LEIDSCHE CRU RANT. W\ 244, WOENSDAG 10 OCTOBER. HINNENLANDSCIIE BERIGTEN. lie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en keesldagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.BO, met het Verslat] der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85, liet verstar/ afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.80 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdvertcntiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 15 October. De feestelijke viering van de opening der spoorweglijn LeidenWoer den werd gisteren avond besloten niet een concert op Zomerzorg en eene verlichting van den Stations-weg, van wege de ingezetenen, en muziek uitvoeringen op de Beestenmarkt en op de Korenbeurs, van wege de gemeente. De zaal van Zomerzorg was zeer goed bezet; ook onder de veranda wa ren nog plaatsen genomen. Het programma was voor deze gelegenheid goed gekozen. Dezelfde virtuositeit, die men van de gehcele kon. kapel gewoon is, mogt ook nu aan de leden van het orebest der zomer-concerten toege kend worden. Omstreeks half negen nrc verscheen de heer burgemeester, die door fanfares van het orchest werd begroet. Na hem zag men ook nog den wethouder de Fremery en eenige leden van den gemeenteraad onder het publiek plaats nemen. Iniusschcn bewoog zich langs den Stationsweg een digte drom van men- scbeneven als op de Beestenmarkt, waar de muziek van de dienstd. schutterij zich liet hooren. Een fraai effect maakte het Bengaalsche licht, dat bij de uil voering van ieder nommer op twee plaatsen werd ontstoken. De verlichting langs den Stationsweg voldeed zeer goed. ook die aan de Korenbeurs, waar men elkander verdrong om zooveel mogelijk van de muziek der huzaren te genieten. Zoowel hier als op de Beestenmarkt vereenigde zich soms, vooral bij de uitvoering der volksliederen, bet gezang der me nigte met de loonen der muziek. Het muziekcorps der huzaren, dat zich omstreeks half 10 ure spelende van de Korenbeurs naar het station begaf, trok eene men gte met zich naar de Beestenmarkt. Omstreeks 10 ure, toen de muziek in de stad zweeg, waren ook dc lichtjes, die zich trots den wakkeren w ind goed gehouden haddenbijna uitgebrand ten gevolge waar van de menschcn menigte van lieverlede aftrok. Hier en daar merkte men soms wel kleine schermutselingen op, waarbij men glaswerk hoorde rin kelen, maar dat heeft doorgaans bij dergelijke gelegenheden plaats. Op deze wijze heeft de feestelijke opening der spoorweglijn Leiden—Woer den eene uitbreiding gekregendie niemand had durven denken. Zij ver schilde, gelijk men zich herinneren zal, veel van de deelsgewijze opening van den Hollandschen ijzeren spoorweg, die in geen geval op zulk een voet plaats had. De trein uit Woerden, die gisteren avond de met den feesttrein vertrok ken personen herwaarts tcrugbragt, kwam ten 7.10 ure aan het station alhier aan. In ons verslag van de opening der spoorweglijn LeidenWoerden hebben wij den heer dti Rieu na den burgemeester doen optreden. Dit is het ge volg van een misverstand. Eerst sprak de heer dn Rieu en daarna de bur gemeester. Op de lijn Leiden - Woerden zullen dagelijks in plaats van drie trei nen, waarloc vroeger besloten was, vier treinen loopen. Uit Leiden ten 7 tl., 9.20 u., 1.35 u. en 6.30 u.uit Woerden 7.34 u., 9.11 u., 4.1 u. en 9 54 n Het verslag van het hoofdbestuur der Leidsche maatschappij van wel dadigheid over het afgeloopen boekjaar, uilgebragl in de vergadering van 28 September jl ziet thans het licht. Daaruit blijkt dat hel getal onder steunden in dat jaar bedroeg 286, 128 ecnloopende personen en 158 huis gezinnen, aan welke een bedrag van 4929.43% kon worden verstrekt. Die uitgedeelde som werd verdeeld als volgt: onderwijs en opleiding ƒ240.66; geneeskundige hulp ƒ214.87; tijdelijke hulp f 236.65; ondersleuning aan oude lieden 860tegemoetkoming aan schamele armen, weezen en gebrek- kigen 3377.25%. De beide laatstgenoemde ondersteuningen bestonden in het verstrekken van eetwaren, brandstoffen, huishuur, kleeding enz. Onder de ondersteunden waren verscheiden personen ol huisgezinnen die vroeger niet ondersteund werden, doch die thans gedrongen waren de hulp der maat schappij in te roepen, maar daar stond tegenover dat er zich enkele gevallen hadden voorgedaan' dat vroeger ondersteunden uit eigen beweging voor ver dere hulp bedankten, aangezien hun toestand verbeterd was en zij in eigen levensonderhoud konden voorzien. Door de afdeeliug /'arbeid" kon weder gedurende het gehecle jaar aan 250 personen geregeld werk worden verschaft, waarvoor eene som van ƒ20880 70 aan arbeidsloon werd uitbetaald, zijnde nog /250 meer dan in hel vorige jaar. Het bestuur vreest echter dat deze tak, die zoo menig gezin in de gelegenheid stelt het noodige te verdienen, in het nu ingetreden boekjaar minder gunstig zal zijnomdat het nog af te leveren werk niet zeer belangrijk is en er voor het oogenblik nog weinig vooruitzigt bestaat dat er nieuwe bestellingen ontvangen zullen worden. De opbrengst van deze afdeeling is natuurlijk ook van grooten invloed op den finauciëlen toestand der maatschappij. De hulpbank bleef steeds nuttig werken. Zij heeft aan hare bestemming kunnen beantwoorden zonder in eenig opzigt in den geregelden gang van hare werkzaamheden te worden gestoord. Hare operation waren minder groot dan in het jaar te voren, maar geenerlci bijzondere omstandigheid heeft, voor zoo verre men kon nagaan, tot dat resultaat aanleiding gegeven. De bank heeft nu, naar het oordeel van het bestuur, haar vollen wasdom bereikt, zoodat er niet op eene belangrijk grootere en voortdurende ontwik» keling te rekenen valt. Eenmaal op dat standpunt gekomen zal het bedrag der jaarlijksche omzettingen geheel afhangen van de bijzondere gesteldheid, waarin de kleinere nijverheid elk jaar in bet bijzonder verkeert. In 1877 werd aan 608 leeners uitgezet de som van ƒ62735, welke som verre achter staat bij die, welke de bank in 1876 ter leen verstrekte, maar ook bij die, welke zij in de 4 voorafgaande jaren voor dat doel noodig had. De som aan boete ingevorderd, ƒ146.95, was nog wel gering, naauwelijks 2 per mille van het teruggegeven kapitaal, maar toch vrij aanmerkelijk hooger dan diewelke de bank in de laatste jaren als Zoodanig invorderde. In weerwil van het kleinere bedrag der leeningen heeft de bank weinig minder dan in hel vorig jaar en nog altijd ruim 5% pCt. ter beschikking kunnen stellen van de Leidsche maatschappijals dividend van het door haar ver» strekte kapitaal. De bijzonderheden, aan het verslag ontleend, doen zien dat deze maat schappij gunstig in ons midden blijft werken en dat zij de ondersteuning verdient haar reeds gedurende zoovele jaren geschonken. Moge zij, wanneer zij in deze dagen weder een beroep doet op Leidens ingezetenen, van hen de zoo onmisbare ondersteuning vinden om moedig op den ingeslagen weg voort te gaan. De Leidsche Fabriekarbeiders-vereeniging, onder de zinspreuk //Een dracht maakt macht", vierde jl. Zaturdag haar vierjarig bestaan. De heer R Broesterhuyzenvoorzitter dier vereeniging, opende de zamenkomst met een hartelijk welkom, waarna hij den leden, behalve een»woord van dank voor hunne goede houding, een regt genoegelijk zamenzijn toewenschte. Vervolgens nam de vroegere vice-president, de heer J. van Zanten, thans te Utrecht woonachtig, het woord, waarbij bij zijne ingenomenheid met den zigtbaren vooruitgang der vereeniging uitdrukte en de verklaring gaf dat hij nog vaak met welgevallen dacht aan de genotvolle oogenblikken, die hij tijdens zijn lidmaatschap op de vergaderingen had gesmaakt. Vervolgens onthaalde hij de aanwezigen op eenige aangename voordragten. Ook de leden Wennekers, Dam en Peeters, alsmede een der bestuursleden bragten het hunne bij om door voordragten ol op andere wijze de feestelijke stem ming te verhoogen, terwijl de commissarissen met twee gewone leden der vereeniging zich goed van hunne taak kweten, zoowel door het handhaven der goede orde, als door het toedienen van ververschingen enz. Muziek en zang wisselden elkander af, tot dat ieder, hoogst voldaan en in opgeruimde stemming, in den vroegen morgen huiswaarts keerde. De heer F. E. Daubanton is te Lausanne tot licentiaat in de theologie bevorderd, na verdediging van een proefschrift, getiteld: //Lessing et la thé ologie allemande au XVIIIe siècle". Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Ilage zijn gis teren 6 candidatcn geëxamineerd voor de Hoogduitsche taal; daarvan zjjn cr 2 geslaagd, de hh. J. Z. Schuurmans Stekhoven, uit 'silage, en H. G. van der Waals, uil Leiden. Gedurende de winterdienst zullen de telegraafkantoren op de stations der llollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij openvzijn als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft, 's Gravenhage. Haarlem, de Helder, Leiden en Schiedam, van 7 ure voor- tot 10% ure namiddags; Anna Paulowna, Halfweg, Noord- scharwoude, PietgijzenbrugSchagen VeenenburgVogelenzang en Voor scholen van 8 ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namid dags; Beverwijk, CastricumRuurlo, Uitgeest en Zandpoort, van 8 ure voor- lol 1 ure namiddags, en van 3 tot 9 ure namiddags; Zaandijk, van 8 ure voor- lot 1 ure namiddags, en van 3 tot 9% ure namiddags.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1