter zee 2C kl. J. L. 11. van Gorkum, sedert bevorderd tot luit. ter zee le kl.en 2°. wegens de expeditie tegen Samalangan, van 8 Augustus tot 20 Octo ber 1877; a. te benoemen tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde: den luit. ter zee le kl. P. J. Zaal, den matroos le kl. B. D. Terlou en den vuurstoker le kl. C. W. Reith, beiden van de kon. Ned. marine; b. te be noemen tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, den kapitein-luit. ter zee J. D. J. van der Hegge Spies, sedert bevorderd tot kapitein ter zee; c. bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den luit. ter zee 1° kl. C. E. Uhlenbeck, de luit. ter zee le kl. W. Allirol, den officier van gez. le kl. J. J. Dekkers, cn de officie ren van gez. 2e kl. dr. C. Alers en dr. J. D. de Boer, allen van de kon. Ned. marine, en cl. Iloogstderzelver bijzondere tevredenheid te betnigenaan: den kapitein-luit. ter zee K. W. E. von Leschen, de luitt. ter zee lc kl. G. A. Bosch, A. baron Gollot d'Escury, J. 11. II. Bervoets, K. A. Stakman Rosse, D. J. Weys, C. A. Le Bron de Vexela, A. P. Hooghwinkel, H. Qui- spel, B. II. van der Weide, J. 11. de Bruyn cn A. J. Krabbe, eerstgenoemde sedert bevorderd tot kapitein-luit. ter zee; den luit. ter zee 2e kl. J. J. jj Poortman, en den adelborst lc kl. P. S. R. Wolterbeek. sedert bevorderd j tot luit ter zee 2e kl. Voorts heeft Z. 11. bij besluit van 15 Oct. nog goedgevonden: 1°. wegens de krijgsverrigtingen tegen Analaboe in Junij cn Julij 1877: a. te benoemen tot ridder der Militaire Willemsorde 4s kl.den korpo raal der inf. 11. Cremer, sedert gegageerd, en b.' bij afzonderlijke dagorders zoowel in Indië als in Nederlandeervol te doen vermelden den majoor der inf. P. W. H. du Pon; 2'. wegens de expeditie tegen Samalangan, van 8 Augustus tot 20 Octo ber 1877: a. te benoemen lot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde: den majoor der inf. F. W. Meijer, de kapiteins der inf. A. 31. l'h. Krijger en A. II. van de Pol, eerstgenoemde sedert bevorderd tot majoor; de le luitt. der inf. I'. L. A. Collard, L. F. A. Winckel, N. 11. J. Riehelle en J. L. Le Bron de Vexela. eerstgenoemde sedert bevorderd tot kapitein; den lcn luit. der art. P. C. van Bockom Maas, den 2en luit. der inf. J. 11. Henning, de 1 fuseliers J. Schuilei- en H. Wuliman, den kanonnier 2e kl. G. L. Vermeiren, den ziekenoppasser F. D. Schenkden Ambocneschen sergeant der inf. W. T. Adriaansz, den Amboeneschcn korporaal der inf. L. Heeskita, den Afri-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5