LIIBMBIl COURANT. ?S7S\ D1NGS0AG 15 OCTOBER. BINNENL \NDS0I1F] BKRIGTEN. W\ 243, i>r Courant verschijnt (lüt/elijhsZon- en l'eeshlai/en ui Ite zonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. 3.BO met het Verslat) drr llattdehnt/en van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85, liet verslat) afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, Iniiien tie expe^iJokosten. Afzonderlijke, ruimmers der Courant zijn verkrijc/baar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 14 Dctober. Door den rector magnificus der rijks-universiteit te Leiden zijn van 17 September tot 14 October ingeschreven 93 studenten, verdeeld als volgt: voor de regtcn 47, geneeskunde 25, wis- en natuurkunde 8 en letteren 13. In de Zatnrdag avond gehouden zitting van den gemeenteraad was aan de orde de volgende voordragt van burg. en weth.«Wij hebben de eer u mede te deelen dat de opening van den spoorweg Leiden—Woerden zal plaats hebben op Maandag 14 October a. s. en wij stellen u alzoo, na overleg en in overeenstemming met de commissie van financiën, voor ons collegie te magtigen om met de directie van de spoorweg-maatschappij in overleg te treden over de uitkeering van het ingevolge de raadsbesluiten van 22 April en 26 Junij 1875 toegezegd subsidie van 100,000, terwijl eer lang de noodige voorstellen u zullen worden aangeboden, ten einde door het aangaan van eene geldleening in de vereischte uitgaven te voorzien." Voor de behandeling dezer zaak werd eene zitting met gesloten deuren gehouden, die geruimen tijd duurde. Nadat de deuren geopend waren, stelde de voorzitter eene wijziging in de voordragt voor, t. w.: te lezen: «om met de directie van de spoorwegmaatschappij in overleg te treden en nader overeen te komen omtrent de uitkerrina" enz. De lieer Goudsmit stelde voor alsdan de woorden //in overleg te treden" weg te laten, daar die overbodig konden worden geacht, maar dit voorstel vond geen voldoende ondersteuning. De voordragt, zooals die door burg. en weth. was gewij zigd, werd met a'gemcene stemmen aangenomen. Ingekomen was een verzoek van J. II. Zitman, om continuatie voor het leveren der schoolboeken enz. De feestelijke opening van den spoorweg Leiden Woerden had heden plaats en onze gemeente heeft getoond dat zij deze aansluiting aan het groote spoorwegnet zeer op prijs stelt. Die aansluiting, waarop reeds voor een aantal jaren het uitzigt bestond, maar die door tal van omstandigheden werd tegengehouden, is nu lot stand gekomen. Bijna algemeen wapperde de» vaderlandsche vlag van de woningen der ingezetenen. De geheele stationsweg was van de Rijnsburgschepoorts-brug af lol aan het station met vlaggen en wimpels op masten versierd; hier en daar waren tropëen op te merken met de stadskleuren van Leiden en Woerden. Aan beide zijden van dien weg waren guirlandes van frisch spar- regroen, met bloemen gelooid, van paal tot paal opgehangen, waar langs heden avond eene verlichting zal worden ontstoken. Voor Zomerzorg stonden de wapens van Leiden en Woerden, door een kroon gedekt, en sterrendie ook in de illuminatie zullen deelen, Ook op het station van den spoorweg, met zijne omgeving, schitterde overal de vaderlandsche driekleur in den zonneschijn van den zoo schoonen herfstdag, liet was er een gctintel van kleuren en een gewemel van menscheu, die af eu toe iu opgewekte stemming de aankomst van spoortreinen verbeidden. Buiten de voormalige Wittepoort was het spoorwegterrein mede met vlaggen getooid, zelfs ontbraken zij niet op de daar staande poldcrketen. De inwo ners van Zoeterwoude betuigden mede hunne vreugde over de opening van de spoorwegljjn en de aldaar verkregen halte aan de Weipoort door den vlaggentooi hunner woningen of gebouwen. De feesttrein, ten 9.10 ure van Utrecht en omstreeks 10 ure van Woer den vertrokken, kwam omstreeks kwart voor elf ure alhier aan. Die trein bestond uit een groot aantal wagens en de locomotief was met groenbloe men en vlaggen getooid. De spoorweg-directie en verdere genoodigden, waaronder men ook den oud-minister Heemskerk opmerkte, werden in het station ontvangen en begroet door den burgemeester onzer gemeente, dr. W. C. van den Brandeler, met de volgende toespraak: //Het verheugt mij dat ik door den waarnemenden voorzitter der Spoor wegmaatschappij Leiden—Woerden in de gelegenheid gesteld word om, eer wij den feeslrein gaan betreden, een kort woord tot u te mogen rigten. Met mij zult gij het betreuren dat een ernstig ongeval, aan den secretaris dier maatschappij overkomen, den grijzen vader terughoudt hier aanwezig te zijn, juist op een oogenblik als dit, waar hij de voltooijing van zijn werk mogt verwezenlijkt zien Zoo gaarne had ik hem aan deze plek, namens de Leidsehe burgerijdank gezegddat bij als concessionaris met den wakkeren de Bordes een spoorweg-verbinding ontwierp, die Leiden aan het groote spoorwegnet aansluit. Dat voor handel en nijverheid de zegeningen niet zullen uitblijvenwie zon het durven betwijfelen, en hoezeer de stad Leiden deze aansluiting waardeert getuigt de financiëele stenn, dien zij daarvoor veil had. Hulde en dank breng ik aan de hooge regering, die aan de heeren Sloet en de Bordes de concessie verleende; erkentenis aan de Ned. Rijnspoorweg maatschappij, die de exploitatie op zich nam, en niet het allerminst war men dank aan het bestuur van de Spoorweg-maatschappij Leiden—Woerden, die zich met zooveel kracht en inspanning van zjjn hoogst moegelijke taak kweet en die ten einde mogt brengen. Thans, nu de feesttrein gereed staat den feesttogt aan te vangen, wensch ik uit naam van Leiden's burgerij den eerewjjn aan te bieden aan de directie van deze jeugdige maatschappij en u voor te stellen haar een dronk te wijden van gelukwensching met haar volbragte taak. Moge zij de zelfvoldoening smaken van den bloei van onze nijvere stad en van de welvarende Rijnstreek meer en meer te zien ontwikkelen." Na den burgemeester sprak nog de heer mr. P. du Rieu, commissaris der maatschappij, voorzitter van de kamer van koophandel, het volgende: "Een welkomstgroet, geachte genoodigden, die door uwe tegenwoordigheid op deze plaats blijken geeft van uwe belangstelling in de spoorweglijn LeidenWoerden, de lijn die de welvaart der gemeente Leiden en van de overige gemeenten aan die lijn gelegen meer en meer zal ontwikkelen. Tevens breng ik een woord van dank en erkentelijkheid voor de stoffe lijke hulp, aan hen, die het tot stand brengen der lijn hebben bevorderd; en in het bijzonder aan de gemeente Leiden, die de verbeterde aansluiting aan het groote spoorwegnet wilde en steunde. Een woord van dank aan de autoriteiten, die zooveel zij konden de zaak bevorderden. En dan nog een woord van dank aan de ontwerpers en vervaardigers van den weg, die met groote toewijding en inspanning van alle krachten den weg bouwden, dien wij zoo aanstonds gaan inwijden. Welkom genoodigden, Dank ontwerpers en vervaardigers." Voor de uitgedrukte gevoelens werd door den waarnemenden voorzitter der directie, den heer de Bordes, met een kort woord dank betuigd. Na het gebruiken van den aangeboden]eerewjjnwerd ten half 12 ure, onder het spelen van de aldaar geplaatste muziek der dienstdoende schutterij weder de logt van hier naar Woerden aanvaard. Overal waar de trein passeerde, aan den Morschweg, aan den weg builen de Wittepoort, aan de Wouterenbrug en aan den Zoeterwoudschen weg, stond een talrjjke menigte om de feesttrein voorbij te zien stoomen. Aan het (raai versierde slat ion IlazerswoudeKoudekerk werd stil gehouden en aldaar werden de verschillende autoriteiten gecomplimenteerd door den burgemeester, den heer mr. van der Vlies, en vervolgens de eerewijn aangeboden. Vervolgens werd de togt voortgezet naar Alphenalwaar in het logement de St. Joris een collation zou gebruikt worden. Geheel Alphen had de vlag uitgestoken en bijna iederen molen in den omtrek was er van voorzien. Het perron van het station was ook hier feestelijk getooid. Van de genoodigden werd een deel, zij die voorzien wa ren van eene roode kaart, in het station toegelatenvoor henstonden rijtuigen gereed om hen naar het stadhuis te voeren. Onze verslaggever, die in het bezit was eener witte toegangskaart, werd aldaar niet toegelaten, zoodat hjj van de ontvangst aldaar geen melding kon maken. Deze onverwachte teleur stelling ontnam hem den moed aan den togt verder deel te nemen. Heden, van 2 tot 4% ure, voerde de muziek van het reg. huzaren, uit 'sllage, cenige fraaije nommers uit op de Korenbeurs, die ook heden avond wanneer aldaar, evenals op de Beestenmarkt, eene muziekuitvoering zal plaats hebben, zal geillumineerd worden. Ook de fontein wierp kwistig hare waterstralen uit, die in den zonneschijn met al de kleuren van den regenboog terugkaatsten. Het gejuich der menigtedat blijkbaar hier nog weinig kunstzin toont te bezitten, verhinderde ook nu veel van de toonen der muziek op te vangen. Geljjk men weet worden de feestelijk heden besloten met een concert op Zomerzorg. Met de versiering van den Stationsweg, waarvan boven is gesproken, waren, wat vlaggen en draperiën betreft, belast de hh. van Ewijk&Groen, terwijl de heer A. C. Kriestbloemkweeker in de "Dadelpalm" nabij deze stad, inden zeer korten tijd van twee dagen, waarover slechts kon worden beschikt, gezorgd heeft dat er 700 meters onberispelijk groen gek noopt waren. Blijkens het verslag van het verhandelde in sectiën van den gemeen teraad bij het onderzoek der begrooting voor 1879is in de verschillende sectiën mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van de vereenigde

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1