RUITKNLAiNDSCIIK DLRIGTIvN. Aan den heer A. Kakebccke Jz. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Goes. Tol schoolopziener in hel zesde schooldistrict der provincie Zeeland is benoemd de heer II. A. A. baron Collot d'Esëury. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen 1'" luit. der infanterie van het leger in Nederl. Indië 11. C Consemulder, is. wegens ongeschikt heid tol hel gaan hervatten van de werkelijke dienst, ten gevolge vau ligchaamsgebrekeneervol ontslag verleend uil de militaire dienst. Door den minister van koloniën zijn de gewezen kweekelingcn der polytechnische school, thans mijn-ingenieur, J. C. van lleuckclum, J. A. Schuurman en W. Godefroy. als adspirant-ingenieur gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot ingenieur 3' klasse bij het mijnwezen daar te lande. HH. KK. BH. prins Frederik, de kroonprius en kroonprinses van Denemarken, de prinses van Wied, hebben heden geruimen lijd in het Prins Mauritshuis vertoefd en met belangstelling de kostbare verzameling van schilderijen in dit kabinet bezigligd. Voor het geregtshof alhier werd heden behandeld het hooger beroep tloor de liilliton-maatschappij ingesteld tegen een vonnis der Haagsche regl- bank, waarbij zij veroordeeld was om aan de regering van Ned.-fndtë onge veer ƒ22000 te betalen, ter vergoeding der kosten van het civiel bestuur over het eiland llilliton, gedurende de jaren 1861 en 1862. De reglbank had die vordering toegewezen. Het vonnis-der regtbank werd breedvoerig bestreden door advocaat jhr. mr. E. N. de Brattw en verdedigd door den landsadvocaat uir. van der Linden. Na afloop der openbare vergadering hield de gemeenteraad gisteren cenc zitting met gesloten deuren, waarin besloten is tot aanbieding, namens de burgerij, van een geschenk aan Z. M. den koning bij gelegenheid van HL), huwelijk met H. D. H. prinses Emma van Waldeck-Pyrmont. -Heden is aan het dep. van marine aanbesteed: het lossen, ineenzetten, klinken, afwerken en in gebruik brengen van een ijzeren drijvend droogdok voor de dienst van de marine in Nederl. Oosl-Indië, voor rekening van het dep. van koloniën. De eenige inschrijving voor dit werk was van den heer .1. M. van der Made. directeur der kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, voor 660,000. Alhier heeft zich eenc commissie gevormd om de composiliën van wijlen den heer Dunkier in het bezit te doen blijven van de kapel van het reg. grenadiers en jagers. De heer Nicolaï heeft de nalatenschapbestaande uit 1948 stukken, op 20000 geschat. Door de Nieuwe of Litteraire Socië teit is ingeschreven voor ƒ5000; door het Zoölogisch Genootschap voor 2000. BELGIË. Op 4 Nov. aanst. zal te Brussel een aanvang gemaakt worden met het proces 't Kint de Rodenbeke. De acte van beschuldiging becijfert de door 't Kint verduisterde som, waarvoor de //Banque de llelgique" benadeeld is, op 16 millioen fr. De langdurigheid van dit proces in eersten termijn ligt hoofdzakelijk hieraan, dat de beschuldigde alle mogelijke middelen ter ver dediging voor zijn zaak bij elkander zocht te halen en meer dan een advo caat in den arm nam. Dit laatste is hem opgebrokenwijl daardoor juist anders niet ligt verkregen bekendtenissen en onthullingen aan het licht kwamen. Buiten zijn eigenlijken advocaat om wendde hij zich tot een anderen pleitbezorger, den heer van Burlet te Brussel. Hij schreef aan dezen een brief', waarin hij om advies verzocht, en ten einde van Burlet beter in staat te stellen advies te gevenhad hij een omstandig verhaal van de eigenlijke toedragt zijner bedriegerij daaraan toegevoegd en bij den brief ingesloten. Dit schrijven werd onderschept en van Burlet werd gedagvaard, om te verklaren of hij de ambtelijke verdediger van 't Kint was. Toen deze nu zulks ontkende, werd de in beslag genomen brief geopend en men vond daarin bepaalde bekendtenissen, niet aileen betredende 't Kint zeiven. maar ook betrekkelijk Forlamps, den gewezen directeur der bank, die tot dat tijdstip nog gehoopt had aan een regterlijke vervolging te zullen ontsnappen. EIC ELAND. LONDEN, 15 October. Volgens een berigt uit Darjeeling aan de Times is de Engelsche zen ding geenszins op ruwe. maar op volkomen hoffelijke wijze door den Af- gaanschen officier te Ali Mttsjid teruggewezenzoodat deze oosterling en majoor Cavagnari met wederkeerige pligtplegingcn afscheid namen van elkander. Voorts blijkt daaruit het onjuiste van de berigten omtrent vijan- I (lelijkheden, die van Engelsche zijde reeds zouden ondernomen zijn. Men wil het antwoord van den Emir alwachten, t. w. het schrijven, dat van den Emir naar lord Lytton op weg is. De boodschapper tusschen die twee personen is een zekere Gholam Hussein Khan; en een telegram aan de Daily News uit Simla meldde dat deze persoon gedurende zijn verblijf te Kabul met gastvrijheid en hoffelijkheid door Sherc-Ali werd bejegend. Aan lord Odo Russell. Engelsch gezant te Berlijn, was de waardig heid van pair toegedacht. Hij heeft echter voor die eer bedankt, omdat hij anders, volgens de bestaande gebruiken, plaats zou moeten nemen onder de geestverwanten van den minister, die hem de waardigheid bezorgdeiets waartoe hij niet wilde overgaan. Te Manchester is de handel als verlamdvoornamelijk door het sta ken der betalingen van de firma HeughBalfour en C°. Hoofdzakelijk zijn de fabrikanten van garens en stoffenzoogenaamde //Manchester goods", daarin betrokken. De oorzaak van het failliet zoekt men in de mocijelijk- heiddie de firma bij het disconteren van haar papier te Londen onder vond, nadat het algemeen crediet door het springen van de City of Glas gow-Bank geschokt was. De operatiën van Heugh, Balfour en O. waren sedert een jaar op buitengewoon groote schaal gedreven. Het cijfer van hare cxporialic haar Bengalen bedroeg 25 pCt. van liet gcheele cijfer der totaal exporlatie naar deze havens. Alles ging in consignatie cn dus is er bij cvenluëlr gunstige realisatie nog kans, dat het meeste gered kan worden. De firma is 40 jaren oud cn toen een paar jaren geleden de heer Balfour stierf, werd zijne nalatenschap op 430,000 onder eede vastgesteld. Volgens de Standard is de voortvluglige commies van de Livcrpool- sche bank te Jersey gevat. Hij had een jagt gehuurd en zeilde daarmede reeds een week in het ronde. - Met een te Falmouth te huis behoorenden loodskotler is 13 October geland de equipage van het ijzeren schip Eblana, 3 October van Liverpool naar Madras vertrokken, welk schip, na voortdurend met stormweder te kampen gehad te hebben, den 8~Un door zwaar stormweder en hooge zee plat op zijde werd geworpen, waardoor de lading overging en het schip gevaar liep van te zinken. De fokke- en bezaansmast werden vruchteloos overboord gekapt en den 9de" ontdekte men ten 6 ure in den ochtend het barkschip Decapolis, van Adelaide naar Londen bestemd, waarop men noodseinen heesch, die door de Decapolis beantwoord werden. Men trachtte de boot van de Eblana overboord te zetten, doch deze werd door de zee in stukken geslagen, waarbij een man van de equipage ernstige wonden be kwam. Toen werd door de Decapolis eene sloep met zes man afgezonden, die er met veel moeite in slaagden zes man van de Eblana te redden. Zjj moesten, daar de sloep door de hooge zee niet digi bij het schip kon ko men, in het water springen-cn door lijnen in de sloep gehaald worden. Bij het terugkeeren werd deze tegen de Decapolis aan stukken geslagen, waarbij de stuurman aan arm cn schouders zulke zware kneuzingen be kwam dat hij het bestuur over de sloep niet meer op zich kon nemen. Een tweede sloep werd uitgezet, waarmede men er in slaagde in vijf loglen de overige 22 man der equipage te redden. De redding dezer schipbreuke lingen had niet minder dan 14 uren lijds gevorderd. De majoor Probyn, in Indië in garnizoen, heeft in een jaar tjjds per soonlijk 400 tijgers gedood. FK INKRIJK. Maarschalk Mac Mahon heeft 5000 fr. cn elke minister 500 fr. aan den gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika gezonden als bijdrage voor de hulpbehoevenden, teil gevolge van de gele koorts in Louisiana. De heer Gambetta is te Parijs teruggekeerd. Bij het verlaten van Grenoble en aan verschillende stations gedurende de terugreis werd hij met geestdrift loégejuicht. Te Grand-Lemps bragt men de oude vlag van 1789 te voorschijn en Gambetta begroette haar als de vaan van de eerste door de revolutie vrijgemaakte gemeente. Te Tour du Pin loste men kanonscho ten toen de trein stilhield. Men verneemt dat de zaak van hel internationaal socialistisch arbeiders congres toch voor de 10e corr. reglbank zal behandeld worden Van de ruim 60 beklaagden komen 39 voer, onder beschuldiging, dal zij deel hebben uitgemaakt van een vereeniging van meer dan 20 personen, zonder vergun ning van het gouvernement, een overtrediug, die voorzien is bij de artt. 291 en 292 van het strafwetboek, en bij de artt. 1 en 2 der wet van 10 April 1834. Daarbij worden boeten van 50 lot 1000 fr. en gevangenisstraffen van 2 maanden lot 1 jaar daartegen bedreigd. De beklaagden zijn: voor eerst de personen die den 5de° September op de bedoelde bijeenkomst werden aangehouden en voorts de onderteekenaren van het protest legen het ver bieden van het arbeiders-congres. Te Marseille werd dezer dagen door de redactiën der aldaar verschij nende dagbladen een feestmaal aangeboden aan den directeur van de afdee- ling voor de drukpers bij het ministerie van binnenl. zaken, den heer Analole dc la Forge. De heer de la Forge heeft bij die gelegenheid eene toespraak gehouden, welke door het Journ. offic. wordt medegedeeld en waarin hij o. a. eene schets gaf van de taak der door heui bestuurde afdee- ling, waarvan men, naar hij zeide, zich doorgaans eene geheel verkeerde voorstelling maakte. Haar hadden het hoofd van den staat en de ministers hel dank te weten dat zij dag aan dag, ja elk uur konden weten wat de openbare meening verlangde, wat zij goed-, wal zij afkeurde. Eiken och tend komen de dagbladen uil de gehecle wereld, 200 uit het buitenland, 100 van Parijs. 700 uit de departementen bij het ministerie van binnenl. zaken in. Onmiddellijk lezen schrandere medewerkers het onlvangene, ont leden het, maken een overzigt van hetgeen zij belangrijks behelzen en doen de feiten uitkomen, welke voor de verschillende takken van bestuur van beteekenis zijn. Deze arbeid, verklaarde de heer dc la Forge, wordt met volmaakte onpartijdigheid verrigtzonder eenige repressive bedoelingzon der eenige aanspraak op rhetorica. Hei getal soldatenkinderendie door de regering worden opgevoed, beloopt 10,000. De minister van oorlog heeft dienaangaande eene nieuwe regeling ingevoerd, krachtens welke de kinderen van 2 tot 10 jaren niet langer, gelijk lol dusver, in de kazernes zullen worden opgevoed. Zij zullen bij hunne familiën aan huis hun dagilijksch rantsoen krijgen, bene vens hunne kleeding. Die van 10 tot 18 jaren worden in de kazernen onder toezigt van een officier onderwezen en ontvangen van hun 15,le jaar af soldij. De Agence internationale de la Presse heelt de gedachte opgevat, eene keus te doen uil de rijkste voorwerpen, welke te Parijs zijn tentoon gesteld en deze namens de dagbladen, waarmede de Agence in betrekking is, ten bewijze van hulde aan Paus Leo Xlll op te dragen. Een aantal dagbladen is reeds toegetreden en men heeft zijne keus. bij algemeene overeenstem ming, gevestigd op een wierookvat ter waarde van 60000 Ir.tw ee ampullen waarde 22000 fr. en een kelk, 18000 Ir. waard. Te zanten 100,000 fr. ITALIË. Ten gevolge van een rapport van mgr. Mac Closkeyaartsbisschop van New-York, neemt het Vatikaan maatregelen, welke eene groote uitbreiding van de katholieke kerk in Amerika beoogen. Mgr. Mac Closkey verzekert,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2