BUITENGEWONE SOIREE, ënrgcrlijhc ADVERTENTIE N. STADS-GEHOORZA A L LEIDEN. L A A T S T E extra geëngageerd Café Concert-Gezelschap, dal gcliecle landen] geneigd zijn in de katholieke kerk Ie ireden en meent dal men alle niet aan zich zelve moet overlaten. - Uit Napels wordt gemeld daL de uitbarsting van den Vesuvius weder in hevigheid toeneemt. Hel is een prachtig schouwspel. De krater is vol lava en zal waarschijnlijk spoedig overloopen. UIT SC il I. A IV O. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de socialisten-wet in den rijksdag was art. 16, beperking van het verblijf, met het oog op agitatie bij de uitoefening van het bedrijf, aan dc orde. Met voorstel der com missie bevat tegenover het regerings-ontwerp beperkende bepalingen, en wil ook de beperking van het verblijf slechts buiten de plaats van inwoning doen gelden. Dc heer Ackermann verlangde herstel van bet regerings-ont werp. De heer Reichensperger meende dat door hel artikel aan dc policie weder meer magt zou geschonken worden. De heer Putlkammer sloot zich in het belang van eene ingrijpende werking der wet bij het amendement van Ackermann aan. De heer Bennigsen verklaarde dat de commissie toch reeds met moeite had ktulnen besluiten aan het verblijf beperkende voor waarden te stellen. De van de conscrvaliven uitgegane voorsteilen, die verder gingen dan het voorstel der commissie, waren voor sprekers partij onaannemelijk, en hij moest de aansprakelijkheid voor eene mogelijke ver werping van bet artikel op de conservativen schuiven. De minister Eulen- burg begon met een krachtig afwijzen van de beschuldiging, door een der sprekers nitgehragt, dat de regibanken hij procedures wegens majesteit schennis zich door invloed van hooger hand zouden hebben laten influen ceren Vervolgens ter zake komende, sprak hij dc hoop uit dat men de verklaring van Benningsen niet al te strikt zou behoeven op te vatten. De nationaal-liberalcn zouden niet legen de amendementen stemmen; hel artikel was noodig, wanneer men behoorlijk hel oogmerk der wet hereiken wilde. Bij stemming werden de amendementen van Ackermann en Sehmid verwor pen. Vervolgens werd het artikel 16 volgens hel voorstel der commissie verworpen. Er tegen stemden de nationaal-liberalen en eenige vrije conser vativen Eindelijk werd het artikel volgens het regerings-ontwerp verwor pen. Tegen stemden de conservativen. Art. 16o (ontzegging van bedrijfs-uitocfening aan kasteleins, boekhande laars, leesbibliotheekhouders) en 166 (verbod op de professionele verspreiding van periodieke drukwerken) werden volgens het voorstel der commissie aangenomen. Bij de behandeling van art. 19. zamcnstelling van het collegie van appèl uit negen leden, waarvan er vier uit den bondsraad en vijf uit de hoogste geregtshoven gekozen worden, en de keizer den voorzitter benoemen moet, stelde de lieer Ackermann voor dat dit laatste geschieden zou naar 's kei zers vrije keus. De heer Windhorst bestreed het artikel, op arond dat het de bevoegdheid der afzonderlijke stalen beperken zon, en dus zonder wijzi ging van de rijks-grondwet niet denkbaar was. De Saksische minister van justitie bepleitte hel voorstel van Ackerman, tot hetwelk de bondsstaten meer zouden overhellen dan tol het voorstel der commissie. Bij stemming werd het voorstel van Ackermann verworpen en werd het voorstel dei- commissie aangenomen. 00§TENRIJ K. Volgens berigl uil Belgrado, komen de opstandelingen op nieuw in hel gebergte hijeen, om zich tegen de bezetting door de Oostenrijkschc troepen te verzetten, en zouden weder ernstige gevechten aan de grenzen van Dalmatië en Albanië geleverd zijn. Men gelooft, dat het beslnit der Porie, om een groot leger, onder Osman-pacha, naar Novi-Bazar te zenden, de opstandelingen weder heeft aangemoedigd. - De Croaiische landdag beschouwt Bosnië en de Herzegowina reeds als vcroveid grondgebied. Blijkens haar adres aan de Kroon ziel de meerder heid daarin eene natuurlijke bclooning voor de vele gebragte oflers, dat de nieuwe provincie aldus worde georganiseerd, dat zij weldra in het orga nisme der koninkrijken Dalmatië, Croatiö en Slavonië eene plaats vinde in hun slaalsregtelijke verhouding tot het koninkrijk Hongarije, en op die wijze een juweel worde in de Hongaarsche-Croatische kroon. Met dit doel spreekt de landdag den wensch uit, dat weldra met de organisatie van hel «drieëenig koninkrijk" begonnen worde. TURKIJE Naar men uit Konstantinopel aan de Daily News meldt hadden 30 moorden plaats gehad buiten de poorten van Konstantinopel, waarvan al de slagtofïers Christenen waren, zoodra de Russen vertrokken waren. Naauwelijks verlaten de Russen een plaats of de Turken komen wraak oefenen, en in Adriaiiopel zelf was de correspondent er getuige van, hoe de Christenen gedreigd werden met de verschrikkelijkste wraak, zoodra de Russen vertrokken zijn. - De vorst van Montenegro moet verklaard hebben, dat hij de Turksche krijgsgevangenen eerst zal uitleveren, wanneer aan de bepalingen van het Berlijnsche verdrag betreffende Montenegro ten volle uitvoering zal gegeven zijn. Rumenië verlangt van de Porie, vóór de uitlevering der krijgsgevan genen, teruggave van onderhoudskosten, of anders als vergoeding het krijgs- materieel van Widdin. VIA\ TKLLGKAAF. PARIJS, 15 October. Het berigt in de Fanfulla omtrent eene demon stratie der Fransche vloot in de Middellandsche Zee is van grond ontbloot. ATHENE, 15 October. In de kamer heelt Coumunduros de gedragslijn der regering uiteengezet. Griekenland, zeide hij, nam aan den oorlog geen deel, niet uit vrees, maar omdat Engeland verzekerd had de regten dei- Hellenen te zullen handhaven. Indien dc Porie thans weigert die regten te eerbiedigen, en Europa Griekenland verlaat, dan zullen er gebeurtenissen plaats grijpen, welke de mogendheden verpligten zullen zich met de quaestie bezig te houden. De regering vroeg een crediet van nog 35 milliocn, ten einde hel leger op 400G0 man te kunnen brengen. MADRID, 15 October De regering heelt den Spaanschen consul te Tan- ger afgezet. De Sultan van Marokko heeft dc onverwijlde intrekking bevo len van hel sanitair cordon en de lazarets te Tanger. Tegen dezen stap, die, volgens een schrijven aan den Impartial, door den Engclschen gezant moet voorgeslagen zijn, wordt door de Madridsche bladen levendig gepro testeerd. Zij dringen aan op krachtige voorzorgsmaatregelen tegenover vaartuigen uit Tanger. NEW-YORK, 14 October. Op de kust van Nieuw Engeland heeft Zatur- dag een verschrikkelijke orkaan gewoed. Verscheidene zeerampen hebben plaats gehad waarbij menschen zijn omgekomen. VENETIE, 15 October. Graaf von Bismarck, neef van den rijkskanselier, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. WEENEN, 15 October. Aan de PolCorr. wordt uit Konstantinopel gemeld: De Russische ambassadeur, prins Lobanofl, zal met generaal Tot- leben een onderhoud hebben over de maatregelen, welke moeten genomen worden ten opzigte van de Christen-vlugtelingendie de aftrekkende Rus sische manschappeu volgen. Dit onderhoud zal te Adriaiiopel plaats hebben. In diplomatieke kringen wordt aan de reis van den ambassa deur grooter gewigt gehecht. Men verzekert namelijk, dat de Porte geens zins geweigerd heeft ,pm een eigen hervormingsplan voor Klein-Azië aan te bieden. De grondslagen daarvan moeten den heer Layard reeds zijn me degedeeld. Van IO tot en met 16 October 18Ï8. BEVALLLEN: G. A. lloefl'lcke, geb. de la Bey, D II. S. van Mackelcnberg, geb. van Oijen, D. M. J. Jobels, geb. Kuiters, Z. - S. J Neuteboom, geb. Kallenberg. D. G. vau Fridagh, geb. Bosch, Z. - G. C. den Holder, geb. Ver hoog, Z. 11 M. Japikse. geb. van der Horn, D. C. J. den Dopper, geb. van den Bosch, Z. C de Jonge, geb. Kasteele, Z. W. van der Velden, geb. West hoeve. D. - A. van Tongeren, geb. den Oude, Z. M. Ressenaar. geb. Britlijn, D. A. Kwaadgras, geb Tuiiistra. Z. P. Dienen, geb. van Leeuwen. I). M. van Oosten, geb. Hassrlbach. D. - A. Sloos, geb. van de Wetering, Z. C. M. Sersel, geb. de Kier, D. C. Privé, geb. Kwik, M. J. van Diiuren, geb. Noest. D. J. Cloos, geb. Aalbersbcrg, Z. J. F. Heymans, geb. Essclicrs, Z. P. B. Muyzerl, geb. Blom. Z. M. H. Heinrich, geb. Justman, Z. GEHUWD: tl! Stouten, jm. en D. van Egmond, jd. A. 11. Treskes,jm. en M. C. de Koning, jd. C. van der Schilp, jm. en G. Beurze, jd. H. F. Olden- dorfl, jm. en A. A. Zwaan. jd. J. T. van der Blij, wedr. en H. S. Kraneveld, wed'. J. de Bruin, jm. en C. van der Toorn. jd. OVERLEDEN: J. Rubbens, 64 j. S. E. Monlfoort, D., 15 m J. F. Flam- man, 2 j. E. van der Hart, D., 14 d. M. C. van Deventer, geb. van Linden, 44 j. - - J. J. Schut, I)., 12 d. - A. Bleekstijn, geb. Muysert, Z. levenl. A. C. Schultz, V., 60 j. P. I'. Metscher, 56 j. E. van der Scheer, wed'. M. Haas beek. 73 j. K. Kos. 28 j. G. van Mantgem. I).. lij. H. Marsman. D., 4 m. H. M. Berenfmger, geb. de Boer, 47 j. J. J. Wijntjes, 60 j. A. Ton- ninga. Z„ 3j. De lieer en Mevrouw KAISER DE VISCH EYBERGEN bedanken bij deze voor de belangstelling hun betoond bij de geboorte van hun Zoon. Kraamvisites worden afgewacht Vrijdag 18 en Zondag 20 October a. s. Voor de vele blijken van belangstelling, bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot ondervonden, betuig ik, ook namens mijne kinderen, onzen oprechten dank. Leiden, 16 October 1878. Wed. J. STIKKELORUM, Oostveen. Het HOOFDBESTUUR DER LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WEL DADIGHEID brengt bij deze ter kennisse van belanghebbenden, dat de Rekeningen van het afgeloopen boekjaar met het Verslag daaromtrent uitgebragt door de Commissie, welke de jongste Algcmeene Vergadering met het onderzoek dier Rekeningen belastte, op Vrijdag en Zaturdag 18 en 19 October, van 12 tot 1 uur, ter inzage zullen lisgen voor Htl. Medewer kers en bijdragende Leden, in een der lokalen van hel Caeeilia Gasthuis. Zij, die nog iels te vorderen hebben van den lieer E. WTMTGEWS, Med. Doet., worden verzocht hunne reke- ningen vóór 25 «leicr in te zenden bij den Boekhan delaar P. SOMERWIL. DOADERDAG 17 OCTOBER TE GEVEN DOOR EEN onder leiding van X. J. W. SLUYTER, Directeur van het Feestgebouw te Rotterdam. Aanvang 8 ure. Entree 49 Cent. De Ondernemer, IS. Hl. lilt' 8 EK.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3