commissie van toezigt o|> de scliolcu voor lioogrr en middelbaar onderwijs, waarhij zij Ie kennen geeft dat zij thans liet tijdstip gekomen acht om tol de definitieve benoeming van een derden leeraar in de wiskunde over te gaan, dat hel haar weirscheiijk voorkomt dat de te benoemen docent, met het oog op bet aantal lesuren, voorloopig uitsluitend met het onderwijs aan het gymnasium belast worde, en dat de bezoldiging van den nieuwen leeraar naar haar inzien met die van de overige docenten in de wiskunde worde gelijk gesteld en dus dient gebragt te worden op ƒ1800. In ecne sectie werd de vraag gedaan of. bij inrigting van het gymnasium volgens de nieuwe wet, op cenc rijkstoelage zou kunnen worden gerekend, waarop geantwoord werd dal de noodigc slappen daartoe bij de hooge regering zijn gedaan en dal van den minister officieus de toezegging is ontvangen van eene toelage tot een bedrag van de helft der kosten. Op de vraag of de invoering van het nieuwe leerplan spoedig kan worden tegemoet gezien, werd geantwoord dal men met het programma der lessen volgens de nieuwe wet vermoedelijk in September 1879 gereed zoude zijn. Door een lid werd ter sprake gebragt bet door de schoolauloriteiten in gediend voorstel tot splitsing der meisjesschool 1® klasse, door oprigting var. eene hoogere burgerschool voor meisjes, welk voorstel in de ontwerp begroting niet is opgenomen. Hat lid drong zeer aan op de uitvoering van dat plan hetgeen hij in het belang van het onderwijs hoogst noodza kelijk achtte, ook omdat, bij de tegenwoordige inrigting der school, de laak voor ééne hoofdonderwijzeres, al is zij volkomen gezond en bekwaam, blijkens de opgedane ondervinding gedurende dc laatste driejaren, te zwaar is. Ilij meende dat dit ook vrij algemeen werd ingezien en dat het hoofd bezwaar tegen de uitvoering gelegen was in de kosten. Ilij geloofde even wel dal dit bezwaar niet overwegend behoeft te zijn. In eene sectie vroeg een lid inlichting omtrent den stand der zaak van bet Utrechtsche jaagpad, na dc opzegging der vennootschap. Daaromtrent werd medegedeeld dat een en andermaal de noodige herstellingen plaats hadden van wege de gemeentebesturen, onder wier gebied de betrokken gedeelten van dat pad gelegen zijn, en zulks voor rekening van de gemeente, de provincie ol het rijk, waarop later zal blijken de verpligling tol dat on derhoud te rusten. Wal deze gemeente betreft, na het raadsbesluit van 27 December 1877 onthield zij zich zorgvuldig van elke bemceijing in zaken hel jaagdpad betreffende. niettegenstaande ook door bel provinciaal bestuur op herstelling of onderhoud van wege deze gemeente werd aangedrongen. Bij den post "Aankoop van inschrijvingen op het grootboek" verklaarde in eene sectie een lid zich tegen de feitelijke schorsing, van jaar tol jaar, van de vroeger genomen raadsbesluiten tot aankoop'van kapitaal. Ilij achtte het wenschelijk dat eenmaal vastgestelde besluiten ook werden uitgevoerd. Een ander lid had mede bezwaar èn tegen de zaak zelve èn legen den vorm, omdat telken jare op nieuw wordt voorgesteld «voor ditmaal" aan die besluiten geene uitvoering te geven. Daartegen werd opgemerkt dat, gedurende de uilbetaling van het volle bedrag der rente van den aanleg der duinwaterleiding, het hoogst moeijeljjk was de begrooting ook met een niet onbclangrijken post voor aankoop van kapitaal te bezwaren. In zoodanig geval is de raad immers volkomen bevoegd de uitvoering zijner eigen be sluiten te schorsen. Van daar dan ook dat, tegenover den post voor aan koop van kapitaal, onder n°. 54 der inkomsten eene som van j ÏOCOO voor verkoop van inschrijvingen werd uitgetrokken. D'. Baart de la Faille, pred. bij de Ned. herv. gemeente alhier, heelt voor het beroep naar Bunschoten bedankt. Bij dc op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ30, 15.50, f 3.20 en ƒ1.55; dc laagste ƒ30, ƒ15.00, 3.00 en ƒ1.50. 's Lands middelen over de negen eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 69.906.930.66, zijnde 891.751.28y2 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1877. De raming bedroeg 70,791,620.58. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage werden Zalurdag voor de acte in de Hoogduitsche taai geëxamineerd 7 candhlaten; 1 trok zich terug, 5 werden afgewezen en 1 toegelaten, de heer G. C. Hoogewerfif, uit Rotterdam. Voor de acte als hulponderwijzer deden 15 candidaten examen; 9 werden afgewezen en 6 toegelaten, de hh.M. J. Hage, uit Rotterdam; C. van Leeuwen, uit Lekkerkcrk; W. Slinger, uit Waddinxveen; J. Stigler, uit Delft: J. H. Verkerk, uit Goudcrak, en W. J. Wissenberg, uit Delft. liet eerste natuurkundig examen is met goed gevolg afgelegd door de hh. E Winser, J. van Gelder, M. E. F. T. Dubois, D. J. Ilillinga, P. Ver- steegh. J F. Brust en H. J. Taverne. In bel tijdperk van 8 September tot 5 October 1878 zijn. blijkens bij het dep. van binnenl. zaken ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Gelderland 12 runderen, in Zuidbolland 36. in Noordhol land 1 in Friesland 3; in het geheel 52 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 54 runderen door die ziekte aangetast. liet model eener Groninger boerderijwaarvan de heer Gccrtsemate Zuidbroek, eigenaar is, vervaardigd door leerlingen der ambachtschool te Groningen en door het genootschap van nijverheid gevestigd te Onderden- damop de tenjoonstelling te Parijs ingezonden, is door het hoofdbestuur van genoemde vereeniging ten geschenke aangeboden voor het kabinet der rijk-landbouwschool. De nagelaten betrekkingen van wijlen dr. W. C. II. Staring hebben de geheele belangrijke collectie mineraliën en gesteenten, benevens de herbaria, door dien geleerde bijeengebragt, mede aan de rijks landbouwschool geschonken. De cursus 1878/79 der rijkslandbouwschool te Wageningen is met 120 leerFngen aangevangen. In den vroegen morgen van den 12d dezer is te Woubrugge dc bouw- woning, bewoond door de Bruin, afgebrand. Het Hbl. meldt: Zaturdag avond bij zonsondergang seinde de Sema phore: Willem Barendtz in gezigt", waarop terstond de sleepboot LJunti tle)} uitsloomde om het schip binnen te halen. Wie maar kon liep naar het strand en Ie 9 uur kwam hel schip bij fraai weder en heerlijken maneschijn onder uitbundig gejuich der bevolking binnen. Het vaartuig werd aan den noordwal vastgemeerd. Naauwelijks was het berigt over het land verspreid, of van alle zijden kwamen een menigte telegrammen van autoriteiten en anderen voor de bemanning, die bij hel aan land stappen natuurlijk hartelijk werd ontvangen. Zondag ochtend tc 9 uur schutte het schip. De sluizen waren bedekt met belangstellenden; van de meeste hui zen wapperde de vlag. De officieren en manschappen zien er allen flink uit. Zij zijn niet met bijzondere feestelijkheid ontvangen, waarschijnlijk omdat de tijd van hun terugkeer nog onzeker was. Bij de verdere opvaart zal het echter niet aan bewijzen van waardering ontbreken. Te Amsterdam werd onlangs, naar het /V. v. d. D. meldt, aan een persoon, die in benevelden toestand verkeerde, door een paar vrouwen van slechten levenswandel eene portefeuille ontstolen, waarin, behalve andere waarden, ƒ1000 aan bankpapier was. Ilij deed, toen hij ontnuchterd was, aangifte bij de policie, die een onderzoek instelde bij de verdachte vrouwen, doch vruchteloos. Evenwel werden deze personen door de policie in het oog gehoudenen in de vorige week gelukte het een der geheime agenten het bewijs in handen te krijgen, dat de verdachten den diefstal toch had den bedreven. Toen kort daarna de policie eeirëtëlaps in hare gemeenschap pelijke woning verscheen, en een onderzoek instelde, werd in den haartooi der eene dame omstreeks 500 aan bankpapier ontdekt: terwijl bij haar gezellin een dergelijke som, in de armholte verborgen, werd teruggevonden. Te Amsterdam vermiste een ingezeten sedert eenigen tijd verschillende zaken van geringe waarde, waarvan hij een jeugdig dienstmeisje verdacht. Hij onderhield haar eens ernstig, en in de hoop dat zij zich beleren zou hield hij haar in dienst. In de vorige week ontwaarde hij echter tot zijn ontsteltenis, dat zijne secretaire geopend was en een kistje met bankpapier, dat daarin stond, met geweld was geopend. Aan bankpapier bleek hem ƒ200 te zijn ontstolen. Nu stelde hij de policie in kennis met het geval en het meisje werd aangehouden Na eenigen tijd werd de jonge dienst bode echter ontslagen, omdat er geen termen voor gevangenhouding aanwezig schenen. Na hare invrijheidstelling bevond zij zich weder in dienst van haren meester. Deze nam haar nog eens ernstig onderhanden, en wat bleek nu? Het meisje beleed den diefstal wel gepleegd te hebben, maar uit vrees voor ontdekking had zij de bankbillelten in een petrolcum-kooktocstel ge worpen, waarin dan ook bij onderzoek nog eenige verkoolde stukken van dat papier werden gevonden. Met een sleutel, die in haar bezit was, had zij de secretaire geopend en het geldkistje verder met een schroevendraaijer opengebrokan. Na deze bekentenis werd zij op nieuw aangehouden. Aan het gymnasium te Sneek zijn benoemd tof rector dr. Moll te Deventer; tot conrector dr. Beuzekamp te Zaandam; lot leeraar in de geschie denis en aardrijkskunde de heer Ouwerslool: tol leeraar in de oude talen de heer Ringeling; in het Fransch van Vierhouten tc Sneek; in de wiskunde dc heer Escher te Dronrijp. Een schipper nit Meppel is Donderdag avond op treurige wijze om het leven gekomen. Uit de Drontsche veenen van Nieuw-Amsterdam komende, brak, bij het voortstuwen van het met turf geladen vaartuig, de boom- stok, waardoor hij voorover in het water viel. Dc knecht bemerkte het niet dadelijk, en toen hij het zag, was het reeds te laat. De schipper was onder hel vaartuig geraakt en werd kort daarna levenloos opgehaald. Te Heerenveen is eene dienstmaagd uil het Oranjewoud binnengebragt, verdacht van kindermoord. Te Bcerta ontving dezer dagen een 12-jarige knaap een slag van een paard tegen den buik. ten gevolze waarvan hij spoedig overleed. De vermoedelijke dader van den moord, gepleegd te Hintham, nabjj 's Hertogenboschis op bevel van de raadkamer van het geregtshof weder op vrije voelen gesteld. 's GRAVEN1IAGE, 14 October. Aan den heer A. P. P. van Santen, adjunct-commies bij het depart, van marine, is eervol ontslag verleend. De kroonprins en kroonprinses van Denemarken hebben heden in ge zelschap van prins en prinses von Wied den dag te Amsterdam doorgebragt. Naar wij vernemen, meldt het D. v. 'sGr., beeft Z. M. de koning een der leden van de firma J. M. van Kempen en Zonen naar Arolsen ont boden, ten einde teekeningen voor te leggen, voor geschenken, die Z. M. bij die fi ma bestellen wil. BUITKNLANDSCÜ-lü RKH1GTKN. BGLGIE De Ind. Beige wil weten dat de regering binnen kort bij de kamers een wcts-onlwerp zal indienen houdende hervorming van het krijgswezen. Alle jongelieden zullen moeten dienen, hetzij in het actief leger, hetzij in de reserve. De dienst bij de reserve zal 8 jaren cfurcn. De plaatsvervan ging wordt onder de volgende voorwaarde behouden: dat de jonge lieden, die door de loting zijn aangewezen voor het actief leger, zich kunnen doen vervangen, maar slechts in zoover, dat zij zelf overgaan tot de reserve. EUGEIijVNU. LONDEN, 13 October. Het besluit der Russische regering om hare troepen niet van Konslan- tinopel te doen aftrekken binnen den bepaalden termijn, waarvan dezer dagen melding werd gemaakt, heelt hier vrij wat opschudding verwekt. De Times zegt dat het terugtrekken der Russische troepen een resultaat is, dat bereikt moet worden, door welk middel dan ook. Engclsche officieren toonen zich zeer verontwaardigd over hetgeen de Times heeft medegedeeld omtrent de militaire maarregelen der Indische regering. De kolonel Burnaby, die met Indië goed bekend is, schrijft:

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2