fle rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma ais stuurman aan boord van koopvaardijschepen zalaanvangende den 5d'" November a. s.voor de laatste maal in den loop van dit jaar zitting hou den te Amsterdam. Zij, die tot een der examens wenschen toegelaten Ie worden, moeten hiervan vóór Dingsdag 29 October schriftelijk aan den voorzitter der commissie kennis geven. Hoor den lieer W J, Wisse, onderdirecteur bij den rijks-telegraaf en posterijen te 's Gravenhageis bij eenigc gemeentebesturen aanvraag gedaan om concessie voor den aanleg en de exploitatie van eene openbare electri- sche verlichting, ter vervanging van hel voor het meerendeel in ons land in gebruik zijnde koolgaslicht, volgens een procédé, dat sedert ecnigen tijd vooral in Frankrijk, voor verschillende doeleinden, met succes in toepas sing is. -- Naar men wil, zegt het N. v. d. D.zou tijdens het verblijf te Am sterdam van Z. M. den koning en 11. 51. de koningin, na de voltrekking van het huwelijk, het geheele regiment grenadiers en jagers in de hoofdstad garnizoen moeten houden. Het stoomschip Madura is op 12 October van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. Het llbl. meldt: De Willem Barents ligt op het oogenblik weder voor de marinewerf. Eenige bootjes en schuiten waren het schip te gemoet gevaren en hartelijk werd de bemanning toegejuicht. De kanarievogeldie mede ging, en op 78' N. II. midden in de IJszee tierig bleef, zingt nu weder te Amsterdam, en even gezond en frisch als dit vogeltje is de be manning gebleven. Enkel d\ Sluiter was ernstig ziek op reis, ofschoon hij thans gelukkig herstellende is. Deze proeftogt is zoo goed afgeloopen, en zoo overtuigend is bewezendat Hollandschc zeelieden zelfs met een klein schoenerlje de ijsvaart kunnen ondernemen, dat wij overtuigd zijn, dat regering en volk onze marine in slaat zullen stellen om later mede te doen niet de Europesche zeemogendhedenten einde meerdere kennis op te doen niet alleen van de Noordelijke maar vooral van de Zuidelijke IJszee. Te Amsterdam is heden het station van den lloll. ijzeren spoorweg aan liet Westerdok geopend. Het station aan de Willemspoort is gisteren avond gesloten. In het V. D. leest men: liet nieuw programma voor het Cirque Corty gaf eergisteren weer zeer veel schoons te zien en te bewonderen in de kunstverrigtingen met en zonder paarden, die alleen een bezoek reeds over waard zouden zijn. De lieer Corty gaf voor hel eerst liet aangekondigde "Groot Cbineesch Volksfeest". Dit feest verplaatst den beschouwer naar het hemelsche rijk in de vorige eeuw; het is, wal costumes, rangschikking en werkzaamheden der talrijke artislen betreftwel geschikt om een denk beeld te geven van de pracht, die de Chinezen bij lv:nne feestvieringen ten toon spreidenbenevens van de slaafsche onderworpenheid aan hunnen keizer. Van de acht afdeeliugen zijn enkele buitengewoon prachtig, zoo o. a. de 3e en 7', waarin 16 dames gracieuse dansen uitvoeren in de keu rigste costumes, die door liet electrisch licht nog schitterender uitkomen; in de 2C, 4* en Ge afd. beeft men oogeu te kortom het door elkaar sprin gen, liet vormen van pyramides vivantes, de salto's-mortales na te gaan, terwijl in een oogwenk op een gegeven teeken elk artist zijne plaats in de lucht weder verruilt voor die op den beganen grond. Alleraardigst is ook de Chinesche dans, door 12 kiuderen uitgevoerd. Eindelijk verdient het slot, de triomftogl van den keizer en alle mandarijnen, nog wel bijzon dere vermelding. Hier toch treedt het geheele personeel in de schitterendste kleeding, door electrisch licht beschenen, op, terwijl de keizer Sabru-Kia- King, op zijn paard zittende, op eene draagbaar door een tal van Chinezen liet Cirque rondgedragen wordt. Evenals het "Carnaval op het ijs", zal zeer zeker dit "Chineesch volksfeest" meer dan eens worden uitgevoerd en door duizenden worden bezigtigd. De heeren Corty en Allhoff, die kosten noch moeite ontzien, om het publiek volkomen te bevredigen, zullen daarin ongetwijfeld hun beste belooning vinden. Te Vuren is eergisteren het huis, schuur en hooiberg van den land bouwer Roza een prooi der vlammen geworden. Veel graan en ongeveer 50 heet. aardappelen gingen daarbij verloren. Door het geregtshof te Leeuwarden is W. S.huisvrouw van G. B. oud 26 jaren, zonder beroep, wonende te Stadskanaal, wegens kinder moord, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, liet bof nam als verzach tende omstandigheid aandat de veroordeelde had verkeerd onder den in druk van gegronde vrees voor haren man, wien zij wist te hebben misleid. lil de Veend. komt de volgende advertentie voor, onderleekend H G. Koops: "Thans, hij mijne tehuiskomst, zet ik mij met weemoed neder, om mijne medemenschen met het treurige lot bekend te maken, van hel vergaan van hel tjalkschip Feika. op reis van Rönne naar Brussel, bij welke ramp mijne geliefde vrouw en mijne drie zoo dierbare kinderen hun grif in de golven hebben gevonden niet alleen, doch bij welke ramp ik ook geheel werd beroofd van have en goed. Ofschoon alles door mij werd be proefd, wat tot redding der drenkelingen kon strekken, verkeerde ook ik spoedig in levensgevaar en werd dan ook door hulp, die ecnigen tijd later kwam opdagen, bewusteloos aan wal gebragt. Meteen bedrukt gemoed doch met het oog op God, die troost geeft aan bedrukten, en in liet ver trouwen. zooveel als in mijn vermogen was, mijn pligt te hebben gedaan, betrad ik de woning van mijne schoonouders, doch nu zonder baar, zonder kinderen en beroofd van alles, in de hoop daar ook troost te zullen vinden. Helaas! de behandeling, welke ik daar bij mijn binnenkomen ontving, grenst aan het onmenschelijke. Hun eerste vraag was, waar ik hun kind en mijne kinderen had gelaten, waarom ik ze door de visschen en wormen had laten opeten, enz. Tot mijn leedwezen werd ik gewaar, dat ik met menschen uit de wildernis te doen had. met menschen, die van de magt van. God niets wisten; die niet wisten, dat de Heer geen rekenschap geeft van zijne daden. Den laster, welke door lien was verspreid, wenscli ik niet te beantwoorden, maar laat het oordeel over aan allen, die deelnemen in mijn treurig lot Mogten dus de lasteraars willen voortgaan met hunnen laster, ik zal hen hierin niet hinderen. De troost, dat een der lievelingen, welke is opgevisclit, door mij aan de aarde is toevertrouwd, en hel ver trouwen op God zal mij verder leiden in dezen droevigen toestand". Omtrent de gevangenneming van de vrouw en dochter van den sta tionchef te Kruiningen wordt aan hel Hbl. medegedeeld, dat een groote menigte vermiste goederen, waaromtrent vroeger vcrgeelsche nasporingen gedaan waren, thans door de policie in de woning van den stationschef (thans ontslagen) in beslag is genomen; de voorraad was zoo groot, dat een groote kar daarmede overvol geladen was. Onder het gevondene be vindt zich ook de zak met appelen, die daags vóór de ontdekking van elders verzonden, maar gedurende het transport vermist werd en veel tot de ontdekking moet hebben bijgedragen. Een 4.0-tal matrozen van de Engelsche driemaster King of Algeria te Antwerpen voor de reis naar Amerika aangemonsterd en een maand gage ontvangen hebbende, hebben by hunne komst aan boord op de reede te Vlissingen, op hunne wijze een onderzoek gedaan naar den staat van zee waardigheid van het vaartuig en na afloop daarvan den kapitein te kennen gegeven dat het schip rot was en zij dus het besluit hadden genomen het te verlaten, aan welk besluit zij uitvoering hebben gegeven, zonder de ontvangen gelden terug te geven. Volgens berigten uit de Kaapstad van 10 September zag het er in het Transvaalsche nog altijd bedenkelijk uit. De bevolking blijft zeer ontevre den. Secocoeni is lastiger dan ooit tijdens de onafhankelijkheid van de Transvaal; de Zoeloes plegen allerlei sirooplogten en geweldenarijen; zij tarten de Engelschen. Mén ondervindt dus de ^volgen van het willekeurig bestuur van sir Shepstone. Mogten de Zoeloes tot een oorlog drijven, dan zou de geheele Britsche magt aan de Kaap te naauwernood toereikend zijn, dien tol een goed einde te brengen, daargelaten nog den wrevel der bevol king in de Transvaal. In den Oranje-Vrijstaat heeft de volksraad met groote meerderheid van stemmen den heer Brand op nieuw lot candidaat voor het opperbewind der republiek gesteld, dat hij ook bereid schijnt aan te nemen, mits hem zekere meerdere geldelijke voordeden worden verzekerd. Van de Engelschgezinde zijde in den Vrijstaat werd de advocaat Stockenström voor het opperbe wind vooruitgezel; doch in den volksraad heeft hij geen voldoenden steun gevonden. 's GRAVENHAGE, 15 October. Z. 51. heeft benoemd tot president van het hoog militair geregtshof, den heer mr. G. Turk, thans lid van dat collegie. Door Z. M. zjjn benoemd: bij den prov. stal, tot majoor en provin cialen adjudant in Utrecht, de kapitein R. F. K. van Gorkum. van het 4e reg. infanterie; hij het wapen der infanterie: bij den staf. lot luit.-kolonel, de majoor A. Pompe, van dien staf, eerste officier bij de kon. militaire akademie; tot directeur der normaal schietschool, de majoor K P. Kempers, van het 6e reg.; bij het reg. grenadiers en jagers, tot kapitein 2e kl., Zr. M\ ordonnance-officier, de le luit. H. G. J. van Hoogstraten, van den grooten staf; bij hel le reg., tot le° luit., de 2e luit. J. L. Furnée, van het 4C reg.; bij het 2e reg., tot kapitein 2e kl.de le luitt. A. W. van Roggen, van het reg. grenadiers en jagers, en J. F. Smith, van hel 8e reg.; bij het 3e reg., tot kapitein 2' kl.de le luit. A. S de Ronde Bresser, van het 8' reg.; lot 1'™ luit., de 2e luit. D. J. Heinsius, van het 4' reg.; bij het h' reg., tol kolonel, de luit.-kolonel L. 51. E 5Vilhelmic, kommandant van het koloniaal werfdepot; bij hel 6e reg., tol majoor, de kapitein-adjudant II. La Fors, van het 2' reg.; bij het 7C reg., tol luit.-kolouel, de majoor 5V. H. Doorman, van den staf van hel wapen, directeur der normaal schiet school; bij het 8' reg., tot kapitein 2e kl.de le luit.-adjudant G. A. Leus- sen, van het instructie-bataillon. Aan den kapitein jhr. A. M. C. II. Bowier, van hel reg. grenadiers en jagers, is pensioen verleend. Door den minister van marine zijn de militaire studenten voor de ge neeskundige dienst der zeemagt H. G. Samson en P. C. van Twisk, eerst genoemde op verzoek, eervol uil die belrekking ontslagen. Z. D. 11. de prins van Wied is heden ochtend uit de residentie naar Neuwied vertrokken. De kroonprins en kroonprinses van Denemarken zullen zich van hier naar Parijs begeven om tegenwoordig te zijn bij de sluiting der wereld tentoonstelling. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Door den hoogen raad werd heden behandeld het beroep van G H. C. B.door het geregtshof te Leeuwarden tot twintig jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens moord op het Molenpad ie Groningen op zijn bijzit ge pleegd, die hij van ontrouw jegens hem verdacht. Daar hei beroep werd ondcrsieund dour eene memorie, waarbij alleen over het feitelijke der zaak was gehandeld en geen cassaliemiddelen werden voorgesteld, concludeerde advocaat-generaal Polis tot verwerping daarvan. De uitspraak is bepaald op 4 November. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de voor zitter medegedeeld dat Z. 51. de kouing den gemeenteraad dank heeft doen betuigen voor 's raads gelnkwenschen ter gelegenheid van HDS. verloving, alsmede voor de verzekering dal de ingezetenen der residentie met groote ingenomenheid en hartelijke liefde de vorstin in hun midden zullen ont vangen. De subsidie-aanvraag voor den aanleg eener zeehaven te Scheveningen is naar de sectiën verzonden. Prins vort Bismarck, kennis genomen hebbende van de stichting der "Association Internationale pour Peau potable" en van de bekende 4 punten van onderzoek door de "Verecniging van en voor Nederl. Industriëlen hier le lande aan den minister van binnenlandsche zaken onderworpen, ten einde tot de juiste kennis le geraken van den toestand van bet drinkwater, heeft dezer dagen aan den heer J. G. Jager, te Amsterdam, in een ver-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2