BUITKXLANBSCIIE BKMCTEX. PER TELEGRAAF, POSTERIJEN. eertiid schsijven van zijne ingenomenheid doen blijken, met medcdeeling dal de stukken door he:n in handen waren gesteld-van den gezondheidsraad van het Dnitsche rijk; de president van dit regerings-collegic heeft zich reeds in relatie gesteld niet onzen grachten landgenoot, den stichter der inter nationale vereeniging voor het drinkwater. Ook lord Beaconsfield heeft den heer Jager, onder dagteekening van 1 dezer, van zijne ingenomenheid doen blijken voor cenc zaak, die in Engeland dagelijks meer de publieke opinie bezig houdt. e s t; k i- a x n. LONDEN, 14 October. De Standard zegt dat, hoe weinig de Brilsch-Indischc regering ook van hare plannen laat hooren, het toch haar voornemen is, om eene poging te doen, ten einde den Khyber-pas te nemen zonder te wachten op het bjjeentrekken van het geheele leger onder generaal llaines. Betreffende het ongeluk te Liverpool voorgevallen wordt nader het volgende gemeld: Vrijdag avond waren 4000 a 5000 menschen bijeen in liet Colosseum-theater te Liverpool, eene groote muziekzaal, die bijna uit sluitend door lieden uit de volksklasse bezocht wordt. Opeens, vermoedelijk naar aanleiding van eene vechtpartij op de galerij, ontstond er eenige op schudding, en riep eene stetn; '/brand!" Het publiek zocht in allerijl op de straat te komen, hoewel er van brand niets te bespeuren was. Te ver geefs trachtte dc ondernemer de menigte lot kalmte te brengen door de verzekering dat zij zich had laten verschrikken door niets. Men schreeuwde slechts, en drong, en trapte elkander onder den voet. Verscheidene perso nen lieten zich van dc galerij langs dc ijzeren pilasters naar beneden glijden. Andere sloegen vensters in en sprongen op dc straat. Doch de groote hoop rolde de beide trappen af in twee stroomen. die elkander ontmoetten in het hoofdportaal van het gebouw. Veel sneller dan de massa zich een uitweg banen kon, hoopte zij zich hier op, en weldra lagen en stonden de men schen als haringen in een vat, op elkander gepakt. Eerst toen men met eene bijl de midden-deurpost had weggehakt, kwam er lucht. Maar inmiddels waren er 34 mannen, 2 vrouwen en een knaap, doodgetreden. Hel aantal van hen, die min of meer ernstig letsel bekwamen, was nog veel grootcr. Dc vereeniging voor lijkverbranding in Engeland heeft in dc nabijheid van Londen een stuk grond gekocht, en aan een civiel ingenieur opgedra gen daar een verbrandingsoven te bouwen naar het model van den oven, die te Milaan gebezigd wordt. -- Uit New-York meldt men dat blijkens eene medede ling van het de- parlement van landbouw de kaloenoogst dit jaar geschat wordt op 5'4 a 5millioen balen, zijnde de grootste opbrengst, welke ooit bereikt is. F 11 A i\ K K 1.1 H. Blijkens cenc medcdeeling in hel officiële Buil. Frang. is dc volgende sterkte van hel Frausche leger als grondslag aangenomen van de be^ roo ting voor 1879. De geheele sterkte bedraagt 496,442 manschappen en 124,279 paarden, daaronder begrepen de gendarmerie en de policielroepcn met 27132 manschappen en 13480 paarden; het eigenlijke letter bestaat dus uil 409,310 manschappen en 110,799 paarden Hiervan verblijven in Frank rijk zelf 41G.886 manschappen cn 95.043 paarden, in Algcrie 54424 man schappen en 15756 paarden. De onderhoudskosten van het geheele leger en de gendarmerie en policielroepen worden voor 1879 geraamd op 553,043,150 Ir. De heer Veuillot laat zich in de Univers over wijlen mgr. Dupanloup, bisschop van Orleans, o a. aldus uit: Naar de wereld is mgr. Dupanloup levenslang werkzaam en vol succes geweest en evenzeer vol tegenspoed. Tol zijnen dood toe bezat hij vurige vrienden, die Item aanmerkten als het toonbeeld der bisschoppen, en zeker behoort men hem veel ijver, werk zaamheid en onkreukbare zeden toe te kennen. Met volharding en moed verdedigde hij op zekere punten de eer en de reglen der kerk. Maar van de eigenschappen, voor een toonbeeld der bisschoppen vereischt, ontbrak hem veel. Als geleerde, als staalkundige en schrijver valt op hem af te dingen. Zijne onderwerping na het concilie, welke hem tot eer strekt, kwam ongelukkig wat laat. Hij is in dit leven slechts een dier merkwaar dige voorbijgangers geweest, die nooit aankomen. Te Chalellerault zijn 277 zakken meel, voor het garnizoen dier plaats bestemd, in de rivier de Vienne geworpen, omdat het meel, volgens som migen. door ouderdom bedorven, volgens anderen met gips en andere scha delijke bestanddcelen vermengd was. Dit voorval heeft eene groote verbit tering veroorzaakt. De bakker ontkwam te naauwernood aau de wraak des volks, doch hij was geheel en al builen de zaak. Hij bakte slechts hel meel, dat van den leverancier was ontvangen. DUITSCIIliAND. Dezer dagen is op zijn kasteel Bassenheim overleden de bankier Abra ham Uppenheimchef van de Keltische firma Salomon Oppenheim C". Hij leed sedert geruimen tijd aan het steen. Kort vóór zijnen dood wilde men den Engelschen geneesheer Thompson consulterendie eene specialiteit voor de genoemde ziekte is. Op eene depêche naar Londen kwam het ant woord, dat dr. Thompson' op reis in Italië was. Een telegram naar de plaats waar dr. Thompson in Italië ven efd had, werd beantwoord met de mededeeling. dal. hij op weg naar Vevey was. Eindelijk kwam op een tele gram naar Vevey het antwoord, dat dr. Thompson zijne reis niet gaarne opgaf, maar voor een honorarium van 1000 naar Keulen zou komen, liet wederantwoord luidde: Het verlangde honorarium wordt toegestaan Dr. Thompsons kunst heeft echter den 75-jarigen lijder niet in het leven kunnen behouden. Het vermogen van den overledene wordt op minstens 30 millioen mark geschat. OOITENRIJ H. De /V. Freie Presse verneemtdat eene gedeeltelijke demobilisatie van het bezettingsleger, namelijk eene vermindering van dit leger met vier divi sion en eene brigade, bevolen is. Dezer dagen zijn hier te lande proeven genomen, om door middel van eleclrisch licht, vóór aan de locomotieven aangebragl, dc spoorwegen op groote afstanden 's nachts zoo krachtig te verlichten, dal de machinisten ver vooruit kunnen zien. Die proeven hebben aanvankelijk een gcwenscht resultaat opgeleverd. Thans verneemt men. dat voor eenige dagen dezelfde toepassing van de electricileit gemaakt zal worden op sloombooten. BERLIJN, 14 October. De Rijksdag heeft heden de beraadslaging over art. 6 der socialistenwet, betreffende het verbod op socialistische drukwer ken, voortgezet. Eugen Richter, van de Forlschritts-partijbestreed een hierop ingediend amendement van den heer Ackermann, op grond dat daar door aan de wet een terugwerkende kracht kon worden gegeven en ver denking kon ontstaan dat het meer te doen was om vervolging van perso nen dan om bestrijding van zaken. De heer Windthorst karakteriseerde dc centrumpartij als conservatief, verklaarde dat zij naar het einde van den »CuItnrkumpf" verlangtniet enkel de kerkelijke, maar ook de burgerlijke vrijheid vertegenwoordigt en daarom het wets-ontwerp bestrijdt. Graaf Eulenburg verdedigde Ackermann's voorstel om: 1". in-telasschen de woorden: "op zoodanige wijze dat het voor de eendragt insschen de volks klassen gevaarlijk wordt geacht"; 2°. te doen vervallen de bepaling: dat de verdere verschijning van een dagblad of ander periodiek drukwerk kan wor den verboden zoodra een enkel nommer op grond dezer wet definitief ver boden is. Bij de stemming werd het eerste gedeelte van dit voorstel aangenomen. Het tweede, alsook het voorstel om "het verbod niet te doen ingaan voor dat hel delict na eene waarschuwing is herhaald", werd verworpen. Daarna werd het artikel in zijn geheel, zoowel in zijn oorspronkelijken vorm als volaens de wijziging der commissie van rapporteurs, verworpen. Wegens den zamenhang kon over art. 10 niet worden gediscussieerd. Dientengevolge werd art. 11 aan de orde gesteld. Na een kort debat werd dit artikel en werden vervolgens de artt. 12, 13 en 15 overeenkomstig de voorstellen der commissie aangenomen, terwijl art. 14 wegens hel verband met art. 6 voorloopig buiten beraadslaging werd gehouden. Morgen voormiddag ten 10 ure voortzetting. ST. PETERSBURG, 14 October. Aan de Russische gezanten is, ecnigen tijd geleden, een circulaire-telegram verzonden, waarin andermaal de wensch wordt te kennen gegeven om op den grondslag van hel Berlijnscli traclaat eene definitive regeling met Turkije te verkrijgen. De aanleiding hiertoe ligt in veelvuldige moeijelijkheden, die uit de magteloosheid der Turksche regering in Turkije voortvloeijen. In hel bijzonder wordt de aandacht ge vestigd op het feit dat er hier en daar na het vertrek van Russische troe pen een bloedbad werd aangeriglterwijl het ook dikwijls gebeurd is dat eene bevolking begon te verhuizen, zoodra hel Russische garnizoen de plaats had ontruimd, zoodat de Russische bevelhebbers dikwijls in verlegenheid geraakten omtrent de uitvoering van hevelen tot een lerugiiiarsch. Het circulaire-telegram strekte dientengevolge om te doen aandringen op eene krachtige gemeenschappelijke handeling der regeringen, die aan hel Berlijn- sche Iractaat hebben deelgenomen. ROME. 15 October, liet berigt van het Berliner Tageblalt. dat Bis marck aan Nina een brief schreef, om den Paus dank te betuigen voor de welwillende woorden, welke tot den keizer gerigt werden, en te kennen gal zich overtuigd te houden dal de onderhandelingen weldra met een gun- siigcn uitslag zouden worden bekroond, is van grond ontbloot. LONDEN, 15 October. De firma T. Z. Findlay te Glasgow, handelende op Oost-Iudië, heeft hare betalingen gestaakt, liet passief bedraagt 20Ü.000 Te Manchester heerscht groote ongerustheid, ten gevolge van geruchten van meer faillissementen. WEENEN, 14 October. In den Croatischen landdag heeft «le ban Mazti- ranic zich verklaard tegen een in het adres opgenomen programma, betref fende eene toekomstige aansluiting van Bosnië bij Groalië. Deafdeelingschef Zivkovik kwam nadrukkelijk op legen de wenschen der Dalmatiërs. Fiu- mers en Bosniërs. liet adres werd aangenomen niet algemeeue stemmen op 7 na. KONSTANT1NOPEL14 October. De Porie zal het definitief tractaal met Rusland, waarover zij thans onderhandelt, niet aan het oordeel der mogend heden onderwerpen. De te Konstautinopel verblijf houdende Lazen hebben aan Lobanoff, ge zant te Rusland, een adres gezonden, waarin zij reispassen verzoeken, die heil in slaat stellen naar Balum terug le keeren Graaf Zichy. gezant van Oostenrijk, heeft aan Safvet-pacha vriendschap pelijk opheldering gevraagd van het zamentrekken van troepen bij Kosowa. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van belang- hetbenden, dat, ten gevolge van de invoering der YVintcrdiensl, met 15 October e. k., de lichting der hulpbusscn zal plaats hebben als volgt: Op de werkdagen ten 7 en 10 uur 's morgeus. 3 35 9.45 's avonds. Des Zondags en op de algemeen erkende Christelijke feestdagen ten 10 uur 's morgens en 3.35 's avonds. De bus aan hel kantoor 30 minuten vóór het vertrek der treinen: in de richting van Amsterdam ten 8.7, 11.9, 1.34. 3.30, 4.51 en 7.39; en van Botterdam: ten 9.5S11.41. 1.31, 4.56, 5.39 en 10.5; en die van liet Station, 5 minuten vóór hel vertrek der treinen, met uit zondering van die van 1.31, richting Rotterdam S en die van 1.34, richting Amsterdam. li De brievenbus aan liet Postkantoor bovendien nog ten 12 ure 's nachts. NB. De lijsten der nieuwe diinstregeling zullen, zoodra mogelijk, ver krijgbaar w orden gesteld a 10 cents per exemplaar. De Directeur voornoemd, Leiden, 13 October 1878. J. FICIIET.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3