den reiziger en geven hem meer en meer vertrouwen op de verhoogde vci- iigheid. Doch niet alleen de veiligheid is door deze uitnemende uitvinding meer gewaarborgdmaar ook de snelheid van vervoer wordt door deze reminrigling aanmerkelijk verhoogd, hetgeen terstond blijkt uit den betrek kelijk geringen lijd, dien de genoemde trein aan het traject Utrecht Arnhem besteedt, daar deze trein aan alle stations ophoudt en toch slechts één uur en tien minuten aan den afstand van Utrecht naar Arnhem be steedde. Naar wij vernemen zal deze trein met de nieuwe reminrigling dagelijks dienst doen tusschen Amsterdam en Emmerik De eerste proef neming mei dezen toestel moet dan ook als uitnemend geslaagd beschouwd worden. (li D.) Bij de door de gemeente Dordrecht opengestelde inschrijving voor cenc leening van 50000, ad 4 pCl., is ingeschreven voor een bedrag van 148,000. De gemeenteraad van Haarlem heeft aan den heer dr. E. van der Ven op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van directeur- leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten aan de gemeente bewezen. Door den raad is overeenkomstig hel voorstel van burg. en weth., op een adres van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank, om de kermis in die gemeente af te schaffen, besloten, aan haar te berigten, dat de raad geene voldoende termen heeft gevonden om tot afschaffing van de kermis te besluiten. Eergisteren is op het oostelijke punt van Terschelling gestrand de Noord-Duitsche schoener Maryaretlm. liet schip was beladen met ijzer en van Grangemouth bestemd naar Leer. De sleepboot Assistent bragt de equipage aan land. Schip en lading zullen verloren zijn. Te Maastricht is gevankelijk biunengebragt een vrouw uit Mheer. be schuldigd van poging tot brandstichting. De Courr. de la Mevse meldt dat in eene der straten van Maastricht, in eene met spaanders gevulde mandde schedel van een pasgeboren kind is gevonden. De policie heeft een onderzoek ingesteld. 's GIUVEN1IAGE, 17 October. De officieren van gezondheid 1' kl. G. A. M. van Ewijk en J. O. Hart- hoorn, uit O. 1 teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z K. 11. prins Alexander wordt aanstaanden Zalurdag uit het buiten land alhier verwacht. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat De laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets-onlwerpen zijn ingeko men en naar de afdeclingen verzonden. In de zitting der kamer van heden is tegen morgen ten 11 ure aan de orde gesteld het ontwerp betreffende het huwelijk des konings (waarvan rapporteurs zijn de hh. Schot, Borsius, Nobel en Teding van Berkhout) en alle overige ontwerpen, uitgezonderd dat betreffende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts. Voor het geregtshof alhier stond heden teregt zekere A. B., een; Leidsch sigarenmaker, die wegens verregaand misbruik van sterken drank en overigens slechten levenswandel aldaar niet hoog stond aangeschreven. Sedert geruimen tijd had zijne vrouw hem moeten verlaten en had hij zijn intrek genomen in een huis. in welks benedenverdieping eene tante zijner vrouw woonde. Den 4'1'" Augustus jl. kwam hij in zeer beschonken toe stand deze om tien gulden ter leen vragen. Toen tante weigerde, gaf neef hierover zijn ongenoegen te kennen door met een bijl twee vensterruiten stuk te slaan en, nadat de vrouw was op de vlugt gegaan, verbrak hij ook de sluiting eener latafel en nam hij daaruit een doosje, waarin zich een gouden medaillon met dito ketting bevond. Voor twee gulden beleende hij deze twee voorwerpen bij een kastelein en ging daarna zijns weegs, joldal men hem aanhield. Nadat hij zijne roes had uitgeslapen legde hij voor den commissaris van policie eene volledige bekentenis af. Doch later bij den regter-commissaris verklaarde hij, ten gevolge van dronkenschap, zich van al het voorgevallene niets te kunnen herinneren. Ditzelfde be weerde hij ook ter teregtzitting van het hof, niettegenstaande de voor zitter hem de zeer uitvoerige bekentenis voorlas, die hij voor den commis saris van policie had afgelegd. De advocaat-generaal mr. van der Hoeven achtte het verbreken der glas ruiten niet wettig bewezen, daar de tante niet onder eede mogt gehoord worden Het bewijs van den diefstal achtte Z. E. G. A. echter voldoende aanwezig, vooral ook daar hij later nimmer had ontkend in het bezit der gestolen voorwerpen te zijn geweest en die te hebben beleend. Op deze gronden requireerde Z. E. G. A. eene gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. De verdediger, mr. J. Schouten, meende, dat met het oog op de in- lime verhouding tusschen tante en neef, de arglist niet bewezen was. In enkele laden der opengebroken ladetafel was de beschuldigde gewoon zijn eigen g-md te bergensubsidiair wees pleiter nog op cenige verzachtende omstandigheden. De uitspraak van het hof luidde: 4 maanden cellulaire gevangenisstraf. HU IT KlN LA N DSC 11K IJK Hl G T K N EiGELANn. LONDEN, 16 October. Het nader ontvangen berigt dat de beleediging, het Engelsche gezant- schap naar Afganistan aangedaan, zeer overdreven is voorgesteld, heeft het gevoelen van de Times omtrent het noodzakelijke van den oorlog niet ver zwakt Dat blad verklaart dat de Emir getuchtigd moet worden, onver schillig of hij een welwillend en verzoenend antwoord aan de regering ge zonden heeft of niet. In elk geval, zegt het blad, zullen wij werk voor onze soldaten vinden. De Daily News is het niet eens met de zienswijze van de Times. Vol gens dat blad zou dc gedragslijn, die de Times voorstelt, gelijk staan met de politiek van plundering en miskenning van de eischen der redelijkheid en van het streven der beschaafde wereld, gelijk die onder het tweede kei zerrijk in Frankrijk gebleken is. Wanneer de regering zulke stemmen niet logenstraft, zou zij als medepligtige worden beschouwd. Volgens een correspondent van de Daily News zou de Keizer van Rusland, door zijn gezantschap, den Emir van Kabul prachtige geschenken hebben doen aanbieden, onder welke een met brillanten voorziene sabel, oorlogs materieel en Circassische kunst-voorwerpen voor het serail. 38 lijken van personendie bij het zinken van Princess Alice zjjn omgekomenzijn nog niet teruggevonden. Het getal der slagloffers van deze ramp is thans gebleken 610 te zijn geweest. Een lersche constabel, getrouwd zijnde zonder vergunning, was ver- pligt zijn ontslag te nemen en begaf zich met zijne jonge vrouw aan boord van eene stoomboot naar de plaats, waar hij zijn ontslag krijgen en tevens toebereidselen maken zou om naar Australië te gaan. Bij liet verlaten van de boot viel zijne vrouw in het water. Hij sprong in het water om haar te redden, tnUar beiden verdronken. FRAKKRMK. Prins Alexander der Nederlanden is in de hoofdstad aangekomen. Ofschoon de tentoonstelling eerst op 10 November wordt gesloten, kunnen de exposanten reeds hunne goederen, hetzij al dan niet verkocht, op 1 November laten terughalen. De correspondent van de Times Ie Parijs verzekert, dat zij, die naar Parijs komen om de plegtigheid van de uitdeeling der hekrooningen by te wonen, vergcefsche moeite doen, daar de aanvraag om toegangsbilletten zoo groot is geweest, dat aan niet meer dan twee percent der aanzoeken is kunnen voldaan worden. Tol troost der teleurgestelden zegt hij. dat de geheele plegtigheid op zich zelve de reis niet waard is. Wel zal er gezon gen worden, maar vier vijfden van het publiek zullen er niets van kunnen hooren; en er zullen redevoeringen worden uitgesproken, waarvan geen enkel woord verder klinken zal dan de allernaaste banken. Wie zich ver beelden mogt. dat de bekroonden in optogt voorbij de estrade des maar schalks zullen gaan, om uit zijne handen hunne medailles te ontvangen, maken zich eene geheel verkeerde voorstelling en vermoeden zeker niet, dal voor dezen "tour de force'' zestien dagen en zeventien nachten noodig wezen zouden, indien men eene minuut rekent voor eiken bekroonde. Men zal niets anders zien dan 150 iieeren in zwarte rokken, aan wie de hoogste onderscheidingen zijn toegekend en die voor den president eene buiging zullen gaan maken en een diploma in ontvangst nemen, hetgeen twee en een half uur duren zalgenoeg om een ongeduldig toeschouwer huilen zich zeiven te brengen. Men meldt uit Grenoble aan Ie Lyon rep.: Ilct testament van mgr. Dupanloup is geopend. Zijn bezittingen, ter waarde van 40000 fr.laat lijj na aan zijn petekind, den zoon van den heer du Boys, substituut aan het geregtshof van Grenoble. Onder de laatste wilsbeschikkingen van den pre laat behoort ook de wensch, dat zijn hart worde bijgezet in de parochie van St. Félix, zijn geboorteplaats, en zijn lijk in de kathedraal van Orleans. In de kapel van het kasteel, waar de aartsbisschop overleden is, heeft een lijkdienst plaats gehad, waarna de lijkkist naar Orleans werd overgebragt. Naar men verzekert beslaat er een tweede testament van mgr. Dupanloup, een zeer uitvoerig stuk, op welks omslag geschreven is: «Testament mystique". Tot executeur-testamentair heeft de overledene benoemd pater Branchereau, superieur van het groot-seminarie. Op uitdrukkelijk verlangen van Dupan loup zal op zijn graf geen lijkrede uitgesproken worden. Voor een paar dagen, meldt men, is eene Engelsche dame met den «ballon captif" te Parijs opgestegen. Haar man zocht haar van dit voor nemen af te brengen; maar het hielp niet. Toen de ballon bijna zijn hoog ste punt bereikt had, slaakte de dame een kreet Eerst dacht men dat zij een zenuwenaanval had gekregen, of dat zij door eene duizeling was be vangen. Maar een geneesheer, die gelukkiglijk in de schuil was, ontdekte dat zij op het punt was van te bevallen. De luchtschipper gaf hel sein tot dalen; doch de geneesheer vond dat hij geen oogenblik te verliezen had en verloste de dame. die ter hoogte van eenige honderd meter in de lucht van een knaap beviel. Toen dc ballon den bodem naderde, deed dc muziek, als naar gewoonte, hare lootten hooren. en daartusschen mengde zich het ge schreeuw van den jonggeborene. Een der dames in de schuit had hem in hare shawl gew ikkeld. De geneesheer ontving van den vader van den jong geborene, den zoon van een rijken fabrikant te Manchester, eene beloo ning van 500 fr. De Corr. Havas meldt dat de onderhandelingen over de aangelegen heden in Egypte afgeloopen zijn. De heer de Blignières zou als minister van openbare werken optreden, en tot zijn departement zouden belmoren de kanalen, de besproeijingen de spoorwegen en de havens, met uitzon dering van de haven van Alexandria. Men is overeengekomen de domein goederen Ie doen bcheeren door eene commissie van drie leden: een En- gelschman, een Fransehman en een Egyptenaar, welke commissie regt- strceks zal slaan onder den ministerraad, en niet onder een der ministers. De hh. Wilson en de Blignières vertrekken eerstdaags naar Egypte. D U I T f» C II I. i* I». Bij de voortzetting van de beraadslagingen in den rijksdag over de so cialistenwet was aan de orde art 20, betreffende den zoogenaamden bur gerlijken staat van beleg Door den heer Ackermann werden twee amen dementen ingediend. Het ééne strekte om de voorwaarde te doen vervallen, dat de buitengewone maatregelen, in het artiktl bedoeld, alleen mogen worden genomen ingeval van regtstreeksch gevaar voor de openbare rust. Het tweede strekte om de beperkende bepaling weg te laten, volsens welke aan verdachte personen het verblijf niet in hunne woonplaats, maar alleen in andere gemeenten mag worden ontzegd. Dc heer Beseler stelde voor,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2